Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Lenovo Vibe X3 вече и на бългаският пазар
#1

Представен през ноември, смартфонът Lenovo Vibe X3 предизвика голям интерес, което може да се види по обсъжданията, както по време на самия анонс, така и при новините около цената му. Сега е време да направим пълно подробно ревю на модела, който между другото вече се продава в България.

Комплект
Смартфонът се предлага в стилна средна по размери картонена кутия с тюркоазен цвят. Вътре може да откриете зарядно устройство, слушалки, USB-кабел, ръководство за потребителя и кламера за извличане на тавата за SIM-картата.

[Изображение: 827737_fr.jpg]


Дизайн и удобство при използване
Lenovo Vibe X3 се предлага в бял корпус – тънка рамка отпред, алуминиеви странични граници и отново бяла пластмаса на задната страна. Моделът е покрит с приятно на допир soft-touch покритие, с което смартфона изглежда много красив, а и като цяло е по-малко хлъзгав отколкото гланцираните му колеги.

При разглеждане на смартфона се придобива впечатлението, че екранът заема почти цялата площ на предния панел, но това съвсем не е така – той е обиколен от доста по-широка черна рамка (на която отдолу са нанесени чувствителните на допир бутони), невидима при изгасен дисплей, но веднага се проличава, когато той бъде включен (очевидно на основния екран, по подразбиране са зададени черни тапети, което визуално премахва границата между екрана и рамката). Екранът е покрит със защитното стъкло Gorilla Glass 3, по което почти не се забелязват пръстовите отпечатъци.

Отпред върху бялата рамка може да се видят отворите на стереовисокоговорителите (отгоре и отдолу), върху черната – показателят за активността и стъклото на предната камера. Традиционно за Lenovo, върху предния панел липсват каквито и да било имена или лога. На лявата страна се намира ръба на тавата за SIM-картата (може да бъде поставена карта във формат nanoSIM), а в долната част – micro-USB конектор, в дясната страна е разположен бутонът за включване и регулиране силата на звука, а отгоре – жакът за слушалки и инфрачервния порт.

На задния панел в горната част виждаме малко надвиснал над корпуса блок, в който е разположен обективът на основната камера, светкавицата и скенера за пръстовите отпечатъци.

Lenovo Vibe X3 изглежда доста необичайно и интересно, противно на "типичните Android-смартфони", за което малко заслуга има и белия цвят на корпуса и матираната алуминиева рамка с лъскави "вдлъбнати" ребра и дизайнерско решение с черен кант по екрана, поради което в изключено състояние, рамката изглежда изключително тясна.

В ръката, смартфона лежи добре, но за лесно управление с една ръка, дланта трябва да бъде доста голяма – размерите на Lenovo Vibe X3 не са много малки, дори и по стандартите на моделите с 5.5 инчов екран. За частично решение на този проблем може да се счита фирмения "микро-екран", който намалява полезната площ на екрана и се "крие" в един от долните ъгли. Размерът на този микро-екран може да варира в рамките от 3.2 до 4 инча, което е повече от достатъчно за потребителите с малки ръце.

[Изображение: 827773_fr.jpg]



Дисплей
В Lenovo Vibe X3 се използва IPS-екран с диагонал 5.5 инча и Full HD (1920X1080 точки) разделителна способност. Плътността на точките е 401 PPI, което е повече от достатъчно за всеки, дори и за най-взиращите се потребители, които няма да успеят да различат отделните пиксели.

Измереният показател за минимална яркост в този смартфон е 5 кд/м2, а максималният – цели 457 кд/м2. Това е много висок показател и с такава яркост, изображението върху екрана може да се види без особени проблеми дори и на открито при слънчево време. Но ако и това Ви се стори малко, в настройките (екран – цветови баланс) можете да включите режима за повишена яркост, в който този показател нараства до 557 кд/м2. Цветовата температура не е добре завършена и картината може малко да ви се стори хладна – ако това Ви пречи, можете ръчно да настроите баланса на цветовете в горното меню с помощта на специалния плъзгач или пък просто да изберете "адаптивния режим", в който картината става откровено топла и по-приятна за продължително четене от екрана.

