Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Smart Home Automations - HomeKit vs. Home Assistant vs. SmartThings
#1
Lightbulb 

Здравейте, съфорумници!

Реших да стартирам тази тема за да споделяме нашите интереси и опит в областта на умните домове. Ако сте както и аз, любопитни и вълнуващи се от иновациите в тази област, споделете какво ви вълнува най-много. И има ли хора тук, които ежедневно използват смарт устройства в дома си, като изключим часовниците и телефоните си? Ще се опитам да го структурирам по следния начин: 

  1. Среди и системи - кои среди и системи за изграждане (Home Assistant, SmartThings, Apple HomeKit) използвате във вашия умен дом? Използвате ли често техните или други гласови асистенти? 
  2. Протоколи за свързване и комуникация - какви протоколи в областта на умните домове ви впечатлиха най-много? С какви предизвикателства сте се сблъскали и как сте ги решили?
  3. Избор на производители на устройства - какви са вашите предпочитани марки в тази област и защо? Имате ли любими продукти или най-добри практики, които бихте искали да споделите със заинтересованите?
  4. Бъдеще на умните домове - как виждате бъдещето на умните домове? Какви нови технологии или функционалности бихте искали да видите в следващите години?

Ще се радвам да споделите малко опит, както и аз ще направя с вас. Надявам се темата да ви допадне и да се развие тъй като аз наскоро открих, че след една елементарна конфигурация на дома ми, вече не забравям, а и дори и не мисля за светнати крушки, пуснати радиатори, конвектори и т.н, което ми пести хем време, хем лека полека си избиват инвестицията, което наистина ми допадна като идея. В крайна сметка това е бъдещето и от тук натам това ще се случва, да не казвам, че то вече се случва и то в доста напреднал етап. Разрових се по форума за подобна тема, но попаднах само на някакви дискусии в Xiaomi раздела, та затова си позволявам да направя нова тема в която да коментираме различни еко системи.

iPhone 15 Pro Max White Titanium / Apple Watch S9 45mm
Цитирай
Аксесоари
#2

Новия протокол matter ще се поддържа от всички. Така че за мен това е бъдещето

Galaxy Nexus -> Sony Z1 Compact -> Meizu M1 Note->One Plus X -> Xiaomi mi6->Samsung a70->S21FE 
Цитирай
#3

Браво за темата!
Лично аз си управлявам климатиците умно, имам 5 на брой, създал съм графици кога да се пускат, кога да се увеличава или намалят, също така ги включвам дистанционо. Имам и 4 бр умни контакти на SONOFF, но тях ги ползвам за малки консуматори, не смея да включа бойлер примерно.
Интересно ми е ти с какво си пускаш "тежките консуматори" радиатори, конвектори.
Заръчал съм на китайците и няколко ESP32 та, с тах реално мога и да управлавам разни уреди, но за начало ще ги ползвам да следя температури и също консумацията на ток и енергия в реално време.

Galaxy S24 Ultra
Galaxy Watch6 Classic, 46 мм

Цитирай
#4

(2024-01-23, 22:36:55)Mikk написа:  Имам и 4 бр умни контакти на SONOFF, но тях ги ползвам за малки консуматори, не смея да включа бойлер примерно.
Интересно ми е ти с какво си пускаш "тежките консуматори" радиатори, конвектори.

Тежки или леки - стандартните битови уреди рядко са над 3 kW.
Ползвам Tapo P115 - издържа до 3680 W.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#5

(2024-01-23, 22:36:55)Mikk написа:  Браво за темата!
Лично аз си управлявам климатиците умно, имам 5 на брой, създал съм графици кога да се пускат, кога да се увеличава или намалят, също така ги включвам дистанционо. Имам и 4 бр умни контакти на SONOFF, но тях ги ползвам за малки консуматори, не смея да включа бойлер примерно.
Интересно ми е ти с какво си пускаш "тежките консуматори" радиатори, конвектори.
Заръчал съм на китайците и няколко ESP32 та, с тах реално мога и да управлавам разни уреди, но за начало ще ги ползвам да следя температури и също консумацията на ток и енергия в реално време.

Радиаторите ги управлявам с термо глави на Aqara като за да работят коректно, използвам заедно с термо главите и един сензор за температура и влажност който се слага някъде на централно място в стаята за да отчита коректно температурата и се прави автоматизация на термо главата. 
Конвектор - използвам смарт контакт отново на Aqara, до 2500W няма никакви проблеми. С него може и да се следи консумацията. Вече при други по-сериозни като консумация уреди, например бойлер, там се използват релета с контактори, но е хубаво да пипа човек който разбира от токове за да се направи правилно и да няма проблеми за в бъдеще. Казуса с Aqara е, че трябва да се вземе и хъб, но те имат перфектни бюджетни решения на пазара които освен хъб могат да правят и други полезни неща. Освен това работят и с Apple HomeKit, както и с Home Assistant и може да се правят много неща с тях под формата на сцени и автоматизации.

iPhone 15 Pro Max White Titanium / Apple Watch S9 45mm
Цитирай
#6

Ползвам SOnOff устройства, взимани от AliExpress преди доста години, още нямаше развити (дори някои не съществуваха) smarthome протоколите и все още работят.

