Оценете темата:
  • 4 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

CWM recovery: Инсталиране на ROMs, GAPPs, Root
#1

Тази тема е за знаещите и можещите или за незнаещите, но смели собственици на К910. Използването на външно recovery не е чак толкова страшно, колкото изглежда, стига да изпълняваш правилно стъпките в ръководството. Този метод се използва при преминаване от Custom ROM към друг Custom или официален ROM, или когато не можеш да инсталираш Google Services по начина в тази тема и не можеш да вземеш ROOT по метода в тази тема.


След като си изяснихме терминологията, можем да пристъпим с по-ясни мисли към използването на външно recovery. За препоръчване е да прочетеш няколко пъти темата, преди да избереш по кой метод ще модифицираш телефона си! Помни, че...

ПРАВИШ ВСИЧКО НА СВОЯ СОБСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ!!!

I. Избор на ROM за инсталиране в телефона
Изборът на ROM е изключително важно решение, от което зависи безпроблемното функциониране на телефона! Lenovo бълват официални бета версии на всеки две седмици и стабилни версии - веднъж месечно. За жалост все още не са направили перфектния ROM, но полагат неимоверни усилия и последните VibeUI 2.0 са доказателство за това. Най-добрите им ромове са означени като препоръчителни в списъка по-долу. По принцип, колкото по-рядко актуализирате телефона, толкова по-добре, така че моята препоръка е да се насочите към стабилните версии!

Всички връзки към ROM-ове по-долу са само за Dual Sim версиите K910 и K910e с хак за българския 3G стандарт!


Оригинален ром можеш да свалиш И от официалния сайт на Lenovo ИЛИ като стартираш от смартфона приложението System Update>Toolkit>Download the latest full pack. Изтегленият zip ром се намира в папка lenovoota, която не е видима при usb свързване от компютъра. Премести zip рома посредством който и да е файлов мениджър, инсталиран в телефона, директно в главната директория sdcard!


Тъй като фабричните Lenovo ROM-ове са само на английски и китайски език, много собственици на К910 търсят Custom на техния език. Изборът е доста ограничен откъм разнообразие, а българският в тези ромове е частичен. Ако решиш да инсталираш Custom ROM, бъди изключително внимателен! Прочети първо много внимателно какво съдържа ROM-а, какво инсталира, как се инсталира и какви са отзивите на потребителите за него! В никакъв случай не инсталирай CSROM или LeGion ROM!!!


II. Избор на Recovery
Изборът на външно Recovery е още по-отговорно решение, защото ако не е направено както трябва, рискувате да "убиете" телефона. Не може и не бива да се инсталират оригиналните CWM и TWRP! Тези Recovery-та имат версии, специално преработени за К910! 
За инсталирането на ROM-ове и услугите на Google с външно Recovery трябва да разполагаш със следните елементи:

1. K910_SS_S_2_040_0109_131226.qsb  <-- Връщане към фабричен VibeUI през boot менюто!
2. LenovoUsbDriver_autorun_1.0.12.exe
3. Adb_Run_v_3.26.35.zip  
4. recovery910en.img  <-- CWM Recovery без подмяна на Bootloader-a!
5. Lenovo_K910SS_FlashUtility_v.2.rar  <-- CWM Recovery и TWRP Recovery с подмяна на Bootloader-a!
6. 5-7_GApps_Minimal_4.4.2_signed.zip
7. gapps-jb.zip
8. UPDATE-SuperSU-v1.93.zip
9. И ROM във zip формат!


AndroidbgCWM Recovery БЕЗ инсталиране в телефона и без подмяна на Bootloader-a:
Предимствата на този метод са, че CWM Recovery не се инсталира в телефона и не подменя оригиналния Bootloader с custom, което го прави относително безопасен, съвместимо е с Android 4.2 и Android 4.4. Недостатък - трудоемката процедура и ръчните команди в adb конзола. 


OTA ЪПДЕЙТИ: След инсталирането на SuperSU ъпдейтите по въздуха са невъзможни/забранени/изключени! Ако искаш ОТА ъпдейти не инсталирай SuperSU от т.15! Ако ти трябват руут права плюс ОТА ъпдейти, прочети Как да направя ROOT/Un-ROOT. За проблеми при ОТА ъпдейти виж тази тема.


