Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Инсталиране и конфигуриране на работната среда Eclipse + Android SDK
#1

В тази тема ще се опитам да Ви запозная с основните неща, които трябва да знаете преди да започнете сериозно да се интересувате и занимавате с програмиране за тази платформа.

В тази тема ще разгледаме:
  • Инсталиране на Eclipse IDE и Android SDK
  • Hello, world! - нашата първа програмка


1. Инсталиране на Eclipse IDE и Android SDK
В тази част ще опиша как става инсталацията под Linux, тъй като не ползвам Windows и нямам на разположение машина с тази операционна система. Ако някой опише подробно и разбираемо как се подготвя средата за програмиране ще му добавя обяснението тук. Smile
  • Какво означават тези странни думички: Eclipse IDE и Android SDK и какво се прави с тях?!
    Eclipse IDE е среда за програмиране. Програма с инструменти, които улесняват значително процеса на програмиране. IDE означава Integrated Development Environment или на Български език - интегрирана среда за програмиране.
    Android SDK е набор от инструменти за създаване на приложения за платформата Android. SDK означава Software Development Kit или на Български език - набор от инструменти за програмиране.[/*]
  • Подготвяне на средата за програмиране
    • Хардуерни изисквания - преди да преминем към свалянето и подготвянето на средата за програмиране трябва да се запознаем с изискванията към системата, на която ще работим:
      • Операционна система: Linux (32- или 64bit), Windows XP (32bit), Windows Vista/7 (32- или 64bit) и Mac OSX 10.5.8 или по-нова (x86 само)
      • Поддържани среди за програмиране: в тази тема ще използваме само Eclipse IDE for Java Development (JDT), който иска да разбере кои други среди се поддържат - да прочете тук.
      • Място: не мога да кажа точно колко ще излезне, но си пригответе едно 500MB. Smile
      [/*]
    • Преминаваме към конфигурирането на работната среда.
      • Сваляте Eclipse IDE за Linux - 32bit/64bit, Windows - 32bit/64bit или Mac OSX - 32bit/64bit

        Преди да инсталирате Eclipse IDE е нужно да имате Java Development Kit (JDK) или Java Runtime Environment (JRE). Под Linux най-лесно става като отворите терминала и напишете (за JDK):
        sudo apt-get install jdk


        Инсталацията под Linux е сведена до минимум т.е. нужно е само да си разархивирате архива, преместите папката eclipse на удобно за Вас място и стартирате eclipse файла, който се намира в папката.
        [/*]
      • Сваляте Android SDK за Linux, Windows или Mac OSX
      • Инсталирате Android Development Tools (ADP) като стартирате Eclipse -> Help -> Available Software
        В полето до Work with: въвеждате следният адрес:
        https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/
        и натискате бутона Add. След това натиснете бутоните Select All и Next. Изчакайте малко и ще се отвори нов прозорец и натискате Next. Отново ще се отвори нов прозорец където трябва да изберете радио бутона до "I accept the terms of the license agreements" и след това бутона Finish. Ще последва инсталация на ADT и като приключи ще Ви помоли да рестартирате Eclipse-a.[/*]
      • Сега трябва да окажем на Eclipse-a или по-точно на ADT къде се намира Android SDK-a. Smile
        Window -> Preferences -> Android -> SDK Location и от бутона Browse избирате директорията на SDK-a.[/*]
      • Остана само да обновим ADT:
        Window -> Android SDK and AVD Manager -> Installed Packages -> Update All
        Ще се отвори едно прозорче и ще трябва да изчакате да се обнови. Smile
        [/*]
      [/*]
    [/*]

С това приключихме инсталирането и конфигурирането на средата за програмиране и можем да създадем първата си програма за Android OS! Smile

2. Hello, World!
Чудите се защо така ще се казва?! Отговорът е много лесен - защото така е прието да се казва първата програма, която създаваме когато започнем да изучаваме даден език. Smile
  • Стартирайте Eclipse и отидете на:
    File -> New -> Other... или клавишната комбинация Ctrl + N[/*]
  • Изберете падащото меню Android -> Android Project -> Next
    • На Project Name пишете: Hello, World!
    • Build Target: Android 2.1-update1
    • По-надолу в Properties на Application Name пишете: HelloWorld
    • На Package Name: com.test.helloworld
    • Натиснете Finish
    [/*]

Ако всичко сте направили както съм описал то трябва да получите следната картинка:
[Изображение: screenshotxo.png]

