Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Начислен трафик въпреки, че дейтата е спряна
#1

Здравейте, за пореден път имам един доста интересен казус и ми е интересно дали някой от вас се е сблъсквали него, както и какво е вашето мнение по въпроса.
Миналия уикенд бях в Сърбия, като на границата спрях ползването на дейта в роуминг, както и самата дейта. Прибирайки се и проверявайки си текущото потребление установявам, че съм таксуван за 2MB трафик (все още не е излязла фактурата не се обзалагам, че става въпрос за две сесии по 1-2KB). Веднага взех още три телефона, на хора пътували с мен, за да проверя при тях.
Ситуацията беше следната:
1. S8 - Виваком - Общо две сесии, едната 1KB, втората 2KB. (казвам го с точност, защото днес излезе фактурата)
2. Honor 8 Lite - Виваком - Няма начислен трафик
3. Pixel 2 - Теленор - Няма начислен трафик
Моят телефон е Pixel 2 XL, а оператора Виваком.
Малко допълнителна информация - Образно казано аз съм "администратор" на всичките телефони, що се касае до инсталация на приложения, настройки и т.н. и е сигурно на 1000%, че по време на престоя ни в Сърбия, мобилната дейта не е включвана и ползвана. Притежателят на S8-мицата по-рано беше в друга държава извън европейския съюз от където също има начислени две сесии по 1KB, отново при горе посочените условия + че през по-голямата част от времето телефонът дори е бил в Airplane mode. (Малка вметка, до преди два месеца този номер беше към Теленор и никога не е имало проблеми. Притежателя е един и същ и ползва телефона по еднакъв начин)
Както споменах в началото не за пръв път ми се случва подобна случка. Последните няколко пъти, когато съм посещавал страни извън ЕС, всеки път имам такива ситуации, като при всяка една проверявам при някой с който съм пътувал, за съпоставка. В повечето пъти е била жената, която е на Теленор и никога не е имало такива неща при нея.
 
Допълнителна техническа информация:
Всички телефони са пачнати с последните официални firmware-и, не са руутнати и т.н.
Всички приложения са пачната до последна версия през Play Store-а.
Това ми е първо излизане в страна извън ЕС с този телефон, предишните случки бяха с HTC 10.
 
Интересно ми е да прочета вашите мнения и размишления по казуса.

iPhone 14 Pro
Цитирай
Аксесоари
#2

Намерих малко интересна информация тук:

https://community.three.ie/t5/Prepay/Rep...d-p/755210

".....Seemingly if Location is turned on (even as GPS only instead of high accuracy), it can bypass mobile data settings on the device and make some kind of connection attempt. Even though it doesn't succeed, it still results in a tiny amount of data being sent and for those of us without a data plan that results in a flat charge. I guess because most people nowadays have one it's not a more talked about issue because no one's going to notice a stray 2kb here and there"
Цитирай
#3

(2018-03-23, 14:47:30)Константинов написа:  Здравейте, за пореден път имам един доста интересен казус и ми е интересно дали някой от вас се е сблъсквали него, както и какво е вашето мнение по въпроса.
Миналия уикенд бях в Сърбия, като на границата спрях ползването на дейта в роуминг, както и самата дейта. Прибирайки се и проверявайки си текущото потребление установявам, че съм таксуван за 2MB трафик (все още не е излязла фактурата не се обзалагам, че става въпрос за две сесии по 1-2KB). Веднага взех още три телефона, на хора пътували с мен, за да проверя при тях.
Ситуацията беше следната:
1. S8 - Виваком - Общо две сесии, едната 1KB, втората 2KB. (казвам го с точност, защото днес излезе фактурата)
2. Honor 8 Lite - Виваком - Няма начислен трафик
3. Pixel 2 - Теленор - Няма начислен трафик
Моят телефон е Pixel 2 XL, а оператора Виваком.
Малко допълнителна информация - Образно казано аз съм "администратор" на всичките телефони, що се касае до инсталация на приложения, настройки и т.н. и е сигурно на 1000%, че по време на престоя ни в Сърбия, мобилната дейта не е включвана и ползвана. Притежателят на S8-мицата по-рано беше в друга държава извън европейския съюз от където също има начислени две сесии по 1KB, отново при горе посочените условия + че през по-голямата част от времето телефонът дори е бил в Airplane mode. (Малка вметка, до преди два месеца този номер беше към Теленор и никога не е имало проблеми. Притежателя е един и същ и ползва телефона по еднакъв начин)
Както споменах в началото не за пръв път ми се случва подобна случка. Последните няколко пъти, когато съм посещавал страни извън ЕС, всеки път имам такива ситуации, като при всяка една проверявам при някой с който съм пътувал, за съпоставка. В повечето пъти е била жената, която е на Теленор и никога не е имало такива неща при нея.
 
