Оценете темата:
  • 5 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Aliexpress-всичко,което трябва да знаем !

Много ми допадна San Martin-a заради изработката и това, че като цена е доста по-ниска (за качествения механизъм) от други марки.
Ще проследя и Seriouswatches, но за момента подобен модел е на цена около 400EUR.

San Martin-a го има на по-ниска цена в sanmartin.watch, но това не е официалния сайт на марката и точно това ме притеснява и затова предпочитам от Aliexpress да го взема.
Цитирай
Аксесоари

Поръчал съм 2 таблета от алито-еднакви модели. Днес на тракинга ми излезна и на двата, че трябва митническа декларация(на различни пратки са). От алито намалиха цената задади митницата и реално са ми взели точно 292.99лв на таблет от картата, което сега като го калкулирах излиза 149.74 евро, точно под 150 :]
Въпроса е в този случай ще дължа ли въобще ддс и по какъв начин ще се свържат с мен за да се уточнят тези неща.
       

Lenovo Z6 Pro LOS18| Xperia XZ1 Compact LOS17| и други..
Цитирай

Това е от сайта на митниците:
Цитат:От 1.07.2021 г. Европейското законодателство предвижда два прага за облагане на пощенски и куриерски пратки от трети страни,  които са обект на дистанционна продажба  и са с получател физическо лице.

Пратки със собствена стойност до 150 EUR – за тях се дължи ДДС  съгласно ставката за съответната стока (в България повечето стоки и услуги се облагат с ДДС в размер на 20%). Тези пратки са освободени от мито по силата на членове 23-24 от Регламент (ЕО) № 1186/2009.

Пратки със собствена стойност над 150 ЕUR – за тях се дължи мито и ДДС спрямо съответните ставки.

С мито се облагат стоките, които идват на територията на Европейския съюз (ЕС) от трети страни (нечленки на ЕС).

Ставката (размерът, процентът) на митото зависи от стоката и държавата на произход.....

Но пък в някои медии (от пролетта) чета, че имало предложение "Да бъде премахнат прагът, с който в момента влизащите в ЕС стоки на стойност под 150 евро са освободени от мита и от който измамниците се възползват прекомерно..." Та не знам дали не са го премахнали?!?

Sony Z5 Compact.
Цитирай

В крайна сметка трябваше да им попълня и пратя на email-а 2 формуляра-декларация съгласие и декларация стойност, от алито добавих 2 скрииншота на покупката и тракинга. Първата пратка мина така, за втората ми искаха и statement за плащането от банката(макар че 2те пратки бяха напълно еднакви). Като им го пратих и тя мина. Платих по 20% ддс на пратка и още 4-5лв за митническото представителство, мито не ми искаха, предполагам защото са под 150 евро, макар и на ръба.
Обработката и освобождаването на пратката става за ~3 работни дни след като им се пратят документите. Пращат и email за потвърждение след като получат документите, или след около час или на следващият работен ден.
Таблетите са lenovo xiaoxin pad pro 2022, което е китайската версия на tab p11 pro gen 2, с 6/128гб. От superdeals-а ми излезнаха за по ~360лв(преди приспадането), в крайна сметка общо след митниците се плати по 355лв на таблет, който тук продават по 900лв нов, макар и 8/256, със слота за сд карта няма много разлика. На нормалната оферта извън superdeals-а май беше 420-430лв, определено има значителна отстъпка като се появи от там, с "buy now" опцията(за това и поръчах 2, един за мен, един за приятел, при него не излизаше в superdeals).
Уникален таблет, със 120hz oled, процесор аналог на sd865, много добра батерия и speaker-и, чудя се колко евтино реално ги произвеждат, за да ги продават на такава цена.

Lenovo Z6 Pro LOS18| Xperia XZ1 Compact LOS17| и други..
Цитирай

При покупка на стока от Алиекспрес на цена около 205 EUR виждам, че се одържа автоматично някаква таксичка (най-вероятно ДДС).

