Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Краят на мегапикселовата война ?
#51

Ако мегапикселите на 60D се намалят до положение, в което съотношението в размера на пикселите м/у него и 1DS Mark III е 1:1 (6,4 микрона) и се използват всички други технологии около автоматичния фокус, микро стъклата около сензора и, и тн при 2-та фотоапрата.. качеството ще е много сходно.

Alphavillain написа:това боке не може да го докара
Ако са твои, страхотна фотография :thumbup:

няма как да стане боке при портрет в пълен размер с телефон/компактен P&S.. с тези малки сензори и фокусното разтояние на обективите при тях за сега е невъзможно. Там боке става само в "макро" режим.. по-малки предмети. Но тук става въпрос за всекидневна/любителска фотография.. в добри условия по-новите телефони се справят чудесно за целта, но за да се подобри качеството при слаба светлина трябват малко по-голями пиксели.. 2-3 микрона и F1,8 бленда .. екстра за телефон :thumbup:

мегапиксели
Цитирай
Аксесоари
#52

Владо, ако трябваше да знам цялата тая информация дето изговори, нямаше да се захващам с фотография изобщо. Big Grin :cheers:

Notebook: HP G6, CPU: Intel Core i5 @ 2.6-3.2Ghz, RAM: 6GB DDR3, HDD: 750GB SATA II, Video: ATI HD7670 2GB
Phone: Sony Xperia M2 Black @ Android 4.4.4 @ 16GB SanDisk MicroSDHC Class 10
Цитирай
#53

Мои са , да , благодаря за комплимента!
Точно на това наблегнах , че какъвто и сензор да сложат няма да може да задоволи моите нужди ;-)
Цитирай
#54

^ да, зависи какво снимаш.. телефоните имат и друг недостатък, бавни шутери и липса на приближаване, което ги прави неудобни за фотографиране на спортни дейности, и бързо подвижни обекти като цяло.

Но развитие определено има, и това мен лично много ме радва защото аз си снимам цветенца, залези, облаци, и други подобни безмислици., тук-там някои портрет.. и за мен е много по-важно да имам адекватно за целта устройство по всяко време, отколкото най-доброто такова само понякога. За по специални случаи (сватби, спортни мероприятия, дълги експозиции, силно боке..) си имам един Canon 400D. Той е старичък, но с малко по-добър обектив е идеален за мен.

А когато съвсем искам да се отдам на "фогорафията" снимам с един лентов Canon F1 с черно бял филм и сам си ги промивам Smile по-голям кеф от това няма според мен.. дигиталния свят е някак по-сух и скучен.
Ето резултата от последния такъв експеримент, просто отнема време, и хартията идва малко скъпичка..

[Изображение: 23d438f31499t.jpg]

мегапиксели
Цитирай
#55

Snuupy написа:Няма база за сравнение телефон-DSLR, няма как да правиш снимки на ISO 1600 с външна светкавица.........

......Има и купища други типове снимки, които не могат да се правят с телефон, не могат да се слагат филтри, външни светквици, абе телефона не става за друго, освен снимки от ежедневието, пейзажи и някой и друг портрет с нищожен дефокус. Много са напред, но не можеш да правиш кой знае каква фотография с тях... нямат поле за развитие, все едно имаш сапунерка...
Ще постигнем консенсус накрая!!! :thumbup: Имаш една :cheers: от мен!!! Rock
Цитирай
#56

Аз съм фен на мобилната фотография и съм на мнение (лично), че един телефон би бил също толкова добър, колкото DSLR техниката. Да,факт е,че поради редица причини шума през ноща е отвратителен и при малко телефони има някакво подобрение (XPERIA S,N8,808). Но за дневна фотография са идеални. Снимките от предната страница,които androlog е дал са уникални, особенно тази първата с плажа. Детайлноста не е на някакво хипер ниво, но е отлична за телефон и дори мачка евтините сапунерки. Аз съм имал много случаи, в които с телефон фокусирам по-правилно отколкото с цифров Olympus.
Да, DSLR техниката е в пъти по-добра, но телефони като N8 и 808 също показват, че телефоните не са толкова лоши за снимки. Аз само такива ползвам.
Цитирай
#57

Нека си представим, че до две години всеки един среден-висок клас смартфон започне да снима с качеството на Xperia S, GS2, iPhone 4s, Nokia N8 .. определено тогава много потребители биха се замислили дали има смисъл да се инвестира в допълнителна снимачна апаратура. Огромен % от потребителите нямат нужда от DSLR качество, и ръчния контрол над всеки един параметър който те предлагат.

