Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

OLX - мнения, въпроси, проблеми, съвети, решения и др.
#1

[Изображение: download.png]

Коментирайте тук всичко свързано с покупко-продажба в OLX!

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
Аксесоари
#2

Освен да се споделят добри или лоши търговци, другото мисля че е ясно.
Преглед и тест задължително, независимо от това дали купувате джанта или лаптоп. Голямата реклама и платените обяви е по-добре да се избягват. Ако гледате няколко дни ще видите, че един и същ продукт се предлага с еднакво описание от един и същ крайно не легитимен сайт, но уж от различни хора и градове. И щом пишете че сте от същия град и може да го вземете лично, никога не отговарят. Често в пъти по-ниската цена спрямо останалите обяви е за сметка на скрити дефекти или става въпрос за реплика.
Аз лично предпочитам личното предаване/вземане, макар и да се смята за по-опасно, не мисля че някой би се опитал да прави глупости след като ме види. Продавам доста неща там и гледам да съм максимално честен с клиентите. Винаги качвам подробни снимки и пращам допълнителна информация на заинтересованите клиенти. Случвало се е самия аз да се заблудя по отношение на някой продукт, при което съм намалял цената с една трета в знак на извинение към купувача. Можете и сами да си правите товарителниците за да спестите време в офиса и отстъпка за клиента.

SE WT19i, SGS II, SGS IV, XPERIA SP, LG G2, Xiaomi Redmi note 4x
Цитирай
#3

И кратък речник как да разбираме описанитето на предлаганите смартфони (от богат личен опит):

Неразличим от нов - в повечето случаи е така, но все пак го огледайте добре.

В състояние, близко до новото - има няколко леки драскотини тук-таме.

В отлично състояние, с леки следи от употреба - драскотини по екрана, 1-2 чуквания по лайсните.

В много добро състояние, с нормални следи от употреба - доста очукан.

Нормални следи от употреба - яко очукан, следете за пукнатини и счупвания.

Предлага се само телефона, кутията и документите ги забравих в щатите, Англия и т.н. - стойте далеч, вероятно е краден.

Телефонът работи перфектно, само екранът му не свети. WTF? Луд ли си?

Телефонът е перфектен, само еди какво си е за смяна, 20 лв струва в сервиза. - Еми да го беше сменил, вместо да продаваш счупени трошки.

И още много....

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
Цитирай
#4

А много ги обичам тия със забравените кутии, зарядни, документи... телефона как не го забрави? Big Grin
Цитирай
#5

Това с кутията е възможно най-тъпото нещо, което съществува. Напълно безполезна вещ, която стои забутана някъде. Нещо което никога и за нещо не се ползва. Принуден съм да ги пазя, само защото, когато продавам нещо всеки пита за глупавата кутия, за да може от моят шкаф да седи в неговият. При положение, че имам документи за телефона, защо е тоя зор?
Цитирай
#6

Ако има документи добре, но когато няма абсолютно нищо...плюс това на кутията пише IMEI/IMEI2 , произход и т.н., а фактури вече се фалшифицират. Не, че не може да се купи кутия и да се преетикира, но е една идея по-трудно, отколкото фактура с принтер и малко умения по числа, данни и работа с офис пакет. Щото накрая ще вземат у вас да дойдат да ти вземат телефона, нищо , че си дал пари и не знаеш, че е краден. Примерно.
Цитирай
#7

Това за кутията, не е 100% така. Синът ми сега като се прибере, ще изхвърли кутиите на компютърните части, за да не заемат място в багажа. Все пак свръх багаж на презокеански полет не е ефтин! Но това си зависи от обявата. Аз например когато видя неграмотно написана обява , я подминавам директно! Когато продавам давам възможно най- много информация, както и детайлни снимки. Също така предпочитам лично предаване, тъй като не съм търговец

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#8

Съжалявам, ама не е точно така. P20 pro-то го бях взимал от Водафон от Англия, и после бях забравил документа там. Доста хора които взимат от чужди оператори и после ги преподават тук, а документите и без това за България не важат.
Също така когато се описва отличен телефон, винаги са били такива, не знам как сте попадали на очукани! Когато телефона има следи от употреба главно са описани и съответно съобразено с цената. Наскоро взех за един приятел един Пиксел 2 XL със описание резка по екрана! Продавача си го бе писал и даже ми каза, реално се оказа невидима 1см резка която само под ъгъл и загасен екран се вижда. Така, че повечето търговци са точни там а и цената показва качеството.
Цитирай
#9

