Оценете темата:
  • 3 гласа - средно 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Проектите BgMountains, www.kade.si и OruxMaps
#1
Thumbs Up 

Тези два безплатни проекта /BgMountains и www.kade.si/ все повече се интегрират помежду си и имам удоволствието предпремиерно да анонсирам новият проект за OruxMaps - най-доброто към момента безплатно андроид приложение за offline карти, запис на тракове и анализ на последните.
Той е инспириран от факта, че визуализирането на картата BgMountains /вариантът с картата оптимизирана за Garmin устройства - с импортиране и задаване на gmapsupp.img файла/ през OruxMaps в съвременните мобилни устройства е леко смущаващо - трудно е човек да се ориентира в нея, заради многото и претрупана информация, която се визуализира. Това се дължи на високата резолюция на съвременните дисплеи. Примерно на стария ми телефон Redmi 3 Pro BgMountains изглежда перфектно, но на новия MI 9T - не.

Проектът се състои в следното - визуализиране на BgMountains във вариант, както това става в www.kade.si.

Ето един скрийншот от телефона ми как изглежда картата в OruxMaps:

[Изображение: Screenshot-2019-11-16-20-48-09-863-com-o...uxmaps.jpg]
Единствен недостатък за сега е, че картата не позволява "рутиране", т.е. не може да се зададе маршрут.
Но тъй като BgMountains е най-вярната и подробна карта на нашите планини, то това не е важно.

Проектът е в последен етап на тестване и "има за довършване разни дреболии по изгледа", но скоро ще бъде анонсиран официално.
Това ще се случи в планинарския форум, в сайта bgmountains.org, от където най-вероятно ще може да се теглят файловете, и в тази тема.

Общият размер на файловете е ок. 1.9Gb.
Заради "3d" визуализацията картата ще работи добре примерно на телефони поне среден клас - процесор Snapdragon 730/аналогични и нагоре, с Adreno 618 и нагоре и 4Gb RAM и нагоре.
На по-слаби телефони ще работи по-бавно.


С разрешението на главния "виновник" публикувам връзка за сваляне, предпремиерно.
Файловете от връзката лесно могат да се свалят с FlashGet.

Алтернативна връзка за сваляне /архив/ -->  ЦЪК ТУК <---

Инструкция за разпределяне на файловете по папки и за настройки в OruxMaps:
Ползвайте последната версия на приложението! Current version (7.4.22) от сайта.

                                    I. Разпределяне на файловете.
Ако нямате описаните по-долу папки в телефона - създайте ги с файлов мениджър!

1. Мап-файла с картата /bgmountains3.map/ трябва да отиде в ...\oruxmaps\mapfiles\offline_maps\bgm
2. папката dem и съдържание трябва да отиде в ...\oruxmaps
3. Съдържанието на папката theme трябва да отиде в ...\oruxmaps\mapstyles

                                  II. Настройки в OruxMaps.
След като сте разпределили свалените файлове по директории от т. I , стартирате OruxMaps и правите следните стъпки:
1. Натискате "къдравото" прозорче горе в дясно [Изображение: Screenshot-2019-11-16-22-42-54-601-com-o...uxmaps.jpg], от падащото меню избирате Switch map, в новопоявилиат се прозорец горе избирате OFFLINE, съответно намирате местоположението на map файла в папка offline_maps\bgm и избирате bgmountains3 (MAPSFORGE)

2. Натискате "къдравото" прозорче горе в дясно [Изображение: Screenshot-2019-11-16-22-42-54-601-com-o...uxmaps.jpg], от падащото меню избирате Map tweaks, влизате в Mapsforge theme и отмятате/избирате Elevate,

3. Натискате "къдравото" прозорче горе в дясно [Изображение: Screenshot-2019-11-16-22-42-54-601-com-o...uxmaps.jpg], от падащото меню избирате Map tweaks, влизате в Tweak Mapsforge theme натискате Map style и отмятате Hiking,
                     - в същото меню надолу /под hiking/ можете да изберете какви обекти да се визуализират на картата - например ресторанти, барове, магазини, услуги, туристически и културни обекти и други.

