Темата е заключена
Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Странна нотификация от телефона: BG-ALERT: Emergency Alert
#1

Привет! Преди малко, както си седя на дивана и скролвам сурат тефтера, приключвам с важната работа, и kill-вам всички задачи и изключвам телефона. След 1 мин. телефона почва да издава странен звук, наподобяващ аларма и ми излиза следното съобщение. Отключвам телефона и браузъра се отваря и глас ми прочита линка на сайта и казва нещо свързано с блокиране, ама не разбрах какво точно. Звучеше подобно на text speech-a на Microsoft Докато пусна запис на видео от екрана и съобщението изчезна. Да не би да е вирус? До сега никога не съм имал вируси. Обикновено гледам какво натискам или изобщо не отварям непознати линкове.
Телефонът е S23 Ultra, като съм го флашнал с THL, заради записи на разговори. Не съм забелязал някакви проблеми, освен бъгове с приложения, които ги дължа на гнусмас...

[Изображение: Screenshot-20231101-185425-Wireless-emer...alerts.jpg][Изображение: Screenshot-20231101-185442-Chrome.jpg]

Samsung S23 Ultra 5Gangsta Alpha Omega Supreme a.k.a Galactus 2.0
Аксесоари
#2

Не, не е вирус. И аз така помислих преди време.
Може да си видиш съобщенията. 

Настройки---> Безопасност и Спешност ---> Безжични известия спешни случаи ---> История на сигнали при спешни случаи.

Това отдавна го има в другите държави. Аз съм в Германия и получих 2 такива съобщения тази година. Едното свързано със тест, а другото предупреждение за ураганен вятър.
Това е система за ранно известяване на природни бедствия и не само.
Когато получих това съобщение за тест, само 30 сек след него се включиха сирените в Германия, направо се бях изплашил викам Путин ли атакува, какво става, а вкъщи всички смартфони се разпищяха.

Galaxy S23 Ultra Phantom black 512GB
[-] 2 потребители изказват благодарност на wer_aac за това мнение:
  • chozmo, greenandroid
#3

Нищо странно няма. Просто от системата за ранно оповестяване направиха тест. А то си и го пишеше. Но най-куриозното при мен беше, че нотификацията пристигна точно след ъпдейта ми към Андроид 14 и рестарта. В първия момент си викам- айдеее, изгорех

Sent from SM-S918B
[-] 2 потребители изказват благодарност на tzvetann за това мнение:
  • chozmo, greenandroid
#4

Ясно. Благодаря!

Samsung S23 Ultra 5Gangsta Alpha Omega Supreme a.k.a Galactus 2.0
#5

Можете да си изключите тестовите сигнали, а да оставите само истинските такива от менюто Безопасност и Защита - Безжични съобщения за спешни случаи

Samsung Galaxy 23+
/256GB PhantomBlack/

Samsung Galaxy S9+ 
/ 64GB+64GB SD Card / CoralBlue   

OnePlus 3 
/ 64GB /SoftGold 

[-] 2 потребители изказват благодарност на remixa92 за това мнение:
  • fu4ko, Marto.g
#6

Повече за BG-Alert - Тук

 
[-] 2 потребители изказват благодарност на NoMaD за това мнение:
  • fu4ko, sapiora
#7

При мен текстовите нотификации са изключени. Но въпреки това го получих.
[Изображение: 2a1c044db5c8ec0b6be454dff78b19f1.jpg]

Sent from SM-S918B
[-] 1 потребител изказва благодарност на tzvetann за това мнение:
  • fu4ko
#8

Истинският тест ще е на 22 ноември от 12 до 12:30 часа и отново ще бъде съпроводен със специфичен звуков сигнал и вибрация.

Galaxy S23 Ultra Phantom black 512GB
#9

(2023-11-01, 19:34:40)tzvetann написа:  При мен тестовите нотификации са изключени. Но въпреки това го получих.
[Изображение: 2a1c044db5c8ec0b6be454dff78b19f1.jpg]

Sent from SM-S918B
И при мен същата работа.

S21 FE
RN5 AI
[-] 1 потребител изказва благодарност на Emobul за това мнение:
  • Ivan_Bonev
#10

Някой който ги е изключил напълно и пак да е получил?
#11

Ето кога ще са следващите тестове този месец:

– 07.11.2023 г. (вторник) – за област Габрово;
– 14.11.2023 г. (вторник) – за области Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен;
– 15.11.2023 г. (сряда) – за области Велико Търново, Разград, Русе и Силистра;
– 16.11.2023 г. (четвъртък) – за области Варна, Добрич, Търговище и Шумен;
– 21.11.2023 г. (вторник) – за области Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол;
– 22.11.2023 г. (сряда) – за области Благоевград, Кюстендил, Перник, София и Софийска област;
– 23.11.2023 г. (четвъртък) – за области Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково;
– 29.11.2023 г. (сряда) – национален тест в цялата страна.

