Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Теория и практика на флашването
#1

Флашването е процедура за презаписване най-общо взето на софтуера на апарата.Казвам най-общо, поради причината, че при различните модели има разлики.
Разликите се, че при някои модели смартфони е възможно да смениш ROM-а, а при други освен ROM-а презаписваш и bootloader-а.
Доста колеги мразят да четат и за това смятам да направя известно уточнение.
Що е bootloader и има ли почва у нас(или малко техническа информация).
Всеки смартфон, било той с тъч или без на платката си има два вида памет-RAM и ROM.RAM паметта е енергозависима т.е. без захранване се самоизтрива.ROM паметта е енергонезависима и се базира на EEPROM чипове.В нея се съхраняват въпросния bootloader и имиджа на операционната система, така наречения ROM файл.
При първоначално включване на устройството започва четене от ROM паметта.След преминаване на съответните чекове за достоверност(това става в рамките на секунди) информацията се зарежда в RAM паметта.След това bootloader-а предава управлението на IPL (Initial Program Load).Тук става зареждане на информация за устройството-тъч, wi/fi, GSM, IR, BT и т.н.
След приключване на тази процедура следва SPL(Secondary Program Load)-тук вече имаме зареждане на операционната система.
Това е в най-общ случей, възможни са разлики, като първичен bootloader вторичен.Хардуерно лоадера и имиджа да са в един чип или в различни, но това не е толкова интересно.
На практика след процедурата флашване са възможни три изхода(ако флашването включва и буутлоадера)
1.Всичко е ок-няма да го коментирам.
2.Вариант безконечен рестарт-това означава, че буутлоадер-а не може да намери валиден имидж на ОС-а или такъв липсва.Тук нещата все още са под контрол.Апарата се вкарва в Bootloader Mode или USB Boot (в нет-а има достатъчно инфо за кое устройство как става,например:http://forum.gsmhosting.com/vbb/archive/index.php/t-279193.html)и му се налива ОРИГИНАЛЕН за устройството ROM.
Изключение-неправилно записан или "счупен" буутлоадер.Изход-батерията се вади, изчаква се 10-тина минути и процедурата с флашване се повтаря.
3.Свети само Power диода и апарата не реагира на нищо-софт, хард ресети махане на батерия.Това е лошо, постигнато е състояние "тухла" или както казват братята руснаци-кирпич(то е същото).Буутлоадера е изтрит непоправимо.
Теоретичен изход-(в БГ нямам и на идея кой се занимава с това)-Jtag интерфейс.
Съкращението означава-Joint Test Action Group (JTAG)-всеки чип си има контролни точки на достъп, които позволяват информацията да бъде прочетена и записана.
В такъв случай се намират контролните точки на чипа в който е базирана ROM паметта, подава и се външно захранване и информацията се налива принудително.
Процедурата е рискована, тъй като тези точки могат да бъдат изведени на контролни площадки, където се запояват изводите на jtag-а, а може и да се наложи директно запояване на крачетата на чипа.
Моля четете внимателно и помислете дали не трябва да се изчака още малко докато дадена процедура не стане по-малко рискована за да я приложите в къщи(визирам флашване на Омния)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Инфото е copy&paste от http://forum.pocketbulgaria.com/viewtopic.php?t=28541

В сервиза в Троян имат JTAG програматор и съживяват убити смартфони.

Samsung Galaxy Note 8
Цитирай
Аксесоари
#2

Ако нещо се обърка при модифициране/обновяване, може да нанесете непоправими щети на Вашия телефон и повече да неможе да го използвате. За това ВИНАГИ, четете ВНИМАТЕЛНО както се изисква, какво трябва и какво не трябва при смяната на ром или друг елемент от телефона. Ако прецакате телефона като мен, ще отидите за няколко дена на гости в колегата Илиев ... btw сташни луканки има за мезе ! :rofl:

Lenovo Vibe X2
Цитирай
#3

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Подписът е променен от екипа на АндроидБГ
Цитирай
#4

Аз я докарах до безкраен рестарт и от инфото по-горе следва да вкарам фона в Bootloader Mode.. с Lenovo s850 съм, как става тоя номер ? Big Grin Задържа се vol down и power бутона или ? И ако е така, само чакам след това ли ?
Цитирай
#5

Четеш тема от 2011 година. Няма голям смисъл. Телеофна ти е с MTK процесор. Изключи телефона и си му флашни стоков ром с Flashtool. В раздела за Lenovo има тема за работа с Flashtool.  Проблема е, че си с реплика на Леново, а не истинско леново. Единственият работещ ром за този модел съм намирал в needrom.com. Не мога да намеря линк, така че ако трябва ще ти кача някъде рома.

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


Цитирай
#6

Здравейте! Да кажа, че си оправих телефона, като го флашнах с нов ROM :SmileПроверих IMEI на телефона - не е реплика, просто е за Китай не за Европа Smile  Новия РОМ няма никакъв китайски и съм много доволен. Smile  Сам нямаше нищо да направя, виновен е godji_1 и съм му много благодарен, каза че ти е приятел Be6i4. :Big Grin :Smile
Цитирай
#7

А аз пак ти казвам, че телефона е реплика. Провери в който искаш сайт на Lenovo, дори и Китайския да е, ще видиш че няма такъв модел.

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


Цитирай
#8

(2015-07-14, 19:46:46)radslv написа:  Здравейте! Да кажа, че си оправих телефона, като го флашнах с нов ROM :SmileПроверих IMEI на телефона - не е реплика, просто е за Китай не за Европа Smile  Новия РОМ няма никакъв китайски и съм много доволен. Smile  Сам нямаше нищо да направя, виновен е godji_1 и съм му много благодарен, каза че ти е приятел Be6i4. :Big Grin :Smile

Това трябва да е телефона на колегата. Имат такъв модел леново.

На този сайт http://devdb.ru/
може да се сверяват китайските марки кои модели са истински и кой реплики.
Поздрави.

Xiaomi Pocophone F1
Цитирай
#9

Модел S850 има на Леново. Но модел S850c е реплика.

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


Цитирай
#10

Съгласен съм с Божидар (Be6i4). Поразрових се малко, но не открих оригинален модел Lenovo S850C. В сайта Lenovo-forums.ru, братушките са направили списък с реплики (fake) или както те ги наричат "подделки" на оригинални модели Lenovo. Lenovo S850C е в списъка. Под спойлера, има видео за въпросния модел. 


Samsung SM-N975F Galaxy Note 10 Plus; Samsung SM-N9005 Galaxy Note III LTE Phronesis Rom N7 v7.0-Android 6.0.1

Цитирай
#11

а някой има ли работещ ром за s850c
Цитирай
#12

Не знам как да си поправя последния коментар, но за сега намерих решение. Телефонът заработи с JK7060 rom
Цитирай
#13

Колеги Аз съм с JAIYU S3 и няма проблеми да си го флашвам с SP Flash tool , исках да мина от 5.1 към киткат през рековъри тествал съм 2 различни рома дава че е завършил инсталирането на рома и иска рестарт правя му рестарт и след това почвам един безкраен рестарт на телефона и не вади никаква картина нито лого нищо?
Някъде бях чел май че киткат и лолипоп ползват различен формат или дял на системата не помня точно какво беше .... дали е възможно да е от това?
Сега 2-ри ден съм с MIUI v7 не мога много да му свикна и май след време пак ще го флашна ... с друг ром.

Xiaomi 12T/8/128
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)