Допълнителна техническа информация:
Всички телефони са пачнати с последните официални firmware-и, не са руутнати и т.н.
Всички приложения са пачната до последна версия през Play Store-а.
Това ми е първо излизане в страна извън ЕС с този телефон, предишните случки бяха с HTC 10.
 
Интересно ми е да прочета вашите мнения и размишления по казуса.

Това не го ли коментирахме вече в една друга тема?

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай
#4

Да, извадено от темата за операторите.
Още там обясних, че това абсолютно нормално и напълно спряна data има само, ако си махнеш SIM картата.
Има системни процеси, които я използват в размер на KB, също и за локация (вкл. локация, а изкл. данни), и това е в размер на килобайти. Кои точно процеси я използват може да видите в data manager-а или във външнен такъв, който показва и конусмацията на системните процеси.
Не е ненормално, случва се и при iOS, и при Windows Phone.
Цитирай
#5

Lupita, коментар получих единствено от alisali1234 и поради тази прична реших да отворя отделна тема по върпоса с цел повече хора да я видят и евентуално искажат мнение по въпроса.

alisali1234, в това което казваш не виждам абсолютно нищо нормално и въреки това бих го приел за обясниене на казуса ако се наблюдаваше при всеки един апарат, но в конкретната ситуация това не е на лице. Както бях описал, дори един от апаратите, S8, до преди два-три месеца се ползваше от същия човек, по абсолютно същия начин, но с карта на Telenor и никога не е имал подобни проблеми. Всичко това ме навежда на мисълта, че подобни ситуации се случват само при оранжевите. Разговарях с доста познати дали са наблюдавали нещо подобно и отговорите виняга бяха отрицателни, но тъй като не мога да съм на 100% сигурен в това, споделям само факти за които мога да гарантирам.

simeonivanov22, и аз намерих доста теми, в които се описва този проблем, но никъде до момента не видях адекватно обяснение, още повече за ситуация в която, даден процес или приложение, ще пренебрегне настройката за изключена дейта + настройката за забранена дейта в роуминг.

iPhone 14 Pro
Цитирай
#6

Не знам дали логиката ми е правилна, но ето я и нея.
Понеже изключването на данните е софтуерен бутон, при включване на телефона, докато прочете нагласената настройка, може да мине през теглене на някакви данни. И чак когато стигне до тоя тогъл в кода, ще осъзнае, че му е забранено и ще спре използването на данни.
Общо взето, няма ли хардуерен суич, който спира данните, няма как да си 100% сигурен, че няма да ползва.
Цитирай
#7

Не е от това и не е само при оранжевите. Има го и при трита оператора, въпроса е, че трафик от 1KB е голяма рядкост някой да го забележи, не знам това дали го отразяват дори и Data Managers. А и не виждам защо изобщо те притеснява толкова минимален по обем данни?
Ползването на internet data от различните у-ва и OS е различно, дори да са от една и съща марка. Не е нещо, което зависи от оператора, а ако оператор иска да те цака с данни, ще го направи с платени MB-и, които вече ги няма в договорите (всички са с неограничени и определени бързи, само при bob и Мтел Класик плановете се плаща на MB).
Не се притеснявай за абсолютно нищо, всичко е точно.
Цитирай
#8

Телефоните не са изключвани/рестартирани.
Не съм много запознат, за това в момента чета, но аз си го обеснявам като да disable-неш мрежарката на PC. Върти го, сучи го трафик няма как да мине, докато не я пуснеш отново.