Обърнете внимание, че на 29 ноември ще има национален тест в цялата страна. При провеждането на всеки тест в продължение на половин час от 12:00 до 12:30 ч. ще бъде излъчвано съобщение, съдържащо текст на български и английски език. Получаването на съобщението на мобилното устройство се очаква да бъде еднократно и съпроводено от специфичен звук и вибрация, дори при активиран безшумен режим.
https://mobilebulgaria.com/news/eto-koga...a-bg-alert

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
[-] 7 потребители изказват благодарност на hazART за това мнение:
  • Dowper, greenandroid, Ivan_Bonev, Plamen11, sapiora, tsvetan24, Павел Василев
#12

Тази шитня bg alert част от google приложенията на андроид ли е? Може ли да се махне от нерутнат телефон. Това е нежелана от мен апликация, никой не ме е питал искам ли да бъда тормозен /известяван/. Тези са за съд.
#13

Какъв съд като от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" предвиждат много официални проби, които имат за цел да проверят функционирането на системата, а населението да придобие представа за съобщенията и съпътстващото ги поведение на мобилните устройства.
Това го пише в горния линк.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
[-] 2 потребители изказват благодарност на hazART за това мнение:
  • jhoro, sapiora
#14

Да де, ама ние не искаме да придобиваме представа нито подобни съобщения.

(2023-11-01, 19:16:44)wer_aac написа:  направо се бях изплашил викам Путин ли атакува, какво става
Lol Lol Lol

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
#15

Демек следващите пъти вече всички оператори ще получават ли, или само на 29-ти ще е за всички, а следващите дни на случаен принцип?

Изпратено от моят SM-G990B с помощта на Tapatalk
#16

Да, би трябвало всички оператори да получат в края на месеца.
Сега е било човешка грешка и са избързали като не са уведомили Vivacom.
https://mobilebulgaria.com/news/izyavlen...t-bg-alert

Ето цитирано:
Позиция, предоставена от изпълнителя, ангажиран с реализирането на системата BG-ALERT

Във връзка с планирани национални тестове на системата BG-ALERT за ранно предупреждение през мобилните мрежи, на 01.11.2023 от 18:55 до 19:00 бяха проведени предварителни тестове. Поради “човешка грешка” бяха изпратени две различни съобщения през мрежата на Виваком, които са получени от техни крайни клиенти.
ДЗЗД “Сискод”, се извинява на населението, всички засегнати страни и институции за причиненото безпокойство и неудобство.
След установената вече работоспособност на системата, се надяваме в бъдеще да бъде важен инструмент за известяване на населението в случаи на бедствия и аварии.

С уважение,
ДЗЗД “Сискод”
https://www.facebook.com/www.mvr.bg/post...embed_post

https://bg-alert.bg/#/news?page=0 Това е картата за областите по страната.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
[-] 1 потребител изказва благодарност на hazART за това мнение:
  • jhoro
#17

Аз я спрях тази шитня. Достатъчно ми беше щаба да ме уведомява за умрелите от Ковид. Сега за война ли ни готвят.
#18

И Аз спрях всички Alerts, дано работи спирането, че много досадна функционалност. Като гледам ще има още тестове и ще разбера, ако не пищи ще съм доволен

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
#19

Дано не се случва нищо, че тогава ще започнете с полярно противоположното оплакване, че държавата нищо не прави.
Отговорност на държавата е да известява населението за бедствия и аварии!
Текущото тестване има за цел проследяване поведението на системата, както и запознаване на населението с действието и.
Какво толкова е станало?
А пък това за съд е просто смешно.

Изпратено от моят SM-S911B с помощта на Tapatalk
[-] 5 потребители изказват благодарност на truewarrior22 за това мнение:
  • Dowper, Gamma, jhoro, Marto.g, sapiora
#20

(2023-11-04, 13:25:55)truewarrior22 написа:  Дано не се случва нищо, че тогава ще започнете с полярно противоположното оплакване, че държавата нищо не прави.
Отговорност на държавата е да известява населението за бедствия и аварии!
Текущото тестване има за цел проследяване поведението на системата, както и запознаване на населението с действието и.
Какво толкова е станало?
А пък това за съд е просто смешно.

