Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Проблем с прегряване на рутер - моля за съвет
#51

(2021-08-28, 13:01:48)jhoro написа:  Това ... какъв проблем е? Все едно - при всяко стартиране - "влизаш вътре".
Те и различните коли са с различен "интерфейс" ... Като седна в по-различна - 5 минути гледам като отровен. После се свиква.


Едно сериозно питане - не е майтап или заяждане:
Защо държите на 4 LAN порта? И какво изобщо правите през USB порт?

В момента ползвам лаптоп и телефон. Лаптопа - по LAN и през WiFi, телефона - WiFi и мобилни данни.

На TP-Link ползвам много често менюто
На Huawei даже в коментар в Емаг пише менюто за настройки е на китайски
А колкото до портовете... 2 порта ми трябват за приемниците на Булсат, 1 порт за връзка със стационарен компютър, на още един имам вързан смарт телевизор, който мога да жертвам, но така или иначе имам изведен LAN в друга стая. Така че минимума ми е 4 лан порта.
Цитирай
Аксесоари
#52

На тези 112,99лв имаш 15% уикенд акция и цената пада до 96,04лв
Това е друядреният модел, който се продава от ЕМАГ.
За съжаление не продават четириядрения в момента иначе и там щеше да има отстъпка.
Четириядреният който си постнал е от външна фирма. Там цената е надута и с намалението става колкото в магазина
А иначе принтера ми е по WiFi. За USB си прав, за мен е важно. Но пък питащият за рутер не му трябваше USB и 2 порта са му достатъчни

(2021-08-28, 13:06:22)Andon0v написа:  Може и аз да не ги намирам не знам, но все тая. Автора да си прецени. Може и съвсем друг модел да си вземе.


Иначе за Лан портовете, зависи какви устройства имаш. Ако имаш принтер, телевизор, конзола, компютър и т.н. устройства си трябват. [Изображение: 16c3068ef191df2767d8f628589569e3.jpg]
А за юсб-то, най малкото можеш една флашка да си сложиш и да споделяш файлове през мрежата супер бързо и лесно. А ако си по напред с материала, цял нас сървър можеш да закачиш.
Цитирай
#53

Ами не е на китайския поне не и за нашия район, аз покрай тая тема вече се образовах за тоя модел. Има поне 3 версии на тоя рутер за китайския пазар за европейския и за бразилския. Та си има английско меню
Цитирай
#54

jhoro на път съм да го сменям, обаче не знам дали ще се продава.
Все ще влезе в употреба. Засега върши работа, но се усетих, че се заглеждам по новите машини
Цитирай
#55

Бъркаш се колега. Предлага се от емаг. [Изображение: 9177540c4f1bb0214486f897f4bda427.jpg]
Цитирай
#56

(2021-08-28, 13:06:59)solo5 написа:  На TP-Link ползвам много често менюто
На Huawei даже в коментар в Емаг пише менюто за настройки е на китайски
А колкото до портовете... 2 порта ми трябват за приемниците на Булсат, 1 порт за връзка със стационарен компютър, на още един имам вързан смарт телевизор, който мога да жертвам, но така или иначе имам изведен LAN в друга стая. Така че минимума ми е 4 лан порта.

Ясно, но ти си частен случай!
Аз - също. Нямам телевизор изобщо (не само смарт), Булсатком ползвам на телефона, LAN-а към лаптопа е за по-сигурна връзка и ... да се спъвам!  Wink

Да ти подаря един 10-портов switch?

(2021-08-28, 13:12:42)solo5 написа:  jhoro на път съм да го сменям, обаче не знам дали ще се продава.
Все ще влезе в употреба. Засега върши работа, но се усетих, че се заглеждам по новите машини

Вдигам с 50% - 13,50 лв.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#57

(2021-08-28, 13:13:54)jhoro написа:  Да ти подаря един 10-портов switch?

Не мерси! Не си падам по суичове Big Grin

(2021-08-28, 13:13:40)Andon0v написа:  Бъркаш се колега. Предлага се от емаг. [Изображение: 9177540c4f1bb0214486f897f4bda427.jpg]

Пусни линк, че не го намирам! Може и на лични
Като напиша Huawei AX3 излизат само двуядреният от ЕМАГ
и четириядрен от външна фирма
Виж дали има 15% уикенд акция
Цитирай
#58

(2021-08-28, 08:58:48)pepy1 написа:  Температурата в стаята е 26 , влажноста е 65. Рутера е топъл, но едва се усеща. имайки предвид, че човешкото тяло е 37, то може би рутера е към 40. Не намерих в къщи стенен термометър за да премеря точно. Ето снимка на част от менюто за настройки, доста я смалих за да я кача тук, ама се вижда добре.
С голяма благодарност за информацията! Що се отнася до настройките, ще оставя на оператора да се занимава с тях, защото такова е условието, което ми поставиха. Не се и натискам, защото не съм достатъчно вещ по темата, а и този съпорт все пак си го плащам.

