Оценете темата:
  • 4 гласа - средно 1.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Смартфоните с най-добра камера - предположения и предложения
#1

Професионален фотограф оцени качествата на топ моделите

Камерата на смартфона е основен компонент, който често натежава при избора на устройство, особено от потребители, за които снимките и забавленията са приоритет. Неслучайно продажбите на компактни цифрови фотоапарати рухнаха в последните години – камерите, вграждани в смартфоните, стават все по-качествени.
Ако за обикновения потребител е трудно да се ориентира по техническите характеристики на камерата на даден смартфон, то тогава може да се довери на експертната оценка на ентусиасти и професионални фотографи. Ето как класира по десетобалната система камерите на топ смартфони, предлагани на пазара, професионалният фотограф Чарли Съби – специалист с 20 години опит, от услугите на когото се ползва изданието Wired.
  • Huawei P20 Pro – точки: 9/10

  • iPhone X – точки: 9/10

  • Samsung Galaxy S9 – точки: 8/10

  • LG G7 ThinQ – точки: 8/10

  • HTC U12+ – точки: 8/10

  • OnePlus 6 – точки: 8/10

  • Google Pixel 2 – точки: 8/10

  • Nokia 8 Sirocco – точки: 7/10

  • Sony Xperia XZ2 – точки: 6/10

Чарли Сърби е тествал собственоръчно камерите на всички изброени флагмански смартфони на 2018 г. и e оценил всяка една от тях. Лидерите в класацията са Huawei P20 Pro с тройна камера и iPhone X.
Като предимства на камерата на Huawei се посочват изключителна ефективност при слаба светлина, отличният портретен режим, по-голямото увеличение на мащаба и др., но специалистът изтъква също, че AI режимите правят снимките да изглеждат неестествени.


Камерата на епълския iPhone X пък печели суперлативи за превъзходния си софтуер и лекотата на използване, много добрите експозиция и цвят и „великият“ портретен режим. Моделът обаче не прави най-добрите снимки при слаба светлина.
Останалите модели в обзора също правят отлични снимки, но не се справят толкова добре, както лидерите в смартфон фотографията, при някои сцени и затова получават по-ниски общи оценки.

Като извод може да заключим, че най-добрият андроид смартфон за снимане е Хуавей.
Едва ли е някаква изненада...
[-] 1 потребител изказва благодарност на gsm за това мнение:
  • airbus
Цитирай
Аксесоари
#2

Бога ми, още преди да отворя темата си казах през огромен смях,че сега на първо място ще е Huawei P20 Pro, на второ Iphone X и на трето Samsung S9  Tooth Tooth
Отворих темата и........Няма такъв смях !  Tooth Tooth
[-] 1 потребител изказва благодарност на greensmoke7777 за това мнение:
  • TNTKZ
Цитирай
#3

Код:
Камерата на епълския iPhone X пък печели суперлативи за превъзходния си софтуер и лекотата на използване, много добрите експозиция и цвят и „великият“ портретен режим. Моделът обаче не прави най-добрите снимки при слаба светлина.


Това ме порази?! Значи получава точки, че лесно се разцъквал?! А на тоя избщо не му е хрумнало, че тея неща са първо субективни и 2-ро - въпрос на навик.
[-] 3 потребители изказват благодарност на jivkojj за това мнение:
  • fifth_root, milenvn, TNTKZ
Цитирай
#4

Ако изключим вкараният по традиция на челно място iPhone (не че са лоши, но им се дава повече, както винаги), то класацията клони, по изключение, към обективна.
Цитирай
#5

(2018-07-17, 13:23:03)greensmoke7777 написа:  Бога ми, още преди да отворя темата си казах през огромен смях,че сега на първо място ще е Huawei P20 Pro, на второ Iphone X и на трето Samsung S9  Tooth Tooth
Отворих темата и........Няма такъв смях !  Tooth Tooth

Нали ... И даже Г7 са сложили толкова горе ...

(2018-07-17, 14:10:59)fifth_root написа:  ... то класацията клони, по изключение, към обективна.

