Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Samsung Galaxy S22 Ultra - Батерия, проблеми, съвети

https://lcdpartner.com/12958-thickbox_de...iginal.jpg

4,4v пише тук. Други са 4,47V.  Самия телефон чете 4,37v примерно при заряд и след изваждане на зарядното тази стойност пада много бавно. За да се използва 100% от капацитета батерията условно казано се презарежда и точно това й съкращава живота. Защото бързия заряд и да го спрем то при екслоатация лятото батерията така или иначе загрява пак над 40градуса, дори повече отколкото по време на бърз заряд.
Цитирай
Аксесоари

Това, което виждаш на етикета е зарядното и номиналното напрежение на батерията. Клетката вътре обаче работи в диапазона 3.2-4.2 В. Самата клетка никога не достига (поне не би трябвало) напрежения над 4.20 В. Има и пад на напрежението в лентовия кабел и конектора. Разбира се, за да протича ток от зарядното към батерията, напрежението на входа трябва да бъде малко по-високо от напрежението на самата клетка. Токът в CV-фазата се регулира така, че напрежението на самата клетка никога да не надвишава 4.20 Волта. Така поне би трябвало да бъде и така е реализирано в качествените зарядни устройства. Не вярвам тук да е по-различно.

Важното за живота на батерията е да не бъде излагана за продължително време на високи температури и да не бъде държана на 100 % заряд. Поради последната причина аз предпочитам да не зареждам през нощта.

ПП: Има и литиеви акумулатори с по-високо напрежение. Номиналното им е 3.85 в, а максималното за заряд 4.35 В. Може и такъв да е случая, но това не променя нищо, освен че максималното допустимо напрежение е 4.35 В/клетка.
[-] 2 потребители изказват благодарност на NiOOH за това мнение:
  • Plamen11, Sky_Walker
Цитирай

(2022-12-11, 00:01:14)NiOOH написа:  ....

Важното за живота на батерията е да не бъде излагана за продължително време на високи температури и да не бъде държана на 100 % заряд. Поради последната причина аз предпочитам да не зареждам през нощта.

....

Не е проблем да се зарежда и през нощта, стига да е с бавно зарядно (от 3 до 5 вата). Така зарядния процес трае например 4-5 часа и завършва малко преди да се събудиш и да го изключиш от зарядното. По този начин -> нито е седял дълго време на 100%, нито пък е товарена батерията с голям ток. Аз практикувам това от няколко години и батериите на устройствата реално надживяват самото устройство с минимално износване накрая! Но аз Ultra-та я зареждам винаги до 85%, с изключение на случаите, в които пътувам и ми трябва целия капацитет. Когато е лимитирана до 85% може далече по-спокойно да се пуска на нощен заряд и с по-бързо зарядно, тъй като накрая ще седи на 85%, а не на 100%, което определено е по-здравословният за нея сценарий Wink

.::: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 256GB /Phantom White/ :::.
Цитирай

[Изображение: IMG_20210407_214805-1980x1980.jpg]
Дали 4,4 е напрежението на клетката или на регулатора на батерията не знам, но трябва да се водим от някакъв волтаж и факта, че при премахване на зарядното изчезват поне 0,2V от индикатора значи, че е мнгоо вероятно всъщност по-високото напрежение на заряд да е реалността. Отделно други батерии на Самсунг цитират 4,47V заряд, по спомени примерно С20У.

В момента в който заряда на батерията прескочи 50% напрежението точно преминава през оптималните 4,2V, всичко нагоре е в грава високо напрежение.
Самсунг са го изчислили перфектно всъщност - зареждаш на 4,4V и в момента, в който извадиш зарядното на 85% батерията е точно на оптималния максимум от 4,2V.

Затова бавния заряд всъщност НЕ е решение. С бавен заряд стигаш 50% сравнително бързо и след това много часове стоиш над 4,2V за да зареждаш с малкия ток. Да напрежението няма да има нужда да е много над 4,2, но ще стои 2-3часа вместо 30мин бърз заряд. След това над 80% с бавното зарядно е абсолютно същия ефекта като с бързото където така или иначе тока е паднал много.
Батерията не се плаши от голя ток а от температура и напрежение (и време в което е изложена на едното или двете).
Цитирай

(2022-12-11, 10:11:29)100 написа:  Дали 4,4 е напрежението на клетката или на регулатора на батерията не знам, но трябва да се водим от някакъв волтаж и факта, че при премахване на зарядното изчезват поне 0,2V от индикатора значи, че е мнгоо вероятно всъщност по-високото напрежение на заряд да е реалността. Отделно други батерии на Самсунг цитират 4,47V заряд, по спомени примерно С20У.

