Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Краят на мегапикселовата война ?
#76

androlog
Всичко е доста по-сложно.
Има два вида сензори - CCD и CMOS APS.

И двата имат Bayer filter или въобще някакъв Color filter array.
После се налага софтуерна обработка, която се нарича de Bayer. Т.е. цветът се транслира от Bayer координати в RGB координати. Зависи си от схемата на самия Bayer филтър, както и от реализацията на de Bayer алгоритмите. Щото те пък не могат да са много сложни, ако камерата има слаб процесор.

И тук идват компромисите. При малки и много пиксели de Bayer обработката внася по-малко изкривявания, колкото и да е примитивна. При големи пиксели имаш повече чувствителност, но de Bayer-а маже.

Има такова едно чудо, като Foveon X3, което работи без Bayer маска. Счита се, че при равна площ с обикновен сензор, той дава по-добри резултати. Както поради липсата на de Bayer, така и поради това, че всеки пиксел поема RGB по цялата си повърхност.

Има и още по-сложна технология - three-CCD. Там всеки от трите основни цвята се възприема от отделен CCD сензор, като светлината се разлага със специална призма.

После, всеки сензор има anti-aliasing (AA) filter, за да се "замаже" пикселизацията на тънки контрастни обекти. Заради него също се губи разделителна способност. Колкото по-малки са пикселите, толкова по-слаб (с по-малък радиус на замазване) такъв филтър е необходим и толкова по-детайлна картина се получава.

Има професионални камери без такъв филтър, а мисля вече и полу-професионални. Там обработката или се прави софтуерно на камерата, или след това на компютъра. Има и ентусиасти, които свалят AA филтрите. Но независимо от това - трябва да се замазва, защото някои обекти без AA изглеждат грозно.

Та въобще не е съвсем еднозначно - малкият пиксел има и предимства и недостатъци.

За затворите - механичния затвор има доста ограничен живот и е чувствителен към замърсяване и сътресения.
При практически всички CMOS сензори (изключвайки някои от висок клас) има т.нар. ефект Rolling Shutter. Те просто не стават за заснемане на движещи се обекти.
Цитирай
Аксесоари
#77

^ :cheers:

Проблема с Bayer филтъра може да се реши и чрез комбиниране на пиксели през Lanczos

http://en.wikipedia.org/wiki/Lanczos_resampling

Тук на 6-та страница:

http://www.mediafire.com/view/?s7rlaa88o263oz2

[Изображение: oHsF8Qo.jpg]

И като цяло изглежда, че малките пиксели имат повече минуси отколкото плюсове.. ако беше обратното мисля че про техниката щеше да се възползва от пиксели под 2 микрона.. а те повечето са на 5.0+

BSI може да промени положението.. но за сега не съм видял нищо съществено.


arrogant написа:Аз съм ЛЮБИТЕЛ.

Аз не мисля, че това трябва да бъде равно на невежество.

На теб очевидно като любител подобна информация не ти е интересна, и не ти върши работа, това не означава че и за мен е така. Ако всички "любители" не се интересуваха от продукта (независимо какъв е той), който купуват малко повечето от колкото им е предложено на опаковката му... това би било прекрасно за производителите, защото никой няма да въпросира произведеното от тях.. страшна картинка.

Като се има в предвид, че живеем в ерата на свободно/достъпната информация, не е лошо човек да се образова малко..

мегапиксели
Цитирай
#78

androlog написа:Като се има в предвид, че живеем в ерата на свободно/достъпната информация, не е лошо човек да се образова малко..
Всеки с приоритетите си. За мен е по-важно да пиша правилно на родния си език, на теб да знаеш повечко за снимачната техника и така...
Цитирай
#79

Ето.. прекрасна идея.. отвори една тема за правопис :thumbup: Сподели знанието.. така може да помогнеш на хора като мен.

мегапиксели
Цитирай
#80

androlog
За големите камери и професионалната техника - естествено.
Въобще, за всеки размер сензор, за всеки процес на производство трябва да има някакъв идеален размер на пиксела.

Debayer-инга така се и прави, но има различни алгоритми. По-добрите са и "по-тежки". При професионалните камери той може да се прави и извън камерата. Ето примерно сравнение.
Debayer engines are not all the same.
И примерната картинка.
http://digitaltechnyc.com/Debayer_Comparison.png

Но има друг момент, който съм пропуснал - брака. При големите и скъпи камери възможно бракуваните сензори се изплащат от цената на не бракуваните, не знам. Или ги слагат някъде...

Но при мъничките сензори - там и произвежданите количества са големи и няма как лесно да се изплати брака, заради по-ниските цени. Както при LCD панелите има дефекти, така и при сензорите на камерите - има дефектни пиксели, петна с различна чувствителност и въобще всякакви дефекти. При мъничките пиксели дефектите се прикриват по-лесно.

