Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Малко въпроси относно Леново А390
#1

Значи телефонеца пристигна преди 2 дни. Никога преди не съм имал андроид апарат, прочетох темите за системата, поизясниха ми се някои неща, дотук добре. Ще го руутна след 2 дена и ще му сложа някой custom rom и тук искам да попитам, понеже разгледах доста такива от различни сайтове (needrom и подобни) понеже явно на български няма да е, има ли възможност поне да е изцяло на английски? В момента с фабричния ром и зададен англ. език 90% от нещата са ок, обаче си има някакви ужасни китайски нещица, които много дразнят и искам в ром-а който ще сложа да ги няма, да си е изцяло на английски. Също така за мобилния интернет да попитам, как става номера, защото с wi-fi стана без никакъв зор от модема на PC-то. Трябва ли да отида при оператора и да попитам или може и без да ходя, защото видях някакви настройки за интернет от "centur" в друга тема, дали са все още актуални?
Благодаря предварително, ако са глупави въпросите ще извинявате, ама съм много бос все още в темите за смартфони. Поздрави! Smile
Цитирай
Аксесоари
#2

То попринцип това е идеята на къстъм ромовете - махане на китайските тъпни и още други оптимизации.

За нета първо се увери, че имаш мегабайти в тарифния план или го спри. Ако нямаш, след инсталацията на къстъм ром-а извади сим картата, защото при първоначална инсталация на всеки андроид тел се опитва да се свърже с Гугъл, а не всички ром-ове имат опция да ползват вифи още при инсталацията и може да навърти сметка.

Иначе за после, напълно е възможно в къстъм рома да имаш вече поддръжка на бг операторите. Те са едни големи файлове с поддръжка на 300-400 оператора, които се въртят из нета и правячите на ромове си ги прехвърлят. Ако случайно случиш на такъв с проблем точно за БГ ще помагаме с настройки, за 5 мин става работата. То настройките ги има и на сайта на оператора всъщност.

Old: ZTE v880 Blade a.k.a. Orange San Francisco a.k.a. Globul Z3 GEN2 converted White TFT, CyanogenMod Nightly 217
NEW: Lenovo A820 Lambda 2.3.4. ROM by Infrared
Цитирай
#3

Супер значи, благодаря много! След 2 дни като му сложа някой ромец (дано намеря по-читав) всичко ще е тип-топ. Ако имам въпроси ще питам в тази тема, така и така вече съм я направил. :thumbup:
Цитирай
#4

Нов въпрос възникна сега. Big Grin Прочетох, че имало някакво животно "kernel", което животно осъществява връзката между хардуера и софтуера и че всеки ром си вървял с определен kernel. Сега въпросът е като сложа къстъм ром, откъде да му намеря подходящия кернел, или няма да има нужда, нищо че ще сменя ром-а?
Цитирай
#5

Кернела е неразделна част от ром-а. Няма нужда да търсиш, то си е вътре.
От всички множество компоненти на системата, в 99% това, което потребителя може и има смисъл да сменя, е рикавъри (CWM или TWRP), което се прави общо взето 1 път за целия живот на телефона и се използва за да се инсталира/бекъпне/ресторне ром или кръпка за ром, и самия ром.

Всички други неща, за които може да прочетеш (kernel, SLP, fastboot, preloader), са общо взето несменяеми сами по себе си и не ги мисли.

Така например за моя Леново а820, няма кърнъл (ядро) с поддръжка на оверклок и съответно това нещо е невъзможно при нито един ром. При теб мисля, че това нещо е преодоляно, така че при повечето ромове вероятно ще можеш да оверклокваш. Не че ти го препоръчвам, като на начинаещ. Ако все пак решиш на своя глава да експериментираш - гледай да не качваш честотата с повече от 10% и никога не слагай отметка да се запази честотата след рестарт.