В момента в който заряда на батерията прескочи 50% напрежението точно преминава през оптималните 4,2V, всичко нагоре е в грава високо напрежение.
Самсунг са го изчислили перфектно всъщност - зареждаш на 4,4V и в момента, в който извадиш зарядното на 85% батерията е точно на оптималния максимум от 4,2V.

Затова бавния заряд всъщност НЕ е решение. С бавен заряд стигаш 50% сравнително бързо и след това много часове стоиш над 4,2V за да зареждаш с малкия ток. Да напрежението няма да има нужда да е много над 4,2, но ще стои 2-3часа вместо 30мин бърз заряд. След това над 80% с бавното зарядно е абсолютно същия ефекта като с бързото където така или иначе тока е паднал много.
Батерията не се плаши от голя ток а от температура и напрежение (и време в което е изложена на едното или двете).

Колега, тъй като аз, (а може би и колегата NiOOH предвид познанията му) се занимавам активно и професионално с литиеви акумулатори, те съветвам тези твои теории горе да си ги запазиш за себе си, тъй като са доста далеч от всякаква научна и практическа действителност, а по-лошото е, че могат да подведат някой, който също не е наясно с тази технология, а знаем, че с лития шега не бива. Опасно е! 

Сега по въпроса - няма литиево-полимерна клетка (освен HV - високоволтовите такива - 4.35V макс.), която в напълно заредено състояние да е над 4.2 V . Разбира се, в тази връзка още по-абсурдно е да се твърди, че това напрежение се достига преди пълното състояние на заряда. На 50% заряд, напрежението на клетката е около 3.85 V и това е най-стабилното състояние на всяка LiPO клетка. Затова и напрежение 3.8V - 3.85V (налично при 40-50% заряд) се нарича Storage voltage/state или "напрежение/състояние за съхранение". На 80% заряд, напрежението около 4 V, което се смята за най-добрия баланс между напълнен капацитет и безстресово състояние на клетката. Имено поради тази причина, Samsung (а и много други производители на техника) често слагат лимит на заряда някъде около 80-те %. Много по-безопасно и здравословно би било този лимит да бъде около 50-60%, но това означава, че ще се ползва едва половината капацитет на клетката, което потребителите не ги устройва хич. 

Това, което виждаш написано на батерията - 4.4 V, ако прочетеш малко по-вниманително надписа преди него, пише Charge voltage, ще знаеш, че това е стойност на напрежението, с което клетката се зарежда, а не крайното напрежение при 100% заряд (4.2 V). Това, което виждаш и в апликацията, също не означава, че това е напрежението на самата клетка, защото ако опиташ реално да заредиш една литиева клетка на 4.5V, със сигурност ще видиш шоу, което не искаш да виждаш и ще разбереш по трудния начин при колко висока температура гори лития и как не може да се гаси с вода. Колкото до HV клеките - със сигурност, Samsung, както и всички останали производители на такава електроника, на вграждат HV LiPo (високоволтови), поради ред причини - тези клетки са в пъти по-скъпи от обикновените, защото при такива екстремни стойности на напрежението, се ползват само най- най-качествените LiPo клетки, а те, повярвай ми, струват много и повечето обикновени потребители рядко се докосват до тях в ежедневието си. Освен това, HV клетки се използват предимно в специализирана апаратура, ползвана от професионалисти, които знаят какво правят. Е, ползват се и в някои хобита, като например и в радио-управляемите модели, с каквито се занимавам и аз самия. Та идеята ми е, че в устройства, широко достъпни за потребителите, всеки производител, разбира се, ще заложи на най-безопасната опция, за да си "върже гащите". Знаем, как въпросните "гащи" на Samsung паднаха до долу малко след представянето на Galaxy Note 7 и можеш да си сигурен, че специално те имат доооста консервативна политика относно батериите в устройствата си.

За да ти е по-лесно да разбереш LiPo технологията и по-специално функцията между стойност на заряда и стойност на напрежението, прилагам една таблица, в която лесно може да се направи справка за това съотношение. Разбира се, гледаме само първата колона (за 1 клетка - 1S), останалите колони са за акумулатори с от 2 до 6 клетки, в серия.

