Оценете темата:
  • 9 гласа - средно 3.78
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Български глас TTS Pro Premium
#1
Information 

След създаването и на български синтезатор за android може значително да си подобрим навигацията.
За да се използва при навигационните програми на iGO (Primo, Avic, Basarsoft, Israel) е необходим допълнителен zip файл.  
За да няма недоразумения  искам да уточня следното:
1. Създателите на синтезатора са го нарекли „Дария“ и той се използва за различни цели.
2. Допълнителният ZIP файл е необходим за гласово озвучаване само за навигационните програми на iGO – Primo (Turk, Israel) и NextGen (Avic, Israel и Basarsoft).
Него съм го нарекъл „Мария“

...............................................................................................................................................................
ZIP файла „Мария“  не е съвместим с Win и iOS
..............................................................................................................................................................

Указания за инсталиране:
1. Сваляте синтезатора.
Разархивирате RAR файла и в него ще намерите папката VocalizerEx2  и vocalizer_e2.tts_1.0.2.3t2.apk  
Файловете са около 300 mb. 
2. Поставяте ги в карта с програмата. Ако нямате място ги слагате на другата карта. Но вижте т.6 от настройките.
.png 1.png Размер: 18.13 KB  Сваляния: 1 405

3. Инсталирате vocalizer_e2.tts_1.0.2.3t2.apk
Синтезатора идва при вас с допълнително вграден речник за правилното произнасяне на някои думи, който с времето евентуално ще се надгражда.
Независимо че създателите на синтезатора са го направили много добре за съжаление има думи и имена които се произнасят неправилно и за корегирането им е необходим потребителския речник.
4. Сваляте допълнителния ZIP файл „Мария“ от тук:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Update: 31.12.2016 г.
Voice_TTS_Pro_Maria v. 7,52
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Без да го разархивирате го поставяте в iGO/content/voice

6. Отделно потребителския речник можете да свалите от тук:
Потребителски речник (userdct_bgb - update: 9.11.2016г.)
Той се поставя в  VocalizerEx2/languages/bgb/speech/components
7. Регулярен речник от Yuli_D за правилно произношение на някои думи които не са в потребителския речник. Поставя се заедно с допълнителния речник в VocalizerEx/languages/bgb/speech/components.
Регулярен речник (rex_bgb) от Yuli_D update: 26.11.2016г.

8. За да може "Мария" да чете и регулярния речник е необходима промяна в "HDR" файловете на синтезатора. Свалете тези двата и ги поставете във: VocalizerEx/languages/bgb/speech/ve заменяйки съществуващите с новите като предварително ги разархивирате
Сваляне HDR файлове

Настройки:

Синтезатор
1. Отиваме на Настройки/Език и въвеждане/Синтезиран говор и там избираме  VocalizerEx TTS
           
Кликвате върху „Чуйте пример“ и ако всичко е правилно ще чуете броене: 1, 2, 3
Ако не чувате броенето е следващата стъпка.
2. В дясно кликваме върху настройките и излиза този екран
       
3. Клик върху Език
От следващия екран избираме български Premium High
Screenshot
4. Връщаме се на предишния екран „Настройки“ и кликваме върху „Настройки за VocalizerEx TTS"
5. Там трябва да обърнете внимание на стойността на Pitch multiplier която трябва да бъде на 90% (промяната става като кликнете върху него и преместите точката)
Screenshot
6. Другият момент е да е правилно зададен пътя към синтезатора във Voice data folder. При различните устройства пътят е различен. Задайте правилно вашия.
Screenshot
7. Връщате се на екрана от т. 1 и пробвате да чуете броенето от „Чуйте пример“
Всичко трябва да е ОК! Ако пак не чувате броенето правите нещо грешно и направете стъпките отново. Евентуално може да е необходим рестарт на устрайството.

Избиране на глас в навигационната програма:
От Настройки/content/voice избираме Voice_TTS-Pro-Maria
Добре би било да сте избрали и „Български“ от olele39 за менюто на навигацията.

Приятно пътуване!


