Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Колко време може да стои трудова книжка в работодателя?
#1

Здравейте. Имам проблем.

Започнах в магазин (голяма верига за техника). Още в деня на подписване на договора за започване на 6-месечен пробен си дадох книжката, всичкото както му е реда. На третата седмица реших да прекъсна, тъй като съм на пробен срок и нищо не ме задържа задължително-не дължа едномесечно предизвестие, работата определено не е това, което очакваш и заплащането не беше атрактивно.
Поисках си книжката-интересно, още не била готова. Трябвало да я пращат в софия, да нанасяли някакви срокове, печати... чакам от 2 седмици, а новият ми работодател-от същото време (намерих си работа с много по-добро заплащане , и която ме устройва повече). Хубаво, ама сега не мога да почна без тази книжка. Реших да направя нова, но ми се изисква документ,че съм си прекратил взаимотношенията с предишния работодател (излишно е да споменавам,че вече се минава месец както книжката е при тях). Този документ за прекратяване съм го подписал и отиодх поне него да си поискамкато щели да ми дадът книжката, тогава и него, а това щяло да е, като било готова. От две седмци слушам "следващата седмица".

Колко време по закон (ако има такъв) може да стои при тях тази книжка и защо не ми дават документа, които лично аз подписах,че са ми прекратени взаимоотношенията?
Към кого да се обърна? (става въпрос за Бургас). Така не мога да почна, а новия ми работодател изисква поне документа за прекратяване с предишния работодател.
И спестяванията си летят,летят,две седмици седя като пенсионер, далеч от работа,аванс и каквото и да било.
Цитирай
Аксесоари
#2

Инспекцията по труда.
Подаваш сигнал и ще ги спукат от проверки(тествано, за съжаление...).
Проблемът е, че могат да минат с номера "Не мога да го намеря.", "Той не иска да си я вземе." и т.н., което е яко кофти. но иначе, доколкото знам-работодателят е задължен да ти я върне.
За срок не съм сигурен, но надали е повече от месец...

Samsung Galaxy Note 4 SM-N910C White
Цитирай
#3

Не мога да кажа нищо за срока (според мен са длъжни да ти я върнат в последния работен ден), но за всякакви трудово-правни въпроси се обръщай към инспекцията по труда. Ето за Бургас:

Дирекция "Инспекция по труда - Бургас"
Адрес: 8000, гр.Бургас, ул."Шейново" №24, ет.4
телефони: (056) 84 34 88;
e-mail: ditBurgas@gli.government.bg

Samsung GALAXY S24+ [Marble Grey]
Цитирай
#4

Благодаря много! Още утре ще звънна на старите да видим един последен опит-ако не искат, към инспекцията.

И това тяхното било фирма лидер, водеща голяма фирма, верига цяла...пълни просотии. Една фирма не остана в тая държава да си отговаря на стандартите и "лидерството"...
Цитирай
#5

По принцип, ВЕЧЕ работодателя няма право да ти задържа книжката, дори и да си още на работа при него. Според мен не си губи времето с последни опити. Направо се обади в инспекцията, естествено и на некоректния работодател.
Цитирай
#6

Днес е неделя, управителя го няма. Утре ще им звънна за последно-ако не-директно в тая инспекция.
Цитирай
#7

Книжката задължително трябва да е в работника. Въобще не трябва да стои в работодателя.
Цитирай
#8

Те и документа за прекратен договор, който лично подписах не ми дават-все другата седмица,другата седмица...
Ама утре ще им го настреса.
Цитирай
#9

(2015-07-19, 13:24:54)anatol06 написа:  Книжката задължително трябва да е в работника. Въобще не трябва да стои в работодателя.

Тя книжката си стои в работника, но нали при прекратяване на трудовите взаимоотношения, се дава на работодателя. А с тези псевдовериги, чийто представителства са всичките в София, си е голям ... На скоро и аз минах по този трънлив път, напускайки голям строителен хипер-маркет и започвайки работа в голяма верига за черна и бяла техника. Та се наложи да си платя за куриер за да ми засилят книжката от София към Бургас. В случая Я чаках само два дни след датата на освобождаване.

