Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Електроника, електротехника или..?
#1

Здравейте, директно бих си публикувала темата в кофата, но не видях такава. 
По същество. Имам огромното желание да се науча да разбирам телефона от вътре. Платки дъна и всичко което има под капака. Ясно ми е че трябва за мога да разчитам интегрални схеми - заела съм се по въпроса, ясно ми е и че трябва да зная как се работи с поялник. Знам че трябват инструменти, машини и тн.  От какво друго бих имала полза да прочета и науча. 
Заела съм се с книги за електрониката. Някак си обаче имам усещането че бъркам посоката. Гледам платката на телефона там няма резистори, кондензатори, транзистори..не че не ми е интересно и полезно, но усещам тази информация за малко излишна когато гледам телефона. 
Идеята ми е какво е полезно като информация има ли някоя книга. Ясно ми е, че с опита човек се учи ама опита ми е до разглабянето и празния поглед при затварянето.
С две думи как да се науча да оправям телефони хардуерно. Благодаря на отзовалите се.
Цитирай
Аксесоари
#2

Няма как да няма резистори, транзистори, диоди, кондензатори, релета, трансформатори, тъй като това са основни градивни елементи на всичко що тече ток по него и изпълнява нещо. Иначе щом ще почваш от начало, наистина ти трябва базова информация за всички електронни елементи, принципа им на работа, кристална структура на силиций и германии примерно, защо точно те се ползват и т.н. след това вече можеш да запознаваш с модерните технологии, тъй като те са на базата на основните принципи и просто ги развиват. Доста е сложничко, особено ако искаш да се задълбаеш, иначе с поялник можеш да се научиш да работиш за няколко часа, въпроса е какво искаш да запояваш, че ако е чипчета по телефона, ще ти трябва станция специално за дънни платки на телефони, компютри и т.н. общо взето пистолет за горещ въздух.
Цитирай
#3

Разбрах, че имат всички тези неща в интегралната  схема ако не се лъжа. Значи съм на прав път. Благодаря за отговора мислех че бъркам някъде.
Цитирай
#4

@drep_de_kristne за да се научиш да поправяш електроника ти трябват познания по електроника. За да поправяш телефони ни трябват "тестери" за съответните телефони. Никой техник не "оправя" интегрални схеми, не разпоява и запоява нова, но ако ти е интесна електрониката винаги можеш да си направиш нещо просто, като за начало. В днешно време имаш 12312 ефтини сензора, евтини контролери, онлайн тулове за чертаене на схеми и правене на платки дори да си ги поръчаш от тях.(не поръчвай печатни платки от България искат 12313 лв за не сложни схеми превърнати в печатна платка)
Цитирай
#5

До автора:
Ако случайно не знаете за този влогър, може би ще ви е интересно да го следите.
https://www.youtube.com/user/JerryRigEverything
Благодарение на него съм свалял няколко non - removable батерии. Подменял съм дисплеи, залепял съм капаци и куп други дреболии, които биха отнели време за сервиз (и пари, разбира се)
Зак му е истинското име и мисля, че има други канали в YouTube, но на мен лично информацията в JerryRigEverything ми е достатъчна, а и ревютата/ремонтите които прави са за конкретни модели и като почне човек да работи по същите се оказва, че е много по-лесно отколкото изглежда. Аз съм просто потребител и всички манипулации са извървшани в домашни условия с комплект за 2 лв. от AliExpress:
Screwdrivers Tool Set
https://s.click.aliexpress.com/e/cixMkptO
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)