Lenovo Vibe P1 Pro
Huawei P10
[-] 3 потребители изказват благодарност на pa19 за това мнение:
  • CrasHandBurN, Miro2210, valivmarkrein
Цитирай
Аксесоари
#2

Забелязах, че фразата "знак за процент destname" се произнася тогава, когато се съобщава за маневра към улица или път без име. В София почти няма да я срещнете, но ако излезете от града, там, където преобладават общинските пътища е (почти) на всеки завой. Опитвах се с моите скромни възможности да оправя проблема чрез поставяне на допълнителни редове в info.ini и dictionary.voice такива като NONAME="по пътя" или NULL="по пътя", но не се получи. Моля знаещите да престанат да се държат като деца. Има много проблеми за решаване, доста по сериозни от обсъжданите по-горе. Ето ви едно предизвикателство. Тук докажете кой е по- по- най.

Samsung Galaxy S7
iGO_9.18.27.687519/Jan 26 2017
Skin by Arimi/Vamibg...
Цитирай
#3

Темата ще бъде обновена когато трябва! Моля без никакъв спам и офтопик след моето мнение! Има си Правила на форума които ще се прилагат ако случайно решите да пропуснете какво съм написал. Мерси предварително!
Цитирай
#4

Темата е обновена и отворена.


Lenovo Vibe P1 Pro
Huawei P10
Цитирай
#5

Здравейте,
Кое е по - актуално "vocalizer_e.tts_1.0.2.3p.apk" или "vocalizer_e.tts_1.0.2.3r.apk" ?
Цитирай
#6

По пътя на логиката с буквата "r" трябва да е по-актуално, но не съм сигурен.

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 5036X using Tapatalk
Цитирай
#7

Да, сега инсталирах версията "r" и тя замени предната, която беше "p". Замених и цялата папка на синтезатора + речника + сложих новия файл на Мария - 5 и ще пробвам след 30 минути, като тръгна на работа. Благодаря Pa19!
Цитирай
#8

В архива към скина на ув.Pongo от 11.05.2016г. има един интересен файл <архив на pongo>\Internal storage\VocalizerEx\languages\ltl\speech\components\rex_ltl.dat, който привлече вниманието ми. Той се отнася до таба User Ruleset Editor във Vocalizer Expressive Studio и оригиналното му разширение е *.rst. Касае замяна на символи/фрази на ниво СИНТЕЗАТОР посредством регулярни изрази. И преди си бях играл с него, но беше начисто без да имам основа за сравнение. Сега разучих подробно файла от архива и го промених малко да отговаря на Български език (файла беше за литовски). Припомних си регулярните изрази, защото отдавна не ги бях ползвал в работата си. Поиграх си малко с отделните записи във файла и смятам, че постигнах някакъв успех.

Проблема ми беше с ПРЕМИУМ версията на синтезатора и изговарянето на бройните имена, изписани с римски цифри от рода на "Екзарх Антим I". Поне до сега с ПРЕМИУМ версията не успях да накарам синтезатора да произнася например "Екзарх Антим Първи" и подобни, въпреки че в в гласовия файл Voice_TTS-Pro-*aria-v.X.X.zip\config\config_transform_tables.lua редовно си записвам подобни имена. Може би съм бъркал някъде, но така и не го подкарах. Както и да е.

След като се редактира файла, разширението от rst се променя на dat и се поставя в VocalizerEx\languages\bgr\speech\components\
Във файла съм вкарал правилно да замества бройните на римски от I до X, като заместването е в мъжки род и важи глобално за синтезатора, не само за iGO и вариантите му. Ако има израз в женски род като например "Леля Цецка IV" ще бъде произнесено като "Леля Цецка Четвърти", но за сега това ме устройва. Това успях да направя за сега. Във файла има още няколко замествания, които са по-скоро за тест от моя страна, не толкова за реално ползване.
Смятам, че файла rex_bgb.rst дава допълнителни възможности за настройка на правилното произнасяне на езика и който има време и желание може да се занимае с него и да си го настрои според нуждите си.

