Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Как да си пусна WiFi вкъщи? (За начинаещи)
#1

Понеже нямам регистрация във форумите за компютри ще пробвам да питам тук. 

Досега винаги съм бил с кабелен интернет на BLIZOO, 50Mbps. Захранващ 1 настолен компютър. Знанията ми относно интернет мрежите са почти нулеви. Само ползвам. Описвам точно ситуацията си в момента в 3 снимки на които се вижда цялата информация относно текущото ми свързване. 
           

Накратко имам кабел от BLIZOO влизащ в апартамента, чрез малко устройство се разклонява за 1кабел за телевизия, 1 кабел за интернет който ползвам на моето PC, 1 кабел за интернет който никой не ползва ("затапен е" просто стои в една друга стая като кабел за всеки случай да си има и в другата част на апартамента). 

Какво искам? Искам настолния ми компютър да си остане с текущия кабел понеже нямам уайърлес на него, искам и да има и безжичен сигнал който да се ползва на 2,3 телефона и един лаптоп. Апартамента не е малък и безжичния повече ще се ползва в другата част на апартамента а не където съм аз (а където съм аз всъщност е ситуиран модема на BLIZOO, просто казвам, не знам дали има връзка с искането ми). 

Някой може ли да каже какви стъпки трябва да предприема? Малко по- подробно.

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай
Аксесоари
#2

Трябва ти рутер. За цена и покритие: https://www.emag.bg/bezzhichen-ruter-n-3...a6fef63c46

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#3

Искаш да кажеш че ми препоръчваш този рутер, ок. А как се свързва. От модема ли трябва да изкарам кабел който да включа в рутера или трябва да го свържа с кабел който излиза от малката кутийка от снимка 1 ? Къде трябва да е ситуиран рутера, в центъра на апартамента ли, в коридора, в някоя по-централна стая? Това има ли значение?

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай
#4

За тези пари има сравнително добър обхват, достатъчно добра скорост - оптимално съотношение на цена/качество за 30 лв.
Трябва да свържеш кабела от модема към рутера, а от рутера пускаш (LAN) кабел към компютъра.
Вече дали ти е “централна” стаята, в която ще ти е рутера няма как да знам.
По възможност е най-добре рутера да е в стаята, където смяташ да ползваш телефони, лаптопи и т.н., но ако нямаш физическата възможност да го поставиш там тогава в по-близка дестинация (до колкото е възможно технически да разположиш рутера наоколо).

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#5

Значи до колкото разбрах жълтия кабел от снимка 2 (той е който излиза от модема и влиза в компютъра ми в момента) го включвам в рутера, по тоя начин ще захраня рутера с интернет, и от рутера купувам пак такъв LAN кабел с който ще си захраня кабелно компютъра отново. Ако е така значи мога да си сложа и модема и рутера в някоя централна стая и чрез дълъг кабел да си свържа компютъра с рутера, така поне рутера ще е централно в апартамента. Има ли някакви ограничения в дължината на ЛАН кабела, смисъл ако ми трябва 10м ще има ли някакви загуби или неща от тоя сорт, защото в момента ми е доста къс, няма и метър, и се чудя да не би да е нарочно така?

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай
#6

(2017-12-30, 00:57:26)nehranimaiko написа:  Значи до колкото разбрах жълтия кабел от снимка 2 (той е който излиза от модема и влиза в компютъра ми в момента) го включвам в рутера, по тоя начин ще захраня рутера с интернет, и от рутера купувам пак такъв LAN кабел с който ще си захраня кабелно компютъра отново.

Да, точно така.

(2017-12-30, 00:57:26)nehranimaiko написа:  Ако е така значи мога да си сложа и модема и рутера в някоя централна стая и чрез дълъг кабел да си свържа компютъра с рутера, така  поне рутера ще е централно в апартамента.

Стига кабела на доставчика ти да стигне за преместването.

(2017-12-30, 00:57:26)nehranimaiko написа:  Има ли някакви ограничения в дължината на ЛАН кабела, смисъл ако ми трябва 10м ще има ли някакви загуби или неща от тоя сорт, защото в момента ми е доста къс, няма и метър, и се чудя да не би да е нарочно така?

Максимума на LAN кабел е 10 метра, ако искаш повече ще трябва да купиш отделен switch (или още 1 рутер, който да го ползваш като switch).