По основния въпрос - и без термометър е ясно, че рутерът е на ниво. Сега остава да претегля кой от двата да взема. Няма да ми е лесно и в крайна сметка може да се стигне и до жребий. В понеделник ще правя поръчката, та имам време за размисъл.

Благодаря на всички за конструктивните предложения!
Цитирай
#59

Като си клонираш мрежата ще ти тръгне и без съпорт
А ако даваш достъп на някой до системното меню след това си смени паролата за вход към менюто
Така или иначе е добре да си направиш силна парола, а да не оставяш тази по подразбиране

P.S. Макар, че мен един път ме наиграха с това клониране.
Клонирам си мрежата на новият тогава рутер и всичко е ток.
След 1-2 месеца ми спира нета, което е рядкост при булсат и аз реших да изчакам
Но като не дойде до 2-3 часа, звъннах на съпорта и разбрах,
че те нещо са базикали и трябвало като взимам ново устройство да им се обаждам, за да го впишат в системата
Но много зависи ти към кой оператор си
Цитирай
#60

С двуядрения съм, обаче не се затормозява с абсолютно нищо.

Нета вкъщи е 1Gbps

Galaxy S9+ > Note 10+ 5G > Mi 9 SE > P40 Pro > Mi 9 SE > OPPO Find X3 Pro 5G > iPhone 13 Mini Starlight 512GB > Z Flip 3 256GB + Galaxy Watch 4 Classic 46mm > iPhone 13 Pro Max + Apple Watch 7 45mm S22 Ultra 12/256 + Galaxy Watch 4 40mm VIVACOM  Heart
Цитирай
#61

Много ясно, че няма да се затормозява
Повечето сме с рутери с по-слаби процесори от твоя, който го водят орязан
Но всъщност е по-бюджетна версия, която за домашен рутер си е добре

А какъв ти беше предният рутер и има ли фрапираща разлика със скоростта и стабилността?
Цитирай
#62

(2021-08-28, 13:01:48)jhoro написа:  Едно сериозно питане - не е майтап или заяждане:
Защо държите на 4 LAN порта? И какво изобщо правите през USB порт?

В момента ползвам лаптоп и телефон. Лаптопа - по LAN и през WiFi, телефона - WiFi и мобилни данни.

Предишния ми TP Link WR1043ND също беше с 4 порта и 1 USB (2.0), но главната причина, заради която го взех беше скоростта и покритието, а не толкова дали е с 1, 2, 3 или 4 LAN порта и USB.

Относно питането за какво ползвам LAN портовете:

1 е свързан към телевизора (Smart TV, но има само LAN вход, а не вграден Wi-Fi).
Свободните 3 ги ползвам понякога, когато ми се налага да преинсталирам лаптоп, на който Windows 7 не откриваше драйвера автоматично и вместо да се разкарвам от едната стая до другата да ги тегля на флашка беше по-лесно и бързо да свържа лаптопа по LAN кабел и след това да ги изтегля драйверите (от сайта на производителя, а не разни Driver Pack Solution или подобни простотии) и инсталирам. Така, че до 2 заети едновременно порта съм стигал, а понякога и 3, но ако имам настолен компютър и лаптоп оставени за преинсталиране.

Та USB-то ставаше да сложиш флашка към рутера и да си "ровиш" в нея.

Настоящия Linksys EA6900 AC1900 също е с 4 порта, но с 2 USB-та (едното 3.0, а другото 2.0):

[Изображение: 02.jpg]

Също се сещам и за друго приложение - ако имам флашка с интернет от оператора мога да я забуча в едното USB, а другото мога да го ползвам с флашка (или външен HDD), принтер (ако е евтин/стар и няма WiFi) както и телефона да си зареждам (давам го просто като пример, но не съм го правил, защото имам жично и безжично зарядно.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#63

Моя асус го избрах и заради усб порта. Имах идея за собствен облак, тя просъществува твърде кратко. Сега имам друга такава за облак, със първя ми комп. так, че усб-то си има стойност. Най-малко да донгъл с мобилен нет.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#64

(2021-08-28, 16:11:56)solo5 написа:  Много ясно, че няма да се затормозява
Повечето сме с рутери с по-слаби процесори от твоя, който го водят орязан
Но всъщност е по-бюджетна версия, която за домашен рутер си е добре

А какъв ти беше предният рутер и има ли фрапираща разлика със скоростта и стабилността?