Телефон от UK - не купувайте никога! 90% от обявите за телефони оттам са предмет на измама. Доскоро имаше практика да ти дадат ново устройство, ако заявиш, че са ти го "откраднали в чужбина". Неслучайно наскоро спряха тотално или поне за българи/румънци тази практика и че устройствата са заключени към оператор.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Цитирай
#10

(2019-06-13, 20:16:05)gurcayy написа:  Телефон от UK - не купувайте никога! 90% от обявите за телефони оттам са предмет на измама. Доскоро имаше практика да ти дадат ново устройство, ако заявиш, че са ти го "откраднали в чужбина". Неслучайно наскоро спряха тотално или поне за българи/румънци тази практика и че устройствата са заключени към оператор.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Нищо не писа, колега! Ако телефона е краен, изгубен и се заключи нали като го тествам с карта ще го разбереш! Не сме пълни глупаци , освен ако наистина си аматьор и взимаш телефон без да го тестваш.
А и повечето обяви на Хуавеи, Самсунзи, Пиксели са оттам. И са редовни телефончета.
Цитирай
#11

Имам една позната с p20 pro получено по горе описаната схема. Мъжа и като се прибира декларира че са му откраднали телефона и така. А преди по курортите се въртеше солиден бизнес от камериерки, сервитьорки и някой жрици възползвали се от неадекватните туристи или пък те от тях...

SE WT19i, SGS II, SGS IV, XPERIA SP, LG G2, Xiaomi Redmi note 4x
Цитирай
#12

Е как да не важи гаранция от Англия тук? Дали ще си го вземеш от тук, от Англия или от Германия например, гаранцията е международна. Тя е от производителя, а не от търговеца. 
Веднага мога да дам десетки примери за обяви, които са откровено подвеждащи. Пълно е с такива. Видиш ли, че автора на обявата е от някое село, което за първи път чуваш, а продава телефон за 1500 лв., ама без документи и без кутия, че ги бил забравил в Англия, нищо че не знае къде се намира на картата даже, бягай далече! 
Любими са ми и такива, които продават неразпечатан телефон, ама на снимката сложили съвсем друг модел, щото даже не са си направили труда да потърсят правилната снимка в интернет. 
Телефон без кутия аз никога, ама никога не бих взел. Много място ли заема една кутия, та да не си я запазиш? И в какво ще пратиш телефона ако е по куриер? В кутия от вафли? Смешна работа. 
Кутията е гаранция, че телефона дори пета употреба да е, не е краден, не е загубен или не е взиман от заложна къща. Един път жената се беше разчистила и гледам приготвила кутията от телефона ми да я хвърля. Направо ръчичките щях да й счупя  Facepalm1 От тогава мои неща не пипа.

iPhone 11 Pro + AirPods2 + Apple Watch 4
Samsung S20 Plus Samsung S10 Samsung Note 9
Цитирай
#13

(2019-06-13, 20:26:39)tiesto_pld написа:  Нищо не писа, колега! Ако телефона е краен, изгубен и се заключи нали като го тествам с карта ще го разбереш! Не сме пълни глупаци , освен ако наистина си аматьор и взимаш телефон без да го тестваш.
А и повечето обяви на Хуавеи, Самсунзи, Пиксели са оттам. И са редовни телефончета.
Не искам да споря с теб. Само ще кажа "Блажени са вярващите", че всички телефони от УК са редовни. Просто не знаете какво животно е българина, когато излезе навън и на какви извращения е способен.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
Цитирай
#14

Възможно е, аз такава практика не съм срещал, в Олх съм търговец от доста години. И купувам и препродавам доста телефони от UK, с кутия.
Да гаранция важи ама ако си без документ за покупката не става. Имаш международна към производител, но някой използвал ли е?
Иначе правилно, такива запепатани телефони и без право на тест подминавайте.

P. S. Английските Хуавеи почват с 0, пример Elm-09
Цитирай
#15

Аз съм използвал международната гаранция за iPhone 7, внесен от Англия. Даже и документ не ми искаха за телефона в Creative Center, само му провериха серийния номер и ми го замениха с нов.

iPhone 11 Pro + AirPods2 + Apple Watch 4
Samsung S20 Plus Samsung S10 Samsung Note 9
Цитирай
#16

@Roni, @whitehart, много добро начало.
Аз да кажа какво ми се случи. Бях си харесал iPhone 8 Plus, защото е същия като моя тогава стария ми и исках да го сменя, защото беше с по-голям дисплей, а на мене просто това ми трябваше, нищо друго и намерих един, а тогава беше още Mtel, и почнах да  му свалям цената, но той го беше спечелил от Mtel, някаква игра и нямаше никъде гаранция в обявата. Карах го да я снима и я видях, но не беше никъде както си я представате с големи документи, а само едно документче малко, а на него липсваше дата на ползване, нали от кога започва да важи гаранцията. Отивам аз в Mtel и им давам да видят тази гаранция и те казват, че не важи, щом то липсва тази информация, и така се отказах, после iPhone XR мислех да взимам, но в крайна сметка си купих Samsung Galaxy Note 9.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#17

Сега това някаква измислица ли беше, или служителите нещо наистина са за по един бой...