.zip rex_bgb.zip Размер: 527 bytes  Сваляния: 91

SIEMENS C35i --> ME45 --> Sony Erocsson k800i (custom firmware, camera driver, elfpack) --> Samsung Galaxy S III GT-I9300, 32GB, Blue, M-tel, ROM Blekota Note 5 Lite v5.2.2, 4.4.4 KitKat + Boeffla-Kernel v7.9

[-] 1 потребител изказва благодарност на Yuli_D за това мнение:
  • vl@di
Цитирай
#9

Аз мога да тествам Daria/Мария на потребителско ниво. За повече не ми стигат силите. Но искам да ви кажа, че колкото е важно КАК се произнасят думите, толкова е важно и КАКВО се произнася. В новата версия 5 на Мария уважаемия колега Pa19 е постигнал значителен успех, за което го приветствам.

Samsung Galaxy S7
iGO_9.18.27.687519/Jan 26 2017
Skin by Arimi/Vamibg...
Цитирай
#10

(2016-05-13, 15:01:40)dss54 написа:  Аз мога да тествам Daria/Мария на потребителско ниво. За повече не ми стигат силите. Но искам да ви кажа, че колкото е важно КАК се произнасят думите, толкова е важно и КАКВО се произнася. В новата версия 5 на Мария уважаемия колега Pa19 е постигнал значителен успех, за което го приветствам.

По тази причина смених скина на diMkaWA_aP133_Nk_s_ole_BG.zip и мисля, че е по-добре. Леко е различен дизайна, но се свиква бързо.

Eten X500, China GPS, Samsung Galaxy Tab 2 10.1,  Galaxy S3 mini VA, S4, S5
Цитирай
#11

(2016-05-09, 12:10:25)dss54 написа:  Забелязах, че фразата "знак за процент destname" се произнася тогава, когато се съобщава за маневра към улица или път без име. В София почти няма да я срещнете, но ако излезете от града, там, където преобладават общинските пътища е (почти) на всеки завой. Опитвах се с моите скромни възможности да оправя проблема чрез поставяне на допълнителни редове в info.ini и dictionary.voice такива като NONAME="по пътя" или NULL="по пътя", но не се получи. Моля знаещите да престанат да се държат като деца. Има много проблеми за решаване, доста по сериозни от обсъжданите по-горе. Ето ви едно предизвикателство. Тук докажете кой е по- по- най.

Видях това преди няколко дни, но все не намирах време да погледна. Оказа се, че по същия маршрут при който Primo изговаря странната фраза, Avic мълчи и може да изпуснете маневрата. Прегледах езиковия файл, една функция не е написана правилно, а решението е много просто.

Във файла config_transforms.lua

От:
Код:
function format_destname(data, idx)
   local t
   local out


На:
Код:
function format_destname(data, idx)
   local t = {}
   local out = L""

Ето и мой вариант на Дария, взел са каквото ми харесва от езиковите файлове на pa19 и olele39 и добавил мои неща. В него по-горната функция е оправена и вече не говори "знак за процент destname", а и няма да премълчи и да изпуснете маневрата...

Сваляне
Цитирай
#12

А къде трябва да се пипне за да започне Мария да изговаря улиците като например: ,,Цар Иван Асен ll" със правилното (първи,втори,трети...),вместо Цар Иванасен ИИ.Забелязах че Вами е оправил този проблем,специално тази и още една улица със римски цифри ми ги изговори както трябва Smile
Цитирай
#13

В пост №8 на Yuli_D пише как. Колегата работи по въпроса. В първия пост също има линк - Сваляне на регулярен речник от Yuli_D

Samsung Galaxy S7
iGO_9.18.27.687519/Jan 26 2017
Skin by Arimi/Vamibg...
Цитирай
#14

Здравейте!Имам инсталиран VocalizerEx .Работи с iGO_Avic и iGO_Turkey_9.6.29.379219.С гласове Daria-ole3,2/3,3/3,4 Maria 3/3,5/ international.5 няма проглеми , но Maria-v.5  и на  vami Voice_TTS-Pro-Daria от пост# 11 не ги виждат.Инсталирах премиум от #1 като замених папката и речниците и пак не ги вижда. Избрал съм български Premium High Какъв може да е проблема?
Цитирай
#15