И последно - не, бавното зареждане не е вредно за клетката, както твърдиш, а точно обратното - най-здравословното е за нея. Но това идва с цена, която повечето потребители не могат да преглътнат - дългото време на заряд. И най-първоначалният ми пост в тази тема бе с идеята, че това дълго време на заряд лесно може да се "преглътне", ако зареждаме устройството си докато спим - хем не усещаме времето, хем батерията ни ще живее в пъти по-дълго при подобна практика Wink


Прикачени файлове Миниатюри
   

.::: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 256GB /Phantom White/ :::.
[-] 7 потребители изказват благодарност на Sky_Walker за това мнение:
  • divna, Dowper, Mishoiliev, NiOOH, nowhere, Plamen11, SpaceX
Цитирай

Пробвайте да включите опцията за разработчиците и изключете излишната анимация.
   

-= REDMAGIC 9 Pro 16/512 =-


Цитирай

(2022-12-11, 10:53:51)DeCkard написа:  Пробвайте да включите опцията за разработчиците и изключете излишната анимация.

Става много "дървено" така... Оптималният вариант е да се намалят на 0.5х и не толкова заради пестене на енергия, а заради субективното усещане, че телефонът работи доста по-пъргаво. Разликата е осезаема спрямо 1х, които поне по мое мнение са излишно дълги Wink

.::: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 256GB /Phantom White/ :::.
[-] 2 потребители изказват благодарност на Sky_Walker за това мнение:
  • DeCkard, Mishoiliev
Цитирай

(2022-12-11, 10:49:53)Sky_Walker написа:  Сега по въпроса - няма литиево-полимерна клетка (освен HV - високоволтовите такива - 4.35V макс.), която в напълно заредено състояние да е над 4.2 V . Разбира се, в тази връзка още по-абсурдно е да се твърди, че това напрежение се достига преди пълното състояние на заряда. На 50% заряд, напрежението на клетката е около 3.85 V и това е най-стабилното състояние на всяка LiPO клетка. Затова и напрежение 3.8V - 3.85V (налично при 40-50% заряд) се нарича Storage voltage/state или "напрежение/състояние за съхранение". На 80% заряд, напрежението около 4 V, което се смята за най-добрия баланс между напълнен капацитет и безстресово състояние на клетката. Имено поради тази причина, 

Това, което виждаш написано на батерията - 4.4 V, ако прочетеш малко по-вниманително надписа преди него, пише Charge voltage, ще знаеш, че това е стойност на напрежението, с което клетката се зарежда, а не крайното напрежение при 100% заряд (4.2 V). Това, което виждаш и в апликацията, също не означава, че това е напрежението на самата клетка, защото ако опиташ реално да заредиш една литиева клетка на 4.5V,  в която лесно може да се направи справка за това съотношение.

И последно - не, бавното зареждане не е вредно за клетката, както твърдиш, а точно обратното - най-здравословното е за нея. Но това идва с цена, която повечето потребители не могат да преглътнат - дългото време на заряд. И най-първоначалният ми пост в тази тема бе с идеята, че това дълго време на заряд лесно може да се "преглътне", ако зареждаме устройството си докато спим - хем не усещаме времето, хем батерията ни ще живее в пъти по-дълго при подобна практика Wink

Ще попитам тогава тези неща... съгласни сме и дватамата че се зарежда на 4,4-4,5V нали? Това пише на приложението и в сервизното меню и е логично да е толкова. Въпроса е като изкарам зарядното и изчакам да падне с няколко процента пише 4,35V примерно. Без зарядно, което да го вдига откъде идва тази цифра? В същото меню се вижда, че напрежението при 1% също отговаря перфектно на таблицата, която си постнал.

Втори въпрос - ако батерията не загрява и напрежението е в граници къде по-точно е проблема с бързия заряд? Какво друго предимство има бавното зареждане всяка нощ? Не съм казвал никога, че последното е вредно, а че е вредно високото напрежение и времето за което е прилагано.

пс.. сега проверих, чипа зарежда до 4,35v действително (китайците позволяват даже една идея повече). В телефоните (май при всички марки?) се ползват по-високи волтажи заради капацитет/размер и някои други съображения.
Цитирай

(2022-12-10, 17:16:01)milss написа:  Аз пък се чудя как може да има недоволни от батерията  Smile .
Не ползвам фейсбук, месинджър, инстаграм и вероятно от това е разликата. 
Днес съм само на мобилни данни, ако беше на Wi-Fi или смесена употреба щеше да е още по-добре.
Ами всичко зависи от ползването, но примерно ти си на full hd резолюция, не знам на колко херца опресняване си го оставил. Социалните мрежи доста точат батерия, но пък ги ползвам активно и няма как да ги изтрия.
Колегата 100 го е написал точно и ясно - ако се ползва активно макса през деня е 3-4 часа. Това включва 120 hz, WQHD, адаптивна яркост и 4G (ако включа 5G ще е още по-зле). Дано подобрят нещата в С23 серията.

