Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ръководство: как да си разделим СД картата на отделни партишъни
#1

Реших да преведа едно ръководство от английски за тези, които ги мързи да гледат по други форуми или не разбират английски. Зе целта:

1. Сваляте последната стабилна версия на gparted live CD от http://sourceforge.net/projects/gparted/...ve-stable/ (трябва да е .iso файл).
2. Записвате iso-то на CD с Active@ ISO Burner (http://www.ntfs.com/iso-burning.htm)
3. За по-сигурно копирайте цялото съдържание на картата си на своя компютър.
4. Свързвате телефона си към компютъра (ако имате инсталирано нещо на ext партишън към момента, например ром с data2ext поддръжка, програмата няма да го разчете и ще ви покаже само fat дяла. За да ви се появи трябва да направите full wipe и да сложите някой ром, инсталиран на вътрешната памет)
5. Слагате СД-то и рестартирате, като буутвате от СД-РОМ-а
6. Като зареди програмата натискате ентер. След това пак ще ви пита нещо - отново само ентер. После при избор на език въвеждате 02 за английски или 03 за български. След езика има три опции (0, 1 и 2). Въвеждате 0 и ентер и програмата трябва да се стартира.
7. Свържете телефона като disk drive и се уверете, че USB debugging е отметнато.
8. Стартирайте gparted.
9. Горе вдясно изберете вашата сд карта (проверете два пъти да не изберете харда си по грешка).
10. С дясното копче върху всеки партишън и избирате "unmount"
11. С дясното копче върху всеки партишън и избирате "delete"
11.1 Ако знаете какво правите може да изберете re-size на основния си партишън (стига да имате свободно място не би трябвало да се изтрие нищо) и след него да оставите свободно място за останалие нови партишъни.
12. С дясното копче кликнете върху голямата сива лента (трябва да пише unallocated x.xx gb) и изберете new
13. Въвеждате:
Free Space preceding = 0
Create as = Primary
New size = избирате големината на основния си дял, който компютъра ви ще разчита и ще използвате за съхранение на данни
File system = fat32
Free Space Following = не пипате, би трябвало само да се изчисли.
14. Кликнете add
15. С дясното копче кликнете върху голямата сива лента (трябва да пише unallocated x.xx gb) и изберете new
16. Въведете :
Free Space preceding = 0
Create as = Primary
New size = въведете желания размер
File system = ext2/3/4 (препоръчително ext4)
Free Space Following = 0 (ако няма да има следващ дял) или колко искате ако ще има още дялове
Кликнете "add"
17. Може да продължите по същата процедура да добавяте нови дялове.
18. След като завършите с образуването на нови дяло натискате "Apply" и след като процеса завърши излизате от gparted.
19. След това shut down-> вадите диска от сд-то когато ви каже-> ентер
20. На телефона -> unmount sd card-> restart.

С тази програма без проблем със си разделил 16 гигабайтовата карта на 12.9 GB Fat 32 + 1.4GB ext4 + 0.35GB ext4 + 0.25GB swap. Важно е да знаете, че първият дял задължително трябва да е fat, за да може Windows да го чете. Следващите дялове няма да може да ги виждате на компютъра си.

Успех!

П.С. Някой модератор ако желае да направи темата важна  Smile

Nexus 4 16 GB 4.4.2 stock
Цитирай
Аксесоари
#2

+1 за труда.
Според зависи от интереса - може и да стане важна някой ден Smile

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


Цитирай
#3

Имам няколко въпроса:
Само root-нати телефони ли могат да понесат това?
Защо е нужна такава раздяла/ с какво може да ти помогне?

....
:tease: може ли да използваш навигацията си(която е инсталирана на CDкартата) докато си в режим на Disk drive (и слушаш музика в колата от картата Lol Lol )

mi11
Цитирай
#4

И с не руутнат телефон може да си разделиш картата, но общо взето няма смисъл. Допълнителните дялове се използват при слагане на къстъм ромове главно за повишаване на скоростта на телефона и за повече свободно място във вътрешната памет, тъй като с различни програми (или от самия ром) може да се местят програмите на тези допълнителни дялове.