4. Натискате "къдравото" прозорче горе в дясно [Изображение: Screenshot-2019-11-16-22-42-54-601-com-o...uxmaps.jpg], от падащото меню избирате Map tweaks и натискате Refresh tiles,

5. Натискате "къдравото" прозорче горе в дясно [Изображение: Screenshot-2019-11-16-22-42-54-601-com-o...uxmaps.jpg], от падащото меню избирате Maps settings, от показаният нов прозорец с опции отмятате Apply hill shadows,

6. Натискате "къдравото" прозорче горе в дясно [Изображение: Screenshot-2019-11-16-22-42-54-601-com-o...uxmaps.jpg], от падащото меню избирате Maps settings, от показаният нов прозорец с опции намирате надолу DEM based maps, избирате го и в новия прозорец отмятате Relief map,


7. Затваряте OruxMaps и го отваряте отново.

That`s all folks!

За реално 3D визуализиране на картата натиснете "къдравото" прозорче горе в дясно [Изображение: Screenshot-2019-11-16-22-42-54-601-com-o...uxmaps.jpg], от падащото меню избирате Map tools, от показаният нов прозорец с опции отмятате 3D Map

Enjoy!


Благодарности на всички участници в проекта - съставители, спомоществователи с живи данни /тракове и POI/ и дарители! Buga

До скоро и по-често сред природата!
.gif 12345.gif Размер: 59.87 KB  Сваляния: 7 260

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
[-] 7 потребители изказват благодарност на hrissim за това мнение:
  • achodemo, gmanev, gorila, Gri, milenvn, omer, scorceni
Цитирай
Аксесоари
#2

Едно видео в режим 3D на картата в Оруксмапс:

А картата е изцяло made in Bg , при това безплатна...!

[Изображение: bulgaria-flag-heart-3d-xs.png]

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
[-] 3 потребители изказват благодарност на hrissim за това мнение:
  • achodemo, omer, scorceni
Цитирай
#3

Всичко направих по инструкция, но картата ми не е релефна


Прикачени файлове Миниатюри
   

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай
#4

(2019-11-26, 18:39:28)getzov написа:  Всичко направих по инструкция, но картата ми не е релефна
Натиснете "къдравото" прозорче горе в дясно [Изображение: Screenshot-2019-11-16-22-42-54-601-com-o...uxmaps.jpg], от падащото меню избирате Maps settings, от показаният нов прозорец с опции отмятате Apply hill shadows

За 3d изгледа - Натиснете "къдравото" прозорче горе в дясно [Изображение: Screenshot-2019-11-16-22-42-54-601-com-o...uxmaps.jpg], от падащото меню избирате Map tools, от показаният нов прозорец с опции отмятате 3D Map

?

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
[-] 3 потребители изказват благодарност на hrissim за това мнение:
  • achodemo, milenvn, sapiora
Цитирай
#5

много благодаря, стана със сенките

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай
#6

При мен изгледа на картата няма нищо общо с клипчето. Картата е много натруфена с изолинии, докато на клипа е чиста и цветна и релефна, приятна за окото, но в действителност при мен не е. Ако знаете как да я оправя, моля помигнете. Тези опции в менюто на програмата въобще ги няма- Map tweaks, влизате в Mapsforge theme и отмятате/избирате Elevate, и влизате в Tweak Mapsforge theme натискате Map style и отмятате Hiking, просто не съществуват.
Цитирай
#7

(2019-12-14, 22:45:39)juspar написа:  При мен изгледа на картата няма нищо общо с клипчето. Картата е много натруфена с изолинии, докато на клипа е чиста и цветна и релефна, приятна за окото, но в действителност при мен не е. Ако знаете как да я оправя, моля помигнете. Тези опции в менюто на програмата въобще ги няма- Map tweaks, влизате в Mapsforge theme и отмятате/избирате Elevate, и  влизате в Tweak Mapsforge theme натискате Map style и отмятате Hiking, просто не съществуват.
Ползвайте последната версия на приложението! Current version (7.4.22) от сайта.

