Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Сравнение на цените между Англия и България, декември месец 2020 го?
#1

Колеги, наскоро бях в 2 месечна командировка в Англия. Направи ми впечатление огромната разлика в цените на много хранителни и нехранителни стоки, някои от които 2-3 пъти по-евтини отколкото в БГ!!! Ще изредя кратък списък на тези, за които се сещам:

Кисело мляко, 500 гр., 9% масленост: 45p/ 90 стотинки
Саламурено сирене/фета- 8.50 лв./кг
Моцарела, 200 гр.- 43p/ 86 стотинки. В Бг- 1.60 лв. за 125 гр.....
Консерва риба тон филе, в слънчогледово олио, 160 гр.- 75p/ 1.50 лв. В Бг от 3 лв. нагоре...
Консерва печен боб в доматен сос, 400 гр.: 29-35p/ 60-70 стотинки
Хляб, пълнозърнест и бял, 800 гр.: 45p/ 90 стотинки. Хляба е по-евтин оттук по дяволите....
Кашкавал/Чедър: 400 грама, различни видове, 1.79 паунда/ 3.60 лв.
Плодов конфитюр, 350 гр., 38 % плодове- 40p/ 80 стотинки
Конфитюр, 340 гр., 55-60% плодове- 1 паунд/ 2 лв.
Мед- 350 гр.- 85p/ 1.70 лв.
Фъстъчено масло, 350 гр., 96 % фъстъци, 2 % фъстъчено олио, 1 % тръстикова захар- 85p/ 1.70 лв.
Прясно изпечени 5 броя понички с над 10 вида пълнеж- плодов, солен карамел, бял крем- 50p/ 1 лв.
Банани- пакет от 5 броя, 1.2 кг.: 79p/ 1.60 лв. Тук дори на промоция са по-скъпи...
Ананас, цял плод- 79p/ 1.60 лв. В Бг от 3.50 лв. нагоре...
Мокри кърпички, 60 броя: 45p/ 90 стотинки
Гел за пране, 1 литър, 25 пранета: 1 паунд/ 2 лв.
Енергийна напитка, 250 ml, с кофеин и витамини, Red Tinder: 23p/ 46 стотинки
Вода за уста, антибактериална, 500 ml: 39p/ 80 стотинки
Вода за уста, 500 ml, Aquafresh: 1 паунд/ 2 лв.
Шоколад, млечен, черен или бял, 100 гр.- 30p/ 60 стотинки. Без палмови мазнини!!!
Шоколад с цели лешници или с ядки и сушени плодове, 200 гр.: 79p/ 1.60 лв.

[Изображение: 32787735.jpg]

Блокчета тъмен шоколад с уникален ментов аромат After Eight, 300 гр.: 1.50 паунда/ 3 лв. В България 5-6 лв. за 200 гр.......

[Изображение: 32787734.jpg]

[Изображение: 32787737.jpg]
Вляво виждате черен чай, закупен от Била България, 20 пакетчета от 1.5 гр., цена- 1.60 лв. Вдясно- 80 пакетчета черен чай по 3 гр, от Алди, за 89p/ 1.80 лв......Разликата в качеството, аромата и вкуса е фрапираща и бг продукта замина директно в кофата...

Въобще няма да отварям дума за разликата в заплащането- в Англия всеки може да започне неквалифицирана работа за 100-120 паунда на ден, да вземе държавен заем за обучение за колеж/университет, който дори не се връща, освен ако не минете определен годишен доход, и да се издига постепенно нагоре, ако има желание и хъс.

Има и недостатъци естествено, начело с отвратителното дъждовно време- може да вали по 5 пъти на ден, слънцето се показва рядко, но за сметка на това е ниско над хоризонта и при шофиране заслепява яко. Идеални неща няма на този свят, но всички виждате как ни ограбват нашите производители и търговски вериги- веднъж с по-високи надценки и цени от английските и втори път с по-ниските доходи.