Примерно, един дефектен пиксел на 19" LCD се вижда веднага, в сравнение например, с дефектен пиксел на MacBook с ретина дисплей. Просто пикселите са много повече и много по-малки.
И докато при LCD екраните няма как да се скрие дефектния пиксел, при камерите има. Там самият процесор на камерата "замазва" където трябва. Има алгоритми за откриване на дефекти и тяхното "замазване" и "изравняване". И дебайера и антиалиасинга замазват, естествено.

Друг пример са процесорите. 3-ядрените AMD-та са си 4-ри ядрени с едно бракувано и изключено ядро. И не само цели ядра, изключват се и отделни бракувани компоненти. Така хем има брак, хем се продава. :rofl:

Иначе няма как да има и съвременна технология (т.е. неотработена, с немалко брак) и ниски цени. Има отработени технологии, с много малко брак, но те са все остарели.

arrogant
Имаш право за всичко. Човек не може всичко да знае.
Но пък има такъв момент. Като тръгнеш да четеш ревюта, попадаш на такива, в които авторите продават, явно или скрито рекламират, или са явни или скрити фенове на марката. Като тръгнеш да четеш из форумите, попадаш на повече честни обикновени потребители, но те пък често се заблуждават за някои неща, защото не разбират. Или въобще произволна смес от горните две ситуации. Капка по капка истината се намира, но пак си е загуба на време.

При камерите поне резултата се вижда на око и можеш да сравняваш снимките въобще без да четеш какво пишат из ревюто. Там за удобството при работа и опциите трябва да се чете, но не е основното и разлики кой-знае какви рядко има.
Цитирай
#81

2.0 микрона пиксели на 4 мегапиксела Rock започнаха да се усещат

4 megapixel (2688 x 1520 pixels) sensor with technology ULTRAPixels

• F-Stop/Aperture: f/2.0

• Focal length: 3.60mm (35mm equivalent focal length: 28mm)

• Image Sensor type: Cmos BSI

• Optical format: 1/3”

Pixel size: 2 microns

• Optical Image Stabilization (OIS)

• Led flash for still images

• HTC ImageChip 2

• LED light for video capture

• 1080p FullHD video capture @30fps with HDR Video

[Изображение: gsmarena_001.jpg]

мегапиксели
Цитирай
#82

Най-накрая някакво наистина технологично решение. В смисъл, че е вложен някакъв разум, а не безумно надуване на МП (апропо и Нокия направиха много интересно решение, не искам да прозвучи, че само ХТЦ са се сетили за нещо различно). Много съм впечатлен. Сега остава да видим и реални снимки.

Google Pixel 4 XL + Amazfit Bip
Историята ни учи, че нищо не научаваме от историята. ( Георг Хегел )
Цитирай
#83

^ да, 2 микорна е мн добре .. предполагам че качеството ще е малко по-добро от това на N8, която цъка на 1.75 с тази разлика че ще са 4Mpix а не 12, но аз винаги бих предпочел качествена 4 мегапикселова снимка отколкото 8 мегапикселов мазоч Big Grin

Хубавото на технологията на HTC е че няма нужда от сензор с голяма площ, и по този начин се запазва тънкия профил на телефона. Слабите места пак ще са светкавицата, и снимките при слаба светлина, но при добри условия би трябвало да извади много добро качество и динамика, както ти каза, ще трябва да изчакаме снимки.. но аз съм почти 100% сигурен че ще извади по-добри снимки от всичките 8/13Mpix телефони с 1/3" сензор.

мегапиксели
Цитирай
#84

И аз съм почти сигурен в същото. Имам и реален пример - един колега има SE K800 и HTC Senasation, и по-често снима с първия (3.2 MP). Честно казано не са по-лоши снимките, а според мен са и по-добри. Просто този телефон снима убийствено добре, а е само 3.2 MP, още ме е яд, че продадох моя Big Grin

Google Pixel 4 XL + Amazfit Bip
Историята ни учи, че нищо не научаваме от историята. ( Георг Хегел )
Цитирай
#85

...вече има няколко реални снимки , правени на тъмно. Не е зле, но е далеч от моите очаквания предвид "медийните хвалебствия". Предполагам че дневните снимки ще са с много малко шум, но тези три фотоса като първо впечатление са направо разочарование.
Цитирай
#86

да.. аз не съм много сигурен каква технология използват и как по-точно е приложена, но би трябвало сензора да сходен с този на Sigma

http://en.wikipedia.org/wiki/Foveon_X3_sensor

който като цяло вади невероятно качество при добра светлина, и не чак толкова при слаба.. така че предполагам този на HTC ще покаже сходно поведение.

Другите 2 важни елемента са оптиката, и самата обработка на jpeg файла.. надявам се че HTC са си свършили работата на 100%, само сензора няма да е достатъчно. jpeg обработката може да се оправи със ъпдейти, но оптиката...няма как Smile

мегапиксели
Цитирай
#87

На тъмно ми изглежда страхотен Smile
Цитирай
#88

.jpeg обработката им е по-вероятно да куца както беше и с предния им флагман оне х, но все пак досега по сайтовете има сравнително добри снимки.