Тъй като пратката струва над 150 EUR предполагам ще трябва да се плати и мито и да се освободи на митницата?
Съжалявам, ако питам глупави въпроси, но честно казано последно от Китай пазарувах 2020 и нещата доста се промениха от тогава Smile

И къде мога да разбера колко би било митото за часовник?
Цитирай

Само едно ще ви кажа - Express One са абсолютни боклуци... как така стана, че всички пратки от китайците минават през тези мизерници... какъв беше проблема да си ходят в пощата????
Цитирай

Аз съм доволен.От скоро почнах да поръчвам,но вече поне 10на пъти съм си взимал пратки от тях и никакви проблеми.

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай

Една пратка ми изгубиха, но това беше в началото, вече внимавам.
Цитирай

Това са M&BM, сега са с ново име, но същите номера.
Цитирай

(2023-11-11, 10:48:30)simeonivanov22 написа:  При покупка на стока от Алиекспрес на цена около 205 EUR виждам, че се одържа автоматично някаква таксичка (най-вероятно ДДС).

Тъй като пратката струва над 150 EUR предполагам ще трябва да се плати и мито и да се освободи на митницата?
Съжалявам, ако питам глупави въпроси, но честно казано последно от Китай пазарувах 2020 и нещата доста се промениха от тогава Smile

И къде мога да разбера колко би било митото за часовник?

Автоматично начисляват само ДДС. Мито, ако е приложимо се плаща при освобождаването на пратката в БГ. Не би трябвало да имате други такси освен ДДС и тази за доставката, проверявайте внимателно при чекаут, всяко едно начисление трябва да е описано.

Мито за часовник зависи от вида на самия часовник. Ръчен часовник, механичен или кварц, с аналогов или цифров дисплей се облага с 4,5% мито при внос от Китай.

При смарт-часовниците е малко по-различно, за тях не съм сигурен. Не би трябвало да има мито върху тях, тъй като би трябвало да спадат към групата на устройствата за безжижно предаване и получаване на данни, където са смартфоните (те са с 0% мито).

Ставките може да проверявате в TARIC - https://ecustoms.bg/tariccm/tariccm/text...Month=&Day
Цитирай

Всъщност се оказа малко по-различно.

Ако стоката е над 150EUR Aliexpress НЕ събира VAT(ДДС) предварително и то се премахва от крайната сума в платформата.
При влизането в България стоката (би трябвало) да влезне на митница и да трябва да платим ДДС + мито + да намерим кой да ни представлява пред митницата.
Цитирай

(2023-11-11, 19:21:45)hippy написа:  Само едно ще ви кажа - Express One са абсолютни боклуци... как така стана, че всички пратки от китайците минават през тези мизерници... какъв беше проблема да си ходят в пощата????

Въпрос на гледна точка.
Явно  choice  поръчките идват с тях.

За мен е предимство - в мое село има паркинг до офиса им, няма хора и обслужват супер бързо, а и пратките се придвижват по-бързо.
Цитирай

Здравеите.Искам да попитам някои плащал ли е на търговец от Алиекспрес по банков път.Освен с карта има опция да се плати с банков превод.Продавача не иска да му платя с карта.Защитена ли е покупката ми по този начин
Цитирай

Никога не плащай извън платформата!

Android Huawei P30
Цитирай

(2023-11-18, 20:36:51)nikolai01 написа:  Здравеите.Искам да попитам някои плащал ли е на търговец от Алиекспрес по банков път.Освен с карта има опция да се плати с банков превод.Продавача не иска да му платя с карта.Защитена ли е покупката ми по този начин
Пусни линк за него, да видим за какво точно става въпрос.