Цитирай
Аксесоари
#2

Ние па сме по-убави
Извън шегата, просто съм в потрес

Sent from my Pixel 3a using Tapatalk

Google Pixel 6a
Цитирай
#3

(2020-12-27, 18:12:27)slavkov написа:  Извън шегата, просто съм в потрес

Аз също....

Банкови услуги- в Бг имам карти в две банки. И в двете ми взимат по 2 лв. такса на месец за "поддръжка", отскоро въведоха такси за внасяне и за теглене на собствените ми пари на гише. На банкомат ми взеха 1.30 лв. за теглене от чужд банкомат и 30 стотинки за теглене от собствен...

В Англия си отворих акаунти в две от големите банки. Безплатно, няма такса поддръжка, защита до 85 000 паунда на парите ви от държавата. Безплатно теглене от почти всички банкомати в Англия, собствени и чужди, с надпис Безплатно теглене ( над 90% от банкоматите са такива), безплатно теглене на гише в банката без предизвестие( изтеглих 2 000 паунда накуп без проблем). Всеки един превод пристига мигновено или в рамките на броени минути по сметката ви. Същото важи и ако вие изпратите пари.


Цитирай
#4

Затова много българи са мигрирали в Англия.
Не знам какво ще се случи след като Брекзит е вече в сила и догодина ще се променят ли някои неща.
Не съм наясно какви са договорките с Европейския съюз.

Иначе тежката истина е такава - в България ниско заплащане, липса на уважение към работещия, банките обират хората, защото всичко довежда до нужда от кредити и т.н.

Изпратено от моят moto g 5G plus с помощта на Tapatalk
Цитирай
#5

(2020-12-27, 18:59:28)pacemaiker написа:  Затова много българи са мигрирали в Англия.

Иначе тежката истина е такава - в България ниско заплащане, липса на уважение към работещия, банките обират хората, защото всичко довежда до нужда от кредити и т.н.

Напълно съм съгласен.... Иначе нищо няма да се промени за който е вече там. Всеки, който е искал си е извадил статут и за другите документи няма проблем.

Намерих снимки на поничките. Прясно изпечени  във всеки един магазин от веригата Morrisons, с уникално вкусен пълнеж и буквално без пари. Кога наша верига ще пусне такива понички за 1 лв.??? Нещастници...

[Изображение: 32788991.jpg]
[Изображение: 32788992.jpg]


Цитирай
#6

Сега е време да разгадаем малко митове от написаното.
1. Нискоквалифициран труд за 100-120 паунда лесно няма. Шофьор в Теско и Амазон взима 80 паунда преди данъци. Строителен работник общак взима 70-80 паунда преди данъци. Тъй наречения майстор взима 100-120 преди данъци. Данъците са около 20% грубо.
2. Много леко и тънко се забравят разходите. Нормална квартира да живееш със семейството си от 1000 паунда нагоре в добрия случай.150-200 паунда за стая ако си сам и живееш като скот с още 20 човек с две бани в къщата. Застраховка за среден клас автомобил 1000 паунда на година, роуд такс около 400 паунда на година. Храната на детето в училището 120-140 паунда на седмица, зависи от училището. Не не може да си носи от вкъщи.
3. Храната им е генерално по евтина така е,но зависи какво пазаруваш. Ако пазаруваш собствените марки цените са много добри, ако ли не няма за 1 паунд понички.
4. Банковите им услуги са добри поради огромната конкуренция, това е факт. Разбира се и там има скрити подводни камъчета ама те са около година след като са те привлякли като клиент. Имат уникална преносимост на услугите без особено много бюрокрация.
5. Банкоматите с безплатно теглене не са 90%,а където има такъв винаги има опашка.
6. Сега мечтателите да направят аритметиката и ако им изнася Терминал 2,че 31.12 е близо.

Такива сладки историйки може да разправяте на някой който не се е докосвал до ОК.

Весели празници.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung Galaxy S10 Plus
Цитирай
#7

Johnnie човек като излезне малко в чужбината и веднага грейва, че всичко е по-хубаво.