Обективна? Колко да е обективна след като субектът Чарли Сърби е тествал собственоръчно камерите ... Обективно би било 100тина фотографи всеки с по 20 години опит да ги разцъкат и след дълги спорове и дебати да листнат нещо ... нищо, че може да е близко до това ... дори и същото да е ще ми е някак по обективно ... Просто принципно ...не, че ме интересува класация от такъв тип ...
[-] 1 потребител изказва благодарност на bodonance за това мнение:
  • divna
Цитирай
#6

Добре, какъв е проблема, ако P20 Pro наистина към момента е топа на мобилната фотография?

Ако наистина е така, защо да е проблем, кого го бърка?
[-] 1 потребител изказва благодарност на alisali1234 за това мнение:
  • airbus
Цитирай
#7

Проблем е, щото на някой му се иска самсунг или епъл да са най-добри.За тях това е китайска пръчка. Пръчка която ги наказва много лошо Wink

Pixel 7 Pro Hazel 
[-] 1 потребител изказва благодарност на nanobanano за това мнение:
  • doktorra
Цитирай
#8

(2018-07-17, 15:12:37)bodonance написа:  Нали ... И даже Г7 са сложили толкова горе ...


Обективна? Колко да е обективна след като субектът Чарли Сърби е тествал собственоръчно камерите ... Обективно би било 100тина фотографи всеки с по 20 години опит да ги разцъкат и след дълги спорове и де**ти да листнат нещо ... нищо, че може да е близко до това ... дори и същото да е ще ми е някак по обективно ... Просто принципно ...не, че ме интересува класация от такъв тип ...

Аз бих казал, че Пиксел заслужено седи толкова надолу. Както и ако за теб е необективна, понеже я е праивл еди кой си, то ти пък (не с цел заяждане) кой си, че да кажеш той дали е обективен - по-обективен ли си? Както и аз мога/не мога да бъда за някои. Ти как иначе би я наредил? Кое не й е наред - че G7 е по-напред, че Pixel 2 е по-назад? Че Sony са най-назад? Не мисля, че има нещо учудващо в така представената класация.
Цитирай
#9

(2018-07-17, 15:12:37)bodonance написа:  ...Обективна? Колко да е обективна след като субектът Чарли Сърби е тествал собственоръчно камерите ... Обективно би било 100тина фотографи всеки с по 20 години опит да ги разцъкат и след дълги спорове и де**ти да листнат нещо ... нищо, че може да е близко до това ... дори и същото да е ще ми е някак по обективно ... Просто принципно ...не, че ме интересува класация от такъв тип ...

Разбира се, че е субективно - все пак един човек дава оценката СИ - личната си оценка. И колкото фотографи направят някаква класация, толкова "различни оценки" ще има...

А за повечето обикновени хора (нефотографи) - всички тези устройства снимат "достатъчно прилично", за да бъдат доволни Smile Масовият потребител щрака, за да улови момента, и цени съдържанието на снимката не по-малко от качеството, което с устройствата от класацията ще бъде добро, ако се спазят някои общи принципи.

Над силата е само умението да я владеем!
[-] 3 потребители изказват благодарност на divna за това мнение:
  • bodonance, Dowper, eksoldier
Цитирай
#10

(2018-07-17, 17:22:22)fifth_root написа:  Аз бих казал, че Пиксел заслужено седи толкова надолу. Както и ако за теб е необективна, понеже я е праивл еди кой си, то ти пък (не с цел заяждане) кой си, че да кажеш той дали е обективен - по-обективен ли си? Както и аз мога/не мога да бъда за някои. Ти как иначе би я наредил? Кое не й е наред - че G7 е по-напред, че Pixel 2 е по-назад? Че Sony са най-назад? Не мисля, че има нещо учудващо в така представената класация.

Именно колега ...аз не съм и не мога да бъда обективен, както и ти, както и кой да е човек на тази планета сам по себе ... Именно това ми беше и коментара. Ако се съберат 100 човека като този въпросния господин правил класацията и направят такава класация, то тогава бих казал че е обективна ... Прави ли се от сам човек е субективна, поради липса на корективи, точно другите 99 са коректива на всеки един ...
Виж колежката Дивна как е схванала какво съм написал ... Един човек дава оценката си ... с това приключихме мисля ...
За G7 нямам нищо за и против телефончето ... някак ми е в тъча и не ми е интересен нещо, но това си е мое лично мнение и не ангажирам никого с него ... Тук имаме заигравка с колегата Зелен пушек и това беше добронамерена шега по повод пристрастията му към марката ...той предполагам е разбрал закачката ... а тя е без лоши чувства ...
Пиксела няма значение къде е класиран ...той си снима добре независимо от класирането ... Виждал съм доста по лоши снимки на П20 про от колкото на пиксел, което само по себе си е интересен факт, но е друга тема на разговор ...
А и важното е да снимат прилично както е казала колежката по долу ... а всички го могат вече ...