Като включиш телефона като диск драйв може да използваш програмите инсталирани на допълнителните дялове без проблем, но при навигацията картите и други подобно необходими глупости са в първия дял и програмата не може да се стартира. По принцип мисля, че има начин и това да стане с допълнителни програми, но на мен не са ми ясни Smile

Nexus 4 16 GB 4.4.2 stock
Цитирай
#5

С partition manager няма ли да стане? (ако става би било доста по-лесно) и другото което искам да питам мисля че се справих но все още не съм сигурен и искам да попитам как да разбера дали всичко е минало ок и дали съм си разделил картата защото пак някои приложение сами се инсталират на картата други не , но пък могат да се преместят.Искам най-вече да разбера дали съм си разделил картата?
Цитирай
#6

А каква е разликата между ext2 и ext4 и защо ти си направил два ext4 и за swap-a бях чел че не е задължително да се оставя място- така ли е
Цитирай
#7

Partis много хубаво, че си го обяснил толкова подробно, но нещо още като сложа бин фаила на iso burning нищо не става
Цитирай
#8

Незнам как трябва да го напиша по-ясно.
platis написа:1... трябва да е .iso файл
Къде си го изнамерил този bin файл даже си нямам и на идея. Четете внимателно преди да задавате глупави въпроси и да се опитвате да си скапете телефоните.

Nexus 4 16 GB 4.4.2 stock
Цитирай
#9

Малко тъп въпрос но къде в gparted има формат за swap? Има ext,fat и др. .. :confused:

Аз знам че нищо не знам,затова питам ;-)
HTC Desire>HTC EVO 3D>Meizu MX4
Цитирай
#10

Предполагам linux-swap... поне на моята карта съм избрал това Smile

Nexus 4 16 GB 4.4.2 stock
Цитирай
#11

MiniTool Partition Wizard върши същата работа обаче в уиндоус среда.

Колкото до линукс юзърите, то е повече от ясно, че gparted може да се стартира в линукс среда Smile
Едит: и двете програми могат да се ползват без включен USB Debugging Wink

Mi 10 Lite 5G
Цитирай
#12

Преди gparted използвах въпросната програма, но тя не поддържа ext4 Wink Иначе няма големи разлики между двете програми.

Nexus 4 16 GB 4.4.2 stock
Цитирай
#13

Евалата за труда и отделеното време! Предполагам не е толкова универсално решение, но новите версии на Clockwork и RA Recovery мисля, че също поддържат форматирането на ext партишъни. Излиза доста по-елементарно, но не съм сигурен дали всички ROM-ове могат да ги ползват.

Orange San Francisco със CM7
Цитирай
#14

Извинявам се за забавянето си , gparted-live-0.7.1-5 с разширение исо . Неможах да разбера от втора точка- записвате iso-то с Active@ ISO Burner. След като си сваля програмата гпартед кой file е за инсталиране, или изобщо какво точно да направяза да си подкарам тази програма. Свалих си и iso burner и нищо не ми се получава.
Мерси на TopGun, в момента ми се взима здравето от работа и учене но ще опитам и по описания от него начин. А и още нещо да попитам, като започна да създавам дялове ще ми се изтрят ли програмите които съм си инсталирал на сд-то,щото като се помъчих с rom manager нестига че нищо не ми раздели ами и ми изтри всичко от картата.
Цитирай
#15

Може и с Live CD на Убунту примерно, там пак си има GParted в системните приложения и няма кой знае каква сложност, за да се използва.
Цитирай
#16

punish написа:Извинявам се за забавянето си , gparted-live-0.7.1-5 с разширение исо . Неможах да разбера от втора точка- записвате iso-то с Active@ ISO Burner. След като си сваля програмата гпартед кой file е за инсталиране, или изобщо какво точно да направяза да си подкарам тази програма. Свалих си и iso burner и нищо не ми се получава.
Мерси на TopGun, в момента ми се взима здравето от работа и учене но ще опитам и по описания от него начин. А и още нещо да попитам, като започна да създавам дялове ще ми се изтрят ли програмите които съм си инсталирал на сд-то,щото като се помъчих с rom manager нестига че нищо не ми раздели ами и ми изтри всичко от картата.