Ще забележете, че от ляво имате едно прозорче - Package Explore, с един надпис: HelloWorld и малка папчица от лявата му страна. Това е вашата програма. Тя е съставена от множество папки и файлове. Натиснете два пъти върху него или върху стрелкичката от лявата му страна.
  • src - тук се намират всички сорс файлове.
  • Android 2.1-update1 - това е фреймуърк-а, т.е. стака от библиотеки нужни за разработването на приложения.
  • gen - тук се намират автоматично генерираните файлове. Те не ни интересуват за момента.
  • res - тук се намират всички ресурсни файлове.
    • drawable-hdpi, ldpi, mdpi - тук се слагат всички графични елементи като jpeg, png, gif и други файлове.
    • layout - тук се намират всички layout XML файлове, т.е. структурираното оформление на елементите в едно activity. Има два вида структуриране и оформление - чрез XML (препоръчително) и чрез код в самият сорс код. Всяко activity е нужно да си има свой XML layout файл.
    • values - тук се намират всички XML файлове включващи стойности. Например стрингове.
    [/*]

Преди да тестваме програмата трябва да решим как ще debug-ваме. Дали чрез емулатора в SDK-а или чрез нашият телефон.
  • Чрез емулатора:
    • Window -> Android SDK and AVD Manager -> New -> Name - избирате някакво име -> Target - избирате, за сега, Android 2.1-update1-> Size - примерно 100 -> Create AVD
    [/*]
  • Чрез телефон:
    Първо трябва да активирате debugging mode-a на телефона. Това става от:
    Settings -> Applications -> Development -> USB Debugging mode
    (може да има разлика при различните телефони)
    Сега трябва да си инсталирате драйвърите за USB кабела:
    • Linux:
      1. Отворете терминала и напишете:
      sudo gedit /etc/udev/rules.d/51-android.rules

      2. В новосъздаденият файл въведете:
      SUBSYSTEM=="usb", SYSFS{idVendor}=="0bb4", MODE="0666"

      3. За SYSFS{idVendor}=="код_на_производител" се записва кодът на производителя. Например въведеният в 2. код - 0bb4, е за hTC устройства. За останалите вижте: тук

      4. Натиснете Ctrl+S, за да запазите новосъздаденият файл и затворете текстовият редактор Gedit.
      [/*]
    • Windows:
      Съветвам Ви да прочетете тази статия: http://developer.android.com/sdk/win-usb.html ,
      защото иначе темата ще стане огромна. Или ако някой успее да подготви упътване в компактен вариант ще го добавя тук. Smile
      [/*]
    [/*]

И сега дойде ред да стартираме нашето първо приложение за Android OS Smile
За целта ще си направил една ръчна Run конфигурация, за да можем да си избираме дали да ползваме телефона или емулатора:
Цитат:Run -> Run Configurations -> Натискате два пъти на Android Application -> Name - избирате някакво име -> Browse -> избирате проекта -> OK -> Target -> Manual -> Apply -> Run

Ще Ви се отвори нов прозорец. Избирате си с какво да се стартира и натискате ОК и сте готови! Wink

---------------------------------------------------

Темата е в процес на довършване. Пращайте ми идеи за редакция, допълване и т.н. Ако сметна, че са нужни ще ги добавя тук! Smile
Разбира се, ако не разбирате нещо - питайте в тази тема, но Ви моля да задавате само смислени въпроси, а не да спамите! Темата ще бъде почиствана, ако се появят такива мнения! Wink

Разбирам, че има огромно много информация, от която 90% е текст, но няма как. Опитал съм се да обясня всичко на прост език. Мислех да направя клипче с всичко, което е описано, но не мога да се оправя с програмата за запис на десктопа и по-точно със запис на звук от микрофона. Smile
Така че очаквайте и клип.
Благодаря!

“Try not to become a man of success. Rather become a man of value.”
― Albert Einstein
Цитирай
Аксесоари
#2

Въпрос: тази HelloWorld програмка ще работи ли на Tattoo ако я напиша, защото забелязах, че е написано: # Build Target: Android 2.1-update1 Rolleyes

Xiaomi Redmi Note 4G | http://mowned.com/iwan
Цитирай
#3

Просто смени да иска 1.6. Тя не ползва никакви СДК-специфични апи-та, така че дори с андроид 1.0 ще работи предполагам. Но подозирам, че ако го оставиш така просто ще ти каже, че не може да се инсталира, нищо че би работила.
Цитирай
#4

