Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Samsung Galaxy S22 Ultra - Батерия, проблеми, съвети

Все пак се прави бининг, плюс един кашон процесинг, AI също го загрява доста и колкото по-мощен е AI толкова повече енергия иска. Нормално е, да. В камерата е нормално и да загрява и да батерия да топи. ISP и AI ядрото се спукват от процесинг.
Цитирай
Аксесоари

Хм...днес разбрах какво тормози батерията на ултрaта.Бях сложил рутина,в къщи на WiFi да минава на 3G/2G( автоматично свързване),защото на 4G+  е на две чертички,сутринта обаче на работата, вече на мобилна мрежа забелязах,че е останал на 3G/2G,направих тест за скорост на fast.com-10Mbps.Викам си ,добре,не е зле,спокойно може да се ползва всичко на телефона с тази скорост и го оставих цял ден така.Наистина разлика спрямо 4G+ мрежата в използването на телефона не може да се забележи.Та ето резултата на H+ мрежа ,резолюция 3088Х1440 ,стандартна плавност на движението,около 10 мин разговори,постоянно включено местоположение и закачен часовниk Huawei.
   
Скрийншота е вече в къщи на WiFi.
Ако не е хайпа по 4G/5G бих го ползвал така,няма никаква разлика ,клипчетата в тик ток си вървят,с вайбър и фейсбук няма грижи.
Та така,ако някога ви е необходим икономичен режим за деня,спомнете си за този пост. Angel

Samsung Galaxy S23Ultra,Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE
Цитирай

Мерси, колега.

И аз го установих и често вече съм си на 3G. Скоростите са му достатъчни за стрийминг и за сайтове.

Определено пести батерия.
Цитирай

Колеги, понеже четейки коментарите в темата виждам, че на всеки му е важно колко бързо се зарежда телефона, споделям един съвет за зареждането на всяко устройство с литиева батерия, който удължава многократно живота на батерията и всеки, който възнамерява да ползва телефона си поне няколко години, каквато е и моята практика, определено би му било от полза:

Истината е в бавното зареждане! Да, противно на модерната днес тенденция за възможно най-бърз заряд на телефона, възможно най-бавното зареждане всъщност щади батерията изумително много, поради по-малкото в пъти количество топлина, отделяна при зареждане. Идеята е, че за тези от нас, които зареждат телефона си предимно през нощта, по време на сън, е напълно безсмислено да зареждат устройствата си с 45 вата, 25 вата или дори 15 или 10 вата мощност. Така телефонът се зарежда например за 1 или 2 часа, а в останалите няколко часа до сутринта батерията му стои на 100% - състояние, в което литиевите клетки се намират в най-голямо стресово състояние, заради високото им напрежение тогава - 4.15 - 4.20 волта, което значително им скъсява живота.

Какво правя аз с моя S22 Ultra - лягайки вечер, оставям телефона да се зарежда на съвсем малък ток - имам едно Samsung зарядно, останало ми още от времето на S3 - с характеристики 5 волта, 0.7А (мощност около 3.5 W). Времето за зареждане с него е от 4 до 5 часа от около 20% до 100%. По този начин, ако се прецени грубо обичайното време за сън, зарядът приключва малко преди да се събудим на сутринта. През това време телефонът се е зареждал с минимален ток, с почти нулево натоварване за батерията и времето, което тя прекарва напълно заредена също е сведено до минимум.

С тази практика на заряд, предишният ми апарат - Galaxy S7 edge приключи 6 годишния си живот при мен с оригиналната си батерия с минимално износване - до последно изкарваше почти 1.5 - 2 дни употреба, както и в самото начало. Други устройства вкъщи, които се зареждат на такъв принцип, също са в отлично състояние на батериите си вече няколко години.

Разбира се, горенаписаното важи само за случаите, когато зареждаме телефона си нощем, т.е. когато обикновено не го ползваме. Когато се наложи да го зареждам през деня, разбира се ползвам зарядно с нормална мощност - имам и 15W бързо зарядно и 25W супер бързо зарядно на Samsung, които ако не ми е спешно, ползвам обикновено с изключен бърз режим, отново с цел щадене на батерията, когато няма смисъл да се "изнасилва" с излишно голям ток.

При всички методи на заряд обаче има едно златно правило - ползване на единствено оригинални или поне висок клас кабели и зарядни. От тези 2 неща е много лоша идея да се пести, особено когато става въпрос за скъпо устройство и въобще за работа с литиеви батерии.