към автора на темата: Каква е целта на темата?
Цитирай
#8

@Johnnie + 1 репутация, че в тоя раздел няма.

Изпратено от моят Redmi Note 9S с помощта на Tapatalk
Цитирай
#9

Всеки си има мнение, няма лошо. Наема не е толкова страшен. Стая 150-200 паунда, ако си сам. Ако сте семейство, след време взимате кредит и си изплащате собствена къща за 100-200 000 паунда. Такива случаи много в Англия и лично познавам такива хора. За деца щом говорите и за училище- споменете, че за всяко дете ви дават всяка седмица детски надбавки и отделно Юнивърсал кредит(който въпреки името си е вид социална помощ). В самолетите от Англия е пълно с хора с малки деца, защо мислите не си раждат децата в Бг Smile

Шофьор за Амазон взима минимум 120 паунда на ден, след като си отвори фирма отива на 140 паунда. Не знам дали инфото ви е старо или просто подвеждате, но се запознах с такива хора и инфото ми е от първа ръка. Има и много други възможности за работа по разни складове и подобни, със заплащане около и над 100-120 паунда на ден.

Сега за мобилните услуги, които отново са с много по-добри условия от БГ. За такса 15 паунда на месец (30 лв.)- неограничени разговори, неограничени смс-и, 45 GB интернет!!!!!!!, от които до 15 GB неизползвани се прехвърлят за следващият месец. След 3 дни ми заредиха и 5 паунда подарък по сметката, тоест за вторият месец офертата ми излезе за 10 паунда (20 лв.), а интернета: 45 ГБ +15 ГБ неизползвани= 60 ГБ. От 2 дни съм в Бг, роуминга тръгна автоматично, ползваш всичко включено в плана на макс и без ограничения. Вчера съм изразходил около 5 ГБ нет, днес още толкова. Неограничените разговори и смс-и важат и към бг номера, нещо което нашите оператори така и никога не пуснаха....

От 2 месеца не съм дал и един лев на А1 и планирам така да остане още поне 2 месеца Smile Картата на О2 може да се зарежда с дебитна карта и да се ползва безпроблемно до 2 месеца и половина в роуминг в ЕС и съответно във България. Докога нашите оператори ще се стискат с този интернет, подиграват с потребителите и няма да предлагат нормални условия като в цяла Европа.....!!!???


[Изображение: 32783226.jpg]

Други оферти: за 5 паунда ( 10 лв.) неограничени разговори и смс-и към всички: https://www.o2.co.uk/shop/sim-cards/pay-...8b81fdb131
За 15 паунда- освен горното и неограничен 5G интернет: https://smarty.co.uk/plans/unlimited?vc=...49788fa9d8


Цитирай
#10

(2020-12-27, 20:35:18)ndsbg написа:  Johnnie човек като излезне малко в чужбината и веднага грейва, че всичко е по-хубаво.

към автора на темата: Каква е целта на темата?


Целта е да се покажа каква помия е България и видиш ли колко хубаво е в чужбина. Хубаво е да на почивка. Специално от автора можете да прочетете как тук ни стрижат всичко,как сме постоянно от прецаканата страна,как абонаментен план за 25лв е супер дупер скъп за България, как у чужбина за 33 паунда взимаш всичко що можеш,че даже и те черпят от оператора, как махаш домашния нет и взимаш мобилен за цялото къща. Ама няма да чуеш за супер смотаната мрежа с откровено скапано покритие и то в Лондон, няма да чуеш,че скоростта на мобилния е в най-добрия случай около 25-30мбита, няма също така да чуеш,че уж неограничения нет има едни такива условия,че ако надвишиш лимита нормален за един потребител те режат. Няма да чуеш,че домашния е по телефонната мрежа и имаш влакно в най-добрия случай до таблото на улицата и ей такива ти му работи.