Zyxel NBG-418NV2 със 100mbps

7 години ми служеше и накрая просто реши да губи стабилност и да не вади доставените скорости.

Разликата от нов Zyxel и Huawei я от тука до небето.
Много по стабилна и бърза мрежа на същите 100mbps
Пинга намаля рязко, в моя регион Булсат имат най добър пинг и до Варна имам 0 до 1 пинг.

Пуснал съм му един главен Wifi 6 2.4/5Ghz заедно със един Wifi5 5 2.4/5Ghz и трети за гости където е отключен и ограничен на 5mbps wifi 5 2.4 и имам почти постоянно от 5 до 10 навързани устройства от комшиите + наще.

Наще устройства са
2 Настолни компютъра
5 Телефона
2 Смарт ТВ та + 2 Приемника на IPTV на Bulsat
1 Принтер
2 Климатика

Около 10-11 устройства имаме вързани (отделно от комшиите Big Grin)и всичките виждат Wi-Fi 6 Мрежата

Почнах да си ползвам Wi-Fi вкъщи защото на LTE+ отива много батерия.

Galaxy S9+ > Note 10+ 5G > Mi 9 SE > P40 Pro > Mi 9 SE > OPPO Find X3 Pro 5G > iPhone 13 Mini Starlight 512GB > Z Flip 3 256GB + Galaxy Watch 4 Classic 46mm > iPhone 13 Pro Max + Apple Watch 7 45mm S22 Ultra 12/256 + Galaxy Watch 4 40mm VIVACOM  Heart
Цитирай
#65

Аз покрай тия неограничени данни рязко спрях да ползвам Уай Фай, дори вкъщи
Цитирай
#66

Е, вие имате много устройства + комшии!
При мен са точно две - компютър (лаптоп) и телефон. И имам три източника на нет - оптика,мобилен - дата-сим и мобилен - "нормална" сим.
Комшиите не ги мисля - всеки има интернет.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#67

Преди 4 години като беше на гости сестра ми вкъщи имахме активни:

1 Телевизор (Smart TV)
4 телефона
2 таблета
2 лаптопа
+ 1 още един телефон (на братовчеда като идваше да ни види).

Linksys-а се справи без проблем с толкова много устройства, а ако бях със стария TP Link (WR1043ND) 100% щеше да зацикли по някое време.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#68

А пред Общината - има"хот дпот", "free WiFi зона". Не ми се мисли - колко устройствасе свързват там!

Вкъщи не е "free WiFi зона" обаче ...
Мрежата е заключена и гостите ... се логват към масата, не към Мрежата! Който иска да сърфира - да си ходи у тях!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#69

(2021-08-29, 11:06:49)jhoro написа:  А пред Общината - има"хот дпот", "free WiFi зона". Не ми се мисли - колко устройствасе свързват там!

Вкъщи не е "free WiFi зона" обаче ...
Мрежата е заключена и гостите ... се логват към масата, не към Мрежата! Който иска да сърфира - да си ходи у тях!


Many individual wireless routers and other access points support up to approximately 250 connected devices.
A Wi-Fi router rated at 300 Mbps with 100 devices connected, for example, can only offer on average 3 Mbps to each of them.

Превод:

Цитат:Много отделни безжични рутери и други точки за достъп поддържат до приблизително 250 свързани устройства.

Wi-Fi рутер, оценен на 300 Mbps със 100 свързани устройства, например, може да предложи средно само 3 Mbps на всяко от тях.