90% от приятели/познати са със някъв iPhone.. повечето са с 4-4s, почти никой от тях не носи камери вече..

мегапиксели
Цитирай
#58

bisaka написа:Оптимуса ти ли бие DSLR-ите или си носиш някои 808, за който не си споменал? :rofl: Offtopic
Ама защо като ме напдате слагате моя Optimus? Да видя някъде да го споменавам? Да съм казал,че минава SDLR?
ДА СЪМ ГО КАЗАЛ ИЛИ НАПИСАЛ НЯКЪДЕ? ДА СЪМ СПОМЕНАЛ НЕЩО ЗА OPTIMUS ONE?
Айде да ми набутваш в устата думи дето не съм казал,а?
Цитирай
#59

Цитат:ДА СЪМ ГО КАЗАЛ ИЛИ НАПИСАЛ НЯКЪДЕ? ДА СЪМ СПОМЕНАЛ НЕЩО ЗА OPTIMUS ONE?

Цитат:Да, DSLR техниката е в пъти по-добра, но телефони като N8 и 808 също показват, че телефоните не са толкова лоши за снимки. Аз само такива ползвам.

Да разбирам, че ползваш чужди телефони?

п.п. Много селско това с капс лок-а...

SE T310 -> SE T610 -> Siemens M65 -> Siemens S65 -> Nokia E50 -> Nokia N78 -> LG KS360 -> Samsung Galaxy S -> HP Pre 3 -> HTC Evo 3D -> Nexus 4
Цитирай
#60

Разбирай си каквото искаш, не ти дължа обяснения.
И ако вникнеш в смисъла на
Цитат: телефоните не са толкова лоши за снимки. Аз само такива ползвам.
става ясно,че ползвам само телефони за снимки. Т.е. имам фотоапарат, но тъй като телефонът е с мен постоянно снимам само с него. И то не с Optimus One, аз и друг имам-LG Viewty Snap. Не е кой знае какво, но 5-те MP и LED светкавицата вършат идеална работа.
Колкото до
Цитат:п.п. Много селско това с капс лок-а...
то е много селско и да набутваш думи в устата на някой, който не ги е казал.
А,да,и обидата е селяндур,не селянин.
Селянин-човек,живеещ в село.
Гражданин-човек,живеещ в град.
Така,че опитът ти за обида дори не беше правилен. Следващия пробвай със "селяндур", това е правилната форма.
Лек Ден!
Цитирай
#61

Айде престанете да избивате компелкси във всяка тема ?
Цитирай
#62

Ето как се пресмята големината на пикселите от размера на сензора и резолюцията: (може да се приложи на всеки дигитален фотоапарат)

Ще взема сензора от N9 (размера му е най-популярен) за пример:

Тя снима в 8Mpix (3248 x 2448). Размера на сензора е 1/3.0" (4,8мм х 3,6 мм).

В 1 мм. има 1000 микрона.

4,8 х 1000 = 4800 микрона напречно през сензора

4800 / 3248 = 1,477** микрона на пиксел.

Ето още един лист с различни размери на сензори и тн.

GS2, Xperia Arc, iPhone 4s, Nokia N9.. Повечето 8Mpix телефони са със 1/3.0" (4,8мм х 3,6 мм) сензори.

[Изображение: 5284d1096551894-sensor-size-imager_sizes.gif]

мегапиксели
Цитирай
#63

Тъкмо се чудех как се пресмята големината на пикселите Big Grin
Между другото като се замисля темата се казва "Краят на мегапикселовата война", но пък Нокиа гордо са изтипосали надпис 41MP на камерата си Lol
Цитирай
#64

Е точно това се има предвид - с тези 41МР е все едно са пуснали термоядрената бомба. Всички последващи напъни на останалите се обезсмислят Smile

SE k750 --> LG GT540 Optimus 2.1 Eclair --> Nokia N8, X7 и Motorola RAZR MAXX 4.1.2-->T. Xperia T--> Nokia Lumia 1020--> Microsoft Lumia 950--> Nokia Lumia 930--> iPhone 6--> iPhone 7
Цитирай
#65

Ето ни пак.. достигнаxме 1.1 микрона, и даже се твърди че това е по-добре. Срам нямат ей.. :thumbup:

LG .. 1/3" сензор резнат на 13Mpix.. 1.1 микронови пиксели..

http://blog.gsmarena.com/the-latest-lg-o...abilities/

[Изображение: gsmarena_001.jpg]

[video]http://www.youtube.com/watch?v=71Bh_OZZBUA[/video]

^ "Worlds best image quality" ..

