Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

За или Против Дефрагментирането?
#1

Здравейте, колеги. От известно време започвам да се замислям дали всъщност честото дефрагментиране на диска осигуряващо уж "по-добра производителност" е толкова полезно за машината или по-скоро и вреди ? Някъде из темите бях чел, че зависи дали е вредно от самият твърд диск и до колкото ми стана ясно при SSD дисковете нямало нужда от извършването на тази процедура. Цитирам автор на една друга подобна тема: 
"Струва ми се, че не би трябвало да има разлика - четенето при SSD е електронен процес, т.е, времето за достъп до който и да е сектор е едно и също (за разлика от HDD, където понякога трябва да се премести главата от едно място на друго). "
И сега въпроса ми е следния към колегите, които са по-навътре в нещата. Някой може ли да ми каже дали моя диск е SSD или HDD ? Ето я и машината: Lenovo Thinkcentre m70e. Благодаря предварително на всички отзовали се Smile

Samsung Galaxy S7 Edge | 32GB | Black Onyx
Цитирай
Аксесоари
#2

SSD не се дефрагментира щото се скапва.
От това, което намерих под този модел, https://support.lenovo.com/us/en/documents/migr-75729 няма начин да е със SSD фабрично.
Когато този компютър е видял бял свят, едва ли е имало SSD на цена по - ниска от тази на целия компютър.
Цъкни в пропъртис на диска в диспечера на устройства. Там ще пише какъв е

☜ПаднаЛ АнгеЛ☞
ЕСъМъ  за светъл живот. 
Цитирай
#3

Нямаш SSD, освен, ако не си добавил. Ако не си пипал нищо по ПС-то (демек е твърд диск) е хубаво да се прави дефрагментация (аз лично 1 в месеца правя на твърдия диск)
Цитирай
#4

По компютъра не е пипано нищо, значи преспокойно мога да си го дефрагментирам профилактично в месеца по веднъж, така ли да разбирам Smile

Samsung Galaxy S7 Edge | 32GB | Black Onyx
Цитирай
#5

За SSD, нали има някаква опция "TRIM SSD". Тя същност, не извършва ли също дефрагментация..? Rolleyes

SM-G975F Prism Black + 64 GB SanDisk Ultra® microSDXC™ UHS-I Card 

Цитирай
#6

Като цяло, за всички видове дискове, е вредна дефрагментацията. Всеки диск (и ССД също) има определен брой цикли живот, а пренареждането му съкращава значително тази бройка.

Google Pixel 4 XL + Amazfit Bip
Историята ни учи, че нищо не научаваме от историята. ( Георг Хегел )
Цитирай
#7

По - скоро важи за SSD, хард дисковете нямат пределен брой записи. При тях заминава механиката.
За операционната система Windows дефрагментацията е необходима за нормалната работа.
Не е задължително всеки месец, но когато се забележат проблеми, това е първото, което трябва да се направи след чистенето на ненужните файлове.

☜ПаднаЛ АнгеЛ☞
ЕСъМъ  за светъл живот. 
Цитирай
#8

Значи, когато усетя забавяне в работата на Windows мога да си дефрагментирам машината, но не и да прекалявам с това, заради отредения в живота на всеки хард определен брой цикли ( пренареждания ). Правилно ли съм ви разбрал, колеги Smile

Samsung Galaxy S7 Edge | 32GB | Black Onyx
Цитирай
#9

Ти изобщо имаш ли си представа какво е SSD и HDD? Различни неща са, и двете съхраняват данни, но цялостното изпълнение и устройство са коренно различни. Ако си със SSD от Windows 7 нагоре трим е включен и се поддържа, и даже самия уиндоус сам ще изключи дефрагментирането ако засече SSD. Може и да не е винаги(бозЪ какво да се прави), но му е заложено. И ще дефрагментира сам само твърдите дискове. Защото по подразбиране функцията е включена по дифолт в Windows 7 и нагоре. Та ако си със SSD не трябва никога да го дефрагментираш. Ако си със HDD е особено препоръчително както вече ти казаха да го правиш след като изчистиш боклуците които събира Windows в процеса на ползването му.
Цитирай
#10

А "TRIM SSD", вредна ли е за самият SSD и отново ли съкращава живота му? Rolleyes

SM-G975F Prism Black + 64 GB SanDisk Ultra® microSDXC™ UHS-I Card 

Цитирай
#11

(2015-08-16, 01:05:00)degman написа:  Ако си със SSD от Windows 7 нагоре трим е включен и се поддържа, и даже самия уиндоус сам ще изключи дефрагментирането ако засече SSD.

Изобщо не разчитай на това. TRIM-а не е вреден, а трябва да се прави през определен период от време.

Linux KDE
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)