Old: ZTE v880 Blade a.k.a. Orange San Francisco a.k.a. Globul Z3 GEN2 converted White TFT, CyanogenMod Nightly 217
NEW: Lenovo A820 Lambda 2.3.4. ROM by Infrared
Цитирай
#6

Ясно, разбрах, отново благодаря за изчерпателния отговор! Сега обаче възникна проблем с руута, изтеглих необходимите файлове, включително и TWRP, следвам стъпка по стъпка пича от този клип http://www.youtube.com/watch?v=sT8oRL4hz_A като свържа телефона с компа обаче, ми дава ей такава грешка
brom error s_ft_need_download_all_fail (4050) и мача спира дотук. Търсих уж някакви неща за оправянето на тази грешка, ама ударих греда. Може би трябва да се опита с другия вид рековери, не знам, приемам предложения всякакви.
:thumbup:
Цитирай
#7

Аз повече акъл не мога да ти дам, защото моя а820, освен, че е различна платформа, дойде руутнат и не ми се е налагало да работя с Flashtools. И между другото там внимавай с чавките и бутончетата, защото грешка там може да ти съсипе телефона (докато инсталацията на ром е общо взето безопасна и няма какво страшно да стане).

Вариант е да изчакаш да се появи тук някой собственик на такова телефонче, да видиш по международните форуми сигурен съм, че е писано, да прочетеш тук темите и уроците за другите Леновота (само за ориентир, не можеш да ползваш нещата от 820 или 830 едно към едно, защото платформата там е 6589, а ти си с 6577). Четвърти вариант ти е да потърсиш, най-вече в XDA-developers, програма - .apk за руутване. В последния вариант може въобще да не се занимаваш с Флаштуулса, ако сработи. Руутваш с програма Framaroot, ако стане слагаш Mobile uncle tools, през него слагаш подходящо за твоя телефон рикавъри (тук не мога да дам линк, разтърси се, пробвай това дето го имаш вече, ако не друго), след което ако стане вече можеш да палиш с едновременно натиснати Vol+ Vol- Power, да си влезеш в рикавърито и ако и това стане да си флашнеш ром от needrom.com или от 4pda / lenovo-forum.ru - руснаците също имат доста неща за Леновота.

Пети вариант, обаче него не съм го пробвал, е Flashtools

Като цяло, това са ти вариантите. Накрая може да споделиш кое е сработило - тема за а390 на БГ май още няма никъде, пък телефончето е най-добрата покупка сред апаратите с 512 мб рам и вероятно тепърва ще се множат собствениците.

п.с. и в тази връзка може да погледнеш и споделиш колко свободна рам имаш със стоковия ром, и като пробваш и намериш някой хубав алтернативен ром. Че се чудя дали за някой роднина да не поръчам а390.

Old: ZTE v880 Blade a.k.a. Orange San Francisco a.k.a. Globul Z3 GEN2 converted White TFT, CyanogenMod Nightly 217
NEW: Lenovo A820 Lambda 2.3.4. ROM by Infrared
Цитирай
#8

Добре, значи имам вече съставен план за действие, сега само трябва да го реализирам. Big Grin Изтеглих фреймруута и mobileuncle tools и двете са .апк файлове, което значи че ги мятам от пц-то на телефона оттам инсталирам първо руута (дано стане) след това и другото. Kак да я ползвам тая програма за намиране на рековери файл, тука ми се оплитат нещо работите. Аз имам рековъри файл на пц-то разширението обаче е .img, няма ли как директно след руута да го прехвърля това рековъри на телефонеца и да го задействам? Aко път неможе, как посредством mobileuncle tools-а да изнамеря рековери? Дано не стане голяма издънка с това, че първо ще руутна, а после ще сложа рековъри, че пък после ще питам как да го оправям хаха Big Grin . А за къстъм ром-а ще го мисля по-нататък, нека първо прескоча този етап. Big Grin Благодаря отново, сега отивам да си взема една SD карта и ще видя какви ще ги мъдря по-натам. :thumbup:
Цитирай
#9

Ти междувпрочем сигурен ли си, че не си с фабрично руутнат тел? Защото китайските онлайн магазини някой път руутват преди да пратят тел извън Китай, за улеснение на клиента. Просто пробвай през mobileuncle да сложиш рекавърито, ако нямаш руут просто няма да стане или ще даде грешка. Или погледни в менюто на тела ако има неща като Super user, Super su и подобни, вече си руутнат и може да прескочиш framaroot и да караш нататък с рикавъри и ром.