Екранът на Lenovo Vibe X3 изобразява много ярки и живи цветове, които обикновено бихте очаквали да видите при AMOLED-устройствата – и все пак, тук се използва именно IPS-матрица, макар и с много голям цветови обхват (при максимална яркост и поглед върху черната област на изображението под голям ъгъл – тя ще стане тъмно-лилава, което е характерно за тази технология). Също така си заслужава да се отбележи и дълбокият черен цвят, високият контраст (1030:1) и големите ъгли на видимост, които от яркостта се намаляват незначително.

[Изображение: 827772_fr.jpg]



Хардуерна платформа и производителност
В Lenovo Vibe X3 се използва достатъчно мощна система-върху-чип – 64-битовия шестядрен Qualcomm Snapdragon 808 с две производителни ядра ARM Cortex-А57, работещи на честоти до 1.82 Ghz и четири по-икономични ARM Cortex-А53 с честота до 1.44 Ghz. За обработката на видеото отговаря графичния процесор Adreno 418. Оперативната памет в телефона е 3 GB, а вътрешната – 32 GB (за потребителя са на разположение 24,3 GB), която допълнително може да се разшири с помощта на microSD карти.

По производителност, Snapdragon 808 за сега се намира на "средно-високо" ниво и при това не страда от прегряване, като анонсирания едновременно с него 810 модел – не е чудно, че той стана доста популярен чип и се използва в редица устройства от високо ниво. В бенчмарковете, Lenovo Vibe X3 със сигурност е по първите редици в класациите и в съвременните тежки игри позволява да се насладите на плавна картина без затормозявания и забавяния. Той загрява съвсем леко, както при ежедневна употреба, така и като цяло.

Операционна система и обвивка
В Lenovo Vibe X3 се използва Android 5.1.1, допълнен от новата версия на фирмената обвивка Vibe UI. В нея производителят е поработил над грешките – първото нещо, което се набива на око, след влизане в менюто с приложения, което в тази обвивка по-рано липсваше (по примера на MIUI или iOS). Визуалният стил обаче е все така ярък и все още прилича на посочените по-горе системи – както външният вид на системните икони, така и организацията на папките.

От любопитните възможности си заслужава да се отбележи гъвкавата конфигурация на панела (потребителят може да избира броя на колоните, показвани в него, както и тяхната подредба, включваща показване на текущата скорост на изтегляне на файловете от интернет, регулиране на визуализацията на известията от различните приложения и т.н.). Също така имайте предвид и функцията за увеличаване силата на звука при звънене, когато смартфонът е в джоба Ви, "безопасна зона" (нещо като "пясъчник" със собствен набор от приложения), "плаващите" бутони за смарт-менюто с бърз достъп до различните варианти на системата "смарт-сценарии", която позволява да се създават специални "модели на поведение" по график или по свързване към някои Wi-Fi мрежи.

Vibe UI поддържа сменяеми теми на интерфейса (със свои уиджети, тапети, икони, приложения и т.н.) и различни стилове за заключване на екрана, както и превключване между два вида на мениджъра на задачите – "обемните картотеки" на Android L и собствения вариант на Lenovo.

Смартфонът е оборудван със скенер за пръстови отпечатъци – той е разположен в задната част, под светкавицата, така че да е удобен за докосване с показалеца. Разпознаването на отпечатъка се извършва без проблеми. Скоростта на разпознаване е достатъчно висока, като по субективни усещания – за по-малко от половин секунда.

Време за работа
Lenovo Vibe X3 е оборудван с несменяема литийево-полимерна батерия с капацитет 3500 мАч. По субективни усещания, смартфонът издържа достатъчно дълго – без проблеми издържа един ден при интензивна работа, а в режим на средно натоварване той с лекота може да издържи и два дни. В съответния бенчмарк на PCMark, той демонстрира доста впечатляващ резултат, който без малко е 9 часа (за сравнение –  LG G3 с батерия 3000 мАч издържа само 5 часа работа).