Целта на този пост е просто да споделя начин за максимално щадене и запазване на батерията, за тези от вас, които целят това. Разбира се, че този, който сменя телефона си всяка година или през година, може да си го зарежда без да се съобразява с каквито и да е съвети и правила Wink

.::: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 256GB /Phantom White/ :::.
[-] 2 потребители изказват благодарност на Sky_Walker за това мнение:
  • divna, Mishoiliev
Цитирай

Стария ми телефон, Huawei P30Pro имаше много хубава опция наречена "Умно зареждане" ,много подходяща за зареждане вечерта .При нея телефона следи модела ти на зареждане и въз основа на него зарежда батерията на 80% и така стои ,един час преди да махнеш телефона от зарядното,примерно много често го махаш в 7,в 6 започва заряда до 100% и в 7 вече е на 100 % малко преди да го махнеш от зарядното.
Много ме кефеше това зареждане,понеже зареждам основно вечер и държа телефона на зарядното до сутринта.Като взех ултрата,изключително неприятно бях изненадан от малоумната опция да зареждаш батерията до 85% за да пазиш батерията.Потресаващо малоумна опция.В това отношение удължаването на живота на батерията при Huawei е в едно друго измерение за което много тъжа.

Samsung Galaxy S23Ultra,Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE
Цитирай

(2022-12-08, 17:41:59)felipe написа:  Стария ми телефон, Huawei P30Pro имаше много хубава опция наречена "Умно зареждане" ,много подходяща за зареждане вечерта .При нея телефона следи модела ти на зареждане  и въз основа на него зарежда батерията на 80% и така стои ,един час преди да махнеш телефона от зарядното,примерно много често го махаш в 7,в 6 започва заряда до 100% и в 7 вече е на 100 % малко преди да го махнеш от зарядното.
Много ме кефеше това зареждане,понеже зареждам основно вечер и държа телефона на зарядното до сутринта. Като взех ултрата,изключително неприятно бях изненадан от малоумната опция да зареждаш батерията до 85% за да пазиш батерията.Потресаващо малоумна опция.
....

Да, знам за тази функционалност на Huawei - супер е като идея, но е напълно приложимо и при всеки друг телефон по метода, който описах по-горе. Опцията да се зарежда до 85% хич не е малоумна, повярвай ми. Въздържането от заряд до 100% запазва клетката изключително много и ако се ползва златното правило - 80% заряд и разряд до макс. 20-30%, удължаваш живота на батерията в пъти Wink Тук не се открива топлата вода, доказано е вече Wink

.::: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 256GB /Phantom White/ :::.
Цитирай

Всичките ми телефони тези които съм посочил на профила ми, и до ден днешен батериите им работят безупречно, като причината за това е мой дългогодишен навик, а именно, смартфоните ми винаги ги зареждам преди лягане и на сутринта ги изключвам, зареждането винаги е с оригиналното им зарядно и кабел, бързото зареждане го изключвам винаги, това е.

п.с. Току що реших да включа моя Note 8, не го бях включвал откак купих S22Ultra, изненада, показва ми пълен 100% заряд, не 99% а 100% и това от няколко месеца стоене в шкафа, та това от мен.

 iPhone 5s, Samsung Note 8, Samsung S22 Ultra, iPhone 15 Pro Max 1TB & Apple Watch Ultra 2
[-] 1 потребител изказва благодарност на Павел Василев за това мнение:
  • Sky_Walker
Цитирай

И при iPhone го има това умно зареждане.
Моят съвет е, който го използва 2 или 3 години да се съсредоточи в пълноценното му използване, а не да чака определен час, за да си зареди телефона, това съобразяване с устройството е дразнещо. Със зарядно на Samsung от 25W всичко е нормално.
Ако чак толкова много се съобразяваме, значи тези скъпи телефони не са за нас.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай

Между другото забелязвам,че когато телефона стои цяла вечер на зарядното,държи много повече на батерия от колкото да го заредиш бързо до 100% и да го махнеш от зарядното.

Samsung Galaxy S23Ultra,Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE
Цитирай

И аз нощем зареждам с бавно зарядно, 4-5ч някъде отнема. През деня ползвам 16 ватово. Зареждам до 85%, когато няма да имам възможност да зареждам през деня го зареждам до 100%.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Dowper за това мнение:
  • Sky_Walker
Цитирай

Имам телефона от три седмици. Зареждам го с 25W зарядно и то само нощем. Засега батерията ми издържа три дни като непрекъснато съм с WiFi и мобилни данни - Фейсбук, Вайбър, поща, търсачка, интернет банкиране. В началото имах проблеми с Вайбър, но сега е стартиран постоянно и не го изключвам и вече телефона си работи нормално. Явно тела зависва когато се стартира вайбър.

