Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Краят на мегапикселовата война ?
#26

puma, защо си така негативно настроен към Xperia S ? от това което съм видял до тук, снима добре. Все пак, шасито е тънко, и те са бутнали 12Mpix сензор. Предолагам че пикселите са около 1.4 микрона, така че..

offroadwarrior :cheers:

за сравнение със DSLR .. не мисля че може да става дума, и очевидна разлика м/у 808 и други телефони едва ли ще има. По-голямата част от снимките се гледат на монитори със резолюция 720p или 1080p което е много по-малко от 8Mpix например. Ако се разпечатват.. то най-често би било в 300dpi в A4 формат за лична употреба. Аз съм го правил многократно със един евтин принтер (canon mp620) и резултатите от N8 са много добри. Разликата м/у 808 и другите телефони ще е по-скоро във възможноста за приближаване без загуба на качество.. което аз все още не съм сигурен как ще се представи в реални условия, защото според мен при подобен кроп, нещата ще станат много чувствителни от към вибрация, и от там може да се загуби качество.. иначе на теория работи.

Ето пример, как работи приближаването. Елементарен кроп, който се случва в реално време.

Пълен размер от 808 на

[Изображение: 54781bbdb5dft.jpg]

Кроп
[Изображение: kS17nxUm.jpg]

Проблема, е че на трипод това ще стане, но от ръка .. имам съмнения. Но все пак идеята е добра.. избягва се нуждата от подвижда оптика, която е чуплива, тежка, и тн.

Също така, повечето снимки се споделят в интернет, и колкото по-малък размера на файла, толкова по-лесно се случва това, особено ако ползваш мобилен интернет и имаш лимит. Подхода на Nokia с 808 взема това под внимание, и тези 5-8 мегапикселови снимки са с размер на файла около 1-2 мегабайта, което е прекрасно за целта. В пълен размер стават по 10-12 мегабайта и това не е много удобно.

и offroadwarrior сега ако се замислиш.. факта че няма да има огромна разлика м/у телефоните, може да се приложи и към DSLR-те. В смисъл, зависи за какво ти трябват снимките. DSLR има огромно предимство при слаба светлина, това според мен е най-важното при тях.

мегапиксели
Цитирай
Аксесоари
#27

Браво за темата!!! @androlog покрай теб научих много неща за камерите, мерси много!!! Иначе това за мегапикселите съм го мислил и преди да се образовам, защото съм виждал снимки на 5 мп, който са по-лоши от 3.2 мп снимки. За рекламата по такъв начин съм, но няма ли така потребителя да се обърка тотално?

HTC One Black
Цитирай
#28

Puma, хората се опитват да ти обяснят, че е време да спреш с безсмислените включвания във всички теми... завинаги, ако е възможно ! Тука хората изписаха романи с информация за различни телефони, а ти се включи, ни в клин, ни в ръкав, да обясняваш колко си разочарован от Сони. Спокойно, целият форум разбра, че си разочарован от Сони, но ще те открехна в една тайна: НА НИКОГО НЕ МУ ПУКА.

Цитат:Все ми е тая с какво се занимаваш. Нито съм те питал,нито ме интересува. Нито ме интересува с кой какво и как си дискутирал.

И ние не сме те питали КОЛКО МНОГО СА ТЕ РАЗОЧАРОВАЛИ СОНИ И КАК ЩЕ ТЕ ЗАГУБЯТ КАТО КЛИЕНТ, но, уви, длъжни сме да слушаме за това във всяка тема. А това е поредната тема, която се разводни и избяга от оригиналната си идея заради теб. Айде вземи се малко в ръце, започни малко да се вслушваш в това, което ти казват хората, опитай се да допринесеш с нещо във форума и може и да нямаш вече минуси, защото виждам, че те са ти много голям проблем.

Сега по темата: смятам, че ако някой един ден ще изкара от бизнеса сапунерките, това ще са Нокиа. Наистина имат потенциала да го направят и мисля, че това е първата стъпка. Мен лично това може само да ме радва, защото ако моята х10-ка снимаше дори наполовина толкова добре, колкото 808, нямаше да ми се налага да давам още куп пари за фотоапарат. Big Grin

Много се надявам другите производители да си вземат поука и да се приключи с безсмислените реклами на мегапиксели (а ако може и войната на многоядрените процесори да приключи, също би било прекрасно Big Grin ), а телефоните да правят посредствени снимки.