Edit:
alisali1234, всичко е точно докато не излезеш от EU и не почнат да те чарджат на MB. Тези 2 сесии по 1-2kb в момента ми струват около 3лв. и това защото бях на вън само два дни. Хайде сега сметни примерно 10 дни всеки ден по 1-2 сесии по 1-2kb. Някак си не е много приятно. Разбирам да съм го ползвал този трафик - ок, но да ме чарджат защото така им харесва, не ок. Проблемна не е в тези 2-3лв., ще им ги дам, въпроса е принципен. Сметни на ден по 10-тина човека да ги чарджат по 2-3лв. за нищо, а те определено не са само 10...

iPhone 14 Pro
Цитирай
#9

Колега, разбирам те напълно. Но стана малко повечко да чета за тези kb и чарджването. Неприятно е. Ако си 100% в това което казваш, има КЗП, има съдилища, има и други оператори.
П.С. Може би пък да е полезно всичко казано за тези който ще ходят извън ЕС. А ако направиш фалшив APN, дали ще "чарждва", тъй де, таксува.

Изпратено от моят BLA-L29 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#10

При иос няма  такова надписване на вивата, говоря за Сърбия защото минавам често през нея около 8-900 км с 5ес. При стар модел самсунг ес 3 на жена ми също няма проблем с ес 7 самсунг също. Не вярвам при изключени данни да има консумация! То когато си с изключени данни си с 2Г. Всъщност май зависи от настройките на приложенията на устройството.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#11

А ти през този престой нито едно приложение не си използвал?Според мен този минимален трафик е от позициониране.

Samsung Galasy S23 Ultra
Цитирай
#12

От там е. Дори и да е настроено на "само GPS".
Цитирай
#13

@007 глупости, и 1 милярд приложения да ползва, то изключени ли са мобилните данни то апа ще крашне или ще върне грешка (ако са прихванали ексепшъните) при опит за свързване с интернет. Има вероятност самата ос на съответния модел телефон да има някаква дупка в "сигурноста" и да позволява по някакъв начин да заобикаляш тази забрана на ОС–то.

@alisali1234 не знам защо си убеден в думите си, но са ти много грешни твърденията.

@yo_asakura малко ти е грешна логиката, макар че си програмист. Ако помислиш малко дори и при рестарт и включване или там каквото и да е, то това състояние самата ОС си го пази някъде (базаанни, текстов файл или каквото и друго се сетиш с което можеш да запазиш някакво състояние на един тогъл бутон) то при включване на телефона то ще си провери запазеното състояние и ще остави него. Само единствено хард ресет ще върне заводските настройки и той каквото е оставил за състояние на този бутон за включване на мобилни данни след пускане на телефона ще е в това състояние (примерно включенно по-подразбиране)

Колкото до автора @Константинов по добре си виж кога точно (дата и час) са ти начислени тези мобилни данни и ще разбереш дали не те е тарифирало на границата, като си бил, а не когато си бил посредата на пребиваването ти в страната за която се плаща мобилния интернет. 99% съм сигурен, че така ти е начислило тези мегабайти, а ти не си забелязал, след което си си видял фактурата и се почват обвиненията, че нещо не редно се е случило. Колкото до твърдението човека е един и същи и ползва по еднакъв начин то приложенията не работят по еднакъв начин всеки ден (най-простия пример имаш мейл клиент днес получаваш 10 писма, утре никой не ти пише резултата е различен трафик за 2-та дни, обичаш да ползваш фейсбук- днес си ръчкал 60 мин общо за целия ден и повечето статии, които са ти излизали са текстови, ама на следващия ден си ръчкал 30 мин, но повечето "статии" на стената са ти били картинки и клипчета които си гледал - ето ти пак разлика в трафика)
Също така в казваш имаш 2 сесии общо (Общо две сесии, едната 1KB, втората 2KB), на които са начислили 2МВ. На мен математиката ми е 1+2 = 3КВ което не е равно на 2МВ. Операторите не закръглят, чак толкова, колкото и да ги обвинявате, че лъжат. Преди години (4-5) правих едно приложение за мен си който да отчита колко минути съм си изговорил от плана (тогава плановете бяха с супер малки минутки, за разлика от сега) и като си правих приложението тествах доста време дали наистина чарджат първата минута винаги на 1 мин (говорил 10 секунди, отчитат 60) и резултата беше, че нито един път не се разминаха моите записи със тези на оператора.
Цитирай
#14

И аз това казвам - ще си провери настройката и ще остави нея. Но докато мине през този файл или база или каквото и да е, може да минат няколко секунди. Не знаем кога прочита настройките си. Може да е след мрежовата връзка.