SM-G975F Prism Black + 64 GB SanDisk Ultra® microSDXC™ UHS-I Card 

Цитирай
#10

Дава се, ама аз съм им я дал от самото начало при постъпване на работа-вече цял месец е там, аз напуснах и втора седмица я няма.
Цитирай
#11

Жалба. Нямаш друг избор. За съжаление много работодатели умишлено ги бавят. Реално тази година се наложи да си занеса книжката в работата ( аз лично при постъпването си я изисках да ми я върнат ) оформиха я за 15- минутки.
Пускай жалбата и ги гони до дупка
В един момент ще съжалят, че са се правили на велики Wink
Цитирай
#12

Да кажа и аз, като счетоводител.

Книжката не е забранено да остава в работодателя през цялото време на договора. За тази цел обаче работодателя трябва да даде на работника да попълни декларация, че е съгласен ТК да му се съхранява в при него.

В обратния случай, ако ще си седи в работника, се прави декларация, че сам ще си я съхранява.

Това се прави с цел и двете страни да са защитени, ако нещо изчезне книжката.


Така, в конкретния случай: Има ли право работодателя да задържа книжката след освобождаване!

В нито един закон или наредба няма срок в който работодателя е длъжен да оформи и върне книжката. В инспекция по труда го потвърждават, но казват, че от морални норми се счита че този срок е седмица-две максимум.

Относно заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение би трябвало работодателя да я връчи на работника в 2 екзепляра в деня на освобождаването (един за него, един за фирмата) с която заповед да можеш да си започнеш следваща работа.

Съответно, ако на теб тази заповед не ти е връчена и не си я подписвал, можеш да се оплачеш в Инспекция по труда. Оттам следва да направят проверка.
Ако се стигне до съдебен иск, от твоя страна, дори имаш право след като не си подписвал такава заповед да ти се изплати трудово възнаграждение чак до самото дело...въпреки че отдавна не работиш. След като няма подписана заповед, значи няма двустранно съгласие за прекратяване на трудовите правоотношения. Повечето дела завършват в ползва за работника. Такава е практиката.


И другото което е, те не могат да излезнат с номера, че не са ти връчили заповед и книжка, защото не са те намерили. Те са длъжни ако до няколко дни не си ги поискаш, да ти изпратят покана с писмо с обратна разписка, която разписка чак когато се върне при тях, че писмото е получено, ще имат доказателство, че са те уведомили. Но те предполагам не са изпращали писмо изобщо.
Цитирай
#13

Радвам се, че има още един счети между нас. Smile
Всичко по-горе споменато е напълно правилно, единствено бих добавил члена, който в случая те интересува:
Съгласно чл. 350, ал. 1 КТ при прекратяване на трудовото правоотношение работодателят е длъжен да впише в трудовата книжка данните, свързани с прекратяването, и да я предаде незабавно на работника или служителя. Когато работодателят задържи незаконно трудовата книжка на работника/служителя, т.е. не изпълни задължението си да му я предаде незабавно, то той носи отговорност.
Отговорността на работодателя при неизпълнение на горните задължения се изразява в изплащане на обезщетение, чийто размер се определя в зависимост от това дали става въпрос за вреди, причинени от неиздаване или несвоевременно издаване на документи или при незаконно задържане на трудовата книжка (чл. 226, ал. 3 КТ)

Проблема е, че както колегата @GH0STFACE спомена, няма фиксиран срок. Но ти си в правото да ги съсипеш.

Choosing...
Цитирай
#14

GH0STFACE, това за седенето на книжката при работодателя се промени преди няколко месеца. В момента, дори и да си подписал декларация, трябва да ти я върнат.
Цитирай
#15

Ходих до инспекцията по труда, сигнала ще се разгледа до един месец. Аз пък ще започна работа по друг начин, защото не мога да чакам толкова-финансово съм притиснат и не мога да стоя без работа. Ще почна с нова книжка и така, не съм първия с не-една книжка. Кофти, но факт-тия явно ми правят мръстотия. Проверих-водя се осовбоден от работа от две седмици, а нищо не ми дават. Ясна е работата...
Цитирай
#16

И в крайна сметка, мисля че си длъжен да огласиш името на бившия ти работодател. Тези неща не трябва да се крият, а да се разгласят за да знаят всички. Не им прави тази безплатна услуга.