Едно у-во е в гаранция по своя IMEI, като датата на продажба на у-вото със съответния такъв фигурира в системата на конкретния оператор / регистрирана в приложение на производител може да се отклонява с няколко дни - при мен в HiCare показва 12 юли, а е купен на 10-ти 2017, т.е. нищо и никакви 2 дни/. Дори без кутия, касов бон и гаранционна карта телефона подлежи на гаранция за период от 24 месеца считано от датата на покупката. Всичката информация за ремонти, описания по тях и дати ги има в същата тази система и нова гаранционна карта винаги може да бъде издадена, при условие, че се изисква от собственик/титуляр. Аз изгубих моята и платих по ценоразпис 10 лв. за издаване на нова, такава е била практиката и преди години, когато съм им бил служител. Няма такива драми "нямате бележка - нямате гаранция". Те не са ви продали бележка, карта или документ, а у-во и именно то подлежи на гаранция. Всичко друго е придружаваща документация, която може да бъде изискана в хартиен вид наново.
Устройства, спечелени от промоции и игри също използват 24-месечна гаранция считано от датата на получаването на наградата, това реално е покупка на стойност 0 лв за вас /организатора на играта вече си има данъчни задължения, които не ви касаят/.

Другия въпрос относно кутиите - надали заемат чак толкова място, вие в този презокеански полет само с ръчен багаж ли сте? Разбирам да е кутия на телевизор, голям лаптоп и т.н...

А и тези документи са не толкова за бъдещо възползване от гаранционни условия, колкото за доказване на произход на дадено устройство. Така, че ако не кутия, то тези документи би било добре да се пазят. Хартия е, прегъва се, не заема място. Не изключвам възможността разбира се човек да забрави документи, но как пък половин olx се изредиха да забравят документите си е чудна работа...

И последния момент - гаранцията се дава от производител и у-вото купено от ЕС се възползва от гаранционните си преимущества във всяка страна-член на съюза. Не важи само ако ако е у-во предназначено например за Китай (регионална версия на доста от предлаганите Huawei, Xiaomi, Lenovo и т.н.), макар, че знам за уважени от Huawei гаранции на у-ва предназначени за китайския пазар, на чиито бива upgrade-ван софтуера до такъв за нашия регион /ЕС - ЕМЕА/. Това обаче е изключение от правилото и по-скоро е жест.
Цитирай
#18

Ми отиди без документи в който искаш оператор и се пробвай . Ти можеш да имаш телефона орт всеки с кутията с имей, може да си ги откраднал... Без документ как ще докажеш, че си реалния собственик. Освен ако се окажат много мили и ти направят компромис за да се разровят из системата и естествено с лична твоя карта да удостовери, че аджаба ти си точния човек.
Има теми из форума много за тези неща, който не се е занимавал с оператори той не знае какви мъки са.
Едно време не искаха Мтел дори да отключват телефоните преди изтичане на дадено време, сега са по-добре. Можеш и през телефон чрез имея да го отключат.

Изпратено от моят HMA-L29 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#19

Това, ако е така е доста тъпо.
Не живея в Бг и не споря за гаранцията на операторите, но навсякъде по света, не искат никакви документи, дори не искат да си ТИ купувача.
Искат апарата, без кутия, без докумнти и без лични карти, проверяват Имея в самият телефон и, ако е купен от тях и още е в гаранция ти го оправят.
Какви са тези доказвания на произход и Кой си ти, кой е оня, дай лични карти?
Цитирай
#20

Така е тук, защото всеки иска да те прецака по някакъв начин, ако не дай си Боже имаш проблем с апарат и отидеш в оператор от който е купен, като чуят че връщаш устройство за ремонт, първото нещо което ти казват е: нали знаете че срока за ремонт е 30 дни, иначе си прав колега, би трябвали с IMEI да проследят историята на устройството и ако не е крадено да отреагират, ама...
Цитирай
#21

Също ме питаха да кажа imei, за да видят дали телефона е взет от тях, а не с гаранция прекопирана от някъде, но не го даде като го питах и те казаха, че няма как и аз се отказах.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#22

Затова никога при оператор за гаранция. Директно в сервиз и това е.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
Цитирай
#23

(2019-06-14, 11:16:39)tiesto_pld написа:  Ми отиди без документи в който искаш оператор и се пробвай . Ти можеш да имаш телефона орт всеки с кутията с имей, може да си ги откраднал... Без документ как ще докажеш, че си реалния собственик. Освен ако се окажат много мили и ти направят компромис за да се разровят из системата и естествено с лична твоя карта да удостовери, че аджаба ти си точния човек.
Има теми из форума много за тези неща, който не се е занимавал с оператори той не знае какви мъки са.
Едно време не искаха Мтел дори да отключват телефоните преди изтичане на дадено време, сега са по-добре. Можеш и през телефон чрез имея да го отключат.