Едит:
Инфото ми е от първа ръка.
100-200 паунда за къща в Лондон и един мърмот завива шоколад. Къща на Bowes Road без никакви подобрения започва от 500к паунда. Помощи за деца се взимат ако докажеш,че нямаш доходи над определена цифра,но трябва и да работиш. Повечето декларират,че майката работи ако домашен помощник фиктивно със минимална ставка, а бащата укрива какво взима реално и 40% от сумата му я плащат под масата. Е такива ти му работи. И инфото ми е абсолютно достоверно. Да в момента шофьор на Амазон може да взима малко повече поради това,че им се вдигна доста работата и бачкат по минимум 12 часа за тази заплата.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung Galaxy S10 Plus
Цитирай
#11

Уникални изводи за страната ни! Това само от 2 месеца командировка, в която слепците прогледнаха и решиха да отворят очите на простолюдието.
Колко хора четат за поничките и цъкат с език преразказвайки историята за евтинията на запад.
Квалификациите за страната ни са толкова несътоятелни, че са направо смешни. Банки, мобилни оператори, junk food......... това се ползва за изводи и паралел. Има и по-важни неща от търбух пълен с Tesco Value.
Просто не съм съгласен, и това си го позволявам да го кажа след години прекарани на островчето и зад големия гьол.

Изпратено от моят M2007J3SG с помощта на Tapatalk

Huawei Mate 20 lite 
Цитирай
#12

(2020-12-27, 20:46:41)Johnnie написа:  Да в момента шофьор на Амазон може да взима малко повече поради това,че им се вдигна доста работата и бачкат по минимум 12 часа за тази заплата.

Аз и в България познавам хора да работят по 12 часа, но не взимат 120 паунда надница, а 3-4 пъти по-малко Smile  Много българи са се насочили към по-лека работа- куриер за Royal mail, доставки на храна с приложения като Deliveroo, по летищата работят много наши и отзивите са за сравнително лека работа, а надницата от 8 и нещо паунда на час си върви и т.н.

Това не е съвет да се емигрира, който е искал да емигрира е вече там, а другите така или иначе не могат от първи януари. Това е опит за замисляне- защо в Бг почти всичко, което погледнеш е по-скъпо/по-неизгодно за потребителя: хранителни стоки, нехранителни стоки, банкови услуги, мобилни услуги. Очевидно е , че нашата икономика страда от тежки изкривявания и олигополи в ущърб на потребителя.

Пореден пример за неадекватните цени в БГ: витамини Centrum. В Англия опаковка от 30 таблетки е 3 паунда/ 6 лв. Тук сега погледнах цените- от 14 до 20 лв. за опаковка с 30 таблетки. Ако за някой това е нормално, за мен не е.

[Изображение: 32790476.jpg]


Цитирай
#13

И аз да добавя нещо, освен наеми и застраховки. В магазина добре, а в ресторанта цените как са? Да речем, наложи ти се да сложиш няколко импланта или металокерамика в устата. Цените ?
Онзи ден, за мача Джошуа Пулев PPV таксата е била 25 паунда...

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
Цитирай
#14

Оставям това тук.
https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/London

Cost of living index in London is 91.97% higher than in Sofia.
Rent in London is, on average, 398.76% higher than in Sofia.

И копирам само няколко реда.
Preschool (or Kindergarten), Full Day, Private, Monthly for 1 Child 1,452.59 £
International Primary School, Yearly for 1 Child 18,145.45 £

Internet (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL) 31.20 £ (30 паунда за 60mbps? хаха тук за 30лв. взимаш оптичен нет 300mbps +тв)

Apartment (Rent) (1 bedroom) Outside of Centre 1,257.70 £

Жалко,че не пише данъците и таксите за апартаменти/коли.

Иначе за почивка става, но за живот си е много дебело. Има къде къде по добри и евтини страни за живот.


(2020-12-27, 22:00:34)dani_z25 написа:  наложи ти се да сложиш няколко импланта или металокерамика в устата. Цените ?

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

Всички Българи там идват да си правят зъбите тук, то това не е случайно Big Grin

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#15

(2020-12-27, 21:50:43)milenvn написа:  Аз и в България познавам хора да работят по 12 часа, но не взимат 120 паунда надница, а 3-4 пъти по-малко
Некоректно е да се приравнява една валута към два стандарта на живот! Там изкарват в паундове, но и харчат в паундове.

