Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Освобождаване от митница на стока доставяна с DHL
#26

Един бърз въпрос. Защо трябва да се дават пари за попълването на тази митническа декларация? Не можем ли ние сами да си я попълним??? Какво толкова специално има в нея?

Lenovo K3 Note
Цитирай
Аксесоари
#27

@boiski, каква е гаранцията, че ще я попълниш вярно и точно? И второ - и те са хора и те трябва да ядат.

 
Цитирай
#28

Аз затова питам - дали някой тук е успял да я попълни? Ние да не ходим в митницата за благотворителност, че да ги мисля какво ще ядат. Тези неща са ни наложени силово...хранилка за частници. Аз лично така ще ги нахраня, че това ще ми е първата и последната пратка с ДХЛ извън ЕС. Ще си чакам пратките от БГ пощи по 1-2 месеца с минимален шанс за митница. В случая с тези измислени разходи пратката от изгодна стана крайно неизгодна, не стига че съм платил солено за 3-дневна експресна доставка от Азия. Щях да я поръчам от Европа за по-малко пари. Пълен абсурд, но аз съм си виновен, че не съм видял тази тема по-рано.

Lenovo K3 Note
Цитирай
#29

Митническата декларация не е само хартиения носител. Ти нямаш софтуера, с който се подава декларация.
За измислените разходи на DHL - такса гориво, си абсолютно прав, но можеш да се пребориш с тях.
Цитирай
#30

44лв. ми струва удоволствието за пратка на обща стойност с доставката 118.50лв. 24 ДДС и 20 за прословутата декларация. И то ДДС върху общата сума : 41 евро стока + 20 евро DHL. Тва ако не е пладнешки обир...

Lenovo K3 Note
Цитирай
#31

Това е закона: цена на пратка+цена на доставка. Трябва да се спазва. Тях не ги интересува, че си платил 20 евро за DHL. За мен глупостта е в декларацията. Попълват 2 неща на кръст и ти взимат 20,30, а даже има и фирми, които ми искаха 40 лева
Цитирай
#32

ДДС и мито дето викаш закон, обаче тая декларация...тва си е рекет.

Софтуера за който се говори дали е достъпен щом не може на ръка да се попълва? За дадените 20лв. не получих никакво качество на услугата. Тая въпросната дама от Тони Консулт (отдясно на входа) едва ли не тя ми беше дала пари да вляза при нея и се чудеше как да ме претупа и да се отърве по-бързо от мен. Накрая на излизане от бутката я питах за кратки насоки какво следва, а тя най-грубо ми вика "г-не, имам и друга работа, не ме занимавайте!''. Идваше ми да й отвъртя един шамар да се осъзнае набързо. Вика ми ''имате късмет, че днес смяната на гишетата е добра, иначе щяхте да се видите в приключение''. Кво приключение, бе, братче питам аз? Тва нормално ли е? В коя европейска държава обслужването може да е на такова ниво...клиента да е заложник на администрацията. От десетина гишета работят 2-3, а отвън 10 човека групово пият кафе и пушат. Ние сме си виновни, че им го позволяваме.

Забележете. На фактурата от сайта цената е в евро, но в пейпал реално се конвертира лев към тайландската валута. И на гишето искаха валутен курс колко евро е цитираната тайландска сума в пейпал. А на извлечението от Пейпал ясно си пише колко лв. са дръпнати от дебитната ми карта - 118,5лв. Обаче те сметнали по техни курсове, че сумата е 121лв. И сега ако сумата в тайландски пари е по-голяма от 121лв. - проблем! Ще се плаща още ДДС. Обаче като излезна с конвертора че е по-малко дори от 118,5лв. що не ми върнаха пари? Мизерия пълна е...да не се налага.

Lenovo K3 Note
Цитирай
#33

Мито и ДДС се изчислява върху равностойността на българския лев по специален митнически валутен курс, който се публикува тук: http://customs.bg/bg/page/25

Няма значение колко е бил банковия курс, митницата ползва свои курсове.

А митническа декларация и сам можеш да си подадеш. Необходими са ти 2 неща:
1. Да си изкараш на място в митницата EORI номер (сигурно е безплатно)
2. Да имаш електронен подпис, за да подадеш декларацията електронно. Ако имаш вече, добре, ако не, ще трябва да се изръсиш 40+ лева за подпис.
Цитирай
#34

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1588173

"От 1 юли получаването на пратка, задържана на митницата, може да става чрез посредничеството на Български пощи. Пощите ще могат от името на клиента да подават митническа декларация, която ще бъде по-опростена и ще се обработва по-бързо.

Освен това държавната компания ще внася предварително всички такси и мита, а клиентът ще ги заплаща в последствие. Самите пратките ще се доставят до пощенските станции в цялата страна. Цената на услугата "митническо представителство" е 12 лева.

От утре Български пощи ще предлагат услугата "митническо представителство". Чрез нея се улеснява получаването на пратки от митницата, а самата процедура е значително облекчена,

"Български пощи има право да подава от името на клиента митническа декларация с намален набор от данни. Тази облекчена процедура важи за стоки, които са с левова равностойност не повече от 1000 евро. Получателят на пратката е възможно да изпрати по електронната поща необходимите данни за освобождаване на пратката. По този начин, изпращайки документите до нас, после може да си получи пратката в съответната пощенска станция и въобще не се налага да отива до митницата", обясни шефът на пощите Деян Дънешки.

Чрез Български пощи освобождаването на пратката ще бъде по-бързо, а оказва се и по-евтино.

