Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ips lcd vs super amoled?Какво е вашето мнение?
#51

(2020-10-02, 13:57:52)kery70 написа:  Това което се вижда от снимките е, че фокуса е на втория телефон, Ноте 10, особено на втората, другото което ми прави впечатление са бузите и човката на папагала. На Покото цветовете са малко по-топли, малко по “измити”, но белия цвят е почти бял, при Самсунга бялото е розово/лилаво.

Не е фокусиран Ноута, така си е в действителност. Толкова си могат ЛСД дисплеите. Преди години са биле върха на технологията, но вече са в миналото. Самсунг, ако си ползвал, трябва да  знаеш, че може да си ги направиш и по-убити от на Покото. И между другото, няма втора снимка, а е зумната първата от галерията.

1916 
Цитирай
Аксесоари
#52

Пуу, айде пак се почна да се плюе по Самсунг, нищо че масово прави дисплеи за други марки.
Цитирай
#53

И какво, трябва да си затворим очите и да възхваляваме ли, и на бледо розовото да казваме бяло? Къде видя плюене че, не разбрах? Бялото не е бяло факт, както е факт че не е само при самсунг, забелязва и при другите марки, вкл и ябълките с олед екрани. Също факт е че черното при лсд не е баш черно, а ти ако искаш може да се прекланяш и боготвориш сляпо която марка си искаш.
Цитирай
#54

Ей го па и тоя - надъхал се да си приказва наизуст и не прочел изобщо: аз какво съм написал по-назад в темата бе? И то не само в тази съм го писал - ако част от голямата реклама на диодите е дълбокото черно, то бялото им не е най-бялото. Само че какво общо има технологията с това, че се плюе за ей-така един от топ производителите, който със сигурност не е идеален, какъвто не е и никой - понеже не си наясно и с това: в този форум е тенденция. И понеже те виждам, че си много умен, да ми отговориш на следното:
1. Някъде аз да величая Самсунг?
2. Някъде да поисках някой да се прекланя пред тях?
3. Да съм изтъкнал някой производител като идеален или поне за предпочитане?
Цитирай
#55

(2020-10-02, 19:09:41)fifth_root написа:  Ей го па и тоя - надъхал се да си приказва наизуст и не прочел изобщо: аз какво съм написал по-назад в темата бе? И то не само в тази съм го писал - ако част от голямата реклама на диодите е дълбокото черно, то бялото им не е най-бялото. Само че какво общо има технологията с това, че се плюе за ей-така един от топ производителите, който със сигурност не е идеален, какъвто не е и никой - понеже не си наясно и с това: в този форум е тенденция. И понеже те виждам, че си много умен, да ми отговориш на следното:
1. Някъде аз да величая Самсунг?
2. Някъде да поисках някой да се прекланя пред тях?
3. Да съм изтъкнал някой производител като идеален или поне за предпочитане?

Спри да хвалиш и боготвориш Самсунг!
Прекаляваш!

ахахаххаха

Бъзикам се бе Big Grin

А това бяло може да си го настроите от режимите.
На моето LG V40 съм го сложил на режим "Експерт", защото така бялото е най-бяло, цветовете са най-наситени и хубави, а в същото време картината е и най-детайлна, преди това бях на режим "Спорт", но там картината не е толкова детайлна. Другите режими пък направо си розовеят или жълтеят, но някои харесват топли картини, аз харесвам студените.
Цитирай
#56

А, няма как, на мен даже ми плащат за това, знаеш как е, ти си от другарите LG. Дори когато не си купувам Самсунг (аз всъщност веднъж съм си купувал), гледам устройството да е с максимален брой компоненти от тях.

И на мен повече ми допадат студените, но те са по-натоварващи, а по-често топлите се доближават до по-реалните.
Цитирай
#57

О, да, знам много добре-на мен LG ми плащат на символ по 16 лв (8 евро).
Пиша всякакви тъпотии и правя пачки.
Ей го, за 3 реда тъпня-2000 лв !

Някой от тука да е виждал това чудо с 4k OLED екран?
И някакви впечатления, дали отвява цялата конкуренция или е поредния маркетингов трик в света на смартфоните?

Цитирай
#58

greensmoke ти пък голям базикчия стана, до вчера пишеше на хората стихотворения.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#59

(2020-10-02, 19:04:56)kery70 написа:  Бялото не е бяло факт, както е факт че не е само при самсунг, забелязва и при другите марки, вкл и ябълките с олед екрани.

При ябълките, ако изключиш True Tone и усилиш на максимална яркост бялото е наистина бяло. Дори като сравнявам LCD-то на лаптопа ми жълтее/червенее, а на телефона ярко бяло.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#60

(2020-10-02, 19:55:16)centur написа:  При ябълките, ако изключиш True Tone и усилиш на максимална яркост бялото е наистина бяло. Дори като сравнявам LCD-то на лаптопа ми жълтее/червенее, а на телефона ярко бяло.

