Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Заключен телефон
#76

Добре де, а в случая не може ли да върнеш телефона в заложната къща, защото реално те са ти продали стока, която не работи. Тяхна отговорност е да проверят какво точно продават на клиентите, а не го правят. Всички знаем как приемат крадени вещи за продажба и е крайно време да започнат да се повдигат обвинения срещу тези порочни места и да се прекрати дейността им...

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай
Аксесоари
#77

(2022-04-25, 15:51:09)Lupita написа:  Добре де, а в случая не може ли да върнеш телефона в заложната къща, защото реално те са ти продали стока, която не работи. Тяхна отговорност е да проверят какво точно продават на клиентите, а не го правят. Всички знаем как приемат крадени вещи за продажба и е крайно време да започнат да се повдигат обвинения срещу тези порочни места и да се прекрати дейността им...

Мога, и се опитах, но те не са задължени да го направят. Заложните къщи действат по наредба. Според същата тази наредба, когато се дава вещ в залог, се попълва декларация от залагащия, че вещта е негова собственост. С тази декларация заложната къща се освобождава от наказателна и друга отговорност. Единственото легално, което бих могъл да направя към момента, е да подам жалба в прокуратурата срещу заложилия телефона, който е в чувала отвсякъде. Проблемът е по-скоро практически. Че ще го осъдят е сигурно, но ако реша да водя гражданско дело ще направя разходи, които едва ли ще си възстановя след това.

Huawei Mate 10 Pro, Lenovo P2 Ex: S20 FE, A52s, Mi 10T lite, RN 9S, Poco F1, RN 5 Pro, J7 2017, Moto X Play...
Цитирай
#78

(2022-04-25, 16:15:18)valkov2 написа:  Проблемът е по-скоро практически. Че ще го осъдят е сигурно, но ако реша да водя гражданско дело ще направя разходи, които едва ли ще си възстановя след това.

Ако спечелите делото - направените разходи ще се добавят към претендираната сума.
Друг въпрос е - дали ответникът ще „има покритие“!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#79

(2022-04-25, 17:47:42)jhoro написа:  Ако спечелите делото - направените разходи ще се добавят към претендираната сума.
Друг въпрос е - дали ответникът ще „има покритие“!

Именно, "ще имам да вземам" въобще не ме устройва.

Huawei Mate 10 Pro, Lenovo P2 Ex: S20 FE, A52s, Mi 10T lite, RN 9S, Poco F1, RN 5 Pro, J7 2017, Moto X Play...
[-] 2 потребители изказват благодарност на valkov2 за това мнение:
  • jhoro, scorceni
Цитирай
#80

(2022-04-26, 10:34:32)valkov2 написа:  Именно, "ще имам да вземам" въобще не ме устройва.

Значи - пийни си „една студена вода“.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#81

Аз предпочитам някъФ студен концентрат. Проблем ми е, че не научавам гръцки като пия узо Smile Smile Smile

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#82

Имам абсолютно същия проблем и чудя дали се намери решение?
Цитирай
#83

(2022-05-17, 22:18:16)martig21 написа:  Имам абсолютно същия проблем и чудя дали се намери решение?

Все още не, поне не и добре работещо. В един сервиз ми предложиха вариант, но като поразпитах се оказа, че Knox-a се чупи и апаратите не работят никак добре след това.

Huawei Mate 10 Pro, Lenovo P2 Ex: S20 FE, A52s, Mi 10T lite, RN 9S, Poco F1, RN 5 Pro, J7 2017, Moto X Play...
Цитирай
#84

Предполагам че в краен случай ако се смени платката ще стане или ....
Цитирай
#85

(2022-05-18, 10:58:29)martig21 написа:  Предполагам че в краен случай ако се смени платката ще стане или ....

Ще стане, обаче трябва да намериш "чиста" платка, иначе ще си пак в същото положение. Дънна платка, като чисто нова резервна част, не можеш да намериш никъде да се продава. Само втора ръка от някой друг такъв телефон.
А от любопитство, откъде взе апарата ?