AndroidbgAndroidbgCWM Recovery със/без инсталиране в телефона, НО С ПОДМЯНА НА BOOTLOADER-a:
Предимствата на този метод са, че CWM Recovery може и да се инсталира, а може и да Не се инсталира в телефона, не се налага писане на команди в adb конзола, процедурата е лесна и бърза. Недостатък - подмяната на оригиналния Bootloader с този от К910L и е...

СЪВМЕСТИМО САМО С ANDROID 4.4!!!



КОФТИ КЪСМЕТ: Дори и да направиш всичко точно, както е по инструкцията, често подмяната на bootloader-a предизвиква brick! Ако след т.15 устройството се рестартира, но синият диод в решетката на слушалката не мига и/или повече от 5 минути телефонът не зареди новия ром, определено си имал лош късмет! И тук на помощ идва ickata с темата UNBRICK LENOVO K910Buga

Това ръководство е обновено на 21.03.2015г. Изчистени са някои действия от старото ръководство в тази тема, които могат да объркат или предизвикат проблеми при начинаещите. Добавен е нов метод за работа с CWM с подмяна на bootloader-a. Актуализиран файл с gapps благодарение на didipov, който вече е без setup wizard. Актуализирани са линковете към baidu.

HUAWEI P8 GRA-UL10 - DSFA 
HUAWEI P10 VTR-L29 - Dual stand-by
Цитирай
Аксесоари
#2

Темата е за ВАЖНИ! :thumbup: :bow:

XiaoMi MI-8 128 GB | Android Q 10.0 | MIUI Global Stable V12.0.1.0 QEAMIXM
Цитирай
#3

Много благодаря!
Цитирай
#4

Моля, обърнете внимание, че при Vibe 2.0 ЗАДЪЛЖИТЕЛНО инсталираме САМО 5-7_GApps_Minimal_4.4.2_signed.zip! Основната причина телефонът да се рестартира непрестанно след преинсталиране са именно неподходящи GAPPS - проблем, с който все още се сблъскват някои хора.

HUAWEI P8 GRA-UL10 - DSFA 
HUAWEI P10 VTR-L29 - Dual stand-by
Цитирай
#5

:bow:

OnePlus 7T Pro Mclaren Edition 5G 
Lenovo YT 2-1050L 
Цитирай
#6

Само да попитам, 3. 5-7_GApps_Minimal_4.4.2_signed.zip наистина ли са signed или просто някой не е променил името като ги е качвал? Понеже вчера ги слагах и на проверката за подпис фейлна, инсталирах ги без проверка и мина.
Цитирай
#7

tolostoi написа:Само да попитам, 3. 5-7_GApps_Minimal_4.4.2_signed.zip наистина ли са signed или просто някой не е променил името като ги е качвал? Понеже вчера ги слагах и на проверката за подпис фейлна, инсталирах ги без проверка и мина.

Не съм променил името. Първоначално идеята ми беше за лична употреба.... не съм се занимавал с подписване и т.н., но след като доста хора имаха проблеми с непрекъснати рестарти при употреба на истинските "signed" ги шернах без да се съобразя с тази малка подробност....

OnePlus 3T
Цитирай
#8

Реших да си сложа стабилната версия най-накрая и вчера започнах по описание, точка по точка. Всичко вървеше добре до точка 13 - даваше ми: "error: device not found"... Не знам защо се получи така, по предните точки нямах никакви проблеми - точно както си беше описано.

Принудих се да инсталирам Gapps чрез GMS_tools. В момента всичко си върви добре, дано няма проблеми по-нататък.
Цитирай
#9

nikophin написа:...Принудих се да инсталирам Gapps чрез GMS_tools. В момента всичко си върви добре, дано няма проблеми по-нататък.
А по тоя начин успя ли да инсталираш Google+, защото аз не успях.