Изпратено от моят HMA-L29 с помощта на Tapatalk


Не съм се занимавал се занимавал с оператори, прав си. Само в такъв съм работил.
Значи това, че дадени служители си позволяват дадени безчинства (или им е казано нещо от горе) не отменя вашите права и дори ваденето на нова гаранционна карта е в официалния ценоразпис.
Гаранцията е в/у закупеното у-во, а не придружаващата го документация. Вие като си загубите лична карта имате право да си извадите нова срещу съответното заплащане и срок нали? Никой не ви казва "вече не сте човек, защото нямате лична карта". У-вото остава гаранционно и IMEI/SN- е това, което го прави такъв.

Отивате с лична карта и там се установява на чие име е, което след като съвпада с вашето и заплатите таксата за издаване на нова гаранционна карта всичко си идва на място.

Това, че някои служители не го правят по този начин, че ви отказват заради липсата на една хартия, преиздаването на която се извършва срещу такса в официалния ценоразпис и се изисква единствено лична карта за нея е некомпетентност на служителя. Ако става въпрос те и за условията на лизинг в 3 различни офиса на Vivacom 3 различни неща ми казаха. Това е проблема с кадърните и качествени кадри, които почти не останаха в България, с масово срещаната некомпетентност и назначаване на длъжност на хора, които въобще не са подходящи за нея, но други липсват, а продажна дейност трябва да се извършва. За съжаление го докарахме до там, в момента съм в туристическия бизнес и ако мислиш, че не е същото...

Това обаче не отменя вашите права, не отменя официалните гаранционни условия на производител и задължителните срокове/права за цял ЕС, не отменя официалния ценоразпис и предлаганите услуги.

Това е все едно да отидете за вафла Х, да я има налична и продавача да каже, че я няма. Дали защото не му търси, дали защото и той не знае, че я има или, че може и да я има - остава загадка. Това обаче не отменя физическата наличност на вафлата в магазина, само доказва некадърността и некомпетентността на служителя.

А срока действително е 30 дни (гарантирания законно) и не знам какво лошо има, че са ви предупредили? Аз съм чакал и 35. Нали не смятате, че само вашето у-во ходи на сервиз,и че въпросния е 10-етажен с 1000 специалиста в него. Отнема известно време, да. Това е регламентирано в закона и дори сте били предупредени. Все едно полицай да е виновен, че ви е предупредил, че в дадено място ограничението на скоростта е 30 км/ч и той да е виновен за това, при положение, че е законно регламентирано и той просто ви предупреждава.

Даже изпратените при Huawei у-ва (директно на тях се пращат, а те ползват ако не се лъжа "Сръчко" по договорени между тях условия, но може и да греша и в момента да не е така) идват с нови кутии и ако е било изискано - новата гаранционна карта с нанесена информация вътре в кутията. На кутията пише "Here's your repaired device" и е брандирана с логото на Huawei/Honor, така, че не просто не се изисква кутия и гаранционна карта, а ви се дават нови /картата срещу заплащане при оператора, както споменах/. Това с кутията го знам при Huawei и не знам дали го правят винаги, не съм сигурен и за други производители. Знам че го имаше и май още го има като добра практика от Huawei.
Цитирай
#24

Да споделя за един некоректен търговец в olx, да имате едно наум. Людмил Бонев, Стара Загора. Внася втора ръка телефони от щатите и Англия. Нерядко обявите му и снимките не отговарят на истината. Преди време си бях купил един Essential phone от него и не ми беше изпратил аудио преходника, който беше на снимката, и който всъщност е уникален само за този телефон, друг не става. Мрънка, усуква, така и не го изпрати. После, след време, направих грешката да си поръчам друг телефон от него. На пръв поглед всичко беше наред, едва на другия ден установих, че пръстовият отпечатък не работи и задният капак е леко отлепен на едно място. Ама както се казва, да съм гледал. Иначе "неразличим от нов, без следи от ползване". Та да знаете, не се лъжете да купувате от този. Мишок е и не е коректен.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
Цитирай
#25

Аз лично от Англия или щатите не бих купил нов телефон, камо ли втора употреба
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)