Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Xiaomi Pad 5 - Android/Windows 11
#1

От много време насам ползвам Surface style таблети(2в1) с Windows.
Много компактни, отделя им се клавиатурата, приемлив хардуер, размер около 12-13".
Мяташ в една мини компактна чантичка и го разнясяш навсякъде с теб.

Минах през Surface3, 4, 5, 6, Lenovo x1 tablet, HP Elite x2, HP Pro x2, Lenovo MiiX, Lenovo ThinkPad X1 Tablet и накрая се задържах с един Samsung TabPro S

Samsung-a кърти мифки откъм дизайн - най-тънък от всички, най-лек и с Amoled екран.

Обаче всички страдат от едно - батерия. Тия 10-12 обявени часа са не повече от 5 часа браузване при мен Smile


И така, докато не ми попадна руска статия за Windows 11 на Xiaomi Pad 5.

Tой вече одъртя, 6цата излезе, но рекох да поръчам един онлайн да си поиграя и ако не ми хареса да го върна.

Изисквания от моя страна:
- батерия
- бързо зареждане на OS
- компактност - размери, тегло

Ползвам го предимно за диагностика.
Стига бла бла, поръчах го дойде от бай бест или бест бай.бг , не помня, все тая Smile Дойде си гарантирано чисто нов.

Характеристики:
https://www.gsmarena.com/xiaomi_pad_5-11042.php

Ето го и него в цялата си прелест:
[Изображение: IMG-20231014-102025.jpg] [Изображение: IMG-20231014-102205.jpg] [Изображение: IMG-20231014-102231.jpg] [Изображение: IMG-20231014-102243.jpg] [Изображение: IMG-20231014-102355.jpg] [Изображение: IMG-20231014-102452.jpg] [Изображение: IMG-20231014-102623.jpg] [Изображение: IMG-20231014-102805.jpg] [Изображение: IMG-20231014-103525.jpg]

Идва с 22,5w зарядно, но поддържа до 33w PD и изписва Xiaomi Turbo Charge

Oт кутията идва с Андроид 12 и MIUI13
Ъпдейтна се до А13 и MIUI14

Първата ми задача беше да подам заявка за отключване, т.к. се чака 1 седмица (168 часа), а през тази седмица разцъках MIUI14 и общо взето нямам никакви забележки.
Звука е трепач за таблет с 4 пищялки, екрана е хубав, няма трептене (не мога да кажа същото за самсунгския амолед:

[Изображение: IMG-20231014-133950.jpg]

особено при ниски нива на осветеност)


IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, without PWM, Widevine L1 (Netflix, HBO MAX)

В оригиналния(стоков) ром има 2 опции за честотата на опресняване - 60 и 120. Няма автоматичен.
В единствения моднат MIUI ром - MIUITN - има 60, 90 и 120, като се запазва сертификацията на устройството при root и widevine-a.

Общо взето Snap860 с 6Гб рам и 120гб UFS3.1 се оказа много добра комбинация.
За нормално експлоатиране - браузване, социалки не усещам разлика (при моето ползване) с Honor Magic 5 Pro.

И така, докато текат 168те часа, почнах да разучавам за инсталацията на Windows.
Уловката е, че Windows-a е ARM.

Малко инфо по въпроса - https://support.microsoft.com/bg-bg/wind...f5e4f8ebb5

Накратко - Windows 10 Arm по-лек, няма емулация на х64 приложения
Windows 11 Arm - по-тежък, стартира х64 приложения с емулация.

Всичките ми кабели са FTDI чипове, за тях има арм драйвери. Има един уред с CH340, за който няма arm driver, но пък 64битовия работи без проблеми.
Значи за целта, за която ми трябва на 95% всичко го има.

Случайно и в ebay ми попадна изгодно и Magic Keyboard, който чрез посредник вече пътува към мен:
[Изображение: screenshot-30.png]



-----------------
168 часа по-късно, bootloader-a е отключен, инсталиран TWRP , UFS сториджа разделен на 2 равни части за андроид и windows
и след 2 опита - с работещ Windows 11 23h2:

[Изображение: IMG-20231024-002143.jpg] [Изображение: IMG-20231024-184954.jpg] [Изображение: IMG-20231024-185037.jpg]

Cold boot-a е точно 33 секунди.
За моя изненада, всичко върви нормално, много плавно.

Текущ към 24,10,2023 статус на проекта:
Цитат:## Project Status

Beta. Most of the hardware works, but some components do not work yet.

#### Features

- [X] Suspend / Sleep Mode
- [X] Audio
- [X] Battery status
- [X] Bluetooth
- [X] Brightness
- [x] Charging
- [X] Display
- [X] GPU
- [X] Touchscreen
- [X] UFS
- [X] USB
- [X] Wi-Fi
- [X] Xiaomi Pen support
- [X] Microphone
- [X] Miracast
- [ ] Xiaomi Pen charging support
- [ ] Xiaomi Keyboard support
- [ ] Camera

#### Sensors

- [X] Accelerometer
- [X] Gyroscope
- [X] Magnetometer
- [X] Proximity
- [ ] Light sensor

Link към непълен guide за инсталация и дуал буут:
https://github.com/erdilS/Port-Windows-11-Xiaomi-Pad-5

Не е за начинаещи и незнаещи, какво правят.
Ако някой се захване и мога да му помогна - насреща съм.