Отделно и аз искам да благодаря на androlog ! Наистина винаги радва с изключително изчерпателни мнения, винаги подплътени с много снимки и видеота и полезна информация. А и на мен лично много ми помогна с един проблем ! Щеше да е хубаво, ако имахме повече такива потребители във форума ! :thumbup:
Цитирай
#29

Мен ми е по-интересно компресията при запис каква е при Нокиата?Това е от съществено значение!!!Колкото и да е добър сензора,качествена оптиката при условие,че накрая софтуерно ти прецакат цялото удоволствие-не си е работа !!!
EDIT 1:На един съвсем нормален въпрос към автора на темата и минус-хмммммммммм!!!!Поне ако има доблест подмолният колега да си каже-защо!!!
EDIT 2: Вече не е минус,но EDIT 1 и въпроса не отпада :rofl:
Цитирай
#30

holyshit написа:Браво за темата!!! @androlog покрай теб научих много неща за камерите, мерси много!!! Иначе това за мегапикселите съм го мислил и преди да се образовам, защото съм виждал снимки на 5 мп, който са по-лоши от 3.2 мп снимки. За рекламата по такъв начин съм, но няма ли така потребителя да се обърка тотално?
:cheers:
Радвам се, че има интерес и информацията се намира за полезна. Само искам да кажа, че всичко което съм написал е базирано на това което съм прочел/чул .. нямам никакъв опит или по-дълбоки познания по темата, така че го имайте в предвид. Просто споделих инфо + мнение базирано на него.

holyshit написа:За рекламата по такъв начин съм, но няма ли така потребителя да се обърка тотално?
С една по-мащабна (съвместно координирана от няколко производитлея) и добре обмислена рекламна кампания, може да се постигне промяна. Но, това означава че те трябва до изестна степен да си признаят че ни подвеждат с години наред, което много силно ме съмнява че ще стане. Нищо чудно че си виждал 3Mpix снимки които изглеждат по-добре от 5... като цяло размера на сензорите при мобилните телефони удари таван от към съотношение брой пиксели/размер когато удариха 5 мегапиксела. Има няколко изключения, но като цяло..

Общо взето, положението е много сходно с "гигахерцовата война" при PC процесорите от преди няколко години.. помните ли опита на AMD да промени възгледа ни в/у скороста с .. ко беше клок 2000 отговаряше на производителност 2500+ или нещо от сорта.

Може би поне могат да добавят размера на пикселите и сензора в офицялните спесификации на телефон, така хората които се интересуват имат лесен достъп до тази информация. Ако погледнеш в GSMArena, единствените 2 телефона на които е публикуван размера на сензора са Nokia N8 и Nokia 808 ... всички останали го крият. Да... Nokia се възползва от момента и го обръща леко на маркетинг, но поне дава възможност на потребителя да се образова в тази насока.

offroadwarrior написа:Мен ми е по-интересно компресията при запис каква е при Нокиата?Това е от съществено значение!!!Колкото и да е добър сензора,качествена оптиката при условие,че накрая софтуерно ти прецакат цялото удоволствие-не си е работа !!!
нямам конкретна информация, но до колкото си спомням компресията е около 100 mb на минута в 1080p.

от страница 10 в този документ: http://europe.nokia.com/PRODUCT_METADATA...epaper.pdf

[Изображение: 4zlFr.jpg]

кодека е H.264 (както при N8) но bit рейта е почти 2 пъти по-висок от този на N8: ~25Mbps vs. ~11-12 Мbps

ето кодек инфото от N8 за сравнение.

пак H.264

[Изображение: wdf2e.jpg]

по-нисък bitrate

[Изображение: QkngW.jpg]

Също така мисля че при 808 звукозаписа е в 320kbps (стерео)

мегапиксели
Цитирай
#31

---
Цитирай
#32

Да сложа една снимка направена с Sony Ericsson Xperia Neo [Изображение: 026631072.jpg]
На мен ми стига, сапунерка няма да си купувам, по-точно захвърлена някъде вкъщи.
Цитирай
#33

^ идеална е. И повечето хора са като теб, снимките от по-модерните смартфони са напълно достатъчни. Даже при мен не сапунер, а цял DSLR събира прах... Не че не снима по-добре от телефона, просто в повечето ежедневни ситуации телефона отговоря на изискванията, и на фотографските ми способности.

За по сепциални моменти където се изисква приближаване.. да.. като например дивеч, или сватби, тн. P&S индистрията има проблем, но не искат да си го признаят все още.. аз като взема 808, той до известна степен ще ми реши проблема и със приближаването, и DSLR-а май ще иде на e-bay

но ето го арсенала.. даже по-често ползвам лентовия SLR от дигиталния

[Изображение: dHYSh.jpg]

мегапиксели
Цитирай
#34

:thumbup: :thumbup:

Galaxy ➡ Galaxy Nexus  ➡  HTC one ➡  LG Opposum ➡  Nexus 5  ➡ Xperia Z  ➡  MEIZU MX4  ➡  LG G3  ➡  Galaxy S6  ➡  Motorola Nexus 6 ➡ Nexus 5X ➡ S7 ➡ iPhone 7+ ➡ Oneplus 5 ➡ Mi A2 ➡ Mi 8 ➡ Mi 9
Цитирай
#35

Цитат:...но ето го арсенала.. даже по-често ползвам лентовия SLR от дигиталния...