Аз искам да спомена, че версия Eclipse Galileo даваше проблем при опит за run на приложението - генерира някакав примерно main.out.xml или AndroidManifest.out.xml (празни файлове заради които обаче неможем да си компилираме програмчето Sad ) http://www.anddev.org/mainxml_error-t7506.html Казвам това защото на мен лично преди месеци ми отне някой и друг ден докато се поровя защо го прави из нета. Тъй че ползвайте някоя друга версия примерно Helios Tongue

Дерзай народе Smile Cool Приятно програмиране на всички

HTC Hero White
Цитирай
#5

Просто преди да компилираш и стартираш отиди на Project -> Clean и да не се намираш на някой отворен XML файл. Преди да компилираш и стартираш си отвори някой от Java сорс файловете. Smile

“Try not to become a man of success. Rather become a man of value.”
― Albert Einstein
Цитирай
#6

Smile мда прав си, но не всеки път се получава и ме издразни много. И без това несъм фен на Явата Big Grin но пък фен на андроидчетата Tongue така че няма мърдане ще се пише. Скоро май ще попривърша с мойто скромно проектче и ще кача малко по-подробна информация за това кое и как се случва щото и без това ще free поне да позарибим народа хляб има в тая работа. Пък и тази секция от форума няма да е необходима ако не си share-нем инфото с колегите Cool и не я пораскрасим с повечко инфо.

HTC Hero White
Цитирай
#7

Ще се радваме страшно много, ако спеделяш или задаваш въпроси, ако нещо не разбираш! Smile

Относно Java-та... Всъщност не се ползват стандартните библиотеки на Java, ами се ползва синтаксиса на езика и абстрактният фреймуърк на Android. Супер лесно и готино е писането на приложения! Smile

“Try not to become a man of success. Rather become a man of value.”
― Albert Einstein
Цитирай
#8

В една друга тема на Seishin, за android OS, има снимка на Архитектура на Android OS.
Колкото по-надолу бъркаш в layer-ите, толкова повече неща се ползват.
В най-долния слой, Linux Kernel, езика е C.

Поздрави
Цитирай
#9

Явно нещо бъркам,Seishin много добро обяснение, но аз не ставам за програмист. Нямам нерви.
В първия ти пост си обяснил подробно и реших да се пробвам, всичко е под вин7 х64
Ползвах и обяснението от тоя адрес.
http://www.smashingmagazine.com/2010/10/...th-eclipse

Да, ама ми дава тая грешка...къде греша :/

[2010-10-28 22:22:59 - BrewClock] ERROR: Unable to open class file C:\Tishovsx\workspace\BrewClock\gen\com\example\BrewClock\R.java: No such file or directory
Цитирай
#10

tishovsx написа:Явно нещо бъркам,Seishin много добро обяснение, но аз не ставам за програмист. Нямам нерви.
В първия ти пост си обяснил подробно и реших да се пробвам, всичко е под вин7 х64
Ползвах и обяснението от тоя адрес.
http://www.smashingmagazine.com/2010/10/...th-eclipse

Да, ама ми дава тая грешка...къде греша :/

[2010-10-28 22:22:59 - BrewClock] ERROR: Unable to open class file C:\Tishovsx\workspace\BrewClock\gen\com\example\BrewClock\R.java: No such file or directory
изтегли си целият проект от http://github.com/cblunt/brewclock и виж какво си сгрешил..
за да ги заредиш в еклипса:
file -> new -> android project -> Create project from existing source

част от моите приложения и проекти -> http://androidparanoid.eu/
Цитирай
#11

tishovsx написа:Явно нещо бъркам,Seishin много добро обяснение, но аз не ставам за програмист. Нямам нерви.
В първия ти пост си обяснил подробно и реших да се пробвам, всичко е под вин7 х64
Ползвах и обяснението от тоя адрес.
http://www.smashingmagazine.com/2010/10/...th-eclipse

Да, ама ми дава тая грешка...къде греша :/

[2010-10-28 22:22:59 - BrewClock] ERROR: Unable to open class file C:\Tishovsx\workspace\BrewClock\gen\com\example\BrewClock\R.java: No such file or directory

Пробвай да "изчистиш" проекта преди да го компилираш и стартираш.
Цитат:Project -> Clean
Виж дали някъде не ти дава грешка също.

“Try not to become a man of success. Rather become a man of value.”
― Albert Einstein
Цитирай
#12

Направи си нов проект и рестартирай eclipse
Цитирай
#13

Снощи си инсталирах MOTODEV Studio for Android, което всъщност е Еклипса преработен малко от Моторола, няма нужда от настройки, само инсталирате, след което ще ви накара да посочите пътя до SDK ако вече сте си го изтеглили, ако не предлага опция да ви го изтегли.