Изпратено от моят SM-S911B с помощта на Tapatalk

Колега, подобен тест се правя с предварително известяване на гражданите и определено не по времето, по което беше проведен. От телеком оператора се оправдаха с грешка. Ако беше проведен правилно, нямаше да се налагат оправдания и извинения. Имам познати, които сериозно се бяха оплашили, че става наистина нещо лошо. Не е като да не се води война на 300км от нас...

Така че по-внимателно с подобни тестове.

Cognosce te ipsum!
#21

Моето мнение е, че системата е безсмислена. Никаква полза, само допълнително паника. Трябва да има избор. Който иска да си инсталира Бг алерт. Аз дори не знаех, че го има тоя шит на телефона.
[-] 1 потребител изказва благодарност на drakkar за това мнение:
  • fu4ko
#22

(2023-11-04, 14:45:38)kayovas написа:  Колега, подобен тест се правя с предварително известяване на гражданите и определено не по времето, по което беше проведен. От телеком оператора се оправдаха с грешка. Ако беше проведен правилно, нямаше да се налагат оправдания и извинения. Имам познати, които сериозно се бяха оплашили, че става наистина нещо лошо. Не е като да не се води война на 300км от нас...

Така че по-внимателно с подобни тестове.
Да, съгласен съм с част от твърдението, че теста не е проведен правилно технически.
Но май във всички съобщения пише "тест".
А за войната - ако стане нещо, то се оповестява поне по още два независими един от друг начина.
Няма начин да не се разбере за реална опасност.
И това би следвало да се знае от обща култура, не са необходими някакви специфични знания.

Изпратено от моят SM-S911B с помощта на Tapatalk
[-] 1 потребител изказва благодарност на truewarrior22 за това мнение:
  • sapiora
#23

(2023-11-04, 15:49:37)drakkar написа:  Моето мнение е, че системата е безсмислена. Никаква полза, само допълнително паника. Трябва да има избор. Който иска да си инсталира Бг алерт. Аз дори не знаех, че го има тоя шит на телефона.
Има в настройки-звуци и известия-още настройки-съобщения от мобилен оператор,там са известията.Още при земетресението в Крумово-Пловдивско юни месец 2023г.с магнитут 4.7 се получеха известия за земетресението-които са в близкия периметър.Не знам дали е същото,като това известие,но при природно бедствие-наводнение,земетресение и др.ще известява,дано да няма нужда.

Huawei P30
[-] 2 потребители изказват благодарност на DoryanY за това мнение:
  • jhoro, sapiora
#24

(2023-11-04, 14:45:38)kayovas написа:  От телеком оператора се оправдаха с грешка.

Оператора няма нищо общо - грешката е при „изпълнителя, ангажиран с реализирането на системата BG-ALERT“!
Служителя е натиснал грешен бутон.

(2023-11-04, 15:49:37)drakkar написа:  Моето мнение е, че системата е безсмислена. Никаква полза, само допълнително паника. Трябва да има избор. Който иска да си инсталира Бг алерт. Аз дори не знаех, че го има тоя шит на телефона.

Ако всеки даваше акъл - нищо нямаше да се получи!

(2023-11-04, 17:41:37)DoryanY написа:  Още при земетресението в Крумово, Пловдивско се получеха известия за земетресението - които са в близкия периметър. Не знам дали е същото, като това известие, но при природно бедствие - наводнение, земетресение и др. ще известява,дано да няма нужда.

Без значение - дали през мобилната мрежа, медиите или чрез „Националната система за ранно предупреждение и оповестяване при бедствия чрез акустични сирени“ - то е все едно и също. 

(2023-11-04, 14:45:38)kayovas написа:  Колега, подобен тест се правя с предварително известяване на гражданите и определено не по времето, по което беше проведен. От телеком оператора се оправдаха с грешка. Ако беше проведен правилно, нямаше да се налагат оправдания и извинения. Имам познати, които сериозно се бяха оплашили, че става наистина нещо лошо. Не е като да не се води война на 300км от нас...

Така че по-внимателно с подобни тестове.

(2023-11-04, 15:49:37)drakkar написа:  Моето мнение е, че системата е безсмислена. Никаква полза, само допълнително паника. Трябва да има избор. Който иска да си инсталира Бг алерт. Аз дори не знаех, че го има тоя шит на телефона.

