Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[Урок] Как да си освободим много свободно място в телефона - ROM, изп?
#1

В последно време доста хора започнаха да питат как да си изместят приложенията от паметта на телефона в паметта на SD картата. Ето какво ви е нужно:
руутнат телефон- Какво е руут и как се прави ? Виж ТУК ;
Версия на Андроида поне до 2.1;
програмата link2sd 1.9.12 -> http://handheld.softpedia.com/get/Develo...5159.shtml
както и Paragon Partiotion Manager (Доста хора казват че 11 прави проблеми, за това тук ще използвам Paragon Partiotion Manager 10) Ето линкове за 32 битова и 64 битова-та версия

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРИЛОЖЕНИЕТО link2sd в XDA

ПРАВИТЕ ВСИЧКО НА ВАША ГЛАВА, АКО СЕ ОБЪРКА НЕЩО НЕ МЕ ОБВИНЯВАЙТЕ.

Попринцип е по-удобно когато картата е на Card Reader, но и чрез USB става. След като сте инсталирали Paragon-a:
1. Свържете картата със компютъра по някакъв начин (чрез Card Reader или USB, при USB варианта картата трябва да е в телефона Big Grin)
2. Влезте във PPM (Paragon Partition Manager)
ВАЖНО: Преди да направите следващите стъпки, ако имате важна/нужна информация на вашата SD карта преместете ги някъде на компютъра, защото след следващите операции на SD картата няма да остане НИЩО
3. Ще видите това. Basic Hard Disk 0 това са ми партишъните на компютъра - и на вас ще ви се появят. Removable Disc е SD картата. Цъкаме на нея с десен бутон. Избираме Format Partiotion.
4. Правим го FAT 32 и натискаме ОК
5. С десен бутон върху партишъна избираме Move/Resize Partiotion.
6. Направете паметта 3/4 ( Ще има 2 партишъна - 1 главен за вашите приложения, и 1 системен-вие него едва ли ще го ползвате. Правите главния 3/4 от цялата памет. Например аз в случая използвам карта със 1GB - правя главния партишън 750 МВ.)
7. След като въведете във 1вото поле паметта, цъкнете в 3-тото поле. Програмата сама си изчислява колко пространство остава.
8. Трябва да изглежда така
9. Натиснете YES
10. Сега трябва да е се появи това
11. Остана системния партишън. Натискаме с десен бутон върху останалото празно място (Unallocated)
12. Избираме Create Partiotion
13. Правите следните настройки
14. Натискате YES.

Горе ще забелижте следната лента.
Зелената иконка служи за прилагане на настройките. Тоест след като сте направили всички стъпки, и изгасите програмата нищо няма да стане, или най-много да изтриете файловете от SD картата. За това се натиска.
Червеният Х е за премахване на ВСИЧКИ направени настройки, ПРЕДИ натискането на зелената икона.
Следващите 2 са за назад и напред. Лявата е за назад. Програмата прави Backup след като натиснете зелената икона, и ако си мислите че сте объркали нещо го натискате. Дясната е за напред - тя се ползва след натискането на НАЗАД. Примерно решили сте, че трябва да върнете назад, после пък сте размислили ...

15. Натиснете зелената икона за да се приложат настройките.
16. Изчакайте да завърши процесът.
17. Натиснете Close.
18. Поставете картата в телефона. (Ако сте ползвали Card reader, ако не то картата си е в телефона Smile )
19. Рестартирайте телефона. (ако сте със Card Reader)
20. Пуснете link2sd.
21. Тя вероятно ще ви каже ПАК да рестартирате телефона.
22. Рестаритайте
23. Пуснете отновно link2sd
24. Намере избраното приложение, което ще местите.
25. Натиснете го.
26. Появявя се меню.
27. Натиснете Create link
28. Готови сте

Урока е много, много полезен и е създаден от d3. На практика си разширявате вградената памет за ROM на телефона, като използвате тази от SD картата. Тествано е от мен и работи.
Цитирай
Аксесоари
#2

Аз съм с Ray, а те с Neo са подобни като характеристики, та въпроса ми е, защо е необходимо това, след като приложенията се местят без проблем на SD картата и то без root?... Ако пък има рут, то с Titanium Backup, примерно, може да се местят и системни приложения. Аз пък правя друго, местя приложения в ROM-а на телефона, тоест, точно обратното. Разбира се, преди това съм изчистил непотребните за мен приложения. Освен това, дай линк към Google Play за Link2SD... За рутнат телефон, с Titanium Backup се чисти много място, като се изтрият непотребни системни приложения и се изчисти Далвик кеша след това. Има и други трикове за освобождаване на място. Горния метод е полезен за телефоните с по-стара версия на Android, като например Xperia X8 и то само за тези, на които не е сложен някакъв къстъм ром и са със заключен бутлодър.