Samsung Galaxy S24 Ultra Titanium Violet
Xiaomi Poco X3 Pro Gray



Цитирай

Да на на full hd резолюция съм,120 hz, адаптивна яркост.
Преди време пробвах 1 седмица на 60 hz и разлика в живота на батерията почти няма.

1916 
[-] 1 потребител изказва благодарност на milss за това мнение:
  • krasimiretov
Цитирай

(2022-12-11, 11:47:16)100 написа:  Ще попитам тогава тези неща... съгласни сме и дватамата че се зарежда на 4,4-4,5V нали? Това пише на приложението и в сервизното меню и е логично да е толкова. Въпроса е като изкарам зарядното и изчакам да падне с няколко процента пише 4,35V примерно. Без зарядно, което да го вдига откъде идва тази цифра? В същото меню се вижда, че напрежението при 1% също отговаря перфектно на таблицата, която си постнал.

Втори въпрос - ако батерията не загрява и напрежението е в граници къде по-точно е проблема с бързия заряд? Какво друго предимство има бавното зареждане всяка нощ? Не съм казвал никога, че последното е вредно, а че е вредно високото напрежение и времето за което е прилагано.

пс.. сега проверих, чипа зарежда до 4,35v действително (китайците позволяват даже една идея повече). В телефоните (май при всички марки?) се ползват по-високи волтажи заради капацитет/размер и някои други съображения.

След всичко написано в предния ми пост е безсмислено да продължавам дискусията. Не е нужно да откриваме топлата вода за нещо, което е доказано отдавна. Всеки има право да вярва в каквото е убеден Wink

Колкото до зареждането - нормалното зареждане с мощност от 10 до 15 вата не генерира толкова много топлина и няма никакъв проблем с него. Просто е безсмислено да се ползва, ако телефонът се зарежда през нощта. Тогава бавния заряд е доста по-целесъобразен и минимира престоя на батерията на 100%. Мощности от 25 до 120 вата генерират значително повече топлина и докато при 25-ватовото зареждане при Самсунг нещата са горе долу под контрол, при по-големите мощности, поддържани при други марки, нещата стават горещи и това убива батерията Wink При всички положения, ще го кажа така - при едни и същи условия на употреба, една батерия, която се зарежда на 5 или по-малко вата ще живее значително по-дълго във времето от такава, зареждана с 25 вата, особено ако зарядът става нощем и телефонът се изключва от зарядното на сутринта, какъвто е класическия случай при много от нас Wink

.::: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 256GB /Phantom White/ :::.
Цитирай

(2022-12-11, 12:59:43)Sky_Walker написа:  След всичко написано в предния ми пост е безсмислено да продължавам дискусията. Не е нужно да откриваме топлата вода за нещо, което е доказано отдавна. Всеки има право да вярва в каквото е убеден Wink

Колкото до зареждането - нормалното зареждане с мощност от 10 до 15 вата не генерира толкова много топлина и няма никакъв проблем с него. Просто е безсмислено да се ползва, ако телефонът се зарежда през нощта. Тогава бавния заряд е доста по-целесъобразен и минимира престоя на батерията на 100%. Мощности от 25 до 120 вата генерират значително повече топлина и докато при 25-ватовото зареждане при Самсунг нещата са горе долу под контрол, при по-големите мощности, поддържани при други марки, нещата стават горещи и това убива батерията Wink При всички положения, ще го кажа така - при едни и същи условия на употреба, една батерия, която се зарежда на 5 или по-малко вата ще живее значително по-дълго във времето от такава, зареждана с 25 вата, особено ако зарядът става нощем и телефонът се изключва от зарядното на сутринта, какъвто е класическия случай при много от нас Wink
Всичко, което съм написал в годния ми пост всъщност е 100% истина, а не субективни убеждения. И всъщност доколкото разбирам не си противоречим по основната част.

Последно - напрежението действително стига 4,4V и остава на 4,35V часове след изваждане от зарядното. Това е абсолютен факт и няма какво да се коментира около него.
Това значи, че най-важнотото нещо за да се удължи живота на батерията е да се ограничи напрежение или респективно да се зарежда до 85%. Бавно или бързо най-важното е да се ограничи до тези 85%. Ако това условие е изпълнено бавния заряд може да има, а може и да няма предимство (ако има е крайно малко).

Бавен заряд лятото - температурата е по-ниска/приложеното над 4,2V напрежение обаче стои доста по-дълго време. Вероятно баланса ще е положителен и има някакъв смисъл от бавното.
Зимата - температурата е ок и с бързото/напрежението над 4,2V ще бъде приложено за 3 пъти по-малко време. Вероятно баланса става отрицателен и може и бързото да е по-доброто решение.

