Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ядра на процесора и живот на батерията
#1

Здравейте! От известно време ме мъчи въпросът как стоят нещата с броят на ядрата и животът на батерията. До колкото знам, процесорът не е от най - големите консуматори на батерията, но ми е любопитно. Четох различни статии и мнения. Някои твърдят, че модерните осем ядрени процесори са настроени така, че да разпределят равномерно натоварването и по този начин се пестяло енергия. Други твърдят, че по малко ядра хабят повече енергия. Да, но пък като са по малко, трябва да работят по усилено. Оплетох се а ми е много интересно как стоят реално нещата  Undecided . Благодаря предварително на всички, които се включат в темата  Smile

Sony Xperia M4 Aqua [Android 5.0] 
Цитирай
Аксесоари
#2

попринцип си зависи от процесора, но в общия случей, колкото по нов процесор, толкова по ефективен Smile
Цитирай
#3

Разбирам. Използвам един уиджет с който забелязах, че таблетът ми постоянно изключва ядра и понякога даже остава само с едно, другите са офлайн, за разлика от телефона.При него всички са включени постоянно.  Таблетът е Huawei media pad T1 7.0 с кит кат, а телефонът sony xperia m4 aqua с лолипоп. По принцип аз си използвам телефона на макс и не ми е зор за батерията, иначе бих ди купил нокиа с фенерче Big Grin но ми е интересно ако изключа няколко ядра с приложение като device adiutor, отрицателно или положително би се отразило на батерията.

Sony Xperia M4 Aqua [Android 5.0] 
Цитирай
#4

При правилна и добра софтуерна оптимизация, тези неща не би трябвало да имат значение за батерията. Тъпото е, че в повечето случаи се налага сами да си root-ваме телефони, и с разни приложения и tweaks да ръчкаме из честоти, ядра и да правим оптимизации и неща, които трябва производителя да направи, а не ние.
Давам пример със два телефона, които имам-Huawei G6 и Lenovo S90. И двата ползвам по един и същ начин, с едни и същи приложения, едни и същи настройки, и двата са с 4.4 и т.н. Huawei-я е с 2К mAh батерия, Lenovo-то е с 2300. Процесор-SD400 за Huawei-я и 410 за Lenovo-то.
Разликата м/у двата, въпреки еднаквото ползване е извратено голяма. Съгласен съм,че Lenovo-то е 720p, а не 960x540, но разликата е мега брутална-Huawei-я на мега интензивното ползване успява да ме изкара до вечерта с около 25-30% (говоря за цял ден на 3G, постоянен чат, музика, почти без угасяне на екран, скоро не бях виждал такъв издръжлив смартфон). Lenovo-то е с 300mAh повече, но го зареждам по два пъти на ден при по-интензивно ползване-батерията си лети ужасно бързо.
Същото е и с ROM-овете, има такива, с които държи доста повече, и такива, с които-не.
Така,че за батерията отговоря добре написания софтуер.
Такъв рядко има.
Цитирай
#5

първо, че на леновото екрана е не само с по голяма резолюция, но и с половин инч по голям размер (това е над сантиметър)
и второ, huawei-я работи със SD 200, а леновото със SD 410. Това са съвсем различни процесори, и 200 е невероятно икономичен и от най-ниския клас, а 410 предага доста по голяма мощ. за това е разликата в издържливостта Smile

п.п. сега видях, че на някои места пишат huawei-я с 400, на някои с 200. незнам твоя с кой е, но ако е с 200, за това е разликата
зависи дали твоя модел е 3G или 4G
Цитирай
#6

Колегата е казал, че е с 400, но пак този половин инч си е доста. За софтуерите не знам до колко допринасят ама се надявам 6.0 да е по - добре. Между другото един приятел има опция в SuperSU която му позволява да запази руут след ъпдейт на фърмуер, а аз тази опция я нямам (иначе съм с последната версия на SuperSU). Дали може тази опция просто да я няма за андроид 5.0,защото аз съм с него а той е с 5.0.1 или 5.1. Питам защото ми се искаше да ъпдейтна ама си искам руута.

Sony Xperia M4 Aqua [Android 5.0] 
Цитирай
#7

Със CPU-Z съм проверил , че е 400.
Абсолютно софтуерната оптимизация е най-важния кртиерий-намира ми се един XPERIA E4. С прост 4-ядрен MTK 6582, обаче GTA SA лети на средна графика. На леновото, дето е с 410 и е първия 64-битов в среден клас и на минимална графика андреаса цепи световно, то и простички игри цепят. Скоро някой да е виждал цепене в angry birds? И дори bejeweled Big Grin Big Grin Извратено зле е с графиката, един стар LG Optimus One с Armv6 ми вади по-добра графика от това нещо. Имам чувството, че съм с нещо по-долно и от 1 ядро, грам не се личи, че е 410. Въобще не си усещам телефона да е с иначе добрия процесор. За сметка на това Galaxy A5 работи със същия хардуер и всичко си лети, графиката на игрите е ОК.
Huawei-я на андроид 4.4 вярно има лек лаг на моменти, но с 4.3 е желязо, имам чувството, че съм с SD820. GTA SA си я играя с макс. графика, и не се сече. Батерията е уникална, препоръчвам Huawei G6 за тези, които търсят батерия-уникат, перфект! 2000 mAh които се чувсват като толкова!
4.3 му е брутално оптимизиран-не лаг, не забиване, на замислене, як мултитаск (а е 1GB RAM). От това, което съм виждал, направо си е за награда.
А софтуера му допълнително има мениджър за батерията, може да ограничиш background apps, да ги поставяш в hibernate , имаш и firewall (все екстри, които при повечето искат root), които като ги използваш, в комбинация с изкл. локация (ако не я ползваш) батерията става 2 дена нонстоп, и то на пълна яркост (аз винаги на пълна ги ползвам телефоните).
Така,че софтуера-на първо място, после е другото. Лошия софтуер може и от SD820 да направи боклук.
Цитирай
#8

за това е най-добре нексус, че няма ненужен и зле направен софтуер Smile
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)