мегапиксели
Цитирай
#66

Offtopic
От всички снимки които видях,разбрах само,че имам изгорял пиксел на монитора,които не бях забелязал. :rofl:

При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона " Докладвай " !
Цитирай
#67

androlog написа:Ето още нещо интересно по темата на което попаднах днес, и е пряко свързано със размера на пикселите и поведението им.

Винаги ми е било интересно защо повечето дигитални SLRи и дигиталните компакти камери продължават да използват механични затвори, а не електронни.. все пак сензорите са електронни, така че защо не и затвора да е дигитален ?

Ето за този елемент става въпрос: http://en.wikipedia.org/wiki/Shutter_(photography)

Много грубо казано, затвора е механизъм който решава кога и за колко време пикселите ще могат да събират фотони по време на заснемането.

При 99% от смартфоните се използва електронен затвор, защото това спестява място, и също така е по лесно да се контролира по софтуерен път. Колкото повече механика, толкова по трудна става синхронизацията м/у нея и софтуера.

Първото мнение на което попаднах е следното, и ще се опитам да дам късо обобщение след всеки параграф.

http://www.photokb.com/Uwe/Forum.aspx/ph...al-Shutter

Цитат:"Electronic shutters require some extra circuitry at each pixel to
store the charge
accumulated while the electronic shutter was open.
Since the pixel is always sensitive to light, the charge accumulated
while the electronic shutter was open has to be stored somewhere while
it's being read off the sensor. That extra circuitry at each pixel
takes up space on the substrate that could otherwise be used to make
the photosensitive pixels larger.

При ел. затвора е необходима допълнителна ел.мрежа в/у пикселите, която има за цел да задържи заряда създаден по времето през което затвора е бил отворен, докато информацията се обработва от сензора. Тази допълнителна ел.мрежа е свързана с всеки един пиксел, и заема порстранство, което иначе би могло да се използва за поемането на повече светлина от пиксела.. или с други думи, пиксела става по-малък когато тази необходима ел.мрежа е там.

Цитат:A sensor that uses an mechanical shutter doesn't need that extra
circuitry, so the pixels can be larger, gather more light and be more
sensitive with less noise for the same sensor size
. Of course,
without that extra circuitry to store the charge, the sensor is still
sensitive to light and will accumulate more charge while it's being
read off into the camera if there's still a light source on it. That's
why you need the mechanical shutter. If the sensor was still exposed
to light while it was being read off, you'd have ghosting and blurring
of the image because the entire sensor isn't read simultaneously. The
data is streamed off.

Система с механичен затвор, няма нужда от тази ел.мрежа, и съответно размера на пикселите би могъл да се използва на максимум. Останалото.. на кратко механичния затвор пропуска обределена доза светлина към сензора, и в последстие се затваря.

Цитат:So the simple answer is that, all else being equal, a camera with a
mechanical shutter will have higher sensitivity and lower noise than
one with an electronic shutter.
That comes at the expense of
simplicity and longevity.

Ако приемем че всички останали елементи са идентични, една камера с механичен затвор би дала по-добри резултати като по-висока чуствителност и по-ниски нива на дигитален шум.

След като го прочетох, ми стана интересно и намерих още един източник, който до голяма степен подкрепя горното мнение.

http://www.steves-digicams.com/knowledge...tters.html

Цитат:"A simple mechanical shutter can be used to turn the entire sensor array on/off during the exposure. This eliminates the need for added electronics at each pixel location that would be used to turn on/off the pixel and store the charge (accumulated light). By using a mechanical shutter, a simpler, less expensive, and more efficient sensor can be used: one that has a higher fill factor (uses more of each pixel to actually capture light). "

Общо взето същото нещо, представено по малко по-различен начин. Фразата "fill factor" ми хареса.. като цяло той говори за обема светлина с който всеки един пиксел може да бъде "напълнен".

Сега.. това повдигна един интересн въпрос, на който все още не мога да намеря отговор.

Както споменах по-горе, повечето смартфони използват дигитални/електрони затвори за камерата си, и ако информацията от по-горе е вярна, това означава че пикселите на практика са по-малки от "рекламираното".

Да вземем Galaxy S3 например, той има 1/3" сенсор разрязан на 8Mpix което излиза на 1.4 микрона размер за всеки пиксел, или поне.. математически така излиза, но те приспадат ли загубения обем от ел.мрежата необходима за ел. затвора ?

Въпроса е .. тези 1.4 микронови пиксели 1.4 ли са, или 1.2 .. или там колкото се губи по време на процеса. Това се отнася за всеки един фотопарат/телефон с електронен шутер/затвор.