пп
Иначе е екстра да изкарваш паундове, а да харчиш в левове.. личен опит.


Изпратено от моят Redmi Note 9S с помощта на Tapatalk
Цитирай
#16

Аз това исках тамън да напиша. Не е коректно да се приравняват и да се обръщат валутите.
Цитирай
#17

Англия са едно малко островче, където са натъпкани 65 милиона. По гъстонаселеност са 5 пъти повече от България. Естествено, при голяма гъстота на населението и сравнително добър стандарт на живот, има голяма конкуренция и по-ниски цени на услуги. Ама то не е само да отидеш на екскурзия и да установиш, че поничките и мобилните услуги били по-евтини. Но авторът на темата не пише колко е едно билетче за градският транспорт, няма си на идея колко са данъците, застраховките и т. н.Бях там за седмица и не съм бил в по подтискаща държава. Сиво, мрачно, няма цвят никъде...имам приятел от Австралия, който много обича да идва в България лятото и супер много му харесва..защото е на почивка и не живее тук.

Samsung Galaxy S22 Ultra 
Samsung Galaxy S10 Plus,Prism White
Samsung Gear S2 Sport Watch
Huawei P20 Pro
Цитирай
#18

Пичове, съпоставате тяхната дневна надница с тарифата на моб оператор. А сета съпоставете нашата  дневна надница с тарифана на моб. оператор. Не съм правил снимки как е в немечко, но в техния лидл пълниш количка за 10 евро, а тук нищо не пълниш за тази сума. Мнго от нещата наистина са по-ефтини от тук, а там получават повече! Когато тук протестираха за уж най-високите цени на горивото, ми стана смешно и на синовете си пратих снимка от колонка в Белгия и Франция, да видят как не е така.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#19

(2020-12-27, 23:02:52)Nilson написа:  Бях там за седмица и не съм бил в по подтискаща държава. Сиво, мрачно, няма цвят никъде...имам приятел от Австралия, който много обича да идва в България лятото и супер много му харесва.

Отвратителна държава, надути, груби и пияни британци, гадно време. А и като знам как ни обичат! То Британия изобщо кой ли обича, освен своя любовник САЩ. Иначе във Франция е също евтино. Но не всичко. Виждал съм картофи например близо 20 наши лв за кило!
Топ качество. Но цените са хубави, както и заплатите. Наемите си ги бива, но цените на жилищата, особено в големите градове, са направо отказващи. Ама то и тука е така-80% бухат за 600 лв, работодателите ходят на Хавай и купуват на любовниците си S класи , а апартаментите по 100 000. Ганьовска работа!

А за Австралия-много смелост се иска да живееш там. Изключително място, уникална природа, но и наблъскано с най-отровните животни в света. Бях гледал някъв пич си захлюпи у тях в Сидни с една стъклена чаша най-отровния паяк в света (Атракс) и вика, че често тия паяци влизали в тях. А може за 15 минути да те убие! Един друг такъв паяк пък гледах в чаршафите на леглото в хотел в Сидни! Едно семейство пък гледах как бащата държи в ръце бебето си снима един тайпан в съседната стая и спокойно вика: Най-отровната змия в света ни е дошла на гости.
Та, Британия със своето умряло и гадно време си е направо рай  Lol Lol Lol
Цитирай
#20

Пичове забравяте едно основно нещо-"Бях за 2 месеца командировка......".Това си е оптималния вариянт....Изкарваш там,харчиш тук.Малко е заблуждаваща работата защото наистина нещата от първа необходимост при тях са по-евтини,говорим за храна,дрехи,горива и т.н.Това си е в следствие на политиката на самите държави.Шока наистина го има като сравниш цифрите 1 към 1 надница/стока.и голямото,НО.Всичко е яко докато не решиш да заживееш там.Почва се жилища,услуги,наеми и данъци......ех тези данъци!Та мисълта ми е,че може добре да се живее,но не и с идеята ще поживея 1-2 години и ще натрупам пачки.Става ако живееш като скот и трупаш всяка стотинка,но пък баси и живота е това.Както каза един колега по-горе 20 души с 2 тоалетни и супер мизерия.Тук говорим за хора общи работници и без занаят.Кадърни и работни хора имат голям шанс за просперитет както навсякъде.С разликата,че в чужбина шанса е по-голям отколкото в България.
Цитирай
#21