Sony Xperia Z3 compact - Android 6.0.1
Sony Xperia Z3+ - Android 7.1.1
Sony Xperia Z3 compact tablet - Аndroid 5.1.1
Sony Xperia XZ - Android 8.0.0
Sony Xperia XZ1 - Android 8.0.0

Samsung Galaxy S22 Ultra
Цитирай

(2022-12-08, 17:41:59)felipe написа:  Стария ми телефон, Huawei P30Pro имаше много хубава опция наречена "Умно зареждане" ,много подходяща за зареждане вечерта .При нея телефона следи модела ти на зареждане и въз основа на него зарежда батерията на 80% и така стои ,един час преди да махнеш телефона от зарядното,примерно много често го махаш в 7,в 6 започва заряда до 100% и в 7 вече е на 100 % малко преди да го махнеш от зарядното.
Много ме кефеше това зареждане,понеже зареждам основно вечер и държа телефона на зарядното до сутринта.Като взех ултрата,изключително неприятно бях изненадан от малоумната опция да зареждаш батерията до 85% за да пазиш батерията.Потресаващо малоумна опция.В това отношение удължаването на живота на батерията при Huawei е в едно друго измерение за което много тъжа.
Аз използвам Bixby рутините, за супер много неща.
Четейки поста ти се сещам и за една която можеш да създадеш с рутина примерно час или половин или час преди да се събудиш да се стопира "предпазването на батерията " което я зарежда до 85% и следващия половин час ще я зареди до 100.


Gesendet von meinem Samsung Galaxy S22 Ultra mit Tapatalk

Samsung Galaxy Watch 5 Pro 
Samsung Galaxy S22 Ultra  Phantom White
[-] 3 потребители изказват благодарност на Lam3r4e за това мнение:
  • Dowper, felipe, Sky_Walker
Цитирай

(2022-12-09, 11:52:17)Lam3r4e написа:  Аз използвам Bixby рутините, за супер много неща.
Четейки поста ти се сещам и за една която можеш да създадеш с рутина примерно час или половин или час преди да се събудиш да се стопира "предпазването на батерията " което я зарежда до 85% и следващия половин час ще я зареди до 100.
....

Супер идея, ето още едно доказателство колко широки възможности предлага Андроид. А специално тези рутини са цяла вселена с възможности и тотално разчупват начина, по който може да се ползва телефона. Демонстрирам ги вече на 3-ти познат с iPhone - гледат ме като извънземно, горките Big Grin

.::: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 256GB /Phantom White/ :::.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Sky_Walker за това мнение:
  • Dowper
Цитирай

Хм,@Lam3r4e интересна идея,ще опитам да я реализирам с рутините.
Да те питам още нещо,от много време се опитвам с помощта на рутините да направя смяна на рингтона по местоположение ,но не успявам,има сямо смяна на силата на рингтона.Някаква идея да ти идва и за това? Smile

Samsung Galaxy S23Ultra,Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE
Цитирай

Който иска да ползва бавно скорост на зареждане НЕ ползвайте друго зарядно, а оригиналното 25W. Необходимо е само да се изключи опцията за бърз заряд и същото се превръща в 10W.
Съобразяването кога и как ще зареждаш е досадно наистина, затова опцията да се зарежда до 85% дадена ни наговото е всъщност перфектното решение. Пускаш и зареждаш когато си искаш и батерията ще има може и двоен живот.

Бързото зареждане не е проблем, защото тротълинга при Самсунг идва по-бързо от на китайските телефони и батерията почти не може да се направи да загрее над 40градуса, което е желателното ниво. Също ако батерията не загрява над това ниво и се зарежда с включена протекция до 85% на практика няма смисъл да се изключва бързия заряд и няма и смисъл от никакво съобразяване за да се пази повече батерията.
Аз изключвам опцията 85% само когато пътувам.
[-] 2 потребители изказват благодарност на 100 за това мнение:
  • divna, Mishoiliev
Цитирай

(2022-12-09, 13:40:54)felipe написа:  Хм,@Lam3r4e интересна идея,ще опитам да я реализирам с рутините.
Да те питам още нещо,от много време се опитвам с помощта на рутините да направя смяна на рингтона по местоположение ,но не успявам,има сямо смяна на силата на рингтона.Някаква идея да ти идва и за това? Smile
Не успявам да го автоматизирам напълно, но директно да те заведе до избирането на песен.
Избираш при какви обстоятелства после какво да се извърши - избери да се зададе въпрос към Bixby, (тука малко не съм сигурен понеже ми е на немски) Тон за позвъняване и запамети
При стартиране на тая рутина ще те извежда до избора на мелодия директно.
Ще помисля и за друг вариант, но мисля че за в момента няма.