(2018-07-17, 17:48:18)divna написа:  Разбира се, че е субективно - все пак един човек дава оценката СИ - личната си оценка. И колкото фотографи направят някаква класация, толкова "различни оценки" ще има...

А за повечето обикновени хора (нефотографи) - всички тези устройства снимат "достатъчно прилично", за да бъдат доволни Smile Масовият потребител щрака, за да улови момента, и цени съдържанието на снимката не по-малко от качеството, което с устройствата от класацията ще бъде добро, ако се спазят някои общи принципи.

Именно колежке ...страхотно го каза ...уловения момент е не по малко важен от качеството на снимката ... и всички в списъка се справят достатъчно добре с това ... +1
Цитирай
#11

Ами то от темата трябва да е ясно: класацията е на еди кой си. И доста е коментирано из темите, особено със "зелен пушек" (и G4), че ако той е добър в ръчното заснемане (и снимането изобщо), то много хора разчитат на "вадя и снимам", което е нормално и в този случай изискванията са даже високи, защото и да не умее да снима, човек все пак вижда качеството на резултата (макар и всеки в различно измерение, но все пак хубавото си е хубаво).

Съмнявам се да чуем ревю от множество големи имена във фотографията за даден модел, още повече за няколко такива. Но съм сигурен, че ако опрем до фотоапарат ще е друго. Всъщност, в голяма степен ревютата се базират на снимки, но видеото е не по-малък критерий и не по-малко важно, а при него нещата не седят точно като при снимките.

Важното е, че се разбрахме както трябва.
Цитирай
#12

Няма телефон с най-добра камера, защото постоянно излизът нови модели, а и това тука са просто предпочитанията на 1 фотограф. Big Grin
@nanobanano чак такива вманиачени хора няма, да не би на някой да му плащат, че да доказва, че камерата на 1 е по-добра от другия, на 1 е по-добра в 1 ситуация, на другия в друга, не е нужно, чак толкова негативни коментари.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#13

Смартфонът с най-добра камера все още не е произведен... Visslar
Цитирай
#14

Има най-добър-LG G4 !
По-познат още като "ИМПЕРАТОРЪТ" и "УБИЕЦЪТ НА ПРЕХВАЛЕНИ СМАРТФОНЧЕТА" хахаххаа Tooth Tooth 

Сега сериозно.
Без да налагам мнение за мен лично има два модела ,които снимат най-добре:
Nokia Pure View (808) и Panasonic CM1. Знам,че това са по-скоро фотоапарати с вградени смартфони, а не смартфони с вградени камери, но за снимки не мисля,че дори към момента има нещо по-добро. Не говоря за богата функционалност, а за краен резултат от една снимка.

За видео възможности:Kъм момента LG V35 e доста сериозен, сега V40 би трябвало още да вдигне летвата във видеото.

Huawe/Samsung/Apple-изключително платени и агресивни маркетингови трикчета на най-продаваните телефони, които били и "най-добри", да ,ама не!
Цитирай
#15

(2018-07-17, 20:49:17)petarstoil написа:  Смартфонът с най-добра камера все още не е произведен... Visslar

Смартфонът с най-добра камера беше произведен през 2012 година... и дотам. Сега донякъде P20 Pro се опитва да повтори тази схема и се получава.

S23U/Nokia 808 PureView
eX: S21 FE/S20 FE/P30 Aurora/MATE 10 Pro/LG G6 64GB/OnePlus 3/Lenovo Z2 Pro/Xiaomi Redmi Note 2 Prime/Galaxy Note 4/LG G4/LG G3/Lenovo K3 Note/Huawei Honor 3C/THL W200/Palm Pre 2@1,2GHz
[-] 1 потребител изказва благодарност на stenlius за това мнение:
  • eksoldier
Цитирай
#16

(2018-07-17, 22:30:08)stenlius написа:  Смартфонът с най-добра камера беше произведен през 2012 година... и дотам. ...