Ми то с тоя обектив на F-1-то - 50мм f1,4 как да не го ползваш, а пробвал ли си да го закачиш на DSLR-а?
Аз снимам с това: http://www.pentaxforums.com/userreviews/...s-44-2.jpg на тяло 350D

Xiaomi Mi6
Цитирай
#36

dir2 написа:
Цитат:...но ето го арсенала.. даже по-често ползвам лентовия SLR от дигиталния...

Ми то с тоя обектив на F-1-то - 50мм f1,4 как да не го ползваш, а пробвал ли си да го закачиш на DSLR-а?
Аз снимам с това: http://www.pentaxforums.com/userreviews/...s-44-2.jpg на тяло 350D
много добра идея.. не съм опитвал, но днес ги погледнах и ще ми трябва адаптор, иначе не виждам начин,

[Изображение: 5WZd7rn2.jpg]

И.. разположението на огледалата не се е променило много в последните 20 години Big Grin

[Изображение: A3WfVKFk.jpg]

.. както казах, на телефоните им трябва една такава F1.4 бленда, и 2-3 микорна пикселчета.. нещата заспиват :thumbup:

мегапиксели
Цитирай
#37

Заспиват, освен ако нищо не разбираш от КАЧЕСТВО на снимките, просто гледам как изтъкваш Нокията като The best ever,което не е така и ти знаеш защо, защо във ФФ няма тема за въпростната нокия, сети се сам ... Преди микро 4/3 системата, имаше някакаква малка вероятност да се вмести в джоба на някой, като мен... Но с некса в джоба, мммм имам едвам 20 снимки с тела, и то сканинг на контролни... Некса + палачинката е не по-голям от Nokia 5800xm в пауч... А с 18-55 е перфектен за малко по-голям джоб... В момента излизам само по суичър и некса с 18-55 ми е перфе, че даже не го усещам, при 10кг раница с учебници Big Grin ... За 10 път ще кажа , че тая нокия не е кой знае какво , като фотографите запознати с материята знаят защо... Има найс фючърс, като за тел... Но дотам, в HWBG, ти се смеят, а дори не знам дали имаш рег във ФФ, та снимай си Н8, но не заблуждавай хората, не искам да те нападам както нападат Сашо, но тримцата с Н8 в HWBG, вземат яко червени палци , жалко, че си от таая троица, както ти казаха в HWBG, снимай си с DSLR, поне си от малкото чиито снимки имат някакво скрито в повърхността послание... Дори да си вземеш 808, пак нямаш същите възможности като ДСЛР, дори да снимаш само плажове... Smile 808 ще се продаде в тираж максимум 500 000, като оставим камерата, която уж ще изкарва ултра шарп снимки с компресия 2-4мб, което е като нетбуук за игри, такова животно няма! А и с допълнението от CrapOS, става манджа с грозде...

Dell Latitude E6420/I5-2540M/Quadro NVS 4200M/8gbRAM/128gb SSD/750gb HDD + Sony Xperia M4 AQUA black + iPhone 4s + Sony SLT-A57//Viva la Cosa Nostra!/Mi casa es su casa!
Цитирай
#38

Идеята ми беше, че с 808 Nokia повдигна въпроса за размера на сензора, и размера на пикселите като цяло.. никой друг производител не говори за това, а то е от голямо значение.

За останалото.. аз съм любител, снимките ми са любителски и нямат никакво "послание" . Може би ако бях фото журналист, щяха да имат политически мотив.. ако бях фотограф в автомобилната сфера.. щяха да имат рекламен мотив.. и тн. Аз си цъкам случайни сценки, за които не е нужен DSLR Smile N8, до тук ми покрива почти всички капризи от към фотография, и също така покрива фотографските ми възможности. И аз съм на мнение, че за повечето хора един мобилен телефон с добра камера е напълно достатъчен за ежедневна/любителска фотография. Бих искал да чуя аргумента ти, ако не си съгласен с това.

Междувременно, ето на какво е способен един мобилен телефон в ръцете на един любител.. за да е по-ясно какво се опитвам да кажа.

Различни условия, никаква обработка,оригинални файлов, всичките са правени от мен.

пейзажи

[Изображение: 201102140934vvf8jM_n.jpg]

[Изображение: 201012180424ajXVz3_n.jpg]

[Изображение: 201111270501Fw3kWW_n.jpg]

[Изображение: 201111210936Kv08U0_n.jpg]

[Изображение: 201111031929hqp4f4_n.jpg]

[Изображение: 201111200451t6PPwb_n.jpg]

[Изображение: 20110204070022YbY3_n.jpg]

висококонтрастни сцени
[Изображение: 201112160947tI1SJk_n.jpg]

портрети

[Изображение: 201107260543g7qzaL_n.jpg]


портрети със светкавица

[Изображение: 201201121810CipSXA_n.jpg]

[Изображение: xx41ixoY.jpg]