Това са подгробности обаче - батерията се държи 15-85%, зарежда се бързи или бавно и ще изкара в супер здраве 2-3години поне. В противен случай капацитета пада на 85% примерно втората година. Хората ги убиват с пълни заряди, много падания до нула и прегрявания (за който не се е интересувал по време на игра 45градуса на батерията са доста типична стойност, както и 42-43 в колата без дори да се ползва).
[-] 1 потребител изказва благодарност на 100 за това мнение:
  • Mishoiliev
Цитирай

Всичко което сте написали може и да е така,но е факт ,че предишния ми телефон P30Pro ,който всяка вечер го зареждах безжично  и седеше по цяла нощ на зарядното ,в края на третата си година караше повече от новата ми ултра.Та може би от решаващо значение е и качеството на батерията поставена в устройството от производителя.Ако е боклук и до 50% да се зарежда все тая.Сега ултрата я зареждам по същия начин като прото и ще ви кажа след 3 години как е. Wink
Не бих се разсърдил, ако самсунг въведат опцията "умно зареждане" и на ултрата и да си ползвам нощното зареждане до 100% без да се притеснявам.
 Нещо не е удобно като се ползват рутините за тази цел,понеже като е включено зареждането до 85% не показва абсолютно никакава статистика за батерията.

Samsung Galaxy S23Ultra,Samsung Galaxy Watch 5 Pro LTE
Цитирай

(2022-12-11, 14:24:47)felipe написа:  ...
Не бих се разсърдил, ако самсунг въведат опцията "умно зареждане" и на ултрата и да си ползвам нощното зареждане до 100% без да се притеснявам.
 Нещо не е удобно като се ползват рутините за тази цел,понеже като е включено зареждането до 85% не показва абсолютно никакава статистика за батерията.

Статистиката ти е важна само в началото, докато свикнеш на новия телефон и все още не знаеш какво да очакваш от батерията. Като му посвикнеш, неща като SoT, процентно ползване на приложения и подобни цифри вече нямат значение и можеш си ползваш телефона спокойно, без да се затормозява човек колко часа екран изкарва и кое приложение е ползвал най-много. На мен лично ми е достатъчно, че задоволява напълно личните ми нужди и хич не ме интересува колко екран имам на последното зареждане. С моето ползване например телефонът издържа поне 1 ден, а ако не го ръчкам много и 2 дни и то в диапазона 25% - 85%. Ако го заредя на 100% и изстискам батерията до 10% със задължително изкарва 2 дни, стига да не ползвам предимно камерата, която просто яде проценти на поразия Big Grin

.::: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 256GB /Phantom White/ :::.
Цитирай

Малко си правим сметките без кръчмар с това зареждане и тези напрежения. Нямаме никаква представа нито какви алгоритми използват тези телефони, нито къде се измерват тези напрежения. Ясно е, че показаните по-горе напрежения не са реални. Нито един литиев акумулатор не може да ги издържи. Явно се мери след някакъв регулатор. Това надали е толкова важно. Важното е потребителите да получат съвет как да зареждат телефоните си, така че да имат максимален живот на батерията с възможно най-малко неудобство в ежедневието.
Важно е да се знае, че цикличния живот на литиевите акумулатори (броя цикли преди падането на капацитета с определена стойност) силно зависи от степента на заряд. Зареждане до 90 % почти удвоява цикличния живот. При зареждане до 85-90 % не е необичайно батерията да се държи прилично и след 1000 цикъла на зареждане, което е почти три години ежедневно зареждане.
Друг фактор е дълбочината на разряда. Осве ако нямам избор, не оставям батерията да падне под 10-15 %. Битува едно грешно разбиране от времето на никеловите акумулатори, че батерията трябва да се разрежда напълно преди заряд. Това не само, че не е вярно за литиевите, но и влияе отрицателно на цикличния живот.
Както вече изяснихме, топината е голям враг на тези батерии. За щастие, Самсунг са достатъчно консервативни с мощностите и дори бързото им зареждане не генерира толкова много топлина.
[-] 7 потребители изказват благодарност на NiOOH за това мнение:
  • divna, Dowper, milss, Mishoiliev, nowhere, Plamen11, Sky_Walker
Цитирай

@NiOOH и @Sky_Walker все пак от време на време не е ли добре за самата батерия да пада на 0% и да респективно да се зарежда до 100% за да може да си направи един пълен цикъл от-до. Ако може и да кажете защо, че ми интересно.