Lenovo Vibe Z K910 --> Xiaomi Mi4 --> Xiaomi Mi Note2



Цитирай
#10

Няма да е успял да инсталита Гугъл+ Wink

Като цяло изобщо не е служно рутенето и инсталирането на рекавъри на този телефон. Просто е добре да се знае последователността. За да инсталираш или пуснеш къстъм рекавъри, трябва да ти е отключен бутлоудъра, за да го отклчиш ти трябва root. root се взема много лесно на всички ромове с Андроид 4.4 на 4.2 ... не баш. При руснаците има един туул в който е събрано всичко необходимо.

Рутваш ако нямаш руут, отключваш буутлоудъра (при отключване на буутлоудъра, трябва телефона да си е включен и да гледате в дисплея, изпише ли че, adb get permission for root shell значи вероятно е отключен вече, не изпише ли нищо, вероятно нямате руут или УСБ дебъгинг АДБ не е включен) и пускаш рекавъри или инсталираш рекавъри. Ако в момента на пускането (или инсталирането) на рекавъри имаш андроид 4.2, пускаш 4.2, ако си с 4.4 пускаш 4.4 (т. е. съобразяваш се с това което имаш в момента, не какво мислиш да инсталираш после) Та като си пуснеш или инсталираш рекавърито си инсталираш каквито искаш zip инсталатори, копирани на телефона.

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic...ry33738455
не зная дали не е забранено качването на туула на друго място, но ето
Цитирай
#11

Това е страхотно, но виждам, че в туула има възможност за избор м/у няколко вида TWRP. Кой от тях е за предпочитане?

Lenovo Vibe Z K910 --> Xiaomi Mi4 --> Xiaomi Mi Note2



Цитирай
#12

Наистина с GMS_tools не може да се инсталира Google+, но аз така или иначе не го ползвам.
Сега обаче видях, че не мога да инсталирам и Voice search - но не съм сигурен дали е от това, че сме в България или е от GMS-a, някой друг може ли да провери?

Откакто съм с последната стабилна версия телефона се държи много добре, само имам съмнения за батерията - вчера докато инсталирах версията и след това всички приложения, батерията падна от 80% до 35%. После човърках разни настройки около час и падна до 25%. От тогава досега (почти цял ден), с включен интернет, фейсбук, вайбър и т.н., си стои на 25% и не пада. Сигурно трябва да се калибрира.
Цитирай
#13

nikson70 написа:Това е страхотно, но виждам, че в туула има възможност за избор м/у няколко вида TWRP. Кой от тях е за предпочитане?
Има 2 версии, в зависимост дали с 4.2 андроид или 4.4
Цитирай
#14

Да това за 4.2 или 4.4 е ясно, но има за всяка от тях на Linerty TWRP и на Master_lie TWRP, та питането ми е кое от тях е за предпочитане.

Lenovo Vibe Z K910 --> Xiaomi Mi4 --> Xiaomi Mi Note2



Цитирай
#15

Не бях забелязал темата досега, но я правя важна!

@georgyan Поздравления за темата. Само едно нещо не съм съгласен с теб - мнението ти за custom ROM-овете. Повечето хора знаят какво правят и в custom ROM-овете се слагат обикновено само важните програми, за което и са по-леки и по-бързи от стоковите ROM-ове. Въпрос на вкус, кой какво ще сложи.

@krassiy Мерси, за информацията!

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


Цитирай
#16

nikson70 написа:Да това за 4.2 или 4.4 е ясно, но има за всяка от тях на Linerty TWRP и на Master_lie TWRP, та питането ми е кое от тях е за предпочитане.
Не зная кое е за предпочитане, НО има нещо важно което трябва да се спомене. Бекъпи правени със TWRP Linerty не са съвместими с TWRP на Мастер–ли, не зная дали обратното важи също. Аз лично сложих Линерти, субективно прецених по постовете, че Мастер-ли не е моя човек Lol
Цитирай
#17

И аз инсталирах Linerty TWRP и установих, че работи прекрасно, но забелязах също така, че сега нямам стоково рековъри и не знам при следващия OTA ъпдейт дали няма да имам проблеми. В System Update/ Toolkit като дам Reboot in Recovery mode вместо стоковото рековъри сега стартира TWRP.