Gesendet von meinem Samsung Galaxy S22 Ultra mit Tapatalk

Samsung Galaxy Watch 5 Pro 
Samsung Galaxy S22 Ultra  Phantom White
Цитирай

По въпроса за бързото срещу бавното зареждане:
От една страна, бързото зареждане генерира повече топлина, което не е добре за батерията. От друга страна обаче, при бързото зареждане, батерията прекарва по-кратко време на 4.20 В в т. нар. фаза на константно напрежение (CV) по време на заряда. Това също е важно за живота на батерията. Литиевите акумулатори никак “не обичат” да бъдат поддържани на максимално напрежение.
Според мен, двата ефекта се канселират, т.е. няма значение дали ще се използва бързо или бавно зареждане. В единия случай топлината ще влияе отрицателно, в другия по-дългото време на максимално напрежение. Самсунг са сравнително консервативни откъм мощности и бързина на заряда, така че топлината не е толкова много.

Най-добрият вариант за дълъг живот на батерията е по-бавно (2-3 чса) зареждане до 85 %. Така и количеството топлина е малко и заряда се прекъсва при достигане на 4.2 В без да се държи батерията на това напрежение.
[-] 2 потребители изказват благодарност на NiOOH за това мнение:
  • 100, divna
Цитирай

Положението с батерията е трагично... Тотално разочарование, не знам как може да има доволни хора с този модел. В момента го слагам на зарядно, защото просто няма шанс да издържи, докато се прибера след мача... Щом вече трябва два пъти да се зарежда на ден, не си го представям след година-две...

Дано при С23 да е по-добре положението и да сменям, че това не се търпи...


Прикачени файлове Миниатюри
       

Samsung Galaxy S24 Ultra Titanium Violet
Xiaomi Poco X3 Pro Gray



Цитирай

(2022-12-10, 13:52:18)NiOOH написа:  По въпроса за бързото срещу бавното зареждане:
От една страна, бързото зареждане генерира повече топлина, което не е добре за батерията. От друга страна обаче, при бързото зареждане, батерията прекарва по-кратко време на 4.20 В в т. нар. фаза на константно напрежение (CV) по време на заряда. Това също е важно за живота на батерията. Литиевите акумулатори никак “не обичат” да бъдат поддържани на максимално напрежение.
Според мен, двата ефекта се канселират, т.е. няма значение дали ще се използва бързо или бавно зареждане

Най-добрият вариант за дълъг живот на батерията е по-бавно (2-3 чса) зареждане до 85 %. Така и количеството топлина е малко и заряда се прекъсва при достигане на 4.2 В без да се държи батерията на това напрежение.

При бързото зареждане волтажа не се вдига безцелно, а с идеята да се вдигне тока т.е. самия елемент не вижда прекомерно високи напрежения ако се зарежда бързо, но до 85%. След 80% зарядния ток намалява и за да продължи заряда с нормална скорост става необходимо да е по-високо напрежението, затова айфоните се моткат 30-40мин от 80 до 100%.

С други думи ако се ползва бързи заряд до 85% няма почти никакви негативи за батерията тъй като макар да е на бърз заряд Самсунг имат супер консервативно управление и не позволяват изобщо високи температури каквито китайците имат. Ако се ползва бързия заряд още околко 40градуса започва тротълинга и заряда така или иначе пада на около 17W. Бавния заряд е 10W, което пък е прекалено малко. Накратно - бърз заряд и 85% лимит и правиш 90% от всичко, което е възможно потенциално за да удължиш живота на батерията.
Цитирай

Не знам как е при Ultra. Малкият S22 не е толкова зле, но не е и по-добре от S9, който имах преди. Общо взето, май ще трябва да се свиква с реалността, че батерията не е силната страна на флагманите на Самсунг.
Аз се обзаведох с една Power Bank на Xiaomi, която поддържа 10W безжично зареждане и я ползвам понякога, когато съм наън.
Цитирай

(2022-12-10, 16:42:26)krasimiretov написа:  ...... не знам как може да има доволни хора с този модел. .......