(2023-11-04, 17:41:37)DoryanY написа:  Има в настройки-звуци и известия-още настройки-съобщения от мобилен оператор,там са известията.Още при земетресението в Крумово-Пловдивско се получеха известия за земетресението-които са в близкия периметър.Не знам дали е същото,като това известие,но при природно бедствие-наводнение,земетресение и др.ще известява,дано да няма нужда.




(2023-11-04, 14:45:38)kayovas написа:  Колега, подобен тест се правя с предварително известяване на гражданите и определено не по времето, по което беше проведен. От телеком оператора се оправдаха с грешка. Ако беше проведен правилно, нямаше да се налагат оправдания и извинения. Имам познати, които сериозно се бяха оплашили, че става наистина нещо лошо. Не е като да не се води война на 300км от нас...

Така че по-внимателно с подобни тестове.

(2023-11-04, 15:49:37)drakkar написа:  Моето мнение е, че системата е безсмислена. Никаква полза, само допълнително паника. Трябва да има избор. Който иска да си инсталира Бг алерт. Аз дори не знаех, че го има тоя шит на телефона.

(2023-11-04, 17:41:37)DoryanY написа:  Има в настройки-звуци и известия-още настройки-съобщения от мобилен оператор,там са известията.Още при земетресението в Крумово-Пловдивско се получеха известия за земетресението-които са в близкия периметър.Не знам дали е същото,като това известие,но при природно бедствие-наводнение,земетресение и др.ще известява,дано да няма нужда.



(2023-11-04, 14:45:38)kayovas написа:  Колега, подобен тест се правя с предварително известяване на гражданите и определено не по времето, по което беше проведен. От телеком оператора се оправдаха с грешка. Ако беше проведен правилно, нямаше да се налагат оправдания и извинения. Имам познати, които сериозно се бяха оплашили, че става наистина нещо лошо. Не е като да не се води война на 300км от нас...

Така че по-внимателно с подобни тестове.

(2023-11-04, 15:49:37)drakkar написа:  Моето мнение е, че системата е безсмислена. Никаква полза, само допълнително паника. Трябва да има избор. Който иска да си инсталира Бг алерт. Аз дори не знаех, че го има тоя шит на телефона.

(2023-11-04, 17:41:37)DoryanY написа:  Има в настройки-звуци и известия-още настройки-съобщения от мобилен оператор,там са известията.Още при земетресението в Крумово-Пловдивско се получеха известия за земетресението-които са в близкия периметър.Не знам дали е същото,като това известие,но при природно бедствие-наводнение,земетресение и др.ще известява,дано да няма нужда.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 1 потребител изказва благодарност на jhoro за това мнение:
  • sapiora
#25

(2023-11-04, 14:45:38)kayovas написа:  Колега, подобен тест се правя с предварително известяване на гражданите и определено не по времето, по което беше проведен. От телеком оператора се оправдаха с грешка. Ако беше проведен правилно, нямаше да се налагат оправдания и извинения. Имам познати, които сериозно се бяха оплашили, че става наистина нещо лошо. Не е като да не се води война на 300км от нас...

Така че по-внимателно с подобни тестове.

Няколко точки, които явно ти убягват:
1. Този тест е бил непредвиден. Трябвало е да бъде проведен в тестова, а не продукционна среда. Защо се е случило така е дълга и широка тема.
    График на реалните тестове е обявен на Н на брой места.
2. Телекома няма абсолютно никакво участие в тази ситуация и няма за какво да се оправдава.
3. Ако беше/когато бъде, проведен съм сигурен, че пак ще има недоволни(разбирай неразбрали).
4. Имам много лоши новини за твоите, но не само, познати. Все по-силно вярвам, че трябва да има някакви ограничения при продажбата на подобен вид техника.
    Smartphones are for smart people. Който разбрал, разбрал.
5. Кои сте вие "нас" и в коя посока ги мерите тези 300км? Жокер - риторичен въпрос. Smile

(2023-11-04, 15:49:37)drakkar написа:  Моето мнение е, че системата е безсмислена. Никаква полза, само допълнително паника. Трябва да има избор. Който иска да си инсталира Бг алерт. Аз дори не знаех, че го има тоя шит на телефона.

Ама като ти падне/наводни/изгори къщата/блока ще идеш да ревеш на държавата да ти помогне и ще питаш що нищо не е направила, че да предотврати ситуацията.
Самия факт, че мислиш, че нещо е инсталирано на телефона ти, показва достатъчно разбирането ти на материята. Реферирай към 4-та точка малко по-горе.

iPhone 14 Pro
[-] 3 потребители изказват благодарност на Константинов за това мнение:
  • DoryanY, sapiora, Smaug
Темата е заключена




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)