Резюме:
+ dual boot - Android / Windows, с възможност за бързо (под минута) превключване
+ отличен живот на батерията - 9-12 часа SoT(android)за браузване, ютуб, hbo

- Windows Arm (зависи от гледната точка)
- 120гб може да са ви малко, няма слот за сд карта, 256гб версията ценово не е оправдана

p.s. камерата като за таблет, не е никак зле, с gcam - още по-добре Smile
[Изображение: viber-image-2023-10-22-11-15-48-993.jpg]

p.s.s. Pad5 Pro/Pad6 нямат драйвери за Windows и най-вероятно няма и да имат.
[-] 12 потребители изказват благодарност на emzo за това мнение:
  • Be6i4, bgbore_96, Compare, jayteedee, kstavrev, luxlux, milstan, Monipeev, retyrn, suffer, valkov2, vlaf
Цитирай
Аксесоари
#2

Адмирации за труда и обясненията. Закачам темата, че може да е полезна на някой.

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


[-] 2 потребители изказват благодарност на Be6i4 за това мнение:
  • emzo, kstavrev
Цитирай
#3

Някой мераклия от София, който да иска да ми помогне с подкарването на Уиндоус нека ми пише, че ми се иска да го сложа на моя, но не съм сигурен дали ще се справя сам.

 Samsung Galaxy S3 - >  Meizu m2 note Flyme 5 - >  Lenovo P7 - >  LG G2 - >  LG G3 - >  ASUS Phonepad 2 - >  LG G2 ->  YotaPhone 2 - >  Xiaomi  Redmi note 4 - >  Pocophone - >  Redmi k20 pro - >  Mi 10 T Pro - >  Redmi note 11 Pro 5g - >  Redmi Note 12 Pro 4g - >  Iphone 13  ->  Xiaomi 14 Pro 
















Цитирай
#4

Нещо ми се забави меджик  кийбоарда (ggbg по-скоро се мотат Smile ) и си спретнах surface style кейс с "кикстенд"

Не е за хора със слаби нерви Big Grin

За целта - клавиатура от BlackView Tab 10, в момента е намалена:
https://www.blackview.bg/klaviatura-s-ka...iew-tab-10
и твърд калъф от Али:
https://www.aliexpress.com/item/10050056...1802B2EH6c
Хммм, беше 5лв с безплатна доставка и дойде за 9 дни.

Сумарно 35лв.
И се почна с ци*анията Big Grin
Клавиатурата на блеквю-то се отрязва, подгъва, залепва, разширява отвора на камерата:
[Изображение: viber-image-2023-10-18-15-06-06-481.jpg]


Залепя се за хард кейса от Алито:
[Изображение: eeeeee.png]

Получава се такава грозотия:
[Изображение: IMG-20231031-134943.jpg]
не ми се занимаваше да изрязвам целия отвор за камерата, това е достатъчно, за да не пречи. Друг е и въпроса, че надали ще я ползвам.


И крайния резултат:
[Изображение: IMG-20231031-135002.jpg]
[-] 1 потребител изказва благодарност на emzo за това мнение:
  • Be6i4
Цитирай
#5

Един малък списък с арм64 приложения:
https://armrepo.ver.lt/
[-] 1 потребител изказва благодарност на emzo за това мнение:
  • kstavrev
Цитирай
#6

Ентусиасти разни, тестват игрички под Win11:
https://docs.google.com/spreadsheets/u/0...Q/htmlview
[-] 2 потребители изказват благодарност на emzo за това мнение:
  • Be6i4, kstavrev
Цитирай
#7

arm64 версия на qbittorrent
https://github.com/minnyres/qbittorrent-windows-arm64

От браузърите:
Edge
Firefox
И разни форкове на хромиум
[-] 2 потребители изказват благодарност на emzo за това мнение:
  • Be6i4, kstavrev
Цитирай
#8

Последния Microsoft Office 365 поддържа арм64
[-] 1 потребител изказва благодарност на emzo за това мнение:
  • kstavrev
Цитирай
#9

Xiaomi Pad 6 дали може да подкара Уин 11?

 Samsung Galaxy S3 - >  Meizu m2 note Flyme 5 - >  Lenovo P7 - >  LG G2 - >  LG G3 - >  ASUS Phonepad 2 - >  LG G2 ->  YotaPhone 2 - >  Xiaomi  Redmi note 4 - >  Pocophone - >  Redmi k20 pro - >  Mi 10 T Pro - >  Redmi note 11 Pro 5g - >  Redmi Note 12 Pro 4g - >  Iphone 13  ->  Xiaomi 14 Pro 
















Цитирай
#10

Към днешна дата отговора е- не и в близко бъдеще.