Конкретно на въпросите: недей да ползваш търсачката за рикавърита вградена в mobile uncle. Програмата е за много телефони, ще ти предложи нещо НЕ ТОЧНО за 390 и ще стане насирането. Ползвай си твоя. img който си го взел от някъде където пише, че е за 390. Файла се преименува recovery.img и се слага в главната папка на сд картата, за да може mobileuncle да си го познае.

Издънка с това, че първо ще руутнеш не може да стане. Просто без руут не можеш да подмениш рикавърито. И ако го докараш до сменено рикавъри, няма причина да оставаш с оригиналния ром. Ти ще си минал вече опасната и трудна част.

Old: ZTE v880 Blade a.k.a. Orange San Francisco a.k.a. Globul Z3 GEN2 converted White TFT, CyanogenMod Nightly 217
NEW: Lenovo A820 Lambda 2.3.4. ROM by Infrared
Цитирай
#10

Юухуууу, руутнах го, сложих му рековърито, всичко ток и жица. Благодаря много, ще трябва да черпя нещо, хаха :bow: Сега ще видя как са нещата със стоковия ромец и след това ще избера някой от needrom, май ще е този със най-много сваляния, то така или иначе трябва да се пробват, да видя разлики и къде са им слабите места и така. Трудното мина, мерси отново! :cheers:
Цитирай
#11

Честито. Като имаш време не забравяй да опишеш процедурата. Най-вече линкове откъде взе рикавърито. Да не се мъчи следващия с а390 Smile

Old: ZTE v880 Blade a.k.a. Orange San Francisco a.k.a. Globul Z3 GEN2 converted White TFT, CyanogenMod Nightly 217
NEW: Lenovo A820 Lambda 2.3.4. ROM by Infrared
Цитирай
#12

Значи, сега да опиша какво направих аз и как най-лесно човек да си руутне телефона, да му сложи рековъри и да си сменя custom roms колкото му душа иска.
Изпробвано и направено САМО за Lenovo A390:
1. Трябва да се изтегли Framaroot от тук: http://forum.xda-developers.com/showthre...?t=2130276
Аз използвах последната версия, тя си е .apk така че направо мятате на SD картата на телефона.
2. Теглите Mobileuncle tool - http://d-h.st/oEj - този използвах аз и също мятате в картата на телефона.
3. Трябва сега и някакво рековъри, да не стане гаф Big Grin Аз използвах това http://www.mediafire.com/download/ba7ax3...covery.img по същата процедура го слагате на картата на тел-а.
Всички тези неща след като са качени, инсталирате фрамаруута (там като пита дайте или фарамир или боромир) , след това в приложенията го намирате, стартирате го и то си прави необходимото и руута е готов. Mobileuncle също го инсталирате, стартирате след това от приложенията и натискате find recovery или update не помня точно и то изкарва първо това рековъри, което е качено "recovery.img" , което е точно 5604 KB, на него натискате (излизат още някви, които приложението ги намира, ама инсталирате това което сте си качили!) и то си го инсталира и след това стартира рековъри мод. Дотук добре, сега да сложим custom rom, при стоковия лично мен ужасно ме дразнеха китайските притурки и затова реших да си сложа някой друг.
1. Теглите ROM Manager (има безплатен в Play store) или посреством APK downloader(както е описано в този сайт - най-отгоре статията на приложения) и го мятате на телефона (аз лично така направих, защото ми беше бъгнат магазина на гуугъл и през телефона не ставаше. Инсталирате го, влизате в приложението и намирате там backup, натискате, кръщавате го както си искате и то ви прави back-up или резервно копие на стоковия ром (за всеки случай, ако нещо се прецака).
2. Теглите си някакъв custom rom, из нета бол, само гледайте да е точно за Леново А390, че иначе сигурно няма да тръгне. Аз ползвах от тук http://www.needrom.com/ като в момента използвам МАЛИГОРОМ. Ако търсите версия с български, опасявам се че, поне за момента няма, аз съм си с английски език и си свиркам, екстра си е. Теглите избрания ром и го хвърляте на телефона TWRP/Backups/Lenovo_A390_MT6577 тука го и разархивирате (задържате на името на файла и то излиза прозорче и избирате Extract here).
3. След това влизате в ROM manager, давате да стартира под рековъри мод, тръгва рековърито, давате Wipe -> Cache, Delvik cache, Factory reset (като изпълни едното давате back и избирате другото и така и трите). След това отивате на Restore -> избирате MALIGOROM, то почва да си го инсталира и това е.
Това е систематизирано и написано дори за напълно начинаещи (като мен :whistle: ).
Основната заслуга и принос за това има "teou", към когото спокойно можете да си отправяте благодарностите (псувни не се приемат Big Grin ).
Това е от мен, Весели празници! Christmas
Цитирай
#13

