Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Въпрос относно зареждането на батерията.
#1

Здравейте! Тъй като вече повечето нови смартфони не могат да се отварят грижата за батерията е много важна поне според мен. Та искам да попитам по-запознатите в форума зареждането на батерията от 20 до 40% за 20 минути и прекъсване на зареждането и подновяването му след час примерно скапват ли батерията. И ако може да кажете кое най-много вреди на днешните батерии ползвани в мобилните устройства
Цитирай
Аксесоари
#2

(2016-08-07, 16:51:38)cuniculus написа:  И ако може да кажете кое най-много вреди на днешните батерии ползвани в мобилните устройства

Най-много вредят "съветите" от продавач-консултантите, които още живеят в миналото и са обучавани по инструкции за никел-кадмиевите батерии, които нямат нищо общо с литиево-йонните!
Хубаво един път месечно батерията да се изтощи до самоизключване на телефона и след това да се зареди до 100%, а през останалото време, когато падне до 5, 10 или 15% да се зарежда до 100% и след това изкарваш от зарядното.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#3

На късмет е работата, недей да му трепериш на това парче пластмаса, верно че тука са ни нечовешки ниски доходите ама все пак вещите трябва да ни служат на нас, а не обратното!
Цитирай
#4

(2016-08-07, 18:45:53)centur написа:  Най-много вредят "съветите" от продавач-консултантите, които още живеят в миналото и са обучавани по инструкции за никел-кадмиевите батерии, които нямат нищо общо с литиево-йонните!
Хубаво един път месечно батерията да се изтощи до самоизключване на телефона и след това да се зареди до 100%, а през останалото време, когато падне до 5, 10 или 15% да се зарежда до 100% и след това изкарваш от зарядното.

А относно кратките зареждания за няколко минути и след час примерно дозареждане до 100% това вреди ли.
Цитирай
#5

(2016-08-07, 19:27:09)cuniculus написа:  А относно кратките зареждания за няколко минути и след час примерно дозареждане до 100% това вреди ли.

Кратък отговор: НЕ!

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#6

Като сте на тая вълна, като си купувах тела септември ми казаха, че първото зареждане трябва да е 24 часа, това вярно ли е или е по-малко и ще се отрази ли по някакъв начин на батерията? Литиево-йонна е.

Sent from my Lenovo A6000 using Tapatalk
Цитирай
#7

(2016-08-07, 23:55:17)Stiliyan03 написа:  Като сте на тая вълна, като си купувах тела септември ми казаха, че първото зареждане трябва да е 24 часа, това вярно ли е или е по-малко и ще се отрази ли по някакъв начин на батерията? Литиево-йонна е.

Sent from my Lenovo A6000 using Tapatalk

Точно на това ги учат "консултантите" в магазина и лъжат хората. Никел-кадмиевите батерии, които се ползваха преди повече от 15 години се зареждаха по този начин и трябваше да изчакаш батерията да свърши до край, за да го заредиш, защото страдаха от ефекта "памет"!
При литиево-йонните този ефект памет го НЯМА и затова можеш да я зареждаш по всяко време независимо дали е на 80% и дозареждаш до 100% или на 1% и зареждаш до 100%.
И 168 часа да държиш телефона на зарядно няма никаква полза, защото след като се зареди батерията тя не "приема" повече ток и можеш да го изключиш от зарядното.
Ако телефона ти е чисто нов батерията все още не е на пълен капацитет и затова трябва да се "разработи" след първите 5 - 10 зареждания ще държи повече.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#8

Никога не съм си държал устеойствата/телефоните/24ч.на батерия. Досега не съм имал повреди или намален капацитет на батерията because of that Smile

-----------
Пай сеее ...
Цитирай
#9

Еми супер, обаче гледам някои телефони са с литиево-полимерни батерии, това важи ли и за тях?

Sent from my Lenovo A6000 using Tapatalk
Цитирай
#10

Няма две еднакви батерии! към всеки телефон производителя е написал как да се държим с батерията! Четете там. и после питайте според написаното
Цитирай
#11

(2016-08-08, 08:33:38)Stiliyan03 написа:  Еми супер, обаче гледам някои телефони са с литиево-полимерни батерии, това важи ли и за тях?

Sent from my Lenovo A6000 using Tapatalk

Литиево-полимерните са олекотени (като тегло) литиево-йонни, т.е. това важи и за тях.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#12

Ето една хубава статия по въпроса
Цитирай
#13

@Miki_Hw, статията е добре написана и важното, че е достоверно, но не и за някои колеги тук, което твърдят точно обратното на това което пише в нея.

 
Цитирай
#14

Ще се развие темата за подзаряда сега ми се струва? Big Grin

-----------
Пай сеее ...
Цитирай
#15

Не знам, но някои колеги тук са твърдо убедени в това, че пълното разреждане на батерията, както и оставянето й по цяла нощ на зарядно хич не се отразявало на живота и производителността на батерията.

 
Цитирай
#16

Според мен каквото и да се прави, след 2 години батерията не е същата и ако човек държи на 100% да държи така, както в началото се налага смяна. Все пак на 2 години една смяна на батерия не е чак такава скъпа инвестиция, като препоръчвам на затворените телефони (особено тия, дето им се свалят задните капаци със загряване, и нямат развинтване като A5 2016) да се карат в доказани сервизи, които знаят какво правят и какви батерии слагат.