Samsung Galaxy GC100 ли визираш? Защото наличието на 21x optical zoom в телефон си е мега голямо предимство ...

С горното ми занасяне мисля загатнах малко и другата страна на нещата за "най -добрия" ... Предполагам колегата имаше предвид нокия 808, ама по стечение на обстоятелствата 2012 и гореспоменатия от мен модел, който има едни други предимства когато трябва да се снима с детайли нещо което е далеч, по далеч и най далеч ... 21х оптичен зум прави 808 с не чак толкова добра камера ... Е да де ама нали беше най добрата до сега, а сега вече не е чак толкова добрата? 
Ами просто е ... всичко има предимства и недостатъци и определенията зависят само и единствено от критериите ни на оценка ... т.е. дали ще вземем предвид предимствата или недостатъците ... 
С правилните критериите може да накараме всяко нещо да бъде добро или лошо със съответните им по и най вариации, според как ни отърва, как са ни платили, как ни харесва ... т.е. да измамим системата ...да де ама системата сме ние т.е. мамим себе си ...т.е. самозалъгваме се, че нещо е добро, по добро и най добро ... съответно и лошо ...

Помислете над горното когато Ви се наложи да четете или пишете нещо в което има думички като по по най ...например тази тема - "най-добрата" камера ... Да де ама тази камера освен снимки заснема и видео ... Горе преди малко се спомена, че при видео резултатите ще са други ... да де ама по критерий снимки са тези ... и т.н. ... много може да се пише, но едва ли ще кажа повече или по различно нещо ...

Само така за размисъл го оставям, за един прЕател, че нещо усещам се тръгва в грешна посока ... да си мерим камерите от 2012 ...
[-] 1 потребител изказва благодарност на bodonance за това мнение:
  • Ванkата
Цитирай
#17

Е то е жалко да си мерим камерите от 2012 през 2018 Smile. Говоря за качество на снимките, 1080p видеото също беше топ на 808, дори и днес няма кой да го бие. Галаксито снима смотано, стъклото му е зле Tongue и е трудно да се нарече смартфон, освен ако не си рапър с много широки джобове..
По темата - има много ревюта, от които могат дасе свалят оригиналните кадри и да се сравняват и гледат - аз лично го правя от известно време, така най-лесно се вижда колко е обективно или субективно горното класиране. P20 pro в много случаи е най-добрият /детайлизация при 40 мпикс, ДОФ, при слаба осветеност/, S9 в други се представя отлично /особено видеото, където хуавея издиша/, айфонът не представлява интерес за мен. Дори бих добавил Mi Mix 2s в горната класация, има място там за снимки.

S23U/Nokia 808 PureView
eX: S21 FE/S20 FE/P30 Aurora/MATE 10 Pro/LG G6 64GB/OnePlus 3/Lenovo Z2 Pro/Xiaomi Redmi Note 2 Prime/Galaxy Note 4/LG G4/LG G3/Lenovo K3 Note/Huawei Honor 3C/THL W200/Palm Pre 2@1,2GHz
Цитирай
#18

Има достатъчно минуси, към днешна дата, в 808 PureView, наистина няма какво да се мери вече - било каквото било, разбира се, че за времето си и последвалите години е явление.

За мен, големият въпрос е докога ще играят с вече напълно ясните трикове, т. е. нищо съществено ново. Само Хуауей се осмелиха да направят едно силно изпълнение с камера, но като цяло - нищо. Нито здравина, нито батерия, нито каквото и да било, което не се сещам(е) ново и полезно. Само цените вдигат.
Цитирай
#19

Я ми кажете все пак кой себеуважаващ си фотограф ще вземе да си изкарва хляба с телефон? Също така ми кажете на един обикновен потребител какво толкова може да иска от камерата на телефона си? Аз мога да изброя поне още 20 модела телефона чиито камери на авто режим правят страхотни снимки за един непросветен човек във фотографията, каквито са 99,9% от щракащите с телефони. Защо все още витае мнението, че дори с най-добрата камера без познания във фотографията може да се направи прекрасна снимка?
[-] 1 потребител изказва благодарност на ivanov_km за това мнение:
  • TNTKZ
Цитирай
#20