А и също, ако всяка сесия е минимум 1MB, той ако има 2 сесии по някакви к-байти, това си е наистина 2MB.
Цитирай
#15

@yo_asakura това се случва още когато зарежда ОС-то (ако се рестартира телефона), ако само включваш изключваш то си е в меморито на ос-то.

Е ако и за интернета правят такива неща с минимум е интересно.
Цитирай
#16

ndsbg, абсолютно всички детайли бяха проверени преди да пиша. Smile Не, трафикът не е начислен на границата.
Относно идеята ти за еднакво ползване съм абсолютно съгласен с примера. Моята гледна точка беше, че потребителя е един и същ и както е ползвал апарата с карта на Теленор, така го ползва и с картата на Vivacom, а не толко, че всеки ден прави едно и също нещо и генерира един и същ трафик.
Колкото до изчисленията ти - и тук си абсолютно прав, но оператора таксува така - "Трафик на данни се тарифира на 100 KB. Сесии до 100 KB се тарифират като 100 KB.".
Тук и аз не съм прав, защото мислех, че сесии до 1MB се таксуват като 1MB. При цена от 14.99лв./MB с ДДС и две начислени сесии до 100KB ето ги въпросните 2.44 без ДДС.
Да погледнем и малко от техническа гледна точка. Все още не мога да си обясна, както и не мога да намеря информация, кое е това нещо, което би генерирало трафик от 1KB.

iPhone 14 Pro
Цитирай
#17

Я си провери да не ти е включен локейшъна на камерата Smile

Samsung Galasy S23 Ultra
Цитирай
#18

Същата ситуация с отчетен трафик на вивакомска карта.
Двусимов Самсунг, М-тел и Виваком.
Спрени са данните преди излитане от EU летище. Спрени са локацията и позиционирането на всички програми. По принцип, локация се включва и ползва само при необходимост от навигация.
След кацане на летището в Истанбул се изключва самолетният режим.
В месечната фактура на вивакомската карта, точно в това време, когато телефонът се свързва с операторите, е отбелязан 1 kB интернет с цена 1,63 лв без ДДС.
Без коментар.
Цитирай
#19

Миналото лято начислиха 57лв на таблета на жена ми след престой в Сърбия. Става дума за 4 телефона и 2 таблета с изключени данни, само на един таблет начислиха 57лв. Повдигнахме случай в Виваком и КЗП но полза никаква, след 2 месеца разследване КЗП каза " ми съжаляваме ама тва е ".

Galaxy S24 Ultra
Galaxy Watch6 Classic, 46 мм

Цитирай
#20

За какъв чеп сте на Виваком идея си нямам.Най-селяндурския оператор.Не че другите са идеални,но по-големи селяндури от Виваком няма.Един единствен път ползвах от тях домашен интернет и си скъсах нервите,верно беше преди 7-8 години.Една година след изтичане на договора ме бяха пуснали на колекторска фирма за дължими 72 лева.След няколко панаира,шамари на служител,излезе че някой селяк от персонала не е отбелязал в системата им портокола че съм върнал рутера и че нямам задължения.

Samsung Galasy S23 Ultra
Цитирай
#21

Въобще не са ми грешни твърденията. Как пък все операторите крадливи и надписват, не знам. Как пък мен не ме таксуват грешно, как пък не съм абониран за игри по 6 лв. за на седмица, и това не знам.
Около мен също никой не е споменал за подобно нещо.