Galaxy S6
Galaxy S5
HTC One X
Цитирай
#89

От HTC

[Изображение: pixel-size.jpg]

мегапиксели
Цитирай
#90

Offtopic Тъй като не съм много в час с фотографията,по-малки(на размер,не бройка) пиксели водят до по-добро качество на картината или до по-лошо?

LG G2
Цитирай
#91

n12k1 написа:Offtopic Тъй като не съм много в час с фотографията,по-малки(на размер,не бройка) пиксели водят до по-добро качество на картината или до по-лошо?
щяха ли така от HTC да си рекламират големите пиксели ако бяха нещо лошо?

PRESTIGIO Multiphone 5044
Цитирай
#92

Каквото и да правят и от HTC ,Samsung ,Sony ,Nokia ,LG и другите няма ли качествена оптика всичко което се получи(снимка) ще е горе-долу еднакво!!!За ежедневна фотография и снимка тип "улови мига" сегашното състояние на почти всички телефони си е перфектно! :cheers:
Цитирай
#93

n12k1 написа:Offtopic Тъй като не съм много в час с фотографията,по-малки(на размер,не бройка) пиксели водят до по-добро качество на картината или до по-лошо?

По-малки пиксели = по-лошо качество, при положение че всички останали компоненти от системата са идентични. Ако разгледаш темата ще намериш доста информация.

шерлок холмс написа:Каквото и да правят и от HTC ,Samsung ,Sony ,Nokia ,LG и другите няма ли качествена оптика всичко което се получи(снимка) ще е горе-долу еднакво!!!За ежедневна фотография и снимка тип "улови мига" сегашното състояние на почти всички телефони си е перфектно! :cheers:

Сензора и оптиката са от.. почти еднакво значение. Ако сложиш голяма оптика на малък сензор, нищо не правим защото пикселчетата са малки, и ще има куп артифакти и дигитален шум по целия кадър.

Ако имаш голям сензор избора на оптичния елемент е доста по-отворен, и за това при професионалните апарати има възможност да се използват най-различни обективи.

мегапиксели
Цитирай
#94

19.0 микрона пиксели от Canon Big Grin подобно на това което HTC са се опитали да направят с новия телефон, но с много по-голям сензор.

http://blog.gsmarena.com/canons-new-full...on-pixels/

[video]http://www.youtube.com/watch?v=2NJ7D6Le9XQ[/video]

мегапиксели
Цитирай
#95

как е получаването на имейли, съобщения във facebook и тн? както при андроид на момента го получаваш или се обновява на някакъв интервал?

PRESTIGIO Multiphone 5044
Цитирай
#96

Това с фотоапарата на канон ли?

☜ПаднаЛ АнгеЛ☞
ЕСъМъ  за светъл живот. 
Цитирай
#97

в симбиан и по точно 808 имах предвид. мислех че ще е ясно тъй като в цялата тема се говори за тази нокиа, а няма да стане объркване с едното мнение за сензора на канон Smile.

PRESTIGIO Multiphone 5044
Цитирай
#98

Стана въпрос за Байер филтъра по-горе, ето много интересен подход към проблема от Panasonic...надявам се процеса да стане достъпен за мобилни телефони.

Най-важното е че по този начин не се губи толкова много светлина (преди тя да достигне сензора) както е при стандартния Bayer филтър

http://blog.gsmarena.com/video-details-p...um=twitter

[Изображение: gsmarena_003.jpg]

[Изображение: gsmarena_002.jpg]

[video]http://www.youtube.com/watch?v=7RS-45FXrUE[/video]

мегапиксели
Цитирай
#99

Sony се ориентират :thumbup:

Ако го резнат на 12Mpix това ще е равно на около 2 микрона/пиксел, което би трябвало да даде по-добър резултат от Nokia N8 която снима с 1.75 микрона.

Браво на Sony.. време беше някой друг освен Nokia и HTC да обърне внимание на тези неща.

[Изображение: Sony_Honami_camera.png.jpeg]

•Sony 1/1.6" Exmor RS stacked sensor
•Sony Cybershot G Lens, glass lens, premium grade
•All new image processing algorithm, similar to Sony's Cyber-shot digital cameras
•Completely revamped camera UI, software goodies from Cyber-shot digital cameras of 2013
•Superior Auto Scene Recognition, an improvement over the Superior Auto mode found in the Xperia Z/ZL
•Xenon or Dual LED flash, to be 10 times brighter than ordinary flash on smartphones. There was also a mention of using the new Plasma flash, although we believe that won't really happen.

мегапиксели
Цитирай

Някой има ли инфо за камерата на Нокия Н95 8GB?Камерата е 5 мп., но снима по-добре вечер от тази на С2.Но пък дневните снимки при С2 са по-добри, от където и да ги погледнеш. За видеото няма смисъл да пиша. Smile
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)