Lenovo Vibe Z K910 --> Xiaomi Mi4 --> Xiaomi Mi Note2



Цитирай
#18

Зависи какво имаш предвид под проблеми, всеки стоков ром през ота минава и се инсталира през тврп, и след първия старт вече си си стоков Smile Няма да ти работят гапс-а, няма да имаш руут, вероятно ще затрие и тврп-то, но пък нищо няма да ти се счупи.

Едит: Всъщност обикновена ота на която пише отверсия1на2.зип няма да мине, трябва от ъпдейтър приложението да отметнеш да изтегли пълния ром (има такава опция)
Цитирай
#19

Be6i4 написа:@georgyan Само едно нещо не съм съгласен с теб - мнението ти за custom ROM-овете. Повечето хора знаят какво правят и в custom ROM-овете се слагат обикновено само важните програми, за което и са по-леки и по-бързи от стоковите ROM-ове. Въпрос на вкус, кой какво ще сложи.

Be6i4, с цялото ми уважение, но искам да напомня че първият Vibe 2.0 беше китайски custom rom, който опропасти много устройства - пренареди дяловете на телефона, подмени заводско рекавъри с custom и се получи така, че 4 месеца никой не успя да се върне към оригиналния Vibe на Lenovo. В това число имахме и българин от нашия форум, който се беше подлъгал да го инсталира.
В онази стара и заключена тема за K910 съм споделил информация как лесно се изчистват ненужните програми от оригиналните ромове на Lenovo, за да бъдат "по-леки и по-бързи" като custom.

Скъпи приятели, относно по-горе описания метод за инсталиране на ромове и gapss в К910 искам да ви уверя, че той е изключително безопасен и надежден, тъй като не инсталира нищо чуждо в телефона, освен Google Services. Това е методът, споделен от програмистите на Lenovo, които зарязаха идеята за ъпдейти през инженерното меню с qsb файлове, за да можем ние на запад да си инсталираме gapps и custom rom-ове, т.е. да им купуваме телефона.

Отскоро се появи и руско TWRP за по-лесно и бързо инсталиране на Vibe ромовете. Много хора тук го хвалят и препращат с линкове към руския форум за Андроид. Надявам се, че скоро тези български фенове на руското творчество, ще преведат инструкциите и ще ги споделят с всички нас на български! В противен случай нашата комуникация тук се обезсмисля.

HUAWEI P8 GRA-UL10 - DSFA 
HUAWEI P10 VTR-L29 - Dual stand-by
Цитирай
#20

Може ли да се сложи Row rom на версия с две сим карти и те дали ще работят?
Цитирай
#21

За модела с 2 SIM карти няма ROW_ROM
т.к. не се предлага официално на Европейския пазар и инсталирането му ще брикне телефона точно заради разликата в броя на картите (казано с 2 думи, разлика в хардуера)

Lenovo Vibe Z K910 --> Xiaomi Mi4 --> Xiaomi Mi Note2



Цитирай
#22

Някой пробвал ли е MIUI ROM-a от китайците?
Цитирай
#23

Работела само едната сим карта.
Цитирай
#24

Здравейте колеги.
МОЛЯ ПОМАГАЙТЕ
От скоро съм собственик на К910 и днес си играх с ъбдеита да кача VIBEroom 2.0 и маи прецаках телефона . Дадох му да бутва през ADB и зацикли пише че има грешка и следното /Installation aborted. Now send the package you want apply to the device with "adb sideload <filename>"......
ПОМОЩ МОЛЯ ПОМАГАЙТЕ.
Поддържам го жив закачен на компа за сега.
Готов съм и някои да го оправи - срещу възнаграждение разбира се.
GSM: 0888852503 майл: tri21@mail.bg
Предварително благодаря на отзeвилите се.
Забравих да пиша че съм от Варна.
Цитирай
#25

Ако предварително си копирал папката с рома от първия пост sdfuse можеш да влезеш в инженерното и да го инсталираш. Друг вариант, ако работи рекавърито, то има otg от флашка да я копираш и после да инсталираш.
Едит: а от адб сигурно пак има вариант да копираш и т. н просто не съм се занимавал и не зная как.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)