----------------
Oт няколко дни има нови драйвери и се усеща всичко да работи доста по-плавно.
[Изображение: IMG-20231214-161537.jpg]

Започнала е работа по сензора за светлина и драйверите за камерите.
[-] 1 потребител изказва благодарност на emzo за това мнение:
  • kstavrev
Цитирай
#11

Разцъках днес и първия HyperOS порт за таблета.
[Изображение: Screenshot-2023-12-15-03-03-08-089-com.jpg]

Общо взето много хайп за няма нищо.
Порта е от pad 6 про макс, постен, без гугъл, предполагам може да се инсталират gapps.

Има доста бъгове и фиксове вече, но като цяло си е MIUI с малко промени.
Махнах го и ще чакам xiaomi.eu версия, дотогава си оставам на MIUITN
[-] 2 потребители изказват благодарност на emzo за това мнение:
  • Be6i4, kstavrev
Цитирай
#12

Преди НГ подкараха и ауто брайтнеса под Windows, работи отлично.
Остават само камерите.

[Изображение: IMG-20240103-174406.jpg]
[-] 1 потребител изказва благодарност на emzo за това мнение:
  • kstavrev
Цитирай
#13

В края на февруари ще представят актуалните 14 та серия устройства на марката и се говори, че ще представят още нещо. Дали пък няма да е таблет 7ма серия.... Каква е вероятността да предложат устройство с две операц. системи официално - и андроид и уиндоус. Според мен ще е мега успешна идея

 Samsung Galaxy S3 - >  Meizu m2 note Flyme 5 - >  Lenovo P7 - >  LG G2 - >  LG G3 - >  ASUS Phonepad 2 - >  LG G2 ->  YotaPhone 2 - >  Xiaomi  Redmi note 4 - >  Pocophone - >  Redmi k20 pro - >  Mi 10 T Pro - >  Redmi note 11 Pro 5g - >  Redmi Note 12 Pro 4g - >  Iphone 13  ->  Xiaomi 14 Pro 
















Цитирай
#14

(2024-01-03, 17:48:50)emzo написа:  Преди НГ подкараха и ауто брайтнеса под Windows, работи отлично.
Остават само камерите.

[Изображение: IMG-20240103-174406.jpg]
Има ли промяна, тръгнаха ли камерите, всичко друго работи ли? Оригиналната клавиатура работи ли под w11 Благодаря!

Mi Max 3
Цитирай
#15

Камерите като устройства са инсталирани, но не изкарват образ, т.е. - не работят.
Оригиналната клавиатура работи с новия UEFI.
Подкарали са фенерчето.

Не работят:
камерите
зареждането на оригиналния Xiaomi Pen
[-] 1 потребител изказва благодарност на emzo за това мнение:
  • kstavrev
Цитирай
#16

Зареждането, когато е на Уиндоус също има малко изменение, но не е фатално според мен. При зареждането показва че батерията е заредена наполовина, а под андроид показва, че е повече. Когато последно е изключен на Уиндоус и го включиш да се зарежда се стартира сам под Уин. Иначе според мен работи доста стабилно и ми върши работа. Външната клавиатура все още не сработва, но с външна с блутуут бачка.

 Samsung Galaxy S3 - >  Meizu m2 note Flyme 5 - >  Lenovo P7 - >  LG G2 - >  LG G3 - >  ASUS Phonepad 2 - >  LG G2 ->  YotaPhone 2 - >  Xiaomi  Redmi note 4 - >  Pocophone - >  Redmi k20 pro - >  Mi 10 T Pro - >  Redmi note 11 Pro 5g - >  Redmi Note 12 Pro 4g - >  Iphone 13  ->  Xiaomi 14 Pro 
















Цитирай
#17

За да сработи клавиатурата трябва да сложиш последния UEFI, коато ти го инсталирах, не беше готов.

Пипкавото е, че като сложиш новия UEFI, трябва да бутнеш TWPR и да ползваш оффлайн ъпдейт на драйверите, иначе дава син екран.

Вариант е да пробваш под вече заредил WINDOWS да ъпдейтнеш драйверите онлайн и тогава да сложиш новото UEFI, но пак има риск нещо да не тръгне.
[-] 1 потребител изказва благодарност на emzo за това мнение:
  • kstavrev
Цитирай
#18

В този ред на мисли какво се прави, ако пристигне rom за HyperOS

 Samsung Galaxy S3 - >  Meizu m2 note Flyme 5 - >  Lenovo P7 - >  LG G2 - >  LG G3 - >  ASUS Phonepad 2 - >  LG G2 ->  YotaPhone 2 - >  Xiaomi  Redmi note 4 - >  Pocophone - >  Redmi k20 pro - >  Mi 10 T Pro - >  Redmi note 11 Pro 5g - >  Redmi Note 12 Pro 4g - >  Iphone 13  ->  Xiaomi 14 Pro 
















Цитирай
#19

2 неща трябва да провериш:

1. ще може ли да се инсталира с unlocked bootloader
И ако може инсталираш и root-ваш, без root няма как да boot-неш Windows-a
2. ако не може да се инсталира с unlocked bootloader, не качваш или си харесваш някой custom HyperOS rom.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)