Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Съвет при избор употребяван настолен PC
#1

Наскоро умря 8 годишния ми настолен PC. Решил съм втора употреба. Да е кутия (tower). Бюджета ми е около 700 + - 150 лв в зависимост от добавките. Не разбирам почти нищо от спецификации CPU,GPU. Ще се ползва за интернет, торенти, леки програми. Имам PS5 така че, игрите и видео картата не са фактор, нооо ИСКАМ да играя 10 годишната NFS Shift, GTA Vice city, CS 1.6  Big Grin

МОЛЯ, за съвет при избор и конфигурация. Линкове към точни машини ще е супер.

Galaxy S24 Ultra 512 GB & One Plus 12 1TB

Цитирай
Аксесоари
#2

Какво точно му е "умряло" на компютъра? 8 години не са чак толкова много. Ако не е нещо сериозно може просто да подмениш повредената част, вместо да взимаш цял компютър.

Цените в момента не са много добри, дори за употребявани машини, отгоре на това видео картите почти сигурно ще са изморени от копаене.

Относно компоненти, като цена/производителност и относителна актуалност бих търсил процесор Ryzen 5 2600 или 3600, или Intel Core i5 8400/8500/8600/9400/9500/9600.
Всички са 6-ядрени, що-годе актуални, добра производителност, подържат повечето важни instruction set-ове и тн. 

Видео картите са малко по-сложни, цените са високи, почти всички са копали и изморени, ще е на късмет в повечето случаи.
Бих търсил Radeon RX580 8GB, RX 5600XT, GTX 1060, GTX1660Ti, GTX1660 Super, GTX1070, 1070Ti.

За мен минимума е 16GB системна памет и задължително колкото се може по-читаво захранване.

Общо взето отвори олх, филтрирай категорията, задай си максималната цена и се оглеждай.
Не си написал откъде си, но най-добре, ако не задължително, ще е да огледаш и тестваш компютъра на място.

Не знам дали е удачно да давам линкове. Давам няколко примерни, не съм обвързан с продавачите, не правя реклама, просто ми се сториха прилични и пиша какво ми е направило впечатление на пръв поглед.

RX 580 8GB/ Ryzen 5 2600/16GB RAM - балансирана като компоненти, читаво захранване, чиста и подредена кутия (вероятно човека се грижи за компонентите си), относително добра цена (вероятно може да се намали с пазарене).

Ryzen 5 3600, 16GB с EVGA GTX1070 - По-скъп с по-мощни процесор и видео карта, но бих сменил захранването.
 
Ако искаш от магазина с гаранция цените са по-високи и има повече компромиси

I5-6500, 16 GB DDR4, 256GB SSD, NVIDIA RTX 1660TI - по-стар процесор, но търпи  ъпгрейд към по-новите поколения. Видео картата ще ти е достатъчна за всичко, което си изписал като примерни игри.
Цитирай
#3

ОГРОМНИ БЛАГОДАРНОСТИ!!! От София съм. Лично предаване. Възможностите ми са до макс 800лв. Разбирам несъгласието за линкове към продавачи, но въпреки това ти се доверявам. Каква машина би си купил до 800лв ? Съотношение - цена-производителност. Или ако имаш машина на в предвид.

Galaxy S24 Ultra 512 GB & One Plus 12 1TB

Цитирай
#4

Бих се пробвал да си поправя компютъра Big Grin
Така и не каза какво му е на твоя. Ако не е изгорял до основи и е само нещо, което може да се подмени, ще спестиш пари и нерви.

В твоя случай не бих давал много пари за компютър. Игрите които си посочил не са взискателни и ще вървят на почти всичко. Не съм търсил и не съм се ровил, но както вече писах първата обява изглежда ок на пръв поглед. Ще спестиш пари, платформата има още много живот в нея, ще можеш да играеш всичките игри от списъка горе, че даже и още повече. Ако всичко е здраво и работи, бих се пробвал да се спазаря.

Иначе вече описах какво горе-долу има смисъл да се търси. Филтрирай обявите, зареди се с търпение и търси Big Grin

Оглеждай се и за комплекти, например дъно+процесор+рам, понякога има добри оферти. Ако може да използваш части от настоящия компютър може да си набавиш само необходимите и да спестиш пари (вместо да взимаш цяла конфигурация).
Цитирай
#5

.....
Цитирай
#6

Колега Lumia, ако искаш мога да прегледам така наречения "умрял" компютър и ще видя дали подлежи на поправка или, ако не подлежи какво може да се ползва от него. С компютри се занимавам от 34 години, а пари за прегледа не искам.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)