Анкета: Как да се опазим най добре от събирането на данни за нас - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Андроид
27.27%
3
27.27%
Епъл
18.18%
2
18.18%
Андроид AOSP (без Гугълски услуги)
54.55%
6
54.55%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Изкуствен Интелект - полезен или опасен?
#1

Напоследък чета твърде често за постиженията на Изкуственият Интелект. Ползите от него могат да бъдат много полезни. Но...мен лично ме плаши. Знаем , че както атомната технология, генното инженерство, средствата за самозащита и даже екологията са добри идеи, НО се обръщат срещу нас. Не днес, не утре, но в един момент синджира се къса  и губим контрола , предимно от алчност и мания за величие. Това е то човешката природа.
Та в тази връзка виждате ли опасност в Гугъл, Мета, Епъл и компания. Притиснява ли ви, че те знаят всичко за вас и един ден ИИ ще докопа тия бази, ще знае къде и как да ви манипулира, контролира, и ако не слушате да ви навреди. И коя платформа е най безопасна според вас.

Телефоните са преходни, особено в моите ръце !
Цитирай
Аксесоари
#2

Не, няма такава опасност поне на този етап. Европейските регулатори се опитват да резнат крилата на Гугъл относно рекламите(събирането на данни от 3 лица), в подобно положение са и мета. Те протестират, но скоро ще им секнат печалбите, все пак те продават уж защитените ни данни на 3 лица. Ако искаме да няма данни за нас в мрежата, то просто не трябва да я ползваме. Но всеки от нас има поне по 1 поща, която ползва за регистрация. Трудна работа в днешно време. Преди, когато нямаше интернет, данни пак се събираха, но по скъп и труден начини.

времето е като парите - никога не стига
[-] 2 потребители изказват благодарност на pepy1 за това мнение:
  • Bavarche, L1892
Цитирай
#3

Ако имаше отговор "Няма как да се опазиш", бих го маркирал без замисляне. И тук не опира само до AI, Google или който и да е в мрежата - и да нямаш телефон/компютър, пак си изложен на всеобщо внимание, с което не само на теория може да се злоупотреби.
П. П. Простичък пример: помислете на колко места казваме ЕГН-то си за идентификация - това е изцяло лична информация, достъпът до която практически е неограничен и без високите технологии.
Цитирай
#4

На все по-малко, обикновено в банки и държавни институции. Даже операторите и изипей те обслужват по тел. номер - без име! Обаче ако ми знаят само егн-то, не могат да ми разберат навиците, местоположението, симпатиите, начина на мислене, какво харесвам, какви и кои са ми приятелите и т.н. А в нета, особено посредством соц. мрежи, инфото е море. Добре че не ползвам такива/форума не го смятам за такава/, та все пак съм наложил някакви ограничения спрямо себе си. Иначе си прав нямаш 100% защита никъде от нищо.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#5

Така е, само дето ЕГН-то си го казваш принудително и на всеуслошание, при това гръмогласно. Идентифицираш ли се с телефон, дори и стационарен, пак го чуват през 2 улици, та в трета...

А в мрежата всеки сам доброволно си смъква гащите, а после се жалва.
[-] 1 потребител изказва благодарност на L1892 за това мнение:
  • milss
Цитирай
#6

Относно ЕГНто , аз никога ,ама никога не го казвам по телефона. Работил съм в банка и ми е ясно какво може да се случи ,ако грешни хора ти го докопат, особено заедно с номер на лична карта. Физически документи дори в къщи се хвърлят накъсани на дребно и парчетата не заедно , не в една кофа. За някой това е параноя, ама аз съм виждал изненадани хора с по 30хил лева кредити. Но от мрежата няма спасение. Искаш да ползваш информация, трябва да си платиш, давайки твоята информация. Може би VPN е някаква бариера?

Телефоните са преходни, особено в моите ръце !
[-] 2 потребители изказват благодарност на Bavarche за това мнение:
  • jhoro, L1892
Цитирай
#7

Не, VPN е елементарна бариера, а и данните са си данни.

И аз не си казвам личните данни по телефона, плащам си сметките чрез мобилното приложение, останалите по-големи задължения - само лично в банков клон. Данните на кредитните си карти от няма накъде посочвам в мрежата (без опция за запазване) единствено при купуване на самолетни билети, щото няма как ...

Но всички тия мерки отиват бадева на куп други места. Пак пример: по време на избори отиваш до секцията, редиш се на опашката и чуваш как един от членовете на комисията бавно и отчетливо диктува на колегата си номера на личната карта на този, комуто е ред да гласува. Ако имаш интерес, за нула време "се сдобиваш" с данните от основния документ на дузина граждани. Очевидно е, че отговор "ама аз не ходя да гласувам" не е уместен.

Да не говорим, че пробиви стават и чрез служители, подписали куп декларации за конфиденциалност на личните данни, бля, бля ...