слаба светлина, без светкавица

концерт

[Изображение: 201201041736UILaKq_n.jpg]


пейзаж

[Изображение: 201111070553RnBd3B_n.jpg]

аквариум

[Изображение: 201106060703JXM3F3_n.jpg]

нощен клуб

[Изображение: UkyzSQWi.jpg]

макро сцени

[Изображение: 201202022203hU749T_n.jpg]

[Изображение: 2011110118257X6eLI_n.jpg]

[Изображение: 201104160600M7bf05_n.jpg]

[Изображение: 201102072113pdmdaF_n.jpg]

[Изображение: 201108130845MGX39d_n.jpg]

[Изображение: 201101022036PWyT6r_n.jpg]

изгреви

[Изображение: 201105281459eC2mwc_n.jpg]

[Изображение: 2010120116219jvtad_n.jpg]

[Изображение: 201105281509Mp98sg_n.jpg]

[Изображение: 2011020710229ugI9v_n.jpg]

залези

[Изображение: 2012012321086BOzu2_n.jpg]

[Изображение: 20120222205080lW71_n.jpg]

[Изображение: 2011120604468ys0Mm_n.jpg]

[Изображение: 201101091624jBEC5B_n.jpg]

[Изображение: 201104270829szd1vW_n.jpg]

от техническа гледна точка

дигитално приближаване

[Изображение: 201101261621Kotl47_n.jpg]


jpeg качество

[Изображение: 201202150705Pe84NJ_n.jpg]

jpeg цветопредаване

[Изображение: 201107280710XRhGqG_n.jpg]

за мен, качеството от този мобилен телефон е напълно достатъчно. Да, на моменти ми липсва контрола, който ми предлага DSLR-а .. но това е рядко.

мегапиксели
Цитирай
#39

Лооол, невероятни пейзажи! :O Чудни места си уловил! :thumbup:
Излезе ли руут за .62 фирмуера почвам да бъркам камера драйвърите. Имайки предвид какви яки настройки направих на К800-ката ми си представям какво ли бих постигнал с Арката. Но на първо място по важност за модифициране ми стоят винаги акустиките.
Ето и от мен малко снимки от онзи ден когато бях на село Smile
[Изображение: bef043180845647.jpg] [Изображение: a9ce3e180845656.jpg] [Изображение: 141c95180845662.jpg] [Изображение: fd065e180845669.jpg] [Изображение: df233f180845681.jpg]

Sony Ericsson Xperia Arc LT15i, .587(1.6Ghz OC) 32GB class10 Kingston + tuned Sony Ericsson K800i
Modeler and texturer in the Excalibur team!
Цитирай
#40

@androlog
Според моето скромно, признавам си, любителско мнение, снимките ти са уникални. Но това само подкрепя тезата ми - камерата на N8 е достатъчно добра. 808 ще е с още по-добра, но като цяло телефона не бих го взел, заради всичко останало.
Цитирай
#41

Преходници има, ама заслужава ли си? За малко отгоре ще си вземеш 50мм F1.8 с автофокуси и прочие. С преходника няма авто фокус Wink, а дслр-ите не са предвидени за ръчни, въпреки че има "класически" фокусни огледала, но и те са около тази цена.
http://www.amazon.com/Canon-Mount-Adapte...B001D8X72G

За мен най-важните неща за един дигитален фотоапарат са две: Оптика и размер на матрицата - телефоните нямат нито едно от двете.
Или да систематизирам от първото мнение:
Добра оптика със голяма светлосила /по-малки стойности на f/ и голяма острота. За да снима по-бързо на тъмно и не само.
По-голяма матрица с по-малко пиксели - по-малко шум. /или огромно количество пиксели и даунсайзинг и разбира се говорим за еднаква технология, без да сравняваме матрици от различни поколения/
Ако вземат един съвременен сензор 8-12 мегапиксела и го смалят на 4-5 /което е достатъчно за принт 20х30/ това нещо ще е доста чисто откъм шум или ако решите просто ресайзвате снимката на 50% от двете страни което е 4 пъти по-малко мегапискели и пак "няма" шум и размера е подходящ за 10х15 принт. /тествано и с новите снимки от нокиа 808/ За оптиката решение няма. Поне рационално такова, освен един прототип: обектив с вграден 3/4 сензор и блуутут връзка към телефона, тоест телефона се използва само за лайввю, място за запазване на снимките и спусък, като двете неща са отделно и така имаме сравнително голям сензор със сравнително голяма оптика. http://www.petapixel.com/2011/01/10/wire...pt-camera/

Относно снимки: Наистина много добри цветове, добър диапазон, шума е на ниво при дневните, лек фриджинг - като цяло бих казал по-добре от 75% /може и да е повече/ от сапунерките до 200лв. След ресайз, шарп и малко цветови корекции идеални за принт 10х15 - напълно достатъчно за личната колекция "незабравими мигове когато DSLR-а не беше под ръка".

