Оценете темата:
  • 5 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Aliexpress-всичко,което трябва да знаем !

В България е така, през далечната 1988г кандидатствах за студент. Тогава трябваше да имаш 2 висши за да си попълниш документите за университета!

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
Аксесоари

Системата със SMS съобщенията за доставени пратки пак вече работи. Днес получих съобщение от кварталната поща за доставена пратка на гише.

 
Цитирай

Работи ама в София, в моя град не. Ама ми задържаха пратка, а за нея получих смс, че е в митница Пловдив и тн.


[Изображение: ?banner=17991][/url]
Цитирай

(2021-06-08, 15:32:19)NoMaD написа:  Системата със SMS съобщенията за доставени пратки пак вече работи. Днес получих съобщение от кварталната поща за доставена пратка на гише.

ще кажеш ли от кой номер пращат СМС
в Бургас от 2 години не пращат СМС-и
Цитирай

1221 - BGPOST.


Прикачени файлове Миниатюри
   

 
Цитирай

Всеки пощенски клон си е собствена губерния и собствени правила. Не се спазват никакви общи изисквания.
Преди месец си поръчвам 2 пратки в един ден, от един магазин на алито. Следя ги къде са, пътуват заедно. Едновременно пристигнаха в София и ги пратиха за Пловдив. На другия ден ми звънят от пощата на телефона, че имам пратка. Отивам дават ми едната, другата я няма никаква. Чак на другия ден в сайта им пише, че пристигнала. Чакам да видя какво ще стане, една седмица нищо. Накрая ми писна и отидох да си я взема. Стои си на рафта, чака филанкишията.
Цитирай

Май вече ще се плаща ддс а всички пратки.
https://www.24chasa.bg/novini/article/9871860
Цитирай

Това го дъвчем отдавна тук.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай

(2021-06-10, 21:15:28)pepy1 написа:  Това го дъвчем отдавна тук.
От споделения линк поне се вижда колко ще ни струва услугата оформяне на документи към митницата. Проблема досега беше, че чакаш пратката да пристигне 2 месеца от Китай и още месец да ти освободят пратката на митница което е пълно безумие. Дано от 1.07 нещата не стават още по бавно. Не се разбира за сега , ако се плати на продавача ДДС кой ще достави пратката .

Изпратено от моят POCO F2 Pro с помощта на Tapatalk
Цитирай

На това попаднах. Предполагам ще има и друга информация.

Какво се променя ако купувате стоки извън ЕС, най-често внос от Китай или Турция или изнасяте от България (най-често за Великобритания)?
До 30.06 ако се купуват дребни стоки на стойност под около 30 лв. стоката не минава през митница и не се плащат вносни мита. След 1-ви юли дори и дребни поръчки ще минават през митница и ще се дължи входно мито. Целта на тези промени е да се избегне практиката, цената от китаеца да е нереално занижена, за да не се плащат вносни мита.
Ако изнасяте за Великобритания е хубаво да знаете, че има споразумение с ЕС. При внос на много стоки от ЕС към Великобритания, не се дължат входни мита, но се плаща ДДС.
Повечето големи китайски онлайн магазини (като AliExpress) описват как ще работят от 1-ви юли с клиенти от ЕС. При покупки до 150 евро, повечето ще начисляват автоматично локалното ДДС, такова каквото е в държавата на всеки клиент. Клиентите ще си плащат всичко наведнъж, заедно с включеното местно ДДС. Онлайн търговеца (тип AliExpress) се е регистрирал по една система, наречена IOSS. Чрез тази система онлайн магазина, декларира чрез сайта на някой европейски НАП колко ДДС е събрал от всичките си продажби на физически лица в ЕС и го плаща към този НАП. А той от своя страна препраща информация към останалите НАП-пове и препраща събраното ДДС по държави. Онлайн магазините си партнират с големите куриерски фирми, за да могат те да оформят нужните митнически декларации. Клиента няма ангажименти в тази насока, но вероятно ще има допълнителна такса за тази добавка към куриерската услуга.