И друго, което си мисля - защо да зареждаме между 15 и 80%? Каква е логиката? Да, удължаваме живота на батерията, но какъв е смисъла да го удължаваме, ползвайки само 60-70% от капацитета, вместо да ползваме 100% дори и да деградира по 10% на година, пак след 3 години ще имаме 70% капацитет, точно толкова, колкото се стремим да ползваме от ден 1?

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/256 Black + Samsung Galaxy Watch 5 Pro BT Titanium Gray
[-] 2 потребители изказват благодарност на nowhere за това мнение:
  • milss, Mishoiliev
Цитирай

(2022-12-11, 15:20:10)nowhere написа:  @NiOOH и @Sky_Walker все пак от време на време не е ли добре за самата батерия да пада на 0% и да респективно да се зарежда до 100% за да може да си направи един пълен цикъл от-до. Ако може и да кажете защо, че ми интересно.

И друго, което си мисля - защо да зареждаме между 15 и 80%? Каква е логиката? Да, удължаваме живота на батерията, но какъв е смисъла да го удължаваме, ползвайки само 60-70% от капацитета, вместо да ползваме 100% дори и да деградира по 10% на година, пак след 3 години ще имаме 70% капацитет, точно толкова, колкото се стремим да ползваме от ден 1?

Твърди се, че при телефоните е препоръчително от време на време да се прави по един пълен цикъл от близо до 0% до 100% с цел да се калибрира индикатора на батерията. Дали е така не мога да кажа, не ми звучи логично. Литиевите акумулатори не страдат от ефект на паметта и подтискане на напрежението като никеловите, така че не виждам причина. Също така, пълен разряд на батерията в телефон е невъзможен. Телефонът изключва малко преди 100 % разряд.

Относно втория въпрос: Не е непременно необходимо да правим всичко това. Както и да зареждаме, батерията ще се държи прилично поне 2 години, най-вероятно и повече. Честно казано, не бих препоръчал кой знае какво обгрижване. Телефонът е инструмент и трябва да ни служи, а не ние на него. В краен случай, батерия се сменя. Допълнителни грижи трябва да полагат хора, които са убедени, че ще ползват телефона минимум три години или повече. Така ще имат сносна батерия до края на използването.
[-] 2 потребители изказват благодарност на NiOOH за това мнение:
  • divna, Plamen11
Цитирай

(2022-12-11, 15:20:10)nowhere написа:  И друго, което си мисля - защо да зареждаме между 15 и 80%? Каква е логиката? Да, удължаваме живота на батерията, но какъв е смисъла да го удължаваме, ползвайки само 60-70% от капацитета, вместо да ползваме 100% дори и да деградира по 10% на година, пак след 3 години ще имаме 70% капацитет, точно толкова, колкото се стремим да ползваме от ден 1?
Смисъла е че по принцип когато купуваш телефон трябва да си избереш модел, който да има поне 20% запас. И съответно да изключваш лимитера когато ти е необходимо повече батерия, примерно ако пътуваш или си някъде с по-лош обхват за деня и т.н.
Ако опукаш тези 20% с лоша подръжка на батерията очевидно ще сменяш телефон доста бързо за да си отново в играта. Или ще си пробваш късмета със смяна на батерия. Ако правиш 15-85% всеки ден това се случва първо автоматично за 85%, второ така или иначе е безсмислено да чакаш да ти изгасне телефона че да го зареждаш. 

Относно напреженията не виждам защо се спори с информацията, която поствам и на 100% вярна....което се случва супер редовно с моите мнения. Преди 6 месеца още след тест на батерията бях споменал, че батерията на S22 е зле и няма обявения капацитет, за което ме изкараха, че "нищо не разбирам". Сега с тия балонести батерии след като стана официална информацията за качествения контрол на Самсунг дали звучи по-реалистично моето откритие?

Относно напреженията пак понеже нали само глупости пиша, това е нашата батерия:
[Изображение: for-samsung-galaxy-s21-ultra-5g-g998-rep...x800-1.jpg]
номиналния волтаж не е 3,7V а 3,88V, както и зареждането не става на 4,2V, а на 4,45V и отделно производителите допускат до 4,5V.
Ако се зарежда по описания от мен начин батерията няма да загрява прекомерно и ще бъде в оптимален режим до 4,2V в 99% от времето. Тези бавни зарядни са стари новини вече и ако лодката е пробита (голям волтаж) няма смисъл да се изпомпва вода с кофичка за кисело мляко (бавно зареждане). До 25W модерните батерии нямат никакви проблеми с тока, а само с температура и напрежение, които решаваме по горния метод.
Цитирай