В крайна сметка телефоните станаха много мощни, много тънки и самият факт, че като почнеш да играеш загрява, после охладнява, после загрява от нещо друго (примерна ситуация - моя загравя много на зарядно, но като го извадя за 5 мин. се охлажда, стъкло, какво да правиш...). И тая промяна постоянната цака батерията, самите температурни различния, особено като се случва по-бързо.

Винаги съм оставял телефона да се зарежда през нощта, дай да се събуждам специално за да го извадя от там пък...
Телефоните са умни, няма как да се зареди отгоре на тия 100%, той като си стигне пълен заряд спира да се зарежда. Доказателство е факта, че както пише 100% след влизане в менюто и излизане ми пада на 99%, т.е. е бил на 99.1 примерно, а не реални 100, т.е. е падал през нощта (той с толкова ми пада без зарядно-най-много с процент). И така реално той си се зарежда докрай и почва да си пада. Лошо го обясних , ама...

Това си е мое лично мнение все пак. Не полагам някакви специални грижи, да гледам под 15 ли било, над 15 ли, така или иначе след 2 години ще иска смяна.
Цитирай
#17

(2016-08-09, 19:25:03)NoMaD написа:  Не знам, но някои колеги тук са твърдо убедени в това, че пълното разреждане на батерията, както и оставянето й по цяла нощ на зарядно хич не се отразявало на живота и производителността на батерията.

Гледам тока не ти е приятел Smile Ще се опитам да го обясня простичко:

Адаптера, който върви в комплект с телефона или си купуваме допълнително от магазина е прост доставчик на енергия, нищо повече. Зарядната логика се реализира от самия телефон, чрез заложен в него хардуер, както и софтуерни алгоритми. 

Дали ще използваме адаптер с максимален изходен ток 2А или 10А е все едно и също, ток тече само ако има кой да го консумира, а колко ток ще се консумира решава телефона, не адаптера. Ограниченията са наложени основно от Micro USB конекторите, температурата и други фактори. Заради ограниченията на конекторите,  вече в системите за бърз заряд се изполват източници на енергия (адаптери) с по-голямо изходно напрежение, които могат да доставят по-голяма енергия през конектора (енергия = ток*напрежение). Така можем да получим по-бърз заряд на батерията за сметка на по-бърза деградация, която обаче производителя е сметнал за поносима в рамките на гаранционният период на устройството. 

Като цяло изводите може да са следните:

1. Бързия заряд скапва повече батериите, спрямо стандартния. Все пак производителя е сметнал, че по-голямата деградация ще бъде приемлива в рамките на гаранционният период.
2. Не цяла нощ, ами цял месец да си оставиш телефона включен към адаптера е все тая, телефона решава кога и колко.
3. Най-големият бич за литиево-йонните и литиево - полимерни батерии е топлината, затова и ограничаването на работната честота на централния процесор при телефоните е много по-жестока при отчитане на висока температура на батерията, отколкото примерно при покачване на неговата собствена температура.

★ ММ  &  iOS ★
Цитирай
#18

Като загрее батерията до наистина високо ниво се отчита лек лаг на A5 2K16-ката, ограничава го от 1.6 на 1 според CPU-Z. Поне аз това видях.
А да загрееш А5 2016 хич не е трудно-слагаш в зарядно и пускаш клип през 4G. Останалото е забавление Big Grin Мобилните данни го греят като котлон, иначе на WiFi нещата са ОК. То май при всички е така.
А иначе аз затова казах, че няма значение колко време стои зарядното, телефона не се зарежда отгоре на зареденото, то няма как да си надиши капцитета и спира зареждането. Така,че стоенето на зарядно няма никакъв проблем.
Цитирай
#19

Хубаво е да се прилагат и някакви доказателства, защото аз съм чел и други статии, в които съветват точно тези батерии да не се зареждат докрай - примерно да се включи на 40% и да се изключи на 80%. Сега кой прав, кой крив, не знам.
Цитирай
#20

Ако не се лъжа, последните 20% са по-бавни като време за зареждане, също и минаването на 100%. На 100% при мен стои 15 мин. и тогава пише да се махне зарядното, т.е. 100% не означава пълен заряд.
Абе квото и да го нищим-ползвайте си ги както ви кефне и това е, така или иначе греенето ги скапва най-много, а те вече са толкова тънки тия телефони, че от кво ли не греят. Тия със стъклото пък греят и от слънце-на плажа А5 е огън, стъклото се нагрява и стой та гледай. Те тия батерии за 2 години си губят капацитета, и сменяш. Пък повечето за тези години сменят и у-вото.
Цитирай
#21

Режима на заряд е CCCV (constant current constant voltage) т.е. зарежда с постоянен ток до някакво напрежение (което зависи от материалите на анода и катода на батерията) и след това поддържа достигантото напрежение като се намалява тока - това за което говори алисали1234 за 15те минути при 100%.
Бързият заряд не винаги е вреден, отново основно зависи от материалите на анода-катода, например оливините (LixM(PO4)3) както и някой титанати. Влияние оказва и електролита, дали е полимерен и твърдотелен.
Прекъсването на заряда не се отразява добре на батерията.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)