Камера
Основната камера може да се похвали с 21-мегапикселов сензор, производство на Sony със система за фазов автофокус. В условията на достатъчно осветление, тя почти мигновено фокусира и позволява получаване на снимки с високо качество, с отлична детайлност, естествени цветове и достатъчно добър динамичен обхват. Привечер или при снимане в слабо осветени помещения, детайлизацията очаквано се намалява, но снимките все още се получават много качествени. Автоматичният баланс на бялото в по-голямата си част работи съвсем правилно, като "грешки" се случват рядко и са сравнително малко.


Приложението на камерата се оказа изключително функционално: то Ви позволява да промените пропорциите и размера на снимката, настройвате баланса на бялото, избирате чувствителността и начина на снимане (обичаен/докосване/таймер/усмивка). Освен това, можете да изключите звука на затвора, да зададете на бутоните за силата на звука да променят мащаба, да включите потискане на смущенията, а за видеото – да изберете разделителната способност на видеокадра, която е от 480p до 4K.

Освен основния автоматичен режим (в който можете да активирате Smart функцията, подбираща най-оптималния вариант за снимане), камерата на Lenovo Vibe X3 има и няколко допълнителни опции – заснемане на панорама (обичайна и селфи), множество възможности за нощния режим, размазване на фона, експресно/бавно снимане и HDR. Всъщност, при последния случай – нито един от предложените варианти за HDR не предлага наистина разширен динамичен обхват, създаване на снимки с повече или по-малко висока наситеност (до абсолютно неестествено изглеждащи цветове, подходящи по-скоро за рекламни картички).

от "кладата ком"


Към този момент на пазара на може да се намери на цени около 880 лева.

LG Optimus L9 II (4.4.2)Lenovo VIBE P1 Pro (P1a42) > Xiaomi Redmi 5+ 4GB/64GB
Цитирай
Аксесоари
#2

Здравейте,

Има ли вече собственици на този модел? Споделете как се държи телефона, плюсове и минуси. Гледам, че е същия чип като на LG G4 и ми е интересно има ли някаква разлика?
Цитирай
#3

Попаднах на тест на телефона, на който се виждат температурите до които се нагрява задният капак след няколко часово сериозно натоварване.


Прикачени файлове Миниатюри
   

LG Optimus L9 II (4.4.2)Lenovo VIBE P1 Pro (P1a42) > Xiaomi Redmi 5+ 4GB/64GB
Цитирай
#4

Направо си е студен.
Цитирай
#5

Ето и как се държи батерията при различни натоварвания:
- Wi-Fi сърфиране - 610 минути;
- Bидео възпроизвеждане - 871 минути;
- 3D игра - 373 минути.

LG Optimus L9 II (4.4.2)Lenovo VIBE P1 Pro (P1a42) > Xiaomi Redmi 5+ 4GB/64GB
Цитирай
#6
Wink 

Имам телефона от около месец и съм много доволен. Ако някой има по-конкретни въпроси, може да ми пише. Smile
Цитирай
#7

С промоцията на Техномаркет гледам, апарата е на 719 лева цена днес и утре, което е супер.
Не сте писали отзиви за модела, но мисля да го пробвам.  Smile
Цитирай
#8

Някои може ли да каже нещо повече за телефона как е заслужава ли си?
Цитирай
#9

По-актуално инфо за това как се държи телефона..... ????
Цитирай
#10

Искам да питам притежателите на Lenovo Vibe X3, дали имат проблем с Viber-a, защото имам Lenovo Vibe Z К910 и на Viber ме чуват доста глухо. При Skype и WhatsApp нямам такъв проблем.

Живей живота си така както ти харесва на теб. Но винаги спазвай едно правило: НЕ ПРЕЧИ НА ОСТАНАЛИТЕ!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)