Емигрантски живот в Лондон не пожелавам и на най-големия си враг Big Grin. Живота в Англия е ок ако живееш в провинцията. Когато аз преди няколко години плащах по 500 паунда за самостоятелна стая в къща с още 7 човека, мой братовчед плащаше 680 за цяла къща на 100км от Лондон. Има една уловка обаче, извън Лондон трудно се търси работа за добри пари, особено неквалифициран труд. Цените на храните, особено ако не си претенциозен за здравословен начин на живот наистина са по-добри от тук. Мобилни и банкови услуги също са на ниски цени спрямо стандарта им. Качеството на мобилните услуги обаче е под всякаква критика, особено обхвата. ДОмашните услуги са скъпи, ако имаш проблем чакаш неопределено време да го разрешат. Чакал съм повече от месец да дойдат да си оправят рутера от ВТ, инфраструктурата в старите квартали е на нивото на нашата през 90те. Масово емигрантите работят за минимална заплата или близка до нея, Лондон е пълен с всякаква гняс и особено източен Лондон е едно огромно гето. Цените на имотите в рамките на града са умопомръчителни, а ако все пак искаш нисък наем или цена на имот, трябва да си извън Лондон и да пътуваш по час-два до работа и обратно. За да изкарваш добри пари като нискоквалифициран работник, трябва да си скъсваш задника от работа. Добре цитираш Амазон, но имай предвид, че те са едни от най-лошите работодатели. Имат квоти, които ако не изпълниш, плащаш глоби. Ако те глобят за неправилно паркиране (нещо неизбежно за доставчик в Лондон), си плащаш глобите сам (по 80 паунда на парче) и тн. и тн.
Цитирай
#22

(2020-12-28, 10:46:33)bajchoni написа:  Пичове забравяте едно основно нещо-"Бях за 2 месеца командировка......".

Работата е там, че всички сме излизали в чужбината и знаем кое колко е и е напълно безсмислено да се правят сравнения на 2 коренно различни икономики,а още повече и да се вкарват в безмислени теми по форумите. Иначе автора на темата само изтъква евтините неща с които се е сблъсквал, а не казва примерно как е по ресторатните, кръчмите, също така не е плащал там данъци, квартири, медицински услуги и т.н.
Цитирай
#23

Абе квото и да си говорим, чужбина е дупка, България си е България-топ медицина и обслужване, евтини цени, чалга, кючеци, яка икономика, 600 леА заплати, 250 леА пенсии, евтини ресторанти, квартири без пари (само половината ти заплата), културни мероприятия и шоубизнес на световно ниво, качествена и евтина храна, суперкачествени услуги, абе супер си е!
Мани ги тия просяци от Швейцария, Франция, Белгия, Австрия, Норвегия, Финландия, Люксембург, Монако, Швеция, Лихтенщайн и тем подобни прошляци-знаете ли кви данъци имат? О, майко, живи умират! 2 лева нямат!
Цитирай
#24

Не знам защо казвате на черното бяло, това са факти! Дали е живял 2 месеца или повече - все тая. Плащал е всичко по цени на британците, но е взимал българска заплата. Погледнахте ли монетата от тази страна? Затова му е направило впечатление! Ние като сме по-бедна държава, защо имаме по скъпи стоки и услуги от първа необходимост?

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#25

А тук наемите как са в София? Приличен дву или тристаен ти е 650-900лв. малко ли е? Като тия на долната граница са рядко, повечето се въртят около 750-800. Е, не е като в Лондон, ама спрямо стандарта ни, как ви се струва???
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)