Xperia Z1 Compact; Nexus 7;
Rikomagic MK802 IIIS; Nook Touch (Android 2.1);
Цитирай
#3

Това е полезно, ако имаш чак прекалено много апове инсталирани и дори преместени на sd-то да няма място в паметта на телефона.

Друго удибство е, че може да се месят и уиджети, които ако са преместени по обикновенния начин, не работят.
Цитирай
#4

По този начин се премества всичко на SD картата. Цялото приложение, заедно с кеша за него. При другите начини голяма част от приложението си остава в ROM-a и малко по малко се запълва. Изкарах около 6-7 месеца така, но ми се запълни и този метод ми свърши отлична работа. Така всичко е на SD картата и ROM-a ми е запълнен само на 30% от системните приложения. Друго удобство както каза и GH0STFACE, че по този начин определени програми и уиджети след преместването си работят безпроблемно.
Цитирай
#5

Така е, има ги тези предимства, но за мен лично не е за предпочитане да се прави, защото вътрешната памет по мои впечатления е по-бърза от външната SD карта, другото е, че могат да възникнат проблеми. Аз премествам много от приложенията в System ROM, което освобождава място във вътрешната памет. System ROM съм го оставил на около 30 мб. свободни, което, както казват, било достатъчно. Имам над 100 инсталирани приложения, като по възможност дори не ги местя на картата. Вътрешната памет ми е с около 100 мб. свободни.

Xperia Z1 Compact; Nexus 7;
Rikomagic MK802 IIIS; Nook Touch (Android 2.1);
Цитирай
#6

djagi написа:Така е, има ги тези предимства, но за мен лично не е за предпочитане да се прави, защото вътрешната памет по мои впечатления е по-бърза от външната SD карта, другото е, че могат да възникнат проблеми. Аз премествам много от приложенията в System ROM, което освобождава място във вътрешната памет. System ROM съм го оставил на около 30 мб. свободни, което, както казват, било достатъчно. Имам над 100 инсталирани приложения, като по възможност дори не ги местя на картата. Вътрешната памет ми е с около 100 мб. свободни.
Много зависи и от външната карта с памет.Моята е клас 2 и определено не става ,но картите клас 10 са друга песен,там могат да се правят и други неща като Swap дял и т.н.

Iphone 13 mini Blue 128GB
Xiaomi 11 Lite 5G NE 128GB
Цитирай
#7

Добре,а как става от двата дяла да направиш пак един,т.е. картата памет да стане като преди да я разделиш?
Цитирай
#8

KaRoV написа:На практика си разширявате вградената памет за ROM на телефона, като използвате тази от SD картата. Тествано е от мен и работи.
На практика създава символни връзки между /data партишъна от вътрешната памет на телефона и /sd-ext партишъна на microSD( все пак е микро, а не SD) картата или казано на уиндолски shortcut.Тествано е и от мен и наистина работи вече от година и половина.
@KaRoV можеш да добавиш към урока следните стъпки:
  1. Закупуване на телефон
  2. Закупуване на microSD class 10
  3. Отключване на bootloader (Това не задължително поради липса на добри кернели за ICS)
  4. Рутване на телефона
  5. Инсталиране на links2sd(Преди да започнете да инсталирате приложения и игри)
  6. Премахване на излишните системни и вендорски приложения(RAM-мо ядци Big Grin )
Резултат = Xperia Neo с ICS - самолет Lol
:cheers:

SE Xperia Neo unlocked by test point KK 4.4.4,  SE Xperia Neo V unlocked by test point ICS 4.0.4,  SE Xperia X8 CM7.2,Sony Xperia Z3 copper Concept, Xperia XZ Premium.
Не винаги съм прав, но никога не греша.
Цитирай
#9