Няма скриване на този свят дори и без глобалната мрежа.
Цитирай
#8

Всички нищо не споделят, ама отидат на държавно гише или в болница си кажат ЕГН-то гласно и всички наоколо чуят. Иначе много внимателни с данните сте всички тука Tooth

А това някой да тегли кредит на ваше име само с ЕГН е почти невъзможно, а дори да се случи е лесно успоримо в съда защото парите няма да са стигнали във ваша сметка,а щом вие теглите кредит те трябва да бъдат във ваша сметка. Е така си мислите стават тия неща ама много филми сте гледали Tooth

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
[-] 1 потребител изказва благодарност на Legend за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#9

(2022-08-13, 12:47:15)Legend написа:  Всички нищо не споделят, ама отидат на държавно гише или в болница си кажат ЕГН-то гласно и всички наоколо чуят. Иначе много внимателни с данните сте всички тука  Tooth

А това някой да тегли кредит на ваше име само с ЕГН е почти невъзможно, а дори да се случи е лесно успоримо в съда защото парите няма да са стигнали във ваша сметка,а щом вие теглите кредит те трябва да бъдат във ваша сметка. Е така си мислите стават тия неща ама много филми сте гледали Tooth

Твойте хипотези са от каменната ера. Гласно в присъствието на непознати хора Егнто не го казвам. Просто си показвам Личната карта. А за кредите съм виждал малко по умни схеми. Документно клониране да го наречем. И да, в съдът ще те оневинят, но целия процес е доста мъчителен. А Лошите вече са се покрили с усвоената сума.
[/quote]

Телефоните са преходни, особено в моите ръце !
Цитирай
#10

Процеса е мъчителен, но нищо няма да им плащаш. Ще си търсят който е взел парите, как точно ще стане това теб не те интересува.
+ т'ва от НАП изтече всичко, целия архив го имам. Имам ли ти имената почти сигурно ти имам ЕГН-то и знам колко пари си взимал през 2019 когато изтекоха данните. т.е имам доста данни, 99.999% ги имат и хората който искат да изтеглят кредит на твое име Big Grin

Пък ти си показвай личната карта, вместо да си казваш гласно ЕГН-то

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
[-] 1 потребител изказва благодарност на Legend за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#11

(2022-08-15, 19:25:12)Legend написа:  Процеса е мъчителен, но нищо няма да им плащаш. Ще си търсят който е взел парите, как точно ще стане това теб не те интересува.
+ т'ва от НАП изтече всичко, целия архив го имам. Имам ли ти имената почти сигурно ти имам ЕГН-то и знам колко пари си взимал през 2019 когато изтекоха данните. т.е имам доста данни, 99.999% ги имат и хората който искат да изтеглят кредит на твое име  Big Grin

Напълно си прав.
Пък и не е само „течът в НАП“ - от Търговския регистър излизат два вида „Справки“ за юридически и физически лица:
  • Едните - електронни, със заличени „лични данни“;
  • Вторите - сканирани копия на оригиналните документи. С ЕГН-та, номера на лични карти, адреси, телефони и още една камара неща.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#12

Ми то и мейла и регистрационния номер са лични данни! Който иска да пр@@бе някой, винаги ще намери начин. Който търси - намира.

времето е като парите - никога не стига
[-] 1 потребител изказва благодарност на pepy1 за това мнение:
  • Bavarche
Цитирай
#13

Гледал си "Терминатор", нали? Тогава какво питаш? Big Grin

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай
#14

Не съм се филмирал, не съм имал проблеми и с личните си данни. Казвал съм си лични данни по телефон, предоставял съм където е необходимо. Също работя във финансовата сфера, нищо не ми се е случвало към момента. Което не означава, че няма шанс, разбира се.

Относно AI - ако се ползва както към момента в това , което виждаме - да подобрява снимки, видео, да подобрява технологии (роботи за чистене и т.н., smart home) е добре, но ако се получи като по онези апокалиптични филми, в които роботи трепят човечеството, това вече е лошо. Не знам тия опити с AI докъде ще стигнат.

Също съм против и същия да заема работни места. От страна на "бизнесмена" е добре, че съкращава работни места и не плаща заплати, от другата страна - безработица за съкратените. То мисля, че това чака професията "бакшиш". А много хора слагат на масата хляб на децата си , именно благодарение на волана и жълтия автомобил.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Ivanov_1994 за това мнение:
  • Bavarche
Цитирай
#15

Твърде ясно е, че който иска да ти открадне нещо, от химикалката, през колата и парите, та до живота и личността, може да намери начин. Стига да си струваш усилията. Респективно , колко по апетитен си , толкова по внимателен и защитен трябва да си.
Точно затова предизвиках тази дискусия. Гугъл е всъщност е сбор от услуги , който ползваме като даденост, защото са супер удобни. И това ежедневно наше доверяване ни прави много невнимателни. С Епъл си по защитен, но и там се ползват широко услугите на Гугъл(Chrome, Maps, Photos, Search...) и пак ти е отворена Задната врата. Aз всъщност не съм много наясно какво точно давам на Гугъл, ползвайки техните "безплатни" услуги. И Гугъл или самият интернет (WWW) е по притеснителен.

Телефоните са преходни, особено в моите ръце !
Цитирай
#16

(2022-08-17, 18:34:08)Bavarche написа:  ... Aз всъщност не съм много наясно какво точно давам на Гугъл, ползвайки техните "безплатни" услуги...

Отговорът е съвсем простичък и се дели на 2 равностойни части, затова и ще ги номерирам подобаващо:
1. Даваш им най-скъпата стока - информацията.
1. В "безплатните" услуги всъщност няма нищо безплатно.

Правим го всички, разбира се, при това съвсем доброволно.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)