Лаптоп с наистина качествен дисплей е... двойно на цената, на която би взел същите параметри с обикновен дисплей. В крайна сметка си с топ модел на Епъл, при който си с топ дисплей на Самсунг. Big Grin

Хубав бял цвят не е нещо невъзможно при OLED, може би е просто по-лесен за постигане при IPS LCD, обратното на черния.
Цитирай
#61

Първо ще те помоля най-учтиво, да не ми говориш на “тоя” и на “бе”, това ей така от елементарно възпитание, второ, коментирал съм сниката с папагалите качена по горе. И трето това че винаги се изказваш за капак и трябва да си с последно мнение, не го прави меродавано. Айде със здраве.
Цитирай
#62

(2020-10-02, 20:17:14)kery70 написа:  Първо ще те помоля най-учтиво, да не ми говориш на “тоя” и на “бе”, това ей така от елементарно възпитание, второ, коментирал съм сниката с папагалите качена по горе. И трето това че винаги се изказваш за капак и трябва да си с последно мнение, не го прави меродавано. Айде със здраве.

То точно от твоето елементарно възптиание (да подскочиш, като че някой теб конкретно те е засегнал или накарал нещо) ми написа тия глупости по-горе (че "сляпо възхвалявам" някой си), така че опитай с нещо по-различно от отдавна остарелите форумни похвати с възпитанието, комплексите (не че си споменавал такива, не ти слагам думи в устата, както ти на мен), кой налага мнение и струва ли. Но най-вече - гледай стойността на твоите, ей-така - приятелски, да ти върна за здравето и за това, че си ми верен последовател. Само да ти кажа, че ако за теб нещо казано (написано) не е стойностно, не означава че не е (то може и да не е, признавам - не съм Господ, ако някой не е забелязал).
Цитирай
#63

greensmoke не е нужно да ми пишеш стихотворения и на мене. Но ако продължаваш защо ли да не отворя една тема и там всеки да постне какво си му писал и да види админ, не модератор и да те предупреди.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#64

Ами отвори такава тема, ще е интересно, щото вече и аз не помня какво съм писал.
Цитирай
#65

@fifth_root, аз приключих с тази тема и ти предлагам и ти да направиш същото. Защитниците на старата технология LCD по скоро се опитват да внушат на себе си, че въпросните LCD панели са ултра, мега, гига и по-добро няма. В неуспешните си опити да си наложат мнението, започват да се чувстват обидени и да плюят по други марки ( в случая Самсунг), защото не използват любимите LCD.
Щом имам възможност ще използвам ПО-ДОБРИТЕ и НОВИ технологии. Никога няма да се върна на телефон с LCD дисплей, крушка с жичка, кола с карбуратор, телевизор с кинескоп, ............

1916 
Цитирай
#66

Имал съм два телефона с AMOLED дисплей. Последният беше S10+. Изпитвах сериозен дискомфорт на очите при работа с него. Минах на Huawei с IPS и всичко е нормално. Може би очите ми са привикнали към IPS вследствие работата с монитор. Не е въпрос коя е по добрата технология а комфорта при ползване. Особено ако часове се взираш в екрана.
Цитирай
#67

Големия недостатък на OLED дисплеите е ШИМ-а. Китайските марки решиха проблема преди повече от 2 г., но Самсунг неглежират проблема. Може би 2021 ще направят нещо по въпроса и ще го обявят за иновация по примера на ебалките.

1916 
Цитирай
#68

Доста сте изписали по темата.
LCD и OLED панелите са дискусионна и спорна тема от много години. И двете технологии имат предимства и недостатъци.
В момента OLED се налагат заради повечето възможности за промяна в дизайна, могат да се извиват и да приемат най- различни форми. Друго предимство е възможността за прозрачност, без подлежаща подложка.
Повечето оплювате LCD като стара технология, ниско качество, отживелица, но това не е вярно. В момента се подготвя нова технология на Micro Led дисплей, който ще е по-добър от OLED, така че и Super Amoled започва да клони към отминаваща технология.
LCD матрицата е по-лека за очите и е подходяща за повече часове на четене и гледане, има по-дълъг живот на експлоатация и значително по-малко трептене при ниско ниво на яркост. OLED матрицата е с по- наситени цветове, поради по-добро управление на всеки активен пиксел, позволява повече опции за управление при мобилни устройства, но е значително по- натоварваща за очите, особено при намаляване на яркостта. Появяват се сериозни трептения, които изискват софтуерно стабилизиране. OLED има по - кратък период за експлоатация поради прогаряне на органичните кристали.

Може още много да се обсъжда. Важното е какво иска човека, който си избира даден тип матрица за дисплея на мобилното устройство.

Изпратено от моят moto g 5G plus с помощта на Tapatalk
Цитирай
#69

(2020-10-08, 13:04:45)pacemaiker написа:  ........
Повечето оплювате LCD като стара технология, ниско качество, отживелица, но това не е вярно. В момента се подготвя нова технология на Micro Led дисплей, който ще е по-добър от OLED, така че и Super Amoled започва да клони към отминаваща технология.
........