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#7

Ясно, мерси, тези неща ми се изясниха, 10м ще стигнат. Като ги направя тези упражнения ще питам пак за настройките.  Tummenupp

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай
#8

Макса на "ЛАН" кабела е 100 метра, не 10!
И да знаеш, че в кутията на рутера (имам същия) ти дават един ЛАН кабел, който не е особено дълъг.
Препоръчвам ти първо да пробваш с него, какъв сигнал ще вади там, където ще го използваш и ако не ти хареса, чак тогава да опъваш 10 метра кабел за да го разположиш централно.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Samsung Galaxy I5500 >> Motorola Moto G 1st Gen >> Xiaomi Redmi Note 3 >> Xiaomi Redmi Note 4 >> Xiaomi Poco F2 Pro >> Xiaomi Poco F3
Цитирай
#9

или вместо 10 метра кабел, можеш да си вземеш и една wifi карта за компа.
Цитирай
#10

И това е вариант, но винаги с кабел ще е по - добре.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Samsung Galaxy I5500 >> Motorola Moto G 1st Gen >> Xiaomi Redmi Note 3 >> Xiaomi Redmi Note 4 >> Xiaomi Poco F2 Pro >> Xiaomi Poco F3
Цитирай
#11

Кабел мисля да е, и без това имам вече дупки в стените за стария кабел.
Ще почвам мрежата след НГ.

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай
#12

Добре. Ще стане Wink

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Samsung Galaxy I5500 >> Motorola Moto G 1st Gen >> Xiaomi Redmi Note 3 >> Xiaomi Redmi Note 4 >> Xiaomi Poco F2 Pro >> Xiaomi Poco F3
Цитирай
#13

ако съм разбрал правилно имаш още един кабел за нет, който е разположен в нужната част на апартамента. Ако е така, просто използвай него за рутера, а този на компа не го пипай. Като цяло рутера има добър обхват и би следвало да имаш достатъчно добър сигнал навсякъде.

Samsung galaxy S Advance I9070- CM 12.1 ROM; LG G3 16Gb stock
Цитирай
#14

(2018-01-02, 22:18:15)bitmad написа:  ако съм разбрал правилно имаш още един кабел за нет, който е разположен в нужната част на апартамента. Ако е така, просто използвай него за рутера, а този на компа не го пипай. Като цяло рутера има добър обхват и би следвало да имаш достатъчно добър сигнал навсякъде.

Прав си за 2рия кабел но нали трябва да имам модем в който да влезе въпросния 2ри кабел и от този модем да излезе ЛАН кабел с който да захраня рутера и от рутера вадя друг ЛАН кабел който включвам към PCто? Така ли е?

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай
#15

Според мен bitmad нещо се е объркал. На снимка 2 се вижда пределно ясно, че имаш (жичен) модем, от който можеш да пуснеш LAN кабел директно към PC или да свържеш рутера, а от рутера пускаш кабел към въпросното PC.
Няма втори, трети, четвърти кабел ..., а единствено от кабелната към модема.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#16

Моите 5 стотинки към въпроса на nehranimaiko.
Рутерът,който са ти предложили по горе го ползвах три години. Железен е,с лесна настройка  и чудесен обхват(като за първи рутер) 
Свързването е елементарно.В твоя случай само вадиш жълтия кабел от модема и на негово място забучваш кабела който ще намериш в кутията на новия рутер. Другия край включваш към синия порт на рутера. Жълтия кабел,който извади от модема, включваш в един от 4-те жълти порта.Накрая включваш естествено и захранването.Оставяш ги един до друг (модем и рутер) и си включваш настолния компютър.Отваряш браузъра и написваш 192.168.0.1 Ще ти излезе прозорче с потребителско име и парола.И двете са admin. Влизаш в настройките на рутера,кликваш в/у Quick Setup и следваш стъпките.Има безкрайно много клипове в ютюб как се настройва рутер TP-LINK. Никакви други кабели и размествания не са необходими.WI FI сигнала е достатъчен за апартамент 80-100 кв.м. След известно време сам ще разбереш дали ти е необходимо да смениш мястото на рутера с цел по-добро покритие. 
Успех!
nehranimaikonehranimaiko

Xiaomi Mi2S 2/32 -> RedMi2 2/16 -> Mi4C 3/32 ->Mi8 6/64 
Цитирай
#17

Аз идвам да се похваля с новата Wi-Fi връзка! 
Да, купих точно същия модел от Технополиса за 40лв (се тая че го има по-евтин с някой лев някъде си). 
Направих абсолютно същото както виждам че е казал todesto с изключение че със сивия кабел си вързах компютъра, явно са еднакви с жълтия. 
И да, едно до друго са ми устройствата и има нет навсякъде. 
Относно настройките, те се оказаха някакви базови, влизаш където каза todesto и си смених само името на мрежата и паролата и толкова. Друго не съм пипал. Мерси на участниците станали съпричастни към този персонален казус.
That's all folks!

Изникна още един въпрос 
   
Уж съм променил паролата, и като влизам през телефона ми иска новата парола. Това би трябвало да значи че имам вече парола ама защо ми показва че паролата е слаба. 
Да не би и другаде да има пароли за подмяна? Не би ли трябвало паролата да я смениш веднъж и да важи за всичко и всички, един вид да е парола на интернета ми? Сега кво трябва да значи това не знам. .