Махни старите гласове и тези на Daria-ole 3.2,3.3,3.4 и би трябвало да се покажат Мария 5 и Дария на Вами
Цитирай
#16

Благодаря ТИ ! Всичко работи на 6. Явно когато са всички има конфликт .Сега ще пътувам тези дни и ще изпробвам.   ............След като избрах v.5  и заработи върнах в папката старите и се оказа ,че сега вижда всички.
Цитирай
#17

След поправките от Vami и pa19 си направих за лично ползване Voice_TTS-Pro-Daria-ole3.5. 
Който иска, може да го намери тук.



Цитирай
#18

pa19
(2016-04-15, 00:56:13)pa19 написа:  7. И друг допълнителен речник от Yuli_D за правилно произношение на римските цифри. Поставя се заедно с допълнителния речник в VocalizerEx/languages/bgb/speech/components
Сваляне на регулярен речник от Yuli_D

Приятно пътуване!

Пътят до речника на Yuli_D при мен e VocalizerEx\languages\bgr\speech\components. Тук са ми и всички *.dat файлове. Кое е правилното?

Samsung Galaxy S7
iGO_9.18.27.687519/Jan 26 2017
Skin by Arimi/Vamibg...
Цитирай
#19

Промени името на файла от bgr на bgb
Това bgr от къде произлезе?


Lenovo Vibe P1 Pro
Huawei P10
Цитирай
#20

(2016-05-19, 13:38:18)dss54 написа:  pa19

Пътят до речника на Yuli_D при мен e VocalizerEx\languages\bgr\speech\components. Тук са ми и всички *.dat файлове. Кое е правилното?

Пътя е: VocalizerEx\languages\bgb\speech\components
Цитирай
#21

(2016-05-19, 14:40:05)pa19 написа:  Промени името на файла от bgr на bgb
Това bgr от къде произлезе?

И аз това се чудя. Интересното е, че всичко си работи. Ще преинсталирам синтезатора. Не се знае в кой момент ще избие на някъде.

Samsung Galaxy S7
iGO_9.18.27.687519/Jan 26 2017
Skin by Arimi/Vamibg...
Цитирай
#22

Не го преинсталирай а само смени името на файла от bgr на  bgb

Актуализирал съм интернационалната версия на Voice_TTS-Pro-International-v.6.
Сваляне от първия пост.  Wink


Lenovo Vibe P1 Pro
Huawei P10
Цитирай
#23

Когато има знак за максимална скорост в Авик, Дария на Вами и Мария на Па изговарят "Ограничение 27" или "Ограничение 34" например. Не се връзват с нищо, освен (предполагам), ако не изговарят ограничението в мили, а не в километри. Но в регионалните настройки са ми зададени км, а не мили?!


Huawei Mate 20 Pro Midnight blue & Twilight®
Цитирай
#24

(2016-05-24, 11:27:39)Mondiso написа:  Когато има знак за максимална скорост в Авик, Дария на Вами и Мария на Па изговарят "Ограничение 27" или "Ограничение 34" например. Не се връзват с нищо, освен (предполагам), ако не изговарят ограничението в мили, а не в километри. Но в регионалните настройки са ми зададени км, а не мили?!

Колега ако са 25,31 и 56 съответно за ограничения на скорост 40,50 и 90 км/ч,да във мили в час е .Аз имах същия проблем само с Авик и не знам колко пъти питах по темите и не намерих решение,в регионални настройки беше всичко ок.Ползвам сборката на Гафер,а и решението дойде пак от негов пост беше публикувал скинове за Башар и добавката за Бг аудио audiobg.zip,сложих я в ux папката и започна да ми изговаря в км/ч,после я махнах и пак съответно 25,31 и 56 в мили.Но иначе аз знам че тя е за камерите но явно помага и за това.
Цитирай
#25

@Mondiso, @Miro2210,
Имаше такъв проблем с един data.zip. Изтеглете си по-нова версия на файла.



Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 6 гост(и)