Doogee S30
Цитирай
#17

Принципно проблема е излоиран явно, защото си писах тук с един колега от същата верига в града (само,че друг магазин) и каза,че не е имал такива проблеми, и той е бил нов, но е с значително по-висока заплата (причината по която напусках, и която шефа ми знаеше), а им обещавали и да им видгнат заплатите. Това на мен не ми беше казано, при положение,че знаеше защо напукам. Защото така или иначе при заплата която плащам на мен ми трябваха 40 лв. отделени от заплата (мизерчина) за градския атвобус, тъй като самия магазин е на път м/у два отдалечени квартала и няма как да се стигне по друг начин (като крайпътен магазин е един вид). И то не е само при мен-и други колеги пътуват я с автобус, я с личен автообил, но и той има гориво, и то се заплаща. И какво, плащаш си , че ходиш на работа? Заплата като сложиш тия необходими 40 лв. пътни (карта за един месец по една линия) се получаваше минимална-ейтова да ти е кеф да работиш в голяма фирма, уж лидер в бранша наред с 1-2 други.

А по-некоректното е,че не знаех отначало,че другите са на такива заплати,а аз понеже идвам от по-малък град където минималната заплата се счита за богатство (който живее в град с няколко хиляди души знае за какво става въпрос) и дай сега да му сложим 40-50 лв. над минималната, дето като сложи пътните се получава същата мизерична сума.
Ето затова младите хора напускат България. Нормално е! И дано продължи отлива, честно, пожелавам го на тая държава един млад да не остане! При такова отношение какво искат?
Още с първата ти работа-некоректности. Моя братовчетдка ейтака беше се прецакала и не и платиха цял месец (но тя на друго място, не в тази верига).

А по-тъпото е,че вчера ходих в НАП-договора ми е спрян на 10-ти (не на 6-ти, когато си разписах приключването по взаимно съгласие), но няма значение. Дефакто имат да ми плащат 10 дена от юли (реално работени 5, но не очаквам нищо да ми се плати, няма да ги търся, просто се радвам,че приключих отношенията си с веригата, последните дни им насъбрах много).
Значи, водя се осовбоден от 10-ти , а сега сме 24-ти. 2 седмици къде ми е документа, къде ми е книжката?
Сега от НАП ще ми издадът на 6-ти август документ,че нямам дговор с друг (какъвто ми трябва), а книжката..ще си правя нова, тия не мога да ги чакам. 3 седмици загуба на време,чакане, и аз неопитен,защото ми е първа работа, сам живея и са решили да се подиграят както решат. Хубаво , Господ има.
За тия 3 седмици никой няма да ми върне парите (все пак 3 седмици не съм фотосинтезирал, макар, дори iPhone-а си продадох), а до друга работа и получаване на аванс-още 2-3 седмици най-малко.

Братовчедка ми смени 2-3 работни места и тя-на едното за сервитьорка напусна,защото не се била гъзела на клиентите, не била гримирана и на токчета! Ама в обявата пишеше сервитьорка, не к*рва! Казали и буквално това: "не се гъзиш достатъчно". Тя по-ниска , рекла "как да се гъза, като масата ми е до половината,аз трябва да се навеждам направо". Казали и , че като трябва и това ще прави-на маса в момчета/мъже трябвало да се нагъзва като сервира, и да е гримирана, на ток и по къса пола. Евала! И тя като каква да се чувства, то си е унизително, и напуснала.

Толкова и насъбрах и на държавата, и на тия работодатели от както завърших,че думи нямам...освен познатите и близките ми, друго в тая държава не ме задържа...
А Колко простотия ми предстои още да видя...
Цитирай
#18

По закон при подписване на прекратяване на трудовото правоотношение задължително би трябвало веднага да ти върнат книжката. Дори след като постъпиш на работа пак може да си я поискаш да седи в теб, друг е въпроса, че тия закони са само ей така - да има.


Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)