Добър пример за това че не е важен броя, а размера на пикселите.

Galaxy Camera снима на 16Mpix, 808 е в 8Mpix PV режим.. кобинира 5-6 пиксела в един, което е еквивалентно на пиксел с размер от около 2.5 микрона. Самсунга снима на 1.4 микрона.

[Изображение: 1ZSsG.jpg]

[Изображение: crop-1.jpg]

Също така е хубаво да се отбележи че оптиката, и JPEG обработкат при 808 са очевидно е по-добри.

Тук в 38Mpix режим няма комбиниране на пиксели, което означава че самсунга и 808 снимат на 1.4 микрона.

[Изображение: crop-2.jpg]

източник: http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_c...ew-873.php

Извода е... когато си купувате снимачна техника не гледайте броя на мегапикселите, а размера на сензора (пикселите) и оптиката.

Да, 808 има огромен брой пиксели.. но тя играе малко извън правилата на играта защото се прилага няква черна софтуерна магия в реално време, и пак стават по-голями пиксели.
[note=vargala81]8. Публикуването на няколко поредни мнения не се разрешава. Редактирайте първото! [/note]

мегапиксели
Цитирай
#68

И кво ся аз като гледам 808 е по-добра от Galaxy Camera...плюс това тая GC е живо SGSIII ама не със SAMOLED,а със SCLCD и без обажданията Big Grin
Цитирай
#69

Puma9251 написа:И кво ся аз като гледам 808 е по-добра от Galaxy Camera...плюс това тая GC е живо SGSIII ама не със SAMOLED,а със SCLCD и без обажданията Big Grin

Дам, така изглежда, просто шумът в снимките на GC е мн, голям. Благодаря мн на @androlog за хубавата тема. Доста се образовах относно камерите, тъй като това ми беше най-куцата тема на която може човек да ме пипне. Бъкел не знаех.

Проблем е, че повечето от спецификациите не ги пишат. Това важи и за процесорите и за GPU-тата.
Примерно пишат Самсунг еди къф си 2 ГБ Рам, 32 ГБ РОМ, 8 ядрен ексинос еди къф си, или незнам си колко ядрено GPU,
8-10-12-13 мегапикселова камера и край.

Най-вече трябва да образоват хората в камерата. Аз с мойта сензация бях излъган точно както всеки един. Пише нали уш 8 Мегапиксела, ама то снимка като за 3....

Поздрави

hTC One М9
Цитирай
#70

^ препоръчвам ти си потърсиш информация и от други източници.. написаното тук е съвкупност от мои лични разбирания и информация от тук-там. Не мога да кажа че всичко е 100% вярно... но като цяло бих казал че теорията ми има добра основа..

Голям сензор > голями пиксели > събират повече светлина > по-ниски нива на шум > по-добра динамика > по-добър детайл. И естествено добра оптика...

Това е възоснова на технологията с която разполагаме в момента, очевидно с развитието на по-модерни сензори и тн. всичко това може да се промени доста бързо.

мегапиксели
Цитирай
#71

за мен камерата е последното нещо което ме интересува при един смартфон,
всичко е маркетинг да се привлекът още неразбиращи клиенти. а особено това недоразумение Галакси камера...имам си СЛР снимам си, който разбира поне малко от фотография никога няма да ми мине наум каква камера има на телефона, а на другата страна, който си мисли че има значение дали на гърба на телефона му пише 5 мп, ,8мп, 13...40... за тези пари има страхотни фотоапарати със сменяеми обективи, малки, компактни, но да, когато човек иска всичко да е в едно устройство се правят компромиси
Цитирай
#72

^ Заглавието на темата е красноречиво.. и мисля че по-назад обсъдихме различните видове снимачна техника, всеки си преценява уменията, и това какво отговаря на тях от към техника.

FXTG написа:Проблем е, че повечето от спецификациите не ги пишат.

Това са 10-тки години маркетинг, който постепенно научи потребителите че колкото повече мегапиксели, толкова по-добре, и сега би било много трудно да започнем отначало... но според мен ще се наложи.

BSI сензорите спасяват положението в момента защото позволяват броя на пикселите да се увеличи, без да има нужда от по-голями сензори за да се постигне приемливо качество. Новите 13Mpix BSI-ки снимат на 1.1 микрона .. един FSI сензор няма как да слезе под 1.4 микрона без драстична загуба на качество. Ако ми остане време мога да публикувам малко инфо по темата.. има технически ограничение при FSI сензорите и няма как да се ползват толкова малки пиксели.

FXTG написа:Най-вече трябва да образоват хората в камерата.