Много добра тема! Смятам да мятам телефона на приятелката ми (няма по-хубаво от да попаднеш на изпробвани файлове събрани на едно място). Само да вмъкна нещо което направих на моето Леново П770. Там направих "бекъп" със самото рекавъри. И инсталирам ромовете както са в .img формат също от там.
Весели празници на всички!
Цитирай
#14

Да, през рековърито също става, то си има папка BACKUPS/Lenovo/ и там аз държа рома който ползвам в момента + стоковия за всеки случай, да не се цакне нещо. Аз го направих през ROM manager, защото видях такава опция и си викам "я колко удобно са го направили" Big Grin Весели празници! Smile
Цитирай
#15

Този начин проработи и при мен.След няколко неуспешни опита с флаш туулс,пробвах този вариант и вече си имам рекавъри.Направих си бекъп и сега почвам да диря ромове.Благодаря за предоставената информация,и весели празници!

Един глупак може да зададе такъв въпрос,на който и 100 мъдреци да се чудят как да отговорят.Honor 8 Lite,Redmi Note 7 4/64
Цитирай
#16

Тъй, тъй. Не знам как пича от клипа по-горе успява, но явно с тези леновота взети наскоро не става номера с флаштуулс. От 2 различни компютъра пробвах, по няколко пъти и не иска да потръгне, затова с фрамаруута - чиста работа. :thumbup:
Цитирай
#17

Те и двата метода - и Флаштуулс, и Фрамаруут, са зависими от версията на телефона. Да речем условно, че на няколко месеца се произвежда нова партида, с нова версия на софтуера, с леки промени. И файлчетата за флаштуулса, и версията на Фрамаруута, трябва да бъдат адаптирани за новата партида.
В по редки случаи това се отнася и за рикавъритата и за къстъм ромовете, там където има нужда си пише точно за коя версия е файла, примерно "този ром го флашвате ако в about на оритиналния китайски ром виждате версия S....., в противен случай слагате еди кой си файл".

Old: ZTE v880 Blade a.k.a. Orange San Francisco a.k.a. Globul Z3 GEN2 converted White TFT, CyanogenMod Nightly 217
NEW: Lenovo A820 Lambda 2.3.4. ROM by Infrared
Цитирай
#18

Здравейте и от мен с това рутване може ли да стане менюто на телефона на български език
Цитирай
#19

stenliboy77 написа:Здравейте и от мен с това рутване може ли да стане менюто на телефона на български език
Не.Руутването те прави администратор на устройството и ти дава пълни права над него.След руутването вече можеш да си инсталираш рекавъри и чрез него да си флашваш ромове с наличните в тях езикови пакети и разни други джиджавки,да си правиш бекъп на моментното състояние на телефона и ако някой ром не ти харесва или ако нещо при флашването се обърка,можеш да си влезеш в рекавъри мод режим и да си възстановиш телефона до състоянито,което си запазил.Моя телефон дойде с оригиналния Леново ром и в него си имаше БГ.Като руутнеш и инсталираш рекавъри,можеш да си изтеглиш оригинален или къстъм ром(по желание)и да си инсталираш.

Един глупак може да зададе такъв въпрос,на който и 100 мъдреци да се чудят как да отговорят.Honor 8 Lite,Redmi Note 7 4/64
Цитирай
#20

Някой случайно да има backup на мултиезичен ром за А390 ? Едно приятелче ми надува главата, че не му бил на български. :wall:
Цитирай
#21

Здравейте, как се познава дали А390т е оригинал а не реплика.
В различни обяви срещам един с процесор MTK6577, Cortex A7 dual core, 1.0GHz друг с SC8825 daul core 1024Mhz , кой какъв е ?
Цитирай
#22

Има ли ром с български език ?
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)