Съжалявам, но съм скептично настроен към всички телефоно-камери, просто разни познати като почнат къф ти е смешен фотоапарата, моя телефон е с повече мегапиксели и като сравним снимките, то просто има едно бежаво-розаво петно с 2 черни петна и едно чарвено петно и това било красивото му/й ... и им обясняваш, че за да наречеш това нещо снимка ти трябва да намалиш размера четири пъти, а мен не ме бърка и да го увелича Big Grin. Но горните снимки показват, че след 2-3 години може и да наваксат.

ПП: Вчера цъках една N8-ца няма да споделям за симбиан.... но и нещо камерата не ми хареса, но след представените по-горе снимки ще го разцъкам по обстойно в по-подходящи условия за снимане.

Xiaomi Mi6
Цитирай
#42

ето един сайт, който грубо подкрепя моята теория Smile Има доста интересна информация.. за съжеление е на английски

http://6mpixel.org/en/

"The best compromise for a compact camera is a sensor with 6 million pixels or better a sensor with a pixel size of >3µm."

:thumbup:

и една прекрасна графа, в която са пресметнали колко трябва да е голям сензора и на колко мегапискела трябва да бъде разделен той, за да размера на пикселите да е 3µm, което според тях е идеалния компромис за компактни камери, и аз напълно ги подкрепям.

[Изображение: DbhbY.jpg]

сензора в 808 е с размер 10,67 x 8 mm.

И от първия пост за справка. На практика, ако на Nokia софтуерния алгоритъм е читав, в 8 мегапикселов режим със комбиниране на пикселите би трябвало да са постигнали "златната среда". И пак.. това е компромис защото са искали да постигнат дигиталено приближаване без загуба на качество, иначе съвсем спокойно можеха да "разрежат" сензора на 7-9 мегапиксела и щяха да постигнат сходен резултат без да се налагат софтуерни "магий"

[Изображение: pixel_length_comparison@808_pureview_sensor.jpg]

от друга страна, всеки път като я погледна тази таблица, и ми се набива на очи това Sony NEX. Защо бяха нужни 24 мегапиксела ? Очеивидно сензора е огромен, и ако бяха избрали 12-14 мегапиксела, размера им щеше да се качи на 6µm, което е DSLR територия! Ще си позволя да отворя една лека конспирация..защото това не би било добре за DSLR продажбите, все пак Sony имат няколко модела DSLR на пазара.


dir2 написа:Преходници има, ама заслужава ли си? За малко отгоре ще си вземеш 50мм F1.8 с автофокуси и прочие. С преходника няма авто фокус Wink, а дслр-ите не са предвидени за ръчни, въпреки че има "класически" фокусни огледала, но и те са около тази цена.
http://www.amazon.com/Canon-Mount-Adapte...B001D8X72G
благодаря ти за информацията.. определено не си заслужава преходник. А нов обектив за това старо тяло.. просто не ми се вижда добра инвестиция като цяло. Ще си щракам с това което имам за сега, пък по-натам ще видим..

dir2 написа:За мен най-важните неща за един дигитален фотоапарат са две: Оптика и размер на матрицата - телефоните нямат нито едно от двете.
зависи за какво ще ползваш снимите, и колко контрол искаш да имаш.. като цяло, от това което съм прочел до сега, Carl Zeiss са доста горди с оптиката в 808.. предполагам че постепенно технологията използвана при нея ще започне да се прилага и при други телефони. За голямата светлосила съм напълно съгласен, но за сега явно е прекалено скъпо да се слагат F1.8 в телефоните.. но съм сигурен че до 2-3 години ще видим под 1.8 на телефон.

dir2 написа:обектив с вграден 3/4 сензор и блуутут връзка към телефона, тоест телефона се използва само за лайввю, място за запазване на снимките и спусък, като двете неща са отделно и така имаме сравнително голям сензор със сравнително голяма оптика.
интересно предложение Smile Принципно с отделните обективи идва дилемата за портативност.. нали уж на телефоните това им е предимството. Но ако наистина искат да превърнат телефоните в по-сериозен фотографски инструмент, твоята идея би могла да бъде приложена.

dir2 написа:След ресайз, шарп и малко цветови корекции идеални за принт 10х15 - напълно достатъчно за личната колекция "незабравими мигове когато DSLR-а не беше под ръка".
Точно. И да.. аз принтя на A4 гланцирана хартия с един евтин Canon mp620 и резултатите са много добри. Ако имаш възможност, дай принт на една от по-горния пост и сам ще видиш.