Ползвам ги с eWeLink приложенито (има го за Android и iOS) и поддържа интеграция в Samsung SmartThings, Google Home, Amaxon Alexa, IFTTT, Philips Hue, Home Assistant, Yandex Alice, Olisto, правят поддържата и за новия Matter стандарт.

Е27 фасунга адаптери на всички крушки подобен на този:
https://www.aliexpress.com/item/1005006259442521.html
(точно моя модел не го намирам, освен WiFi има и контрол през 433MHz дистанционно, мога и с малко дистанционно да включвам и спирам осветлението).

Релете подобно на това, което съм вградиl в домофона, закaчен за бутона за отваряне на вратата на входа.
https://www.aliexpress.com/item/4000474683017.html

Релета с засичане на консумация, които са свързани към разклонител, за да спирам/пускам и засичам потребление.
https://www.aliexpress.com/item/1005005326800428.html

Устройства powerplug адатери като този, които включваш посредата между контакта и ютията например, постоянно е включена, а с бутончето я пускаме/спираме. Дори да я забравим, съм настроил таймер след 30 мин (или друго време) да се изключи. (Таймера си е вътре в устройството, не е на hub и не разчита на интернет. При спиране и възтановяване на електричеството остава изключено (може да се настрои естествено и да е включено или посленото му състояние, преди спирането.)
https://www.aliexpress.com/item/1005004995692240.html
S26R2 Type F е за нас.

Най-различни контакти или релета с опция за измерване на температура, влажност, ...  за да знаеш какво е положението вкъщи (или някъде), дори с авоматични планове за поддържа вкл./изкл. на "глупави" печка, вентилатор, о(без)влажнител и т.н.

Гледайте с коя (кои, може и с няколко приложения да работят устройствата!

Гледйте за кой станарт са, че примерно има едни почти като нашите, но със стърчащ "щифт", Type E
[Изображение: Sd0257964f4ba4855b69aa19109b1bd4aA.jpg]

В споледствие почти всички може да се направят (както преи мен) да работят и с друга smarthome система, като в тази, с която ще работите се логвате с акаунта на другата.

Устройство, подобно на това, с което може да управляваш стария климатик, телевизора и други устройства през IR (infrared) или RF (RadioFrequency)
https://www.aliexpress.com/item/1005004624427586.html
Това вече е с друго приложение.


Разбира се в последствие съм си вземал и philips hue продукти, както и други знайни и нечувани марки, ползвани тук-там, къде ли не Smile, но sonoff ми останаха любими, може би защото не са ме предавали!

За момента толкова ... да има за размисъл Smile

Усмихни се . . . Животът е Хубав Smile
Samsung S24 Ultra 5G, S23 Ultra 5G, S22 Ultra 5G, S21 Ultra 5G, Note 20 Ultra 5G, Note 10+, Note 9, Note 8, Note 5, Note 3, Nokia 808, N8, 5800, N95, 6600, 6510, 5510
Цитирай
#7

От известно време ми се върти и на мен идеята за смарт хоум, но не съм много наясно с нещата. Разбирам, че пречиствателя на въздух Xiaomi mi purifier 4 и прахосмукачката Viomi SE, ще мога да ги закача на някой Xiaomi Hub (кой е най-добър?). Имам един вентилатор в банята на отдушника който не е вързан към осветлението, а на отделен кабел и се пуска и спира с едно въженце. Някой да знае как мога да го автоматизирам? Благодаря

Изпратено от моят CPH2409 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#8

(2024-01-26, 08:37:49)BlackBone написа:  От известно време ми се върти и на мен идеята за смарт хоум, но не съм много наясно с нещата. Разбирам, че пречиствателя на въздух Xiaomi mi purifier 4 и прахосмукачката Viomi SE, ще мога да ги закача на някой Xiaomi Hub (кой е най-добър?). Имам един вентилатор в банята на отдушника който не е вързан към осветлението, а на отделен кабел и се пуска и спира с едно въженце. Някой да знае как мога да го автоматизирам? Благодаря

Изпратено от моят CPH2409 с помощта на Tapatalk


Ето това https://vi.aliexpress.com/item/400047468...pt=glo2vnm
или това https://vi.aliexpress.com/item/100500532...pt=glo2vnm
комбинирано с датчик за отворена врата.

Ето тук може да ти дойде и някоя идея
https://forum.androidbg.com/showthread.php?tid=104499

Galaxy S24 Ultra
Galaxy Watch6 Classic, 46 мм

Цитирай
#9

Интересно ми е някой има ли опит с автоматизацията на бойлер? Опитвал съм 2-3 таймлера които се продават из веригите Бриколаж и Практикер, но в даден момент отказват въпреки, че вземам 25 амперови май се оказват слаби. Общо-взето еладжията е на мнение, че трябва реле и отделно управляващ модул за релето. Някой ако е правил моля да сподели комбинации и марки които биха свършили работа.
Цитирай
#10

(2024-01-26, 12:47:57)nbajchoni написа:  Интересно ми е някой има ли опит с автоматизацията на бойлер? Опитвал съм 2-3 таймлера които се продават из веригите Бриколаж и Практикер, но в даден момент отказват въпреки, че вземам 25 амперови май се оказват слаби. Общо-взето еладжията е на мнение, че трябва реле и отделно управляващ модул за релето. Някой ако е правил моля да сподели комбинации и марки които биха свършили работа.
Sonoff TH16 ползвам от няколко години  на 3КВ бойлер. Програмирането е през eWlink.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)