Добър ден, да питам (убеден съм, че ще се намерят хора, които да го ударят на хейт, просто понеже моя начин на ползване драстично се различава от техния, но...айде ако може да е без тази част) - този телефон (Galaxy S22) би ли могъл да постигне 7-8 часа СоТ при следния начин на използване: 

  • анимациите са изключени
  • ако реВолюцията може да се понижи (не съм запознат как е при сегашните Самсунг флагмани), то е сложена на най-ниската възможна
  • използва се само на 3G (само 1 карта)
  • през 50% от времето се ползва на WiFi
  • NFC, Bluetooth са изключени и не се ползват (въобще)
  • GPS се ползва изключително рядко (съответно също е изключен постоянно)
  • дисплея е на 60Hz
  • на дневна база се ползва (потреблението е едно и също всеки ден) за 1 час Асфалт 9, 1/2 час друга, напълно статична игра, 1 час браузване, 1-2 часа социални мрежи (ФБ, Инстаграм, Вайбър), 1/2 час разни шопинг приложения
  • снимане (само снимки (видео не снимам) от време на време, като съм в движение)...да кажем макс 10 снимки на ден)
  • през ADB са деинсталирани всички излишни за мен приложения (включително и разните гадории на Гугъл, които не ползвам)
  • батерията се зарежда по масовия начин, до 100% (всеки път); т.е. без финтове за запазването на живота ѝ максимално дълго във времето
  • notifications са изключени (по принцип)
  • alway-on display не се ползва
  • темата е тъмна, wallpaper-а е статичен (тъмен, без анимации)
  • музика/радио не се слуша
Цитирай

(2022-12-11, 15:43:44)imthedevil написа:  Добър ден, да питам (убеден съм, че ще се намерят хора, които да го ударят на хейт, просто понеже моя начин на ползване драстично се различава от техния, но...айде ако може да е без тази част) - този телефон (Galaxy S22) би ли могъл да постигне 7-8 часа СоТ при следния начин на използване: 

  • анимациите са изключени
  • ако реВолюцията може да се понижи (не съм запознат как е при сегашните Самсунг флагмани), то е сложена на най-ниската възможна
  • използва се само на 3G (само 1 карта)
  • през 50% от времето се ползва на WiFi
  • NFC, Bluetooth са изключени и не се ползват (въобще)
  • GPS се ползва изключително рядко (съответно също е изключен постоянно)
  • дисплея е на 60Hz
  • на дневна база се ползва (потреблението е едно и също всеки ден) за 1 час Асфалт 9, 1/2 час друга, напълно статична игра, 1 час браузване, 1-2 часа социални мрежи (ФБ, Инстаграм, Вайбър), 1/2 час разни шопинг приложения
  • снимане (само снимки (видео не снимам) от време на време, като съм в движение)...да кажем макс 10 снимки на ден)
  • през ADB са деинсталирани всички излишни за мен приложения (включително и разните гадории на Гугъл, които не ползвам)
  • батерията се зарежда по масовия начин, до 100% (всеки път); т.е. без финтове за запазването на живота ѝ максимално дълго във времето
  • notifications са изключени (по принцип)
  • alway-on display не се ползва
  • темата е тъмна, wallpaper-а е статичен (тъмен, без анимации)
  • музика/радио не се слуша

И като теглиш чертата, все едно имаш скъпа нокия с фенерче...

Не знам какво ги правите тези телефони, моя е с абсолютно всичко включено, наистина всичко е на фулл, 5G, NFC, GPS нон-стоп, Bluetooth нон стоп, заради часовника и заради външно мое устройство за поточно предаване на данни между слуховия ми апарат и смартфона, гледам по-2-3 часа HBO Max, и при всичките тези консуматори ми изкарва спокойно цял ден и вечер преди да си легна батерията е между 25-35%, човек ще каже че си палите колите със смартфона, не знам защо ги имате тези проблеми с батерии и за куп други проблеми, или аз съм голям късметлия да попадна на читава бройка (пу-пу) или има нещо друго което ми убягва, това от мен.

 iPhone 5s, Samsung Note 8, Samsung S22 Ultra, iPhone 15 Pro Max 1TB & Apple Watch Ultra 2
Цитирай

(2022-12-11, 15:41:50)100 написа:  Относно напреженията не виждам защо се спори с информацията, която поствам и на 100% вярна....което се случва супер редовно с моите мнения. [Изображение: for-samsung-galaxy-s21-ultra-5g-g998-rep...x800-1.jpg]
номиналния волтаж не е 3,7V а 3,88V, както и зареждането не става на 4,2V, а на 4,45V и отделно производителите допускат до 4,5V.