Ето тук една съм я забил на хладилника
[Изображение: NXWM66Lu.jpg]

принта е от това
[Изображение: lcEw5Gkb.jpg]

dir2 написа:Съжалявам, но съм скептично настроен към всички телефоно-камери, просто разни познати като почнат къф ти е смешен фотоапарата, моя телефон е с повече мегапиксели...
не.. реално наистина няма сравнение. Качеството и контрола които ти дава един модерен SLR няма как да бъде постигнато с един телефон. Тук аргумента е от различно естество.. за по-голямта част от нас потребителите, това качество и контрол нужни ли са за всекидневна/любителска фотография ? Според мен отговора е не, и телефони като N8, iPhone 4s,Gs2,Xperia S, и сега 808, предоставят прекрасна алтернатива за любители като мен. Лесно е, достъпно е, и реално погледнато излиза по-евтино..

style34 написа:@androlog
Според моето скромно, признавам си, любителско мнение, снимките ти са уникални. Но това само подкрепя тезата ми - камерата на N8 е достатъчно добра. 808 ще е с още по-добра, но като цяло телефона не бих го взел, заради всичко останало.
Мерси Smile радвам се че ти харесват.. то общо взето, поне според мен, на любителската фотографията това и целта.. човек да може да сподели нещо красиво със света. Ако си падаш по фотография.. 808 изглежда много интересна играчка, преди да го отпишеш напълно го тествай на живо и виж как е.

мегапиксели
Цитирай
#43

След като оплюхме така великия за Владо телефон, той се пренесъл и тук Big Grin :rofl:
Браво, евала за ентусиазма. Телефона ще се популяризира само при фотоманиаците като нас, никой друг няма да го купи, просто, защото като имаш 2 ядрен/ 4 ядрен телефон с Tegra 3, играеш игри с почти качеството на компютърните, забравяш за дървения симбиан и тоя дисплей с ниска резолюция. Това е положението. Аз лично го харесвам симбиана и ми хареса как го раздвижиха, но пак е доста по-дървен от Андроид 4.0, няма доста от приложенията за Андроид като Google Earth, поне аз не намерих такова.

Аз ползвам Nokia N8, харесва ми, върши ми работа за всичко, най-вече за снимки и видео, където е незаменим, но вчера сложих Energy ROM на Sensation XE. Просто няма база за сравнение като бързина, красота на интерфейса, бързина в интернет, отваряне на приложения, големия екран с голяма резолюция, просто съвсем друго е, неземна разлика, това е достатъчно за повечето потребители. Аз държа Н8, защото ползвам телефона основно за снимки и видео, тука-таме някое приложение да ми върши работа, малко браузване в нета, ако ми се наложи и това е. Докато моят приятел почти не ползва компа, защото няма време или не му се седи в тях и телефона му върши тая работа и то съвсем успешно - сваля торенти, гледа клипове в тубата, качва приложения (имаше към 200 и нещо) и всичко това адски бързо и коректно. Затова 808 остава за маняци като мен и Владо, за които е важно телефона да има по-добра камера от обичайната.

Notebook: HP G6, CPU: Intel Core i5 @ 2.6-3.2Ghz, RAM: 6GB DDR3, HDD: 750GB SATA II, Video: ATI HD7670 2GB
Phone: Sony Xperia M2 Black @ Android 4.4.4 @ 16GB SanDisk MicroSDHC Class 10
Цитирай
#44

Ето една прекрасна табличка, която показва добре размера на сензорите и размера на пикселите за много от про фотоапаратите на Canon.

Обърнете внимание какво се случва при "входното ниво" DSLR-и (от 300D до 600D). 300D http://en.wikipedia.org/wiki/Canon_EOS_300D беше много важна стъпка, с него Canon създадоха цялата категория като цляо: "входно ниво" , "entry level DSLR" .. но ако проследите прогресията (аз съм я оградил) на размера на пикселите в серията, се вижда това за което аз говоря в темата като цяло. Сензорите остават идентични като размери, но се разделят на все повече пиксели, и съответно те (пикселите) стават по-малки. Както казах и по-рано, има и много други фактори които са важни за качеството, но размера на пикселите е един от най-важните.

Очевидно все повече се разчита на добре написани софтуерни алгоритми,и може би по-качествени "китак" обективи за компенсация, но също така е очевидно че 4,0 микорна е невидимата границата м/у P&S и DSLR .. или поне Canon така са решили.

Това прогресивно увеличаване на броя на пикселите е резултат от всичкия този маркетинг, на които всички производители заложиха.. и то постепенно се превръща в една голяма снежна топка. Ако това продължи в същия дух, следващия модел от серията "входно ниво" DSLR на Canon трябва да е над 22 мегапиксела и под 4 микорна размер на пикселите.. ако не му сложат по-голям сензор, което ме съмнява.. то следващия размер който биха могили да използват е 28х19, но по-този начин рискуват да си направят сами конкуренция на средния клас DSLR-и ....

Погледнато от друга гледна точка, Canon би трябавло да върнат броят на мегапикселите на 12-14, и да използват тези нови алгоритми, с които да се постигне подорение в качеството на изображението. Но как биха могли да промотират подобно решение, след като всички очакваме по-голям брой пиксели за "новия" модел ?