Huawei Mate 10 Pro, Lenovo P2 Ex: S20 FE, A52s, Mi 10T lite, RN 9S, Poco F1, RN 5 Pro, J7 2017, Moto X Play...
Цитирай
#86

Честно казано аз имам заложна къща и често купувам и преподавам телефони от доста години вече, и вчера се появи клиент който е купил от нас и телефона му се е заключил. Понеже ние държим на доброто си име в града и държим хората да са доволни решихме да потърсим вариант който да удовлетвори и двете страни. Най-много се притеснявам от това, че тепърва може да се появят и други клиенти със същия проблем, а освен това и бизнеса с телефони от тук нататък ще пострада сериозно.
Цитирай
#87

То от тебе нищо не зависи, ти си му продал телефона, а това че този, на който е името на телефона в договора и не плаща лизинга е друг проблем. Но ти като посредник няма какво да направиш.
Предполагам, че телефона е от Vivacom.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#88

Ходих във Виваком, служителите не бяха чували досега за това. След дълги разговори с оператори ми казаха, че за да се отключи телефона трябва да си плащаме лизинга, който в случая е 11лв/мес. Рових из youtube, там има някакви варианти уж....
Цитирай
#89

(2022-05-18, 14:07:28)martig21 написа:  Ходих във Виваком, служителите не бяха  чували досега за това. След дълги разговори с оператори ми казаха, че за да се отключи телефона трябва да си плащаме лизинга, който в случая е 11лв/мес. Рових из youtube, там има някакви варианти уж....

Щом си държиш на името - видиш ли фактура от Виваком за телефон/таблет, първо гледай най-отдолу. Там е записано дали е на лизинг и колко остава за плащане. Пише ли, че е на лизинг очаквай проблеми до три месеца.

Huawei Mate 10 Pro, Lenovo P2 Ex: S20 FE, A52s, Mi 10T lite, RN 9S, Poco F1, RN 5 Pro, J7 2017, Moto X Play...
Цитирай
#90

Всичко ще се проверява от сега нататък. А знаете ли дали само Виваком го правят този номер или и другите са започнали?

В крайна сметка дадох друг телефон на клиента и взех заключения, поне той да е доволен. Ако не успея да го отключа ще го продавам за части най-вероятно.
[-] 1 потребител изказва благодарност на martig21 за това мнение:
  • Dowper
Цитирай
#91

(2022-05-19, 13:04:45)martig21 написа:  Всичко ще се проверява от сега нататък. А знаете ли дали само Виваком го правят този номер или и другите са започнали?

В крайна сметка дадох друг телефон на клиента и взех заключения, поне той да е доволен. Ако не успея да го отключа ще го продавам за части най-вероятно.

Похвално за постъпката, голяма част от колегите ви не разсъждават по този начин. 
Засега само Виваком, но не е изключено и другите да почнат. Заключването е вградено от Самсунг, а не е нещо допълнително слагано от Виваком. Като части няма особено много пари в него - могат да се ползват корпуса, камерите, повечето кабели и подвижни връзки и дисплея. Не повече от 200 лева е всичко и то при добър пазарлък.

Huawei Mate 10 Pro, Lenovo P2 Ex: S20 FE, A52s, Mi 10T lite, RN 9S, Poco F1, RN 5 Pro, J7 2017, Moto X Play...
Цитирай
#92

Има хляб, особено ако искаш да продадеш по-нов апарат
https://www.cellspare.com/samsung/samsun...pare-parts
ето за а71, без 5г частите са  450 долара

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#93

Ок, само Samsung ли заключват? Доколкото разбрах всичко е заради Knox Guard, това означава ли че с другите марки няма проблем?
Цитирай
#94

(2022-05-20, 10:33:21)martig21 написа:  Ок, само Samsung ли заключват? Доколкото разбрах всичко е заради Knox Guard, това означава ли че с другите марки няма проблем?