Ако купувате стоки над 150 евро от китайски сайт, се запазва досегашния начин на работа. Ще се начисляват вносни мита, които за повечето стоки внос от Китай, Турция и Великобритания са в диапазона от 5 до 17 %. Върху цялата стойност на внесената стока, заедно с транспорт, складиране и т. н. ще се начислява и ДДС. Освобождаването на пратките става или от купувача или от упълномощена митническа агенция.
Какво се променя при работата с маркетплейси в ЕС, като Amazon, eBay, Etsy?
Администрацията на ЕС е забелязала, че много от търговците нямат знания и контакти с правилните консултанти, за да работят легално. Често онлайн търговците не плащат необходимото ДДС, когато продават на физически лица от ЕС. Много от продажбите се правят чрез маркетплейси, но досега отговорността за плащането на ДДС-то беше на самите търговци. На маркетплейсите се гледаше като на междинно звено, което не носи отговорност дали се плаща или не дължимото ДДС.
От 1-ви юли нещата значително се променят. Онлайн търговците, които продават чрез маркетплейси вече няма да носят отговорност за начисляването и плащането на ДДС, когато продават стоки на стойност до 150 евро. Това става ангажимент на маркетплейса. Маркетплейса трябва да начислява ДДС според ставката на държавата, от която е всеки клиент и да го внася към „локалния НАП“.

:: respect
Цитирай

(2021-06-11, 06:52:39)userworx написа:  Повечето големи китайски онлайн магазини (като AliExpress) описват как ще работят от 1-ви юли с клиенти от ЕС. При покупки до 150 евро, повечето ще начисляват автоматично локалното ДДС, такова каквото е в държавата на всеки клиент. Клиентите ще си плащат всичко наведнъж, заедно с включеното местно ДДС. 

Явно съм кьорав щото ми убягва къде Алиекспрес описват тази схема с начисляването на ДДС-то, някой да го е засичал на сайта им? 

Но пък ако го направят така въпреки ДДС-то пак много неща ще са изгодни за покупка от Китай, да не говорим колко дреболии (че и едри неща) тук просто не се продават. Ако обаче ще ме занимават за всяка доставка да плащам тук отделно ДДС-то и ще ме карат да доказвам стойността на стоката някак рязко ще ми стане изгодно да си пазаря куп неща от БГ или Европа
Цитирай

Не мога да се начудя защо това нещо с ДДС-то, което принципно и по идея е просто нещо, е направено тоооооолоква сложно и изисква тооооолкова голяма администрация и сложна бумащина. И все по-сложно и все по-сложно става Sad

Sony Z5 Compact.
Цитирай

(2021-06-11, 07:20:27)milen.stefanov написа:  Явно съм кьорав щото ми убягва къде Алиекспрес описват тази схема с начисляването на ДДС-то, някой да го е засичал на сайта им? 
явно повечето смятате тези неща за реклами
https://drive.google.com/file/d/1WcBYzOF...BbOWW/view
https://drive.google.com/file/d/1peOJyua...CpCTh/view

какво сложно има, ако ти спрат пратка, 3,90 на пощата + ДДС, казват че по малко документи ще се искат
Цитирай

Малко встрани от темата, но показва как китайците гледат напред по отношение на пътя за внос на стоки в ЕУ.
https://www.vesti.bg/sviat/dw-kitaj-prev...ta-6126855

POCO F5 12/256 GB





Цитирай

Колеги,преди време поръчах обемни неща за 600$ от един продавач в али-то,като бяхме се пазарили доста време за транспорт,данъци и т.н.Та човека ми предложи да ми изпрати нещата по някъкъв специфичен вид жп транспорт като всичко било включено там.Около 4 пъти го попитах как ще е включено ДДС и мито,тъй като това е политика на държавата в която получаваш стоката и няма как предварително да го платиш.Той продължаваше да ме убеждава че всичко ще е покрито от негова страна,и просто ще си получа нещата..... питам аз има ли такова нещо или съм се нашил на поредния "отлично разбиращ нуждите ми" китаец?
Цитирай

Има, казва се Delivery Duty Paid (DDP)
Цитирай

Пратките, които са кацнали в БГ преди 1 юли дали ще ги освободят безплатно?
Евтини неща по 2-3-4 $  не над 30 лева.