Мисля че е време да се спрем със споровете, най-добрата камера в телефон, е тази, която всеки е избрал за себе си, къде от фенщина, къде от сравнения и т.н. за повечето тук важи лафа, че видите ли моето гардже е най-хубаво, и няма лошо. Камерите на телефоните са добри, но са камери на ТЕЛЕФОНИ. Лек и успешен ден от мен, и не се втилясвайте да си мерите....камеритеSmile
Цитирай
#21

(2018-07-18, 08:56:29)ivanov_km написа:  Я ми кажете все пак кой себеуважаващ си фотограф ще вземе да си изкарва хляба с телефон? Също така ми кажете на един обикновен потребител какво толкова може да иска от камерата на телефона си? 

Нито един професионален фотограф не си изкарва прехраната, снимайки с телефон !
Това е ясно на всички. Услугите на тези фотографи се използват, за да си дадат професионалното мнение за възможностите на камерите на съвременните смартфони в, което няма нищо лошо естествено, стига да поставят "нашия" телефон на челно място. Ако обаче това не се случи, следват всякакви обвинения към тях, но и това е нормално.
На въпросния фотограф му е през....обектива кой телефон снимал най-добре. Той просто изказва мнение , без да ангажира никого с него. Отделно от това, тези хора, използват професионална техника с която търсят "слабите" места на камерата или нещата, които ние не виждаме по ред причини.
И не разбирам защо едно такова мнение се драматизира до такава степен ?  Явно е, че ако още 10 фотографи използват същите телефони, тяхната класация вероятно ще изглежда по друг начин.
Цитирай
#22

Пишеш,че е време да спрем със споровете, а ти самият изказваш мнение, което провокира дълги спорове, тъй като всеки човек си има различни разбирания коя камера е най-добра.
Аз не мога да разбера такива хора ,които казват дайте да спрем споровете!
Ами дайте да спрем направо форума!
Що тогава има форум, където хората си пишат, понякога и спорят, което е най-нормалното нещо на света за един форум?
Ами спирайте форума, махайте темите и трийте всичко!
И всички ще са доволни!

По темата:
Пак ще го напиша-за снимки няма кой да бие Nokia 808/CM1. 
И пак ще го напиша-не говоря за екстри,3D панорами,smart режими,изкуствени интелекти и тем подобни-S7 EDGE да не би да няма много повече екстри от 808?
Има и още как, но Nokia-та просто прави далеч по-добри снимки и към днешна дата не смятам,че някой може я бие.
За снимки!
Най-малко пък P20 Pro!
За другите прехвалени Samsung/Apple даже няма да споменавам!

[Изображение: c74ea6d3a1b84805ac284dd56cc7a238.jpg]

[Изображение: crop-1.jpg]

И това за изкарването на пари от телефон пък какво общо има с темата?
Обикновени потребители. Това,че 99% от хората въобще не им дреме за нищо в телефона, не означава,че няма хора, които се интересуват най-подробно от възможностите на камерата ,искайки по-качествени снимки.
Иначе за познанията си много прав-нямаш ли познания, опит,креативност,мерак към фотографията,опит с обработката и тн-ако ще да ти дадат най-скъпия апарат в света, ще правиш същите посредствени снимки, каквито правиш в момента с телефона си,просто насочвайки и снимайки без много да влагаш нещо , защото дотам ти стигат знанията и разбиранията за фотографията, както и обратното-човек с опит ще прави същите прекрасни снимки и с телефон, каквито прави и с фотоапарата си, с който обаче изкарва пари.
Тук нещата не трябва да се смесват. На никой не му е хрумвало дори ,че имало професионалисти с телефони!
Но това не пречи професионалистите да правят снимки-шедьоври И с телефон!
Цитирай
#23