При високия клас обаче, очевидно започва неизбежното.. Canon EOS 1D X 18Mpix е наследник на Canon EOS 1Ds Mark III които е 21Mpix. По-новия модел е с по-нисък брой пиксели, и размера на сензора остава същия. Хубаво при високия клас, е че там няма нужда от промоция/реклама, и хората които копуват подобна техника (над $7,000) много добре знаят за какво става въпрос, и едва ли биха инвестирали в нещо с размер на пикселите под 5 микрона.

Също така съм оградил високия клас, където размера на пикселите съответно е над 7,0 микрона. Според мен всичко около 2,5 - 3,0 микрона би било чудесно за ежедневна фотография. Телефоните би трябвало да се целят в поне 2,0 микрона :thumbup: Nokia N8 е със 1,75 микрона на 12Mpix, на F2.8 бленда, с което Nokia според мен се цели в Canon G9 категорията .. но аз лично бих предпочел 8Mpix @ 2,0+ микрона със F1,8 бленда и проблема със лошото качество при слаба светлина ще се намали драстично при телефоните.

Ако, Nokia бяха решили да разрежат сензора (които е 11х8) в 808 на.. да речем 10Mpix (без да залагат на всички други екстри които идват с 41Mpix) физическия размер на пикселите щеше да е над 4 микрона, което ... да.. "входно ниво" DSLR

[Изображение: A8UZb.jpg]

Ето още една ползена табличка. Показва колко пиксела са нуждни за принтиране на смимки в различни размери, за 200 и 300 ppi.

за 11х14 @ 300 ppi.. грубо 12 мегапиксела, кой принтира в подобни размери ?

[Изображение: bPUjY.jpg]

мегапиксели
Цитирай
#45

Владо виждам, че яко се запали по големината на пиксела покрай 808, но дори и Н8 да беше 4 микрона, пак всеки entry level DSLR щеше да го отвява, просто там оптиката е много по-прецизна, обработката много по-добра... един такъв ДСЛР е 3 пъти по-голям от ДСЛР, няма база за сравнение. Иначе много добра статийка си направил, много информативна, но като че ли не е за тук, тук хората не ги интересува каква е камерата на телефона им, а тези които ги интересува ги задоволява...

По-скоро е за тук:
http://photo-forum.net/forum/list.php?f=1


Само да вметна понеже съм правил сравнение между 300Д и 550Д. Ами 300Д е жалка картинка, без фотошоп е много под нивото на Н8... никви цветове, детайл, нищо. Докато 550Д с китака 18-55IS е супер остър. Демек, извода ми е, че пикселите като брой имат огромно значение. По-малки са като размер, но повече на брой и картинката е коренно различна, обработката на JPEG-а също е много добра разбирасе, те са апарати от съвсем различни години, ама колкото и да е, пикселите играят роля, щом извади по-остра картинка от моя Д40х с 10мега пиксела и 18-105, който е много по-добър от 18-55 на Канон. А картинката при FF апаратите не идва само от големината на пиксела, тя играе много по-малка роля от големия сензор (който е много по-голям от на enry level), примерно 5D Mark III има сензор с големина: 36 x 24 mm, докато 550D: 22.3 x 14.9 mm . Разликата е ГИГАНТСКА, от там идва една мощна вълна по-добро качество, следващата вълна са обективите, който нямат нищо общо с тези при "кропките", enrry level. И на трето място идва големината на пиксела...

Notebook: HP G6, CPU: Intel Core i5 @ 2.6-3.2Ghz, RAM: 6GB DDR3, HDD: 750GB SATA II, Video: ATI HD7670 2GB
Phone: Sony Xperia M2 Black @ Android 4.4.4 @ 16GB SanDisk MicroSDHC Class 10
Цитирай
#46

^Пичове що не си отворите една тема :
Н8 - :bow: :bow: :bow:
Била по-добра от EOS 300D :facepalm:
Не може да снима видео-иначе за снимки EOS 300D си е :coffee: :power: Cool
Кажете,че Нокиа е по-добра и от FASE ONE и ви признавам !!! :cheers:
Цитирай
#47

Размера на сензора и размера на пикселите са директно свързани, което ги прави на едно от към "важност". Както казах многократно, размера на пикселите не е единствения фактор. При компактните фотоапарати/телефони е много елегантен начин по който може да се подобри качеството, защото по начало размера на пикселите е много малък.. 1,4 микрона в по-добрите случаи, при Xperia S например няма да се изненадам ако е 1,1 микрона.. при N8 са 1,75 и това според мен е една от главните причини да е топ снимачка от почти 2 години насам. Оптиката е много важна също, без добра оптика сензора губи значение. Колкото повече мегапиксели, толкова по-прецизна оптика е необходима.. при 808 на 41Mpix оптиката трябва да е много добре изработена, иначе няма смисъл.