[Изображение: ?banner=17991][/url]
Цитирай

Последните 3 пратки ги поръчах от складове в Европа - Полша и Чехия като съответно плащам повече. Продавачите са ги изпратили от Китай, как може да се реагира сега, не ми се чака 2 месеца.
Цитирай

(2021-06-16, 20:22:49)drakkar написа:  Последните 3 пратки ги поръчах от складове в Европа - Полша и Чехия като съответно плащам повече. Продавачите са ги изпратили от Китай, как може да се реагира сега, не ми се чака 2 месеца.
Често ми се е случвало и на мен,да поръчам от Европа,а умниците изпращат от Китай с надеждата пратката да ти дойде навреме.После отварям диспут и почвам да им пиша да не се правят на умни и ако си искал,сам си можел да си поръчаш от Китай и то за по-евтино.Няколко пъти са ми връщали част от парите,а два пъти пратките не дойдоха до срока и след отворен диспут ми връщаха парите.Най-добре,ако ще поръчваш от Чехия или Полша,предварително пиши на продавача,дали наистина ще ти изпрати пратката от там,а не от Китай,защото в противен случай ще отвориш диспут и ще му напишеш лоша рецензия.Ще се учудиш как половината ще ти напишат,че в момента нямат наличност в складовете.Всъщност въобще нямат складове в Европа,а просто се надяват да не забележиш,че изпращат от Китай.Половината оферти от Чехия и Полша са менте,чети коментарите на хората и гледай рейтинга на продавача.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
Цитирай

Няма значение, че изпращат от Китай. Те си ги пращат някъде до Европа и някакси избягват (или пък си плащат) ДДС и след това ти изпращат артикула до България. Но щом си поръчал с доставка от Европа, няма място за притеснение.
Цитирай

От 21.06 Summer Sale в Aliexpress.
  
https://campaign.aliexpress.com/wow/gcp/...NExAkDtywR

POCO F5 12/256 GB





Цитирай

Не става въпрос за ДДС,а че трябва да чакаш дълго и платените пари за по-бърз шипинг се обезсмислят, почти никога пратките не идват в обещаното време.Аз живея в Чехия и като си поръчам нещо от там,изписва деливъри 7-8 дена,може би само 2-3 пратки са ми идвали в срок,сигурно 70-80% от поръчките ги пускат от Китай,което за мен си е измама.Но още по-фрапантно е,че в много случаи,когато искам да си поръчам нещо от Чехия,задавам си адреса и ми изписва,че няма деливъри до там.Поръчваш от Чехия,ама няма деливъри до Чехия Smile.Така,че от личен опит знам,че голям процент от пратките от Чехия са пълна измама.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
Цитирай

И? Смисъл дали ще чакаш 7-8 дни или 20 дни не мисля, че е голяма драма. Който е на зор ще си вземе нещо локално. Да, тъпо е, че лъжат така, но в крайна сметка си доставят без ДДС и допълнителни такси до адрес, така че за 8 или за 20 дни, не е болка за умиране. Така че да се говори чак за "измама" е малко пресилено.
Цитирай

Редки са случаите на пратки за по 20 дни, аз и за 7 съм получавал ама ...преди. Сега минимум30-40, понякога е безмислено - за мен.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай

(2021-06-17, 15:47:27)nowhere написа:  И? Смисъл дали ще чакаш 7-8 дни или 20 дни не мисля, че е голяма драма. Който е на зор ще си вземе нещо локално. Да, тъпо е, че лъжат така, но в крайна сметка си доставят без ДДС и допълнителни такси до адрес, така че за 8 или за 20 дни, не е болка за умиране. Така че да се говори чак за "измама" е малко пресилено.
Ще дам прост пример.Ако дадена стока струва 10€ с безплатен шипинг от Китай,същия продавач предлага и доставка от Чехия която ти излиза 12-13€,заради уж по-бързия шипинг,а накрая се оказва,че ти я изпраща със същия евтин шипинг от Китай.Случвало ми се е да чакам по два месеца за поръчка от Чехия до Чехия.Да ме извиняват,ама за мен това си е измама.Поне да ти шипнат поръчката с Алиекспрес шипинг,не най-евтиният вариант.Има и по-коректни продавачи,като видят,че съм поръчал нещо от Чехия за Чехия ми пишат да отменя поръчката,защото уж нямали на склад,но всъщност знаят,че не могат да влязат в срок.Тука въобще не става въпрос за никакво ДДС.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 4 гост(и)