Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Z5C Камера и светкавица не работят
#1

Здравейте,
До сега само съм чел из форума, а сега се появи възможност да пусна интересно-хардуерно-главоблъскаща-проблематика с моя телефон  Cool

Ще споделя с вас поредицата от случки, които доведоха до една много странна ситуация, в която и двете камери спряха да работят, както и светкавицата. Ще съм благодарен ако изразите мнение, защото цялото нещо прилича на японска загадка за решаване, с малки подсказки тук-таме Smile

Телефонът е Z5 Compact със 7.1.1 . Ползвал съм го така доста месеци вече, всичко си беше улегнало, телефона си работеше нормално. 
Преди няколко дни сутринта получих известие, че вградената памет на телефона намалява, дали искам да се прехвърлят някои неща на външната памет. Така или иначе музика и снимки си държа на sd картата, и от тях можеше да се освободят само няколко десетки мегабайта. Освен тях имаше и около 2GB Apps, който реших да му дам да прехвърли. Пуснах го и докато процеса течеше, ползвах интернет в хром. 
Мисля, че някъде около средата на прехвъррлянето, телефона заби! За първи път, от както го използвам се случва такова нещо. Екрана замръзна на образа, който се виждаше тогава и никой клавиш не правеше нищо. Поседя така известно време ( около 10 мин ) и се рестаритира сам. След това всичко тръгна нормално, докато в един момент не опитах да пусна камерата с основното приложение, при което се появява само черен екран и след секунди излиза съобщението 
Цитат:Camera has stopped / Restart app


Малко по-късно видях, че и друга апликация за прогноза на времето, която ползвам беше прецакана по същия начин и изкарваше подобно съобщение, но тя се оправи с преинсталация, а камерата няма такава възможност!

От този момент опитвах следните неща:
Да трия кеша, да деактивирам апликацията, рестартирайки безброй пъти. 
Да пускам други апликации за камера, безрезултатно. Просто дават черен екран. Предната камера също не работи, а както останових и след това, и фенерчето също. 

Като виждах, че нещата клонят към Factory Reset , опитах да направя Manual Back up, при което телефона копира успешно на външната памет - контакти , съобщения и настройки на телефона, 
но копирайки апликациите процеса забиваше на 50% и след време се изключваше! 
    Това според мен е важен момент, защото тук някъде е разковничето оплело нещата с камерата, но не мога да разбера какво е. 

Тогава реших да прежаля апликациите събирани и подреждани година и изтрих всичко, ресетнах телефона , който след това възстанови личната инфоррмация , без апликациите, но камерата правеше същото нещо! 

Друго , което открих, е че плъзгайки надолу notification bar-a, за да пренаредя наличните иконки/шорткъти, когато натисна моливчето горе в дясно, до зъбното колело за settings, не се случва нищо няколко секунди, след това екрана става черен и не може да се борави нищо повече, но телефона си работи през това време, може да получава обадания, но не мога да виждам нищо на екрана нито да отговоря. Включва се само менюто за спиране и рестартиране с бутона за отключване и само рестарт оправя нещата. 

Тогава направих още веднъж Software repair през Xperia companion но нищо не се промени.

После прочетох някъде, че при някои хора се разкачил се кабел на камерата и отворих телефона, за да видя дали не е това, но всичко си беше включено. 

Намерих камерка свалено от счупено сони и щях да я поръчам , но прецених, че щом едновременно малката и голямата камера не работят, заедно със светкавицата, то проблема не е хардуерен?!

Има ли възможност да се е прецакала вътрешната памет на телфона и заради това да ми прави такива проблеми?

В момента не се сещам нищо повече и всякакви и деи са добре дошли!  Bu

Телефонът ми седи разглобен и ще се радвам възможно най-бързо да се намери решение, за да знам дали е труп нещо по платката или може да се действа с по кардинално изтриване.   Sad

Тук искам да попитам и кака мога да ресетна телефона да се върне на по-стара андроид версия?   Undecided

Благодаря предварително! 
Надявам се да се получи яка дискусия Smile
Цитирай
Аксесоари
#2

Определено не е нормална тази ситуация с телефона, но си мисля, че ако бе свързано с омазване на софтуера по някаква причина, то след стъпките с Xperia Companion трябваше да има и положителен ефект. Все пак се софтуера се инсталира отново. Уви.
Сега, преминал си през преинсталиране на софтуера с Xperia Companion, на въпросът ти дали е възможно да се върне към предходна версия, да, възможно е.
Сваляш желаната версия на Андроид за точно твоят модел телефон с програмата Xperifirm и се флашва с програмата Флаштуул.
И двете програми са за компютър, като от Флаштул става всичко описано по-горе, сваляне на софтуерина Сони и в последствие флашване чрез него. Предварително инсталирани драйвери за модела и флашване от папката на Флаштул, е препоръчително, да не казвам задължително.
Необходимата информация по работа с Флаштул:
https://forum.androidbg.com/showthread.php?tid=11937

Samsung Galaxy S23 Ultra Green
Galaxy Buds Pro
Galaxy Watch 6 Classic 47mm-Silver
TicWatch Pro 3
Цитирай
#3

Благодаря за включването!

След като свържа телефона  - Device connected in fastboot mode и натисна светкавицата ми изкарва този прозорец, без възможност да натисна бутонът flash. Кое пропускам? 

ако свържа телефона включен
usb debugging е off. така ли трябва да си е?
Но и тогава бутонът флаш не е активен.


Прикачени файлове
.jpg 111.JPG Размер: 32.05 KB  Сваляния: 11
Цитирай
#4

Оправих се с флашването. Просто понеже прозореца ми е черен, не бях видял стрелката до името с firmware-а.