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
Цитирай
#8

Да, ясно, но не мога да сваля папките dem и съдържание  и папката theme и съдържание, нещо не се получава. Изгледал съм всички клипове питал съм 100 човека никой не можа да свали папките с файловете трябва файл по файл 1000 файла,майтапите ли се? Защо файловете в папките не ги архивирахте да се свалят на веднъж, подигравате се, ай със здраве.
Цитирай
#9

Аз също срещнах трудност със свалянето, ето ви още една връзка :

https://mega.nz/#F!GoFA3AgS!plUZE_cJ1IFefSM4dpGrHw

ще е активна до 15.01.2020г.

Xiaomi Redmi 6 pro
[-] 3 потребители изказват благодарност на getzov за това мнение:
  • bigbizo, hrissim, juspar
Цитирай
#10

Здравейте отново, в папка theme има папка bgm res, нея така ли я преместваме в  mapstyles или само файловете от нея?
Цитирай
#11

(2019-12-16, 23:07:26)juspar написа:  Здравейте отново, в папка theme има папка bgm res, нея така ли я преместваме в  mapstyles или само файловете от нея?
.
"3. Съдържанието на папката theme трябва да отиде в ...\oruxmaps\mapstyles" означава това, което пише буквално, а именно - всичко, което е в тази папка /съдържанието и/ отива в mapstiles. Не папката - съдържанието и.
Това, което съдържа. Само съдържанието. Част от което e и папка bgm res
Как разбирате следния текст "Съдържанието на чашата пълна с ракия трябва да отиде в стомаха и после в главата"?
Чашата заедно с ракията ли трябва да отидат или само ракията?

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
[-] 1 потребител изказва благодарност на hrissim за това мнение:
  • achodemo
Цитирай
#12

Чашата с ракия си отива където трябва сама. Не е нужно да се мисли даже Smile


[Изображение: ?banner=17991][/url]
Цитирай
#13

Ясно,значи ще си говорим празни приказки. Явно не сте прочели добре какво питам. В папка theme има подпапка, таа файловете да ги изкарам ли от подпапката гледам, че в нея има разни иконки, защото така като я сложа не ми се появяват иконки на картата в oruxmaps?
Цитирай
#14

При мен се получи идеално . Благодаря !
Предполагам , че ще има обновления на картата , тогава само основния файл ли ще се подменя или и всички останали ?

Nokia N97 mini > Nokia N8 > Samsung Galaxy S3 > Iphone 7 >Samsung Galaxy Note 9>>Huawei P30 Pro
Цитирай
#15

Според мен нещо не е наред. Никъде по картата не се появяват иконки. Само ги изписва. Например - сграда, църква и т.н. В папката е пълно с такива иконки, но на картата не се появяват. На каченото клипче се виждат ясно, че ги има. Моля, автора на темата hrissim и хората, които са я инсталирали и настроили да кажат как е при тях. Благодаря.
Цитирай
#16

(2019-12-17, 14:46:46)juspar написа:  Според мен нещо не е наред. Никъде по картата не се появяват иконки. Само ги изписва. Например - сграда, църква и т.н. В папката е пълно с такива иконки, но на картата не се появяват. На каченото клипче се виждат ясно, че ги има. Моля, автора на темата hrissim и хората, които са я инсталирали и настроили да кажат как е при тях. Благодаря.
Добавено в първия пост:

3. Натискате "къдравото" прозорче горе в дясно [Изображение: Screenshot-2019-11-16-22-42-54-601-com-o...uxmaps.jpg], от падащото меню избирате Map tweaks, влизате в Tweak Mapsforge theme натискате Map style и отмятате Hiking,
  - в същото меню надолу /под hiking/ можете да изберете какви обекти да се визуализират на картата - например ресторанти, барове, магазини, услуги, туристически и културни обекти и други.