Ти или не може да четеш, или въобще не си отворил Active ISO Burner-a, или просто тая работа не е за теб. Ако не може да запишеш един диск с тази супер елементарна програма незнам как въобще си си рутнал телефона, честно!

С gparted не се губи информацията при създаване на нови дялове ако знаеш какво правиш (move/resize на големия дял и създаване после на нов).

Nexus 4 16 GB 4.4.2 stock
Цитирай
#17

Брато ще ме извиняваш но изобщо не обясняваш както трябва.Обясняваш така, че да те разберат тези които вече го знаят това нещо.Трябваше да гледам клипа, да гледам от снимките от програмата която си предоставил, че да вдяна, че трябва да записвам програмата на диск. Написал си да запишем и толкоз. Плюс това последно съм попитал какво да запиша.И пак нямам адекватен отговор. А колкото до рута съм го направил щото човека е обяснил както трябва, като за начинаещи!
Цитирай
#18

Ако някой не е разбрал, както в случая @punish, не разбралия е прав.
Не може преподавателя да каже децата са тъпи, аз ко да направя. Негова работа е да предаде така информацията, че да се разбере.

В случая когато автора на темата се е заел със задачата да научи другите на нещо, трябва да предаде по такъв начин информацията така, че хората, които не знаят за какво става на въпрос да разберат всичко. А не по начин, по който би си лафил с приятел, който е запознат колкото него.

Gunplay каза: Tелефона, DHD, ми прилича на тухла след тест за съпротивление на материалите. Smile
Цитирай
#19

Аз я разделих уж само, че с MiniTool Partition Wizard, защото ми трябва ex2. След прилаган всичко точно, два дяла. Пъхам в телефона, той убедено ми показва "damaged memory card". Формат иска. Давам му го и картата тръгва, но новия партитишън го няма. Явно картата ми е боклук. Отдавна и се подзирам...
Цитирай
#20

@B0xER просто, изтрий всички дялове от картата и ги създай наново. И на мен ми се е случвало същото, не ти е развалена картата.

HTC Sensation S-OFF - ROM █ ViperS v5.0.0 █
Цитирай
#21

Е то след формат мисля, че се трият новите дялове и пак си става един ФАТ. Пробвай пак би трябвало да стане. Дано си си копирал всичко на ПС-то първо.

Nexus 4 16 GB 4.4.2 stock
Цитирай
#22

Само да отбележа, че цялата тази драма се избягва при използване на:
Paragon Partition Manager

вкл. за ext4 и swap
Wink

GT-I9300| Omega 27.1 - XXDLIB (JB - 4.1.1)
Цитирай
#23

rover написа:Само да отбележа, че цялата тази драма се избягва при използване на:
Paragon Partition Manager

вкл. за ext4 и swap
Wink

Да, ама при мен и наколко още колеги с Мини туулс не се получи. С тази "драма" всичко стана супер бързо и лесно. Благодаря на колегата за положения труд! Сега да се помъча да извлека и някаква реална полза от стореното Wink
Цитирай
#24

Paragon-a и нея я бях пробвал, но преди нямаше ext4. Сега пак я пробвах и на версия 9 про е същото но няма ext4, а на 11 SE ми вижда картата и като я изтрия и тръгна да създавам нов дял ми дава само харда. Както и да е, днес отново с gparted си преправих картата за 5 мин за новия РОМ Smile

Nexus 4 16 GB 4.4.2 stock
Цитирай
#25

rover написа:Само да отбележа, че цялата тази драма се избягва при използване на:
Paragon Partition Manager

вкл. за ext4 и swap
Wink

Направих с описаната програма ext2 дял, на програмата ми го отчита (Paragon Partition Manager), на sd картата също ми показва по-малко памет с толкова колкото зададох на ext2 дял. Интересува ме къде и как да го открия този дял. Опитах с файлови мениджъри но не го откривам. Ако може малко помощ.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)