Около един DSLR сензор има редица филтри и други стъкла, които също са от голямо значение.. те отговарят за това колко, и как тази светлина стига до сензора. Ето една приятна диаграма:

[Изображение: cfz9L.jpg]

разтоянието м/у тези микро-обективи е много важно защото от там се губят фотони (светлина) и се получава по-лоша конвергенция (събиране) на светлина от сензора. Ефективноста на изходните усилватели e също много важна, особено за поддъжането на ниско ниво на шум при по-малки пиксели. То общо взето всичко опира до "signal to noise ratio" и динамика, и двете са много по-лесно контролирани когато пикселите са по-голями..

Другия много важен фактро е системата за автоматичен фокус.. в един DSLR платката на самият автоматичен фокус е с размерите на поне ~30% от цялата платка в един смартфон ..

[Изображение: 0lcdb.jpg]

ето как изглежда 9 точкова система


[Изображение: LEijL.jpg]

и това е "последна дума на тех.." 61 точкова система. За подобно нещо са нужни доста сложни софтуерни алгоритми, и съответния процесор.

[Изображение: gCzv0.jpg]

Благодарение на факта че едно DSLR тяло е с пъти по-голямо и по-тежко от един смартфон, те имат място за всички тези неща.. даже последния флагман на Canon е с 3 ядра.. 2 Digic 5+ ядра + едно Digic 4 ядро .. и те не правят нищо друго, освен обработка на изображения. По този начин са достигнали 12 кадъра в секунда продължителна стрелба на максимум качество..

[Изображение: rxG8x.jpg]

В един смартфон.. там 1-во не могат да си позволят подобни размери платки, да не говорим че всеки един чип трябва да е "мултифункционален", охлаждане, и тн. Общо взето факта че качеството от смартфоните е на нивото на което е е феноманално постижение като се имат в предвид ограниченията.

808 е първия смартфон където има DSP чип които е конкретно и единствено отговорен за обработката на изображения от сензора..подобно на DSLR

[Изображение: CdpDv.jpg]

и ето едно бързо сравнение на 2 DSLR-а с различен размер на пикселите. В студио, идентични обективи и условия.

Canon 60D със 4,3 микрона

[Изображение: ZllYe.jpg]

Canon 1DS Mark 3 6,4 микрона

[Изображение: 7lrXo.jpg]

Очевидно при 60D са се опитали да направят всичко възможно да прикрият малките пиксели, но разликата е очевидна..

мегапиксели
Цитирай
#48

Ти сравняваш FF апарат с 60D, който е полупрофесионален, но е със сензор като всички останли DSLR-и, няма база за сравнение, сензора на 1D's е много по-голям, от там идва разликата.

Notebook: HP G6, CPU: Intel Core i5 @ 2.6-3.2Ghz, RAM: 6GB DDR3, HDD: 750GB SATA II, Video: ATI HD7670 2GB
Phone: Sony Xperia M2 Black @ Android 4.4.4 @ 16GB SanDisk MicroSDHC Class 10
Цитирай
#49

Съгласи се обаче , че колкото и да ти е сензора , нямаш ли подходящото стъкло нищо не се получава.
При мен за сега не виждам телефона как би заменил DSLR-а , вярно има моменти , в които снимам и с телефона , но това е повече за street и daily routine.
Колкото и светлосилен обектив да сложат в телефон... това боке не може да го докара
[Изображение: i_1309040275_i_1280695009_IMG_3571.jpg]
[Изображение: m_1308768248_IMG_3223.jpg]
И двете са снимани със старата школа (Pentacon 50 / 1.8) и 350D
За колегата по - горе , който казва , че няма смисъл от накрайник , като за тези пари можеш да си вземеш 1.8 , аз не виждам точно така нещата. 1.8 си е доста entry леща , бокето му не е като боке , шарпнеса на моменти бяга , сглобката няма да коментирам , тъй като в момента обсъждаме нещо коренно различно. Виж обаче , механичния 1.4/50 си е друга бира... Пробвайте го на дигитално тяло и ще се уверите сами , пък нека няма autofocus.
Цитирай
#50

Няма база за сравнение телефон-DSLR, няма как да правиш снимки на ISO 1600 с външна светкавица и да изглежда така:
[Изображение: kAFl7RFD.jpg]
Снимано с това:
[Изображение: gHFostQn.jpg]

Има и купища други типове снимки, които не могат да се правят с телефон, не могат да се слагат филтри, външни светквици, абе телефона не става за друго, освен снимки от ежедневието, пейзажи и някой и друг портрет с нищожен дефокус. Много са напред, но не можеш да правиш кой знае каква фотография с тях... нямат поле за развитие, все едно имаш сапунерка...

Notebook: HP G6, CPU: Intel Core i5 @ 2.6-3.2Ghz, RAM: 6GB DDR3, HDD: 750GB SATA II, Video: ATI HD7670 2GB
Phone: Sony Xperia M2 Black @ Android 4.4.4 @ 16GB SanDisk MicroSDHC Class 10
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)