Не съм успял да го разгледам подобрно, но това което видях е че има разни снипетс...
другото което е голям плюс за мен е че пише автоматично правата в манифест-а.

разгледайте го сигурно има и други екстри, на бързо успях да открия това.
http://developer.motorola.com/docstools/.../download/

част от моите приложения и проекти -> http://androidparanoid.eu/
Цитирай
#14

Разцъках малко MOTODEV, много добре.
Въпреки, че е надграждане над Eclipse, са се справили доста добре.
Единствено ми прави проблеми с емулатора. Заделеното място е малко, затова ми се налага да го детачна.
Лошото идва, когато ми се наложи да завъртя екрана, а не дай си Боже да го върна обратно.
Emulator control е изключително, а също и Device management.
Като цяло наистина е много добре.

Поздрави и благодаря.
Цитирай
#15

Попаднах на статия за новата версия на ADT плъгина - http://androiddevnotes.com/2010/11/22/12...00000.html
Предполагам ще е полезна за тези които го ползват.
Цитирай
#16

admin написа:Попаднах на статия за новата версия на ADT плъгина - http://androiddevnotes.com/2010/11/22/12...00000.html
Предполагам ще е полезна за тези които го ползват.
Благодаря за информацията! Smile

“Try not to become a man of success. Rather become a man of value.”
― Albert Einstein
Цитирай
#17

Имам въпрос...някъде видях ,че емулатора не поддържа Блутуут и не може да подкарва звуци.Това вярно ли?
Цитирай
#18

Хора, не мога да свържа ЛГ-то с адб, следвах тази тема, най-вече заради фастбуута, правя всичко както трябва, но дивайса ми е Unknown..
Да, сменил съм VendorID, но не го разпознава..
П.П. с най-новото Убунту съм - 10.10

Mi 10 Lite 5G
Цитирай
#19

TopGun написа:Хора, не мога да свържа ЛГ-то с адб, следвах тази тема, най-вече заради фастбуута, правя всичко както трябва, но дивайса ми е Unknown..
Да, сменил съм VendorID, но не го разпознава..
П.П. с най-новото Убунту съм - 10.10
Пробвай, ако искаш с тази тема, само точка 1 ти трябва. Smile

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


Цитирай
#20

мерси, колега, но тук говорим за ubuntu, а не за Windows..

Mi 10 Lite 5G
Цитирай
#21

ouuppss Rolleyes

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


Цитирай
#22

Няма проблеми, оправих се! Smile
Ето тука беше решението, проблема беше в code rules, и най-вече във версията на убунту Big Grin , в крайна сметка оправих кода, сложиш два такива файла '99-android.rules' в "/etc/udev/rules.d/" и в "/lib/udev/rules.d/" оправих им chmod-a и сега всичко върви по вода Smile Сега е време да пробвам и фастбуут Big Grin

В фастбуут, LG-то не е разпознато, но иначе като му пиша команди ги изпълнява... WTF?! Big Grin

Mi 10 Lite 5G
Цитирай
#23

admin написа:Попаднах на статия за новата версия на ADT плъгина - http://androiddevnotes.com/2010/11/22/12...00000.html
Предполагам ще е полезна за тези които го ползват.


SUPER Big Grin

HTC DHD, Acer Iconia TAB A500
Цитирай
#24

Аз си пиша приложения, но имам малък проблем с интеграцията на ADT-то в Eclipse. Вкъщи имам win7 x64 и Ubuntu. Но и на двата, като дам примерно десен бутон върху layout папката в проект, след това New, нямам като опция Android XML file. Ако искам да създам нов проект с:
File->New
Липсва като опция Android project. Трябва да избера:
File->New->Project
и в показалият се Wizzard да избера Android. Не знам защо не се получава тази интеграция...

Иначе хванах еклипса и СДК-то, метнах ги на една флашка, на работният лаптоп (Win XP) ги копирах, настроих пътищата до SDK-то и там ги имам тези опции, които липсваха под Ubuntu/Win 7.

Търсих информация в интернет, но не успях да открия нищо. Някакви идеи какво може да не е наред и какво да пробвам... Sad
Цитирай
#25

имаш ли друга перспектива: window -> open perspective -> other ... избираш Java
твоят проблем ми е познат защото аз пиша и на php и си ги сменям.. понякога забравям да върна на java и после се чудя къде ми се менютата...

част от моите приложения и проекти -> http://androidparanoid.eu/
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)