След флащ-а, със сваленото от xperfirm , нагледно нищо не се промени, след като пуснах телефона. Какво променя тоя firmware всъщност?
Телефонът си остана на 7.1.1 , а камерата не тръгва.

Къде да намеря андроид 6 примерно и същата ли е процедурата по връщането към тази версия?
Цитирай
#5

За да сложа по-стара версия, опитах да флашна с 32.2.А.5.11 , но след като свърши процеса, телефона започва да зарежа , първият път изкара съобщение подобно на android updating, по някое време се изключи телефона , примигва червена лампичка 3 пъти. Ако се включи пак, някъде по време на зареждането се изключваше, дори да съм го включил към кабел да се зарежда.

със software repair го върна на 7.1.1 заедно със старите бъгове.

Понеже в xperifirm има само тези 2 версии, от къде мога да изтегля други, които да флашна със флаштуул?

благодаря.
Цитирай
#6

След флашване на софтуер с Флаштул, целия наличен такъв се сменя с този, който е оказан в програмата за инсталиране.
Това е и методът за връщане към по-стара версия.
Тези премигвания не са добре, затова винаги преди каквито и да било манипулации със софтуера, нека батерията има заряд поне и над 80%.
Относно флашване на по-стара версия, ако нещо се обърка и се премине отново към Xperia Companion, то е съвсем нормално да ти инсталира най-актуалния за модела софтуер, за това и не се учудвай, че си сложил предходна, а след поправката си си намерил телефона отново с последната за него.
Относно FTF файлове със софтуер, който те интересува, Погледни тук:
https://forum.xda-developers.com/search/...ery=Ftf%20
Обръщам внимание да не прибързваш със флаш, а да се подсигуриш, че сваления софтуер е за твоя телефон и едва тогава да преминаваш към инсталирането му.
При горен твой пост спомена ФАСТБУУТ моуд, обаче не това е твоята опция, а Флашмод. Имай го предвид.

Samsung Galaxy S23 Ultra Green
Galaxy Buds Pro
Galaxy Watch 6 Classic 47mm-Silver
TicWatch Pro 3
Цитирай
#7

И не забравяй във Flashtool при флаш на фърмуер да Wipe data винаги да ти е избрано.
Цитирай
#8

Благодаря за съдействието. Започвам да се ориентирам по-добре Smile

От xperifirm със сигурност свалих всички версии, точно за моя модел. Има за теленор и мтел, аз съм с виваком , но това едва ли има такова значение.
Сега ще сваля някоя версия от линка, който Monipeev даде.

А Wipe Data , къде се намира като опция?

Междо другото, след инсталирането на по-старата Теленор версия, по същия начин на първото включване излиза прозорец, който на Бг ми изписа, че се слагат ъпдейти и зареждат приложения и в този момент спира. Изключва се, примигва червената лампа, дори да е включен да се зарежда, батерията е на около 60% в момента. И започва неспирен рестарт, малко зареждане, и пак рестарт. Дори не мога да го изключа.
Цитирай
#9

Всъщност вероятно това, което спомена колегата GH0STFACE е била и причината да не се случат нещата при опита за връщането на версията.
Wipe е в дясно на снимката,  която си прикачил.
Само полето под Wipe / Sin, друго не пипай.


Прикачени файлове Миниатюри
   

Samsung Galaxy S23 Ultra Green
Galaxy Buds Pro
Galaxy Watch 6 Classic 47mm-Silver
TicWatch Pro 3
Цитирай
#10

След като сложих отметки на всичко в wipe и флашнах със стара версия, всичко приключи успешно, телефона зе зареди, появи се кръгче, което се върти известно време , докато не излезе прозорец със съобщение, дословно : За съжаление Камера спря. Под него има ОК. Появява се и - За съжаление Видео спря. Бутон ОК не работи, не може да се махне прозореца, сякаш тъч-а не работи. След рестарт, излиза пак прозорез зареждане на приложения, изгазсва дисплея и след малко се появи Welcome екран. На него също не мога да натисна нищо.
Поседя така няколко минути и дойде съобщение на английски unfortunately, camera has stopped . Не мога да натисна ОК, съобщението изчезва и се появява след малко пак...

Тук вече мирише на хардуерен проблем?

root-ване дали ще промени нещо?

намерих подробно описание тук:

https://forum.xda-developers.com/z5-comp...g-t3549388
Цитирай
#11

Далеч съм от мисълта, че с руут ще се променят нещата към по-добро.
След като и при инсталиране на съвсем друга версия на софтуера, проблема е отново наличен, вероятно остава хардуер. Трябваше да се стигне до нормално, чисто зареждане на операцияонната система и до възможност за настройки от страна на потребителя.
Руут не би бил полезен в случая според мен, освен ако нямаш намерение да изпробваш възможностите си.

Samsung Galaxy S23 Ultra Green
Galaxy Buds Pro
Galaxy Watch 6 Classic 47mm-Silver
TicWatch Pro 3
Цитирай
#12

А при положение, че и двете камери, както и лед лампата не работят, въпреки, че са отделни модули, то сменянето само на едното, едва ли ще повлияе на останалите. Имам пердвид, че проблема най-вероятно е по-рано в поредицата от елементи на платката, с които се задействат камерите и лед-а, и сменянето им би било безсмислено? 

Когато телефона заби, превхръляйки информация от вътрешна памет на външна, може да се е случила и хардуерна смърт?

Просто дори да не мога да го оправя , ми се ще да имам обяснение защоSmile

Странно, защо ли със старите версии дори не мога да премина през welcome екрана, и тъча не работи , докато излизат съобщения за неработеща камера, което явно бъгва всичко останало, а с 7.1.1 няма такъв проблем.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)