Бях писал, че приключвам с тази тема, но не можах да се въздържа от горното подвеждащо твърдение.
LCD наистина е стара технология и си отива, така както си отидоха флопи дискетите. 
micro LED няма нищо общо с LCD технологията. micro LED и OLED - ако все още не сте забелязали и двата термина имат името LED, което означава, че тези панели са направени с помощта на светодиоди. Тези диоди излъчват собствена светлина, която е много различна от LCD, която се нуждае от специално подсветка. Както microLED, така и OLED панелите са в състояние да създадат много високи коефициенти на контраст и по-дълбоки черни цветове. Тъй като няма подсветка, когато тези диоди вече не излъчват светлина, те вече не консумират енергия, което води до по-добър живот на батерията. 
Разлика между OLED и micro LED:
Микроскопичните светодиоди на micro LED са по малки и не съдържат органични материали. C по малките си размери micro LED( няма поляризиращ и капсулиращ слой) позволява да се правят по-тънки устройства.

1916 
Цитирай
#70

Не твърдя, че LCD и Micro Led са в една линия на технологията, а че OLED също не е бъдещето. В дискусията беше добре да се спомене, че има шанс OLED да бъде изместен от следващо ниво технология, това е моето твърдение.
По отношение на LCD има достатъчно информацията по темата и няма смисъл да спорим - дали е отживелица, стара, още повече, че някои твърдят, че е евтина, което не е баш така. Определено производствения опит за LCD е много повече години и е проверена технология.
Да очаквано е да има глад за иновации след като всеки иска нещо по - ново и различно. Така и има OLED.

Изпратено от моят moto g 5G plus с помощта на Tapatalk
Цитирай
#71

Точно това съм разбрал, че според теб microLED и LCD са една и съща технология. Явно е моя грешка, за което се извинявам.
LCD е пътник. Без съмнение някой ден и LED ще е в миналото, но сега е времето на тази технология и тя продължава да се развива. Това се вижда с microLED. Някъде бях чел, че Ябълките са инвестирали 300 млн. $ в производствени мощности за microLED панели, които ще бъдат предназначени за техните часовници, а в бъдеще и в другите им устройства

1916 
Цитирай
#72

(2020-10-08, 18:12:41)milss написа:  Точно това съм разбрал, че според теб microLED и LCD са една и съща технология. Явно е моя грешка, за което се извинявам.
LCD е пътник. Без съмнение някой ден и LED ще е в миналото, но сега е времето на тази технология и тя продължава да се развива. Това се вижда с microLED. Някъде бях чел, че Ябълките са инвестирали 300 млн. $ в производствени мощности за microLED панели, които ще бъдат предназначени за техните часовници, а в бъдеще и в другите им устройства
Да, и аз четох, че Apple инвестират в MicroLED, засега имат големи надежди за още по-високо ниво на детайлност и по-ниска консумация на електричество.
Ще видим.

Лично аз притежавах няколко телефона от серия S на Samsung със Super Amoled матрица, но имах сериозно натоварване на очите. Прочетох доста проучвания. Открих сериозното ниво на трептене под 50% яркост на екрана. Изключването на някои пиксели и яркостта на други, определено създава илюзорен ефект при опресняването на картината. Някои китайски производители създадоха софтуерен Dimming, Anti-Flicker ефект и т.н. Проверих смартфоните на Xiaomi, OnePlus, Oppo във високия клас, определено спомага за редуциране на трептенето, но пак си има леко дразнене.

Знам, че LCD е вече по-стара технология, но по-лесно се контролира качеството на яркостта и трептенето е значително по-ниско .

Опитах с доста добри Amoled, Super Amoled и дори OLED екрани, но очите ми се товарят доста.
Единствено, не знам кой е производител на екрана на една стара Microsoft Lumia 950, но с него имах значително по-слабо дразнене за очите.

Та по стечение на обстоятелствата се върнах на IPS LCD и към момента съм с LTPS IPS LCD, с 90 hz честота на опресняване. Мога да кажа, че цветовете са сравнително добри, трептенето е значително по-ниско и след работен ден от 9 часа на компютър почти без прекъсване, нямам проблем да си играя със смартфона, без кофти усещане след 2-3 часа използване.


Изпратено от моят moto g 5G plus с помощта на Tapatalk
Цитирай
#73

Китайските марки не само във високия, но и в средния нямат ШИМ ( почти). Самсунг както съм писал в по горен пост нехаят по въпроса.
Лично на мен не ми пречи, но има доста хора които усещат негативното влияние.

1916 
Цитирай
#74

https://mobilebulgaria.com/news/parviyat...o-4-godini Ето я новината.
На iPhone OLED дисплея, който е производство на Samsung няма такива проблеми и аз идвам от Note 9 и там дразнеше след по-дълго ползване.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#75

Ето едно сравнение на различните дисплеи за ШИМ  https://www.youtube.com/watch?v=UsW601PbEtU
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)