Аз те разбирам но нали се сещаш, че този профи фотограф знае къде да пипне във всеки един телефон за да изкара най-добрата снимка от конкретното устройство защото има познанията. Кой потребител е в състояние да постигне същото? Искам в крайна сметка да кажа, че две различни устройства могат да покажат коренно различни резултати снимайки на ръчен и на авто режим. За мен като пълен неграмотник във фотографията е по-важно телефонът ми да снима добре на авто режим. За какво ми е устройство което вади невероятни снимки на ръчен режим, а автото да му куца? Всеки който разбира от тънките настройки на фотоапаратите едва ли ще седне да си играе с телефон. На няколко пъти съм свидетел как профи фотограф прави платена снимка. За да е направи отива с поне 3 бр. обектива и един куфар с филтри.
Цитирай
#24

(2018-07-18, 09:38:57)greensmoke7777 написа:  Пишеш,че е време да спрем със споровете, а ти самият изказваш мнение, което провокира дълги спорове, тъй като всеки човек си има различни разбирания коя камера е най-добра.
Аз не мога да разбера такива хора ,които казват дайте да спрем споровете!
Ами дайте да спрем направо форума!
Що тогава има форум, където хората си пишат, понякога и спорят, което е най-нормалното нещо на света за един форум?
Ами спирайте форума, махайте темите и трийте всичко!
И всички ще са доволни!

По темата:
Пак ще го напиша-за снимки няма кой да бие Nokia 808/CM1. 
И пак ще го напиша-не говоря за екстри,3D панорами,smart режими,изкуствени интелекти и тем подобни-S7 EDGE да не би да няма много повече екстри от 808?
Има и още как, но Nokia-та просто прави далеч по-добри снимки и към днешна дата не смятам,че някой може я бие.
За снимки!
Най-малко пък P20 Pro!
За другите прехвалени Samsung/Apple даже няма да споменавам!

[Изображение: c74ea6d3a1b84805ac284dd56cc7a238.jpg]

[Изображение: crop-1.jpg]

И това за изкарването на пари от телефон пък какво общо има с темата?
Обикновени потребители. Това,че 99% от хората въобще не им дреме за нищо в телефона, не означава,че няма хора, които се интересуват най-подробно от възможностите на камерата ,искайки по-качествени снимки.
Иначе за познанията си много прав-нямаш ли познания, опит,креативност,мерак към фотографията,опит с обработката и тн-ако ще да ти дадат най-скъпия апарат в света, ще правиш същите посредствени снимки, каквито правиш в момента с телефона си,просто насочвайки и снимайки без много да влагаш нещо , защото дотам ти стигат знанията и разбиранията за фотографията, както и обратното-човек с опит ще прави същите прекрасни снимки и с телефон, каквито прави и с фотоапарата си, с който обаче изкарва пари.
Тук нещата не трябва да се смесват. На никой не му е хрумвало дори ,че имало професионалисти с телефони!
Но това не пречи професионалистите да правят снимки-шедьоври И с телефон!
Абе ние за теб знаем кой е най най и коя е марката, чели сме ти постовете, а тия снимки съм ги виждал поне пет пъти, дай нещо ново. И преди да си ме нахранил, ще поясня че аз на марка не робувам, камерата не ми е най-важното нещо, не съм фен като теб.
Цитирай
#25

Ivanov_km , По принцип на такива хора се плаща. И то солидно, за да хвалят, както навремето имаше един ,дето хвали G4.
После за V30 чак платиха на първият човек, летял в Космоса 4 пъти и влязъл за първи път в орбитата на Луната.
Винаги се плаща на такива.

За теб е важно да снима добре на Авто, в което няма нищо лошо, за мен е обратното.
Vova, аз също не робувам на марки, не съм и фен, но камерата ми е най-важна.
1 милион хора-1 милион различни мнения и потребности, което е нормално Smile

За платената снимка-има някои снимки, които изискват смяна на обективи и много филтри.
Ясно е ,че възможностите на апаратите са доста по-големи от тези на телефоните, тука 2 мнения няма.
Но професионалист няма да направи лоша снимка с телефон, дори може да я докара много близка до тази с фотоапарата му.
Искам да кажа,че не може да се сравняват, още повече да си професионалист с телефон, това е ясно, но ако знаеш какво да правиш и най-вече как да снимаш, може да правиш абсолютно уникални снимки и с телефон.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)