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
Цитирай
#17

Всичко съм отметнал и НИЩО не се показва с иконки само с надписи и не е само при мен сигурен съм. Въпроса е как така ги има в папка, която си споделил, няколко стотици са символите в нея, а ние не можем да ги изкараме на картата и на клипа се виждат.
Цитирай
#18

(2019-12-17, 19:52:32)juspar написа:  Всичко съм отметнал и НИЩО не се показва с иконки само с надписи и не е само при мен сигурен съм.
Не бъдете сигурен, не е здравословно.
Обектите, които се визуализират на картата са точно тези, от папката, която коментирахте по-нагоре.
Тя е част от съдържанието на Theme и трябва да е преместена заедно с другите, където и е мястото.
Ако не се справяте - направете всичко отново, стъпка по стъпка, като предварително изтриете от устройството съдържанието на коментираните папки в ръководството от първия пост.

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
Цитирай
#19

Сигурен съм, защото съм питал не си говоря така. Всичко направих отново на чисто както е описано и пак не става. Друг колега ми пише, че и при него не се виждат символи, а само надписи. Това е. Жалко.Ако знаете помогнете, ако не здраве.
Цитирай
#20

Проблемът е, че и при мен няма иконки - само надписи, а всичко е отметнато...

Xiaomi Redmi 6 pro
Цитирай
#21

Това с иконките ясно, няма оправия. Видях на един клип качен в тубата, на стара версия на орукса, как в горният ляв ъгъл има постоянно указание колко е надморската височина като движиш по картата и тя се променя. В тази версия възможно ли е да показва така височината? Пробвах разни настройки, но само се появява курсора в центъра на екрана, но в горния ляв ъгъл го няма числото на текущата н.в.
Цитирай
#22

(2019-12-18, 20:02:11)juspar написа:  Това с иконките ясно, няма оправия. Видях на един клип качен в тубата, на стара версия на орукса, как в горният ляв ъгъл има постоянно указание колко е надморската височина като движиш по картата и тя се променя. В тази версия възможно ли е да показва така височината? Пробвах разни настройки, но само се появява курсора в центъра на екрана, но в горния ляв ъгъл го няма числото на текущата н.в.
Я за иконките пробвайте от трите вертикални точки горе в дясно -> Global settings ->  Maps -> KML overlays settings ->  Waypoint Icon size дайте (60.0) При мен е тази стойност.
Още една - от трите вертикални точки горе в дясно -> Global settings -> Maps -> Mapsforge settings -> Symbols scale factor при мен е (1)
Това с иконките няма начин да няма оправия.
Чисти се кеша на Оруксмапс, деинсталира се, трие се папката му, рестартира се телефона, инсталира се наново и се почва от начало мо-та-мо по инструкцията. Мо-та-мо.
Щом на над 95% от хората им работи нормално.

За показване на надм. височина не съм открил настройка.
Дайте връзка към клипа.

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
Цитирай
#23

Ето: https://www.youtube.com/watch?v=cY7gbO3_...e=youtu.be

Всичко направих както описваш и за съжаление без промяна.
Цитирай
#24

(2019-12-18, 22:50:46)juspar написа:  Ето: https://www.youtube.com/watch?v=cY7gbO3_...e=youtu.be
Надморската височина се показва. В менюто:
От трите вертикални точки горе в дясно -> Global settings -> Потребителски интерфейс -> User Interface Wizard -> Next -> Next -> Next - тук се избира GO TO DASHBOARD BUILDER, намира се от всички и се отмята Altitude (DEM) После с пръста задържате в/у него и го местите най-отгоре примерно. Отмятате горе в дясно чавката да потвърдите промените. Излизате от менюто и проверявате. Експериментирайте.
По този начин персонализирате какво да визуализира курсора в дашборда /таблото/, който е долу.

Xiaomi 11T Pro, 8/128, Black | xiaomi.eu Stable V14.0.4.0.TKDMIXM_v14-13
Цитирай
#25

Понеже, разбирам че пишещия е по някакъв начин свързан с екипа на БгМаунтънс искам да обърна внимание, че отваряйки онлайн картата през Орукс-а символите са доста дребни и трябва да сложа зуум нивото на 125-150% за да се четат символите, на офлайн картата /гармин формата/ и на другите карти пък в такъв случай стават малко едри, като за пенсионери
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)