Никой не спори. За напреженията нищо не можеш да кажеш, просто защото не знаеш откъде програмката взима измерването. Същото важи и за картинката на батерията. Сигурен ли си, че вътре няма регулираща електроника? Аз съвсем не съм. Когато човек няма достатъчно познания е склонен да вярва на всякакви "измервания". Това е нормално, никой не те упреква, а и не е толкова важно. Само като добронамерена препоръка и без грам ирония-не си играй с батерии извадени от телефони и въобще с литиеви акумулатори. Може да е опасно.
Зареждай си телефона както искаш и както ти е удобно и нека ти върши добра работа. Това е най-важното.
Аз съм дотук с тази безмислена полемика.
[-] 1 потребител изказва благодарност на NiOOH за това мнение:
  • Sky_Walker
Цитирай

(2022-12-11, 16:13:56)NiOOH написа:  Никой не спори. За напреженията нищо не можеш да кажеш, просто защото не знаеш откъде програмката взима измерването. Същото важи и за картинката на батерията. Сигурен ли си, че вътре няма регулираща електроника? Аз съвсем не съм. Когато човек няма достатъчно познания е склонен да вярва на всякакви "измервания".
Сигурен съм, че ИМА електроника към всяка батерия, намира се лесно под терминалите. И този управляващ модул в предвид размерите му и липсата на охлаждане е пределно ясно, че не може да дърпа такава стойност от общото напрежение. 

Вместо да се водят безсмислени полемики можеше просто да споделиш, че не си запознат с факта, че в телефоните се използват по-високо волтови клетки заради плътността на капацитета в ограничените размери. Далеч по-добре отколкото отношението към подробно сдъвканото инфо, което поствам за да бъде полезно на някой евентуално.
И кривите на заряд не са нищо сложно,  всъщност е крайно елементарно да ги провериш и тогава ще разбереш защо бавния заряд не помага особено много ако се ограничи напрежението както е препоръчано.
Цитирай

Последно и спирам комуникацията с теб в този форум.

1. НЯМА И НИКОГА НЕ Е ИМАЛО литиеви акумулатори, които да се зареждат до напрежения по-високи от 4.35 Волта.
2. Понятие като "плътност на капацитета" не съществува. Това е безмислена глупост. Съществува понятие плътност на заряда, която може да се измерва като обемна или масова плътност.

И ще повтроря: НЕ СИ ИГРАЙ С ЛИТИЕВИ АКУМУЛАТОРИ И НЕ ДАВАЙ СЪВЕТИ НА ДРУГИ ХОРА. ОПАСНО Е!

Приятна вечер.
[-] 5 потребители изказват благодарност на NiOOH за това мнение:
  • divna, martoo, milss, nowhere, Sky_Walker
Цитирай

(2022-12-11, 19:50:54)NiOOH написа:  Последно и спирам комуникацията с теб в този форум.

1. НЯМА И НИКОГА НЕ Е ИМАЛО литиеви акумулатори, които да се зареждат до напрежения по-високи от 4.35 Волта.
2. Понятие като "плътност на капацитета" не съществува. Това е безмислена глупост. Съществува понятие плътност на заряда, която може да се измерва като обемна или масова плътност.

И ще повтроря: НЕ СИ ИГРАЙ С ЛИТИЕВИ АКУМУЛАТОРИ И НЕ ДАВАЙ СЪВЕТИ НА ДРУГИ ХОРА. ОПАСНО Е!

Приятна вечер.

Аз също се отказах от дискусия с него, защото явно има хора, които живеят в собствен свят и науката няма никакво значение за тях - щом не я разбират, си правят техни правила, терминология ("плътност на капацитета") и подобни фантастики, "научени" от нета. Написах го и по-рано - няма нищо лошо в това, освен възможността да заблудиш някой друг, който се опитва да научи нещо ново, а защо не и да причиниш пожар, презареждайки литиев акумулатор, защото видиш ли, този в телефона ми пише, че се зарежда до 4.55 волта... В крайна сметка, всеки си има глава на раменете и е пряко отговорен за действията си Wink

.::: Samsung Galaxy S22 Ultra 5G 256GB /Phantom White/ :::.
[-] 5 потребители изказват благодарност на Sky_Walker за това мнение:
  • divna, martoo, milss, NiOOH, nowhere
Цитирай

Аз ви благодаря, че предоставихте много полезна информация, която съм сигурен, че ще е интересна на всички.

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/256 Black + Samsung Galaxy Watch 5 Pro BT Titanium Gray
[-] 1 потребител изказва благодарност на nowhere за това мнение:
  • Mishoiliev
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)