Но нека операторите винаги бъдат мръсни и долни, у-вата нямат проблем с конфигурациите си и начина им на комуникация с мрежата (вкл. и при roaming), потребителя също няма никаква вина за нищо, и за игри и непоискани съобщения не се е абонирал, не...
Чудно как пък един път нямах подобен проблем.
Имах само 2010 есента с МТел, когато всички имаха - 37 лв. разговор с Камбоджа, която не знам и на картата къде е. Пуснах заявка за ново изчисляване (преизчисляване) и ми се приспаднаха 37-те лева от следващата , че и от по-следващата фактура.
Цитирай
#22

@alisali1234,

Кротко.
Не винаги операторите са виновни.
В разказаната случка няма трафик на м-телската карта. Само на вивакомската.


Колкото до телефоните и конфигурацията им.
Преди няколко години имах двусимово Сони. Пак с м-телска и вивакомска карта.
При всеки рестарт телефонът изпращаше СМС САМО към вивакомската централа. СМСът не се отчиташе в историята на телефона, а се появяваше във фактурата и беше безплатен.
През годината и няколкото месеци, през които ползвах такава комбинация от оператори, към м-телската карта никога не е имало подобен СМС.


Защо отново ползвам Виваком?
Защото през 2017-та бившият Ви работодател се изцапа с роуминга на виртуалния си оператор.
Цитирай
#23

Няма значение дали става въпрос за МТел, Теленор или Виваком - принципа е същия.

Различните у-ва имат различен софтуер (понякога им съществени разлики дори при една и съща марка) и различно взаимодействие към различните клетки , които могат да са Ericsson, Huawei и т.н.
От там идват и подобни случки, без значение и от OS. Как например преди около две години имаше един проблем , в който кратък период от време Huawei P8 в мрежата на Теленор правеше battery drain , който го нямаше в другите оператори, ето да вземем това за пример.
Други примери - текущия ми Huawei P10 lite, закупен от МТел, има проблеми с тяхната мрежа и на някои места 3G data не ми работи, налага се смяна на 4G/3G automatic, а селото в което съм е само на 3G Only, за да не яде батерия и да търси LTE, дето го няма (или е една черта, която се губи редовно, и телефона само "мята" мрежи прекъсвайки интернета и ядейки батерия). Пак на примерно 500 м. от тези места HSPA данните ми работят нормално, но точно в определени - не. Не съм пробвал с друга карта на друг оператор, но с друг телефон не съм имал проблем.
Преди време имах един iPhone 4S, който в Бургас, точно пред една болница (кв. Зорница, не я знам как се казва болницата, не е частна), и в нея, МТелски data обхват нямах, макар и пълния 3G. Просто данните се губеха там и това е. И то само там. Със Samsung Ativ 8 (WP8) нямах този проблем на това място.
И все такива. Същите различия важат и при роуминга, и при регистрацията в него и комуникирането с "новия" оператор, и получаването на "позволение" за оторизация в него ("предпочитани мрежи") в режим automatic. Подобни "аномалии" се случват и при трите оператора, с различни у-ва, както казах, не го чувам за пръв път и кой системен процес го прави това се засича с data manager (външен), като минути преди преминаването на граница (или час) спираш данните и след преминаване , ако ти е направило този 1KB може да видиш кое го е направило чрез такъв мениджър за данни, ако има опция за разделяне и по часове, като трябва да помниш часа на влизане след граница и най-вече този на "прихващане" на предпочитания автоматично оператор.
По-грубия вариант (леко неприложим спрямо нашето ползване, но реален) е спирането на данните 24 часа преди пътуването и пускането им час няколко след граница , или без да се пускат. Още по-детайлно може да ти покаже "последни 24 часа" кое как е консумирало, не съм сигурен обаче дали data manager-а , вграден в Android показва системни процеси, затова - външен.

Та това е, което мога да кажа. И не е "схема за 3 лв", не е "надписване" и най-малкото, не се случва само тук, а и често зад граница с който да е оператор в роуминг.
Цитирай
#24

От всичко прочетено до тук, разбирам, че проблема не е в телефоните а във Виваком. С други оператори и със същите телефони е нямало подобен проблем, което следва, че проблема е в конкретния оператор.
Цитирай
#25

Случва се не само при конкретния оператор, а и при всички, и не само българските. На какъв принцип се случва - факторите са много и изброих доста от тях.
Просто рядко някой забелязва трафик от 1KB, затова не е повдигана темата. А тя е повдигната не заради 1KB, а заради тарифирането му като 1MB , което вече е в лв.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)