Не ми показва Removable Disk.
Цитирай
#10

Моля за помощ снимката с настройките ги няма(13 точка) и не знам какви настройки да направя
! Ако някой знае нека сподели,че съм в задънена улица :facepalm:
Цитирай
#11

на кратко, инсталираш някаква програма за редактиране на дискове, от там хващаш SD картата и правиш един дял ( в случая на мен ми стигат 2,5 gb ) Smile примерно 3gb да е ext2 файлова система и другия където ще са ти личните файлове да е fat32, правиш и двата дяла да са главни, после ръгаш обратно картата в телефона и инсталваш от маркета програмата link2sd, след като я стартираш следваш стъпките ...Smile
за целта трябва първо да ти е рутнат телефона

Максимално допустимия размер е 400 символа, разположени на максимум 2 реда
Цитирай
#12

Направих го, но защо след като преместя приложение лиджета спира да работи!! Аз мислех, че по този начин лиджетите ще си работят.
Цитирай
#13

Настройките на точка 13 ги НЯМА :wall: дайте ги



Оправих се разбрах как става.Направих го с MiniTool Lock

Xperia Neo ======> Samsung Galaxy S2 Plus
Цитирай
#14

Xperia Neo MT15i Zelly Cream v3.0.1 с такава http://www.sandisk.com/assets/Product/mi...a-032g.jpg micro SD

Въпроса ми е: Защо като преместя приложенията на SD картата (move to SD) имам повече свободно място отколкото като ги линкна към SD с link2sd?

ColorNote
MX Player
OfficeSuite
Skype
Tango
WhatsApp

за сега имам тези приложения.

Докато са на SD (move to SD) internal /data
Total: 420MB Used: 161MB Free 259MB

Като дам link to SD на същите: internal /data
Total: 420MB Used: 212MB Free 208MB

EDIT :
Solution:
Q. The free space doesn't increase after linking the applications, what could be the reason for this?

Moving files to 2nd partition and creating symlinks can delay the freeing of storage space; you might need to wait some time for the change to be visible.

Or you can reboot the phone to see the changes immediately.
_______________________

Има разлика в паметта след линкването, но явно това не е крайния резилтат. Smile

Sony Ericsson W100i Spyro Walkman
Цитирай
#15

13-та стъпка, най-важната снимка с настройките липсва, някой може ли да ги сподели или да качи отново снимката?
Цитирай
#16

https://www.androidbg.com/forum/post951203.html#p951203

Максимално допустимия размер е 400 символа, разположени на максимум 2 реда
Цитирай
#17

Здравейте, при мен с неото доста бавно става стартирането на устройството-минути. Предполагам е заради бавната карта клас 4. При клас 10 може ли някой използващ метода, да напише ориентировъчно време за стартиране, да преценя дали да си сменям картата. Основният ми проблем обаче се получава при ъпдейт на приложения през маркета. След рестарт за всички приложения, които съм прехвърлил по този метод, DEX е преместен на паметта на телефон (изгубена връзка към сд картата). Това се получава при всички прехвърлени по метода приложения, не само при тези, които съм ъпдейтнал. След като се получи това, паметта на телефона ми е 0 и не мога да правя каквото и да било за да освободя памет-link2sd не работи. Ползвам стоков 2.3.4. Да добавя, че след ъпдейт на приложенията ги прехвърлям отново с link2sd. Надявам се някой да помогне за да си разреша проблема.
Цитирай
#18

имам нужда от помощ имам хпериа нео бихте ли ми помогнали какъв ром да сложа и да си увелича вътрешната памет и рам ако е възможно гледала сам статии че може това сам харесала за сега ако някои предложи нещо ...[ROM][Xperia Neo_V](JB) SUPER JELLY BEAN 4.1.2 (Страница 1) - Sony Ericsson Xperia Neo - Sony (Ericsson) - Android Форум Smile

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&e...7554,d.ZGU
Цитирай
#19

По горе е описано как става това и то подробно, лично го изпробвах, върши работа , от 100 МБ. ми се освободи около 300 МБ. което не е хич малко. За целта руут на тела, карта памет клас 10 поне 16 гб. и програмата с която трябва да разделиш картата.

Samsung Galaxy S22 ULTRA - 12/512, huawei watch 3 pro,
S20 plis, S 10 lite, NOKIA 9, Samsung galaxy note 3 - Aryamod 8.3/
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)