Аз пък се чудя как може да има недоволни от батерията  Smile .
Не ползвам фейсбук, месинджър, инстаграм и вероятно от това е разликата. 
Днес съм само на мобилни данни, ако беше на Wi-Fi или смесена употреба щеше да е още по-добре.


Прикачени файлове Миниатюри
   

1916 
Цитирай

(2022-12-10, 17:05:50)100 написа:  При бързото зареждане волтажа не се вдига безцелно, а с идеята да се вдигне тока т.е. самия елемент не вижда прекомерно високи напрежения ако се зарежда бързо, но до 85%. След 80% зарядния ток намалява и за да продължи заряда с нормална скорост става необходимо да е по-високо напрежението, затова айфоните се моткат 30-40мин от 80 до 100%.

Мощността се реализира не за сметка на по-високо напрежение, а с по-голяма сила на тока. Напрежението, което се подава на батерията е малко или много константно (близко до 4.2 Волта) по време на целия заряд. Говорим за това, което се подава на батерията, не за това, което подава зарядното.
Цитирай

При браузинг, youtube и употреба от този тип батерията е супер. Мога да направя 7часа екран и ако реша да играя Real Racing примерно. Само че в реални условия говорене, стендбай, да си в движение, да ползваш телефона на открито, тогава 4часа е реалистичната цифра. Във възможно най-лошите условия- 4Г, слънце, в движение става 3ч екран.
Макса в оптимални условия, който съм постигал е 9ч.

NiOOH
"Мощността се реализира не за сметка на по-високо напрежение, а с по-голяма сила на тока. Напрежението, което се подава на батерията е малко или много константно (близко до 4.2 Волта) по време на целия заряд. Говорим за това, което се подава на батерията, не за това, което подава зарядното"

Точно така, но след 80% вече става над 4,2V, което искаме да избегнем. И след изваждане от зарядното напрежението остава над желателното 4,2V часове наред. Това е проблема всъщност, клетките не трябва да са близо до максималното напрежение и особено за дълги периоди от време. Умното зареждане намаля периода, но не е и самото напрежение.
Цитирай

(2022-12-10, 17:23:06)100 написа:  NiOOH
"Мощността се реализира не за сметка на по-високо напрежение, а с по-голяма сила на тока. Напрежението, което се подава на батерията е малко или много константно (близко до 4.2 Волта) по време на целия заряд. Говорим за това, което се подава на батерията, не за това, което подава зарядното"

Точно така, но след 80% вече става над 4,2V, което искаме да избегнем. И след изваждане от зарядното напрежението остава над желателното 4,2V часове наред. Това е проблема всъщност, клетките не трябва да са близо до максималното напрежение и особено за дълги периоди от време. Умното зареждане намаля периода, но не е и самото напрежение.

Никога не съм виждал/измервал такъв заряден процес. През цялата CV-фаза на заряда напрежението се поддържа 4,20 Волта. Всяко нормално зарядно не допуска напрежението на клетката да се повиши над тази стойност защото това е много вредно. След края на заряда (дори и без товар) напрежението пада сравнително бързо до около 4.15 Волта. Ако измервате напрежение, дори и малко над 4.20 Волта след края на заряда, то зарядното е за хвърляне. Литиев акумулатор, който редовно достига напрежения от дори 4.25 Волта надали ще издържи повече от стотина цикъла.
Цитирай

(2022-12-10, 18:01:22)NiOOH написа:  Никога не съм виждал/измервал такъв заряден процес. През цялата CV-фаза на заряда напрежението се поддържа 4,20 Волта. Всяко нормално зарядно не допуска напрежението на клетката да се повиши над тази стойност защото това е много вредно. След края на заряда (дори и без товар) напрежението пада сравнително бързо до около 4.15 Волта. Ако измервате напрежение, дори и малко над 4.20 Волта след края на заряда, то зарядното е за хвърляне. Литиев акумулатор, който редовно достига напрежения от дори 4.25 Волта надали ще издържи повече от стотина цикъла.

Абсолютно правилно, 4.23 е критичният максимум, след който всичко става доста опасно и нестабилно. Затова и повечето зарядни зареждат максимално до 4.2... А пък колегата, дето твърди че на 80% заряд, напрежението е 4.2 волта е в заблуда. На 80% заряд клетката тъкмо е подминала 4 волта (4.03 - 4.05).Това за мен е здравословният максимум, до който си зареждам телефона. В тази връзка функцията за заряд до 85% ми е безценна и я ползвам винаги, освен когато пътувам и ми трябва целия капацитет на батерията Wink

.::: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 256GB /Phantom White/ :::.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 2 гост(и)