Предполагам си попадал в ситуация, когато сте в заведение (например кафене/ресторант с Wi-Fi) и не можеш да се свържеш към мрежата там. Това се дължи на много фактори, а не само колко устройства са свързани. Тези, които са по-близко разположени до рутера ще имат по-добра (естествено и по-висока) скорост на връзката. Горе описания пример 100 устройства с 3 Mbps, но си представи, че само 20 - 30 са по-близко до рутера, а останалите 70 - 80 устройства са по-далеч с по-слаба връзка - при тях скоростта може да падне и до 1 Mbps, което за мен е неизползваем интернет макар, че заведението има рутер поддържащ теоретично 250 свързани устройства.
Така, че не всичко опира до колко устройства може да поддържа. При нескопосан firmare пълен с бъгове дори с 10-тина устройства рутера ти може да забива и да се налага да го рестатираш макар, че не си достигнал лимита (примерно от 45 - 50 свързани устройства).
Та затова говорех по-горе, че Linksys-а се справя без проблем, а не че устройствата са малко за теоретичния лимит от 45 - 50 свързани устройства).

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#70

(2021-08-29, 18:04:27)centur написа:  Предполагам си попадал в ситуация, когато сте в *** с Wi-Fi и не можеш да се свържеш към мрежата там.

Говорех за точно обратната ситуация.
Бил съм на много места - със свободен, общественWiFi - и на практика никъде не съм имал проблем. 

Другото, което ми стана интересно в поста - "скоростта може да падне и до 1 Mbps, което за мен е неизползваем интернет".Ако телефона ми правилно отчита - скорост над 1 Mbps е едно на хиляда. Нормално показва 20-30-50-100 K/s.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#71

(2021-08-29, 18:16:46)jhoro написа:  Говорех за точно обратната ситуация.
Бил съм на много места - със свободен, общественWiFi - и на практика никъде не съм имал проблем. 

Другото, което ми стана интересно в поста - "скоростта може да падне и до 1 Mbps, което за мен е неизползваем интернет".Ако телефона ми правилно отчита - скорост над 1 Mbps е едно на хиляда. Нормално показва 20-30-50-100 K/s.


Да, явно в по-големите градове сте с повече обществени Wi-Fi. 
1 Mbps = 0,125 МB/s
Т.е. 0,25 МB/s = 2 Mbps

Това за мен изобщо не става за браузване или гледане на youtube дори.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#72

(2021-08-29, 19:18:25)centur написа:  Да, явно в по-големите градове сте с повече обществени Wi-Fi. 
1 Mbps = 0,125 KB/s
Т.е. 25 KB/s = 2 Mbps

Това за мен изобщо не става за браузване или гледане на youtube дори.

Стара Загора е уж от големите градове с наистина много обществени Wi-Fi мрежи, но почти всички са трагедия от към скорост. Браузването е мъка, а гледане в Youtube е невъзможно.

1916 
Цитирай
#73

(2021-08-29, 19:18:25)centur написа:  Да, явно в по-големите градове сте с повече обществени Wi-Fi. 
1 Mbps = 0,125 KB/s
Т.е. 25 KB/s = 2 Mbps

Това за мен изобщо не става за браузване или гледане на youtube дори.

Говорех за "Най-бързата мобилна мрежа в България за 2016 г."!
Явно от тогава ... не са мръднали.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#74

(2021-08-29, 18:16:46)jhoro написа:  Говорех за точно обратната ситуация.
Бил съм на много места - със свободен, общественWiFi - и на практика никъде не съм имал проблем. 

Ами нормално, на много обществени места (например wifi4eu мрежите) се използва оборудване на mikrotik или ubiquiti, което може да поеме много повече клиенти и трафик и изобщо не може да се сравнява с домашен рутер на tp-link. Нормално е да си нямал проблем.
Разбира се има и места където са спестили от техника и там, както са написали по нагоре, скоростите варират от 0 до 2 mbps, комбинирани с висок пинг, което е почти неизползваемо в днешно време.

Samsung Galaxy S24+ Onyx Black 12/512 GB
Цитирай
#75

(2021-08-30, 01:44:26)android_97 написа:  Ами нормално, на много обществени места (например wifi4eu мрежите) се използва оборудване на mikrotik или ubiquiti, което може да поеме много повече клиенти и трафик и изобщо не може да се сравнява с домашен рутер на tp-link. Нормално е да си нямал проблем.
Разбира се има и места където са спестили от техника и там, както са написали по нагоре, скоростите варират от 0 до 2 mbps, комбинирани с висок пинг, което е почти неизползваемо в днешно време.

Да  - нещо такова имах предвид.
Пп. Не знам защо, но в тази тема няма бутон "Благодарност"?

Понякога икономията в домашни условия е поради ограничените нужди, не толкова заради пари. Лимитиран нет (при мен е 60 Mbps), малко устройства и пинг 8-10 ms - "сапунерката" ми е достатъчна. Нищо, че е дърво отвсякъде.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)