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай
#18

Сега деинсталирай и инсталирай наново Avast-а, като инсталираш само тези компоненти. Даже това CleanUp не знам кога се е инсталирало. Не знам защо ги тъпчат тия антивирусни с ненужни простотии...


Прикачени файлове Миниатюри
       

#TeamPixel
Цитирай
#19

Ами всъщност това няма нищо да реши, може аз да съм забравил да задам някъде нещо. Колкото до Аваст-а той само ме информира, не е виновен че някъде има парола по подразбиране. Първо да кажа че на кутията на рутера ми има написан PIN/Парола която е някаква по подразбиране зададена и аз би трябвало да я подменям вече с бъдещите настройки. Поразгледах и другите менюта на Рутера и открих следното: 

снимка 1) Там си зададох името на мрежата да не пише TP-Link WR841N а да си е някакво мое име. (Това относно wireless-a)
   

снимка 2) Там си зададох моя парола, иначе беше PIN-а който е написан на рутера. (Това относно wireless-a)
   

снимка 3) Някакво меню WPS, не го знам за какво е но виждам че в момента има зададена за парола стандартния PIN от кутията на рутера. Може би това е едното което Аваста открива като пропуск. 
   
Четох в нета че на това меню WPS (в момента е Enable) трябва да му дам Disable. Не разбрах защо. 

снимка 4) Някакво меню Guest network. Откривам че паролата му е пак стандартния PIN. За какво е това меню и защо паролата му е пак пина? 
   

снимка 5) Тука вече не знам нужно ли е да го променям това и кво ще стане ако не го променя. Това е когато вляза в http:// 192.168.0.1  и вместо да пиша admin, admin да си сложа мое име и парола. Но то освен от моя комп нали никой не може да бърка в настройките на конкретно моя рутер, или може и по-добре да го сменям? 
   

Ще се радвам хората със същия рутер да разяснят малко по тея въпроси.

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай
#20

WPS служи да свържеш устройство без да въвеждаш парола и т.н., а само с натискането на един бутон на рутера (не знам колко секунди или 1 - 2 минути е активно) през това време на телефона цъкаш WPS и се сързваш с мрежата си без да въвеждаш нищо.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#21

(2018-01-04, 12:11:39)centur написа:  WPS служи да свържеш устройство без да въвеждаш парола и т.н., а само с натискането на един бутон на рутера (не знам колко секунди или 1 - 2 минути е активно) през това време на телефона цъкаш WPS и се сързваш с мрежата си без да въвеждаш нищо.
Аха, значи това е под мой контрол и трябва да съм си до рутера (да кажем че само аз имам достъп до него). Значи външен човек не може да се върже дори и да си стои тая парола по подразбиране. 
А относно точка 5) admin-admin? Да го променям ли?
И за какво служи Guest network и съответно паролата и името което за момента също са по подразбиране?

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай
#22

Да, ако си изключил WPS-а е под твой контрол, ако не си го изключил - всеки, който има достъп до рутера ти може да натисне бутончето WPS и да се свърже (дори без да ти знае паролата).
Няма как външен човек да се свърже, ако не си му казал паролата за мрежата - така, че можеш да ги оставиш по подразбиране admin/admin да си е.
Guest е за “гости” така да се каже да не си сменяш паролата на всеки дошъл да ти ползва Wi-Fi-то, а просто го включваш и като си замине госта го изключваш този режим, но аз по подразбиране моя рутер съм го оставил с изключен Guest, защото рядко ще ми дойде напълно непознат да ми иска паролата.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#23

Относно т.5 aко твой приятел, нa който си дaл дa се върже към твоятa Wireless мрежa въведе посоченият aдрес http:// 192.168.0.1 и не си сменил стaндaртните admin-admin зa логвaне в рутерa и може дa се помaйтaпи дa ти смени името и пaролaтa нa мрежaтa. Guest network е вторa Wireless мрежa, обикновено без име и пaролa, която се пускa, когaто имaш гости дa се вързвaт към нея, зa дa не се нaлaгa дa им кaзвaш името и пaролaтa нa основнaтa мрежa.

#TeamPixel
Цитирай
#24

Месри за инфото. На WPS-a му дадох Disable, не ми трябва. А Guest network може и да е доста полезно, и това разяснение също е много полезно че гостът може да влезе в настройките, ще го имам предвид.

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай
#25

Ако си свързан към Guest network, не можеш да отвориш 192.168.0.1, и съответно да пипаш настройките на рутера.
Това admin/admin е желателно да го смениш, точно това има предвид Avast-a, и то не защото някой приятел ще се избъзика с теб, а защото има т.нар. експлойти които могат да ти разбъзикат настройките на рутера (сменят се DNS-и, махат файъруоли) ако паролата ти е "админ".

Вечния бетатестер!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)