Напълно съм съгласен.

Аз го написах на 1-вата страница в темата, информацията за камерата трябва да се представи по различен начин, може би е по-добре да се напише размера на пикселите, и малко повече информация за оптиката и сензора, и да се стандартизира по някъв начин..

Защото ако вземеш една 13-16Mpix камера на 1.1 микрона и една 8Mpix на 1.4 микрона .. ако има разликата в качеството, тя по-скоро би била в полза на 1.4 микроновия сензор, "all things being equal" ..

Поради причините споменати по-горе, невежия потребител веднага би заложил на камерата с по-голям брой мегапиксели...

мегапиксели
Цитирай
#73

@androlog
Понеже за трети път го пишеш - казва се "големи", не "голями".
По темата - повечето потребители нямат изискванията на професионалисти. Аз лично почти никога не си гледам снимките фул сайз. Общо взето, когато си купувам нещо, от което не разбирам много, примерно фотоапарат, първо гледам колко максимално пари мога да отделя. В повечето случаи колкото по-скъпо, толкова по-добър трябва да е продукта. После чета едно-две-пет ревюта, мнения на клиенти и т.н. и избирам. Разни микрони, лещи, сензори обикновения потребител грам не го интересуват.
Цитирай
#74

arrogant написа:@andrologРазни микрони, лещи, сензори обикновения потребител грам не го интересуват.
Ок, съгласен съм. Но после възпитавате децата си: "Не говори нещо, което не разбираш, не прави нещо, което не разбираш". Добре, не ползвай фотоапарат, който не можеш да разбереш... Като не те интересуват микрони, сензори и тнт, за какво примерно ще отделяш максимум средства за най-хубавото? Най-хубавото е за най-кадърните, като си накадърен и неграмотен технически, и D800 с обективи за 10 000лв не могат да ти помогнат. Това е проблема на повечето хора, не се интересуват от дадено нещо, но искат да е най-хубавото, как разбираш как един фотоапарат е по-хубав от друг като не знаеш що е то сензор, пиксел, исо, настройки, оптика... По тая логика, мога да стана милиардер. Ще си намеря балъци като теб, ще създам сапунерка с 20 мега пиксела за 600лв да кажем и ти ще си я купиш, щото е 600лв... нищо, че за 600лв на втора ще си вземеш ДСЛР 10-12 мега пиксела... разликата идва там, че ДСЛР-а ще има огромен сензор, страхотна оптика и куп настройки, от които си нямаш понятие. Стегнете се малко... Нищо лично, но винаги когато купуваш нещо трябва да си наясно технически, в противен случай, може да бъдеш много лошо измамен, по простата причина, че питаш 10 човека и ще чуеш 10 различни мнения за даден продукт. Затова трябва да имаш свое собствено. :cheers:

Notebook: HP G6, CPU: Intel Core i5 @ 2.6-3.2Ghz, RAM: 6GB DDR3, HDD: 750GB SATA II, Video: ATI HD7670 2GB
Phone: Sony Xperia M2 Black @ Android 4.4.4 @ 16GB SanDisk MicroSDHC Class 10
Цитирай
#75

Snuupy написа:Bla, bla, bla
Глей са, айде като копираш, да копираш всичко, а не де вадиш от контекста.
Първо, да повторя, че май не четеш - повечето потребители нямат изискванията на професионалисти. Т.е. тази терминология мен не ме интересува. Аз съм ЛЮБИТЕЛ. Пак да повторя - не взимам това, което е скъпо, а което го хвалят повече по разни ревюта и специализирани форуми, където хората разбират повече от мен. И по-доброто почти винаги е по-скъпо. От тук за цената, което казах.
Няма как да имам експертни познания за всичко. Като си купувам блуза я меря и ако ми хареса я взимам. Не правя прочуване фирмата от къде е купила памука, какви конци е изпозлвала и т.н. Ако съм професионален шивач може и това да ме вълнува. Купувам си велосипед. Да карам за кеф, НЕПРОФЕСИОНАЛНО. И пак - чета ревюта, мнения, избирам. Купувам си телевизор - гледам, харесвам картината, екстрите, купувам. Не ме интересува матрицата 10 бита ли е, 8 ли е и т.н.
Няма как, а и не искам, но най-вече - няма нужда, да ставам експерт във всяка област, за да мога да си купувам разни неща.
Така че, на професионалните апарати ако искат да им пишат и размера на болтчетата на кутията - Ок.
Но на мен тази информация на апарат за 3-400 лева не ме интересува. Който го интересува пък едва ли ще си купи апарат от 300 лева.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)