 
Цитирай

Само да споделя какво правя от доста време. Свързвам се директно с продавачите в Алиекспрес и Ибей. Комуникираме с имейли или WhatsApp. Плащам им през Paypal гавно и нещо което в Ибей е 550лв, аз го вземам за 400лв.Така работя с трима търговци от Китай. Когато пазарувам директно с тях, цените са значително по ниски.
Цитирай

Не е ли голям риска? По този начин Aliexpress не може да ти осигури защита и няма как да си върнеш парите, ако нещо се обърка?
Цитирай

Разбира се,че е голям.Колегата обича риска(тука има,тука нема) Smile Ако не получи стоката или е дефектна/грешна и т.н. трябва да разчита на почтенността на китайче на другия край на света да му върне парите-знаем как свършва това.Политиката на али е желязна,след около 1000 поръчки за около 7 години,нямам загубена сума от загубена пратка(или дефектна).
С 2 думи:Плащаш парите за стока(те не отиват при търговеца,а в оборотния фонд на сайта и стоят там,ничия собственост)
1:Получаваш стоката,потвърждаваш-сайта освобождава парите към търговеца(идеалния случай).
2:Не получаваш стоката-следва спор,жури от сайта.Ако си приложил, както са правилата видео,снимки и т.н.-журито ти връща парите.Търговеца няма контрол над тях през целия процес.
Всичко друго-уговорки,мейли към търговеца,караници,сълзи и сополи-след като си изпратил едни пари от сметката си някъде и чакаш да ти ги върнат,свършва по един начин-с чаша вода. Smile
Цитирай

Явно ти си някакъв късметлия!Има достатъчно писано тук, как съфорумци пазарували по правилата, “журито” ги порязва и горят!

времето е като парите - никога не стига
Цитирай

Това е опция да платиш с банков превод .Някои знае ли как стоят нещата.Плащали ли сте по този начин.


Прикачени файлове Миниатюри
   
Цитирай

(2023-11-19, 08:25:29)vertexe написа:  2:Не получаваш стоката-следва спор,жури от сайта.Ако си приложил, както са правилата видео,снимки и т.н.-журито ти връща парите.Търговеца няма контрол над тях през целия процес.

Точно този проблем имам сега. Пратка не дойде, 3 месеца. В пощата казват, че не е идвала до тях. Али ми казват, че според тракинга не съм си я взел. А тя е пратка с номер UA..., който няма проследяване. Искат ми снимки да докажа. Снимки на какво? Празна маса, да се види, че я няма ли? Поне беше евтина пратката, няма да изгоря с много пари.

Samsung Galaxy S4
Цитирай

Имаш интересен казус. Аз бих ги питал как знаят, че е пристигнала, без проследяващ номер и какво очакват да видят на евентуалната снимка.
Аз в момента се съдя с един продавач, който заблуждава европейските купувачи, с изпрашане от Франция и доставка за седмица. В същото време над 10 дни не подава изобщо стоката. След транзакцията чак, купувача вижда, че тя ще бъде пратена в рамките на 50 дни. Да видим как ще приключи сагата.
Цитирай

(2023-11-19, 08:40:58)pepy1 написа:  Явно ти си някакъв късметлия!Има достатъчно писано тук, как съфорумци пазарували по правилата, “журито” ги порязва и горят!

Сигурно не знаете,но както всеки продавач в платформата на Ali Express има рейтинг,който сам си печели спрямо отношението си към клиентите си с продажби,коректност,бързина,качество на продукта,така и всеки купувач трупа рейтинг с отношението и действията си към платформата.Когато решиш да се правиш на тарикат и често неоснователно злоупотребяваш с предизвикан спор за връщане на суми по пратки,рейтинга ти пада и пада докато накрая те игнорират напълно.Затова и "съфорумци пазарували по правилата, “журито” ги порязва и горят"

Samsung Galaxy S III Mini >>>> Huawei P8 Lite >>>>Honor 8 x
Huawei Watch GT 2
------------------------------------------------------------------------------
ПОБЕЖДАВАТ САМО ОНЕЗИ,КОИТО ВЯРВАТ,ЧЕ МОГАТ ДА ПОБЕДЯТ!
Цитирай

И къде може да се види този рейтинг на купувача?

 
Цитирай

В десктоп сайта. От приложението май не може.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 10 гост(и)