"Клиентът спестява време, транспортни разходи,. Всички митнически сборове, които той дължи към митницата се внасят предварително от Български пощи и клиентът ги заплаща, когато си получава пратката", посочи той.  

Необходимите данни за освобождаване на пратка от митницата могат да се подават във всички пощенски станции в страната, както и да се изпратят чрез факс и имейл."
Цитирай
#35

Това е чудесна новина.
Ето и линка към новината директно в сайта на Български пощи: http://www.bgpost.bg/bg/messages/1077
А ето и декларацията за съгласие, която трябва да се попълва: http://www.bgpost.bg/upload/2735/%D0%B4%...%D0%B5.pdf
Давам я тук, защото в новината липсва линка към нея.
Цитирай
#36

Запознах се с материала и честно казано предимства не видях. Едното е, ако се стигне до митницата - не се изисква издаването на EORI регистрация. Всичко останало, което трябва да бъде предоставено като информация е : 1. Документ, съдържащ описание, стойност и условия на доставка на получаваните стоки. 2. Поръчка от сайта или фактура съпоставими с номера за проследяване на пратката 3. Извлечение за заплащане от банкова карта (Pay Pal) 4. Друго...Целия този наръч с документи не се ли изисква и ако сам стигнеш до митницата? Не видях нищо за митническата декларация? И така плюсовете : опростена процедура и се спестява време за ходене от гише на гише. Удобно е и за провинцията, където няма съответен митнически пункт и може да си получиш пратката на пощата, но само ако тя е в списъка на пощите, които извършват съответната услуга. Минуси : плащаш всички дължими такси на митницата + 12 лв. за "услуга" на пощата. Ами ако отидеш на митницата да си платиш същите такси и там, то поне ще спестиш таксата за услугата на пощата. Или не е така?

 
Цитирай
#37

Ще ни откажат да пазаруваме от китайците . Един куп документи + 12 лв. за дебелогъзите лелки в пощите . Да живее бюрокрацията !

Smile
Цитирай
#38

Просто явно се търси още един допълнителен източник на доходи за бюджета на държавата. Давам пример : При поръчка на телефон на цена 500 лв. от ТО излиза такава сметка :
1. 500 лв. + 45.50 лв. ($26 доставка с DHL) = 545.50 лв.
2. 500 лв. + 100 лв. (20% ДДС) + 12.00 = 612 лв.

 
Цитирай
#39

Вие нали не сте забравили (дали) че не във всеки град и село има митница? Ако ви се наложи да разхождате крачолите на панталоните до съседен град заради едни митнически малко се променят нещата... Браво на пощите, добра стъпка е това!
Цитирай
#40

Не, не сме, упоменато е, че само в този случай има смисъл от въпросната "услуга" на пощите. Но и това не е гаранция, че всички пощи ще го правят, а само някои. Така че стъпката в случая е направена типично по-ленински.

Sent from my XT1580

 
Цитирай
#41

Глупости говорите. Много по-улеснено е, дори и ако сте в София.
1. 12 лв са по-малко от 20 лв, които ще ви вземе митнически агент.
2. Документите могат да се пратят по мейл и изобщо да не се разхождаш по гишета, а само накрая да отидеш до пощата, да си вземеш пратката и да платиш там разходите.

Sent from my Leo toy using Tapatalk.
Цитирай
#42

И така, проверих днес в кварталната си поща - тази услуга не я предлагат. Можело само в тези, които са отразени в списъка. С една дума - на мен тази опция не върши работа.

 
Цитирай
#43

Не е точно така. Ако си в София, за там има пощенска станция РПСМ (специална митническа станция). Ако пратката ти я задържат за митница тя няма да отиде в кварталната ти поща, а в митническа пощенска станция и ще трябва оттам да си я взимаш. В Пловдив е по същия начин. В другите градове централна поща и РПСМ са на едно място.

Sent from my Leo toy using Tapatalk.
Цитирай
#44

Здравейте, тези дни минах през тази процедура. За да спестите време и пари най-добре оставете DHL да движат нещата, митническото им посредничество (попълването на митническа декларация и издаването на платежни нареждания) е безплатно. Таксуват ви си само ако направят плащането на митническите сборове вместо вас, но самото плащане можете да направите и вие. Издаването на EORI номер също е безплатно. Единствено за нотариално завереното пълномощно ще трябва да платите - на мен ми излезе 6лв. Процедурата е следната:
1. Пращате на DHL EORI номера, пълномощното, фактура за стоката (в случай че сте я купили онлайн и нямате фактура и скрийншот на поръчката в сайта върши работа) и описание на стоката на български
2. DHL ви пращат попълнената митническа декларация (която всъщност не ви трябва) и платежните нареждания, с които си плащате дължимото на митницата в произволна банка
3. Пращате обратно документите, потвърждаващи плащането (примерно сканирани по мейл)
4. DHL ви доставя пратката
Ако вече имате EORI номер и сте предоставили пълномощно цялата процедура ще ви отнеме около 15-ина минути (колкото да пратите фактура и описание, да платите митническите сборове и да пратите потвърждение за плащането) и няма да ви струва нищо.
Цитирай
#45

Май след този пост, мисля да ползвам услугата "митническо представителство"  на пощата по-добре, ако ми се наложи.

 
Цитирай
#46

(2016-12-06, 23:20:24)NoMaD написа:  Май след този пост, мисля да ползвам услугата "митническо представителство"  на пощата по-добре, ако ми се наложи.

Ако ти доставят пратката с куриер, а не по пощата...няма как да използваш пощите като представител. Трябва пратката да е пощенска през тях.
Тук темата е за DHL.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)