Доколкото ми е известно, засега са само Самсунг и Ябълките.

Huawei Mate 10 Pro, Lenovo P2 Ex: S20 FE, A52s, Mi 10T lite, RN 9S, Poco F1, RN 5 Pro, J7 2017, Moto X Play...
Цитирай
#95

Аз имам същия абсолютно същия проблем със S21. Обадих се на оператор и от там казаха, че не знаят за какво става дума, и че нямали такава политика да заключват телефони. Утре мисля да отида на място в офис и да питам какво може да се направи.
През годините няколко пъти съм купувал телефони, но такива дадени на фирми от оператора и не съм имал проблеми.
Цитирай
#96

Преди да отидете при оператора, може да проверете Download mode
Как става? Изключете телефона. Включете телефона към компютър с USB кабел. Натиснете двата бутона за звука и при активация на екрана на телефона ги отпуснете. После натиснете бутона за звука +.

Вижте какво ще се появи на екрана: KG status: locked (заключен от оператор телефон - няма опция за отключване, преди да се плати лизинга), KG status: completed или осъствие на KG - няма проблеми.

Samsung Galaxy A52s + Samsung Galaxy Watch 4 classic LTE
[-] 2 потребители изказват благодарност на Riger за това мнение:
  • Compare, sapiora
Цитирай
#97

(2022-06-27, 21:43:13)Riger написа:  Преди да отидете при оператора, може да проверете Download mode
Как става? Изключете телефона. Включете телефона към компютър с USB кабел. Натиснете двата бутона за звука и при активация на екрана на телефона ги отпуснете. После натиснете бутона за звука +.

Вижте какво ще се появи на екрана: KG status: locked (заключен от оператор телефон - няма опция за отключване, преди да се плати лизинга), KG status: completed или осъствие на KG - няма проблеми.
KG Status: Locked  Bu
Цитирай
#98

Съчувствам ти колега, но няма начин да се отключи, освен ако не се платят сметките. А предполагам, че не си много ентусиазиран от идеята да платиш два пъти за едно и също нещо. KG e Knox Guard и към днешна дата няма начин да се заобиколи и да се отключи телефона. След дълго търсене и всевъзможни опити накрая продадох телефона за части. Върнах си част от парите, но все пак урока си остава. Та съвета ми е или плати сметката, или го давай за части. Може да се ползва всичко без дънната платка.

Huawei Mate 10 Pro, Lenovo P2 Ex: S20 FE, A52s, Mi 10T lite, RN 9S, Poco F1, RN 5 Pro, J7 2017, Moto X Play...
Цитирай
#99

Закон за собствеността

Чл. 78. (1) (Изм. – ДВ, бр. 100 от 1997 г.) Който придобие по възмезден начин владението на движима вещ или на ценна книга на приносител на правно основание, макар и от несобственик, но без да знае това, придобива собствеността, освен когато за прехвърлянето на собствеността върху движимата вещ се изисква нотариален акт или нотариална заверка на подписите. Това правило се прилага и за придобиване на други вещни права върху движима вещ.
(2) (Изм. – ДВ, бр. 31 от 1990 г.) Собственикът на открадната или загубена вещ може да я иска от добросъвестния владелец в тригодишен срок от кражбата или изгубването. Това правило не се прилага, когато владелецът е придобил вещта от държавно или общинско предприятие.
Цитирай

@allen хубаво цитираш ЗС, обаче изпускаш един малък и много съществен момент - телефона в случая е собственост на Виваком, докато не се изплати. В общите им условия за устройства на лизинг е записано, че при неплащане ограничават функционалността до звънене на 112. Който е взел телефона първоначално, се е съгласил с това. И вече сме подвластни на друг закон.

Huawei Mate 10 Pro, Lenovo P2 Ex: S20 FE, A52s, Mi 10T lite, RN 9S, Poco F1, RN 5 Pro, J7 2017, Moto X Play...
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)