Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Батерия

На всички, които упражняват мисленето си нека отворят учебника по физика за 6-ти клас. Там е написано всичко за акумулаторите и как трябва и е правилно да се зареждат. Какво точно означава единицата A/h и с колко ток колко време ще се зарежда даден акумулатор.
С 2 думи. Всякакви свободни съчинения от сорта, че батерията трябва да се държи в диапазона 80-20% са неверни.
Ако искате батерията Ви да се използва правилно и да ви служи дълго я използвайте правилно. А именно. Зареждане до 100%, ползване докато покаже под 10%. Задължително пълен разряд поне 1 път в месеца(телефона да угасне) и поне веднъж седмично загасяне на телефона и оставяне през ноща да се зарежда загасен. Сутрин включвате и оставяте още 1 час на зарядно.
И това е валидно за всякакви акумулатори. От оловни, до никелови, литиеви, атомни и каквито се сетите.

С уважение инж. Н. П.
Цитирай
Аксесоари

Да си почеша малко "езика" пък и да споделя може би за някого любопитен факт. Снощи правих манипулацията с това да изтоща батерията до 0 , да не може да тръгне телефона. Интересното беше че угасна , включих го отброй 15 секунди угасна, естествено продължих да го тормозя , включи се играх една игричка с надеждата да умре , да ама му отне 40 мин да падне този 1% и след като вече пак угасна само вибрираше но не се включваше Smile

Xiaomi S1, Xiaomi Redmi Note 9
Цитирай

Това е много, ама наистина много лоша идея за Li-Ion & Li-Poly батериите, каквото и да приказва skiman (така де, инж. Н. П.)
Само се замислете колко вида акумулатори има и ще разберете, защо и при телефоните има спецефични особености.



Забележка от Модератор!



8. Цитирането на последно мнение в темата е абсолютно забранено. Не се препоръчва цитиране на няколко поредни мнения. За да получи цитирания известие в Tapatalk, не е нужно да се цитира цяло мнение. Може да се копира името под аватара и да се постави в "нов отговор" по този начин Copy/Paste name: https://youtu.be/ojj6McL6orc или просто да се сложи @ пред ника на колегата когато го изписвате (пример: @username ).
Цитирай

Понеже е много лошо за това на всичките ми телефони батериите им карат по 3-4 години. А тези които следват "другите" съвети се оплакват, че след 1 г батериите са им за смяна. И им се обяснява, как батерията е консуматив. Естаествено, нали и производителите трябва да ядат, за това и рекламират такива съвети.
Цитирай

Цитат:Li-ion with the tradition cathode materials of cobalt, nickel, manganese and aluminum typically charge to 4.20V/cell. The tolerance is +/–50mV/cell. Some nickel-based variety charge to 4.10V/cell; high capacity Li-ion may go to 4.30V/cell. Higher voltages increase the capacity, but when going beyond specification, the cell deteriorates and delivers a reduced service life. More important is the safety that is being compromised when beyond limit. Figure 1 shows the voltage and current signature as lithium-ion passes through the stages for constant current and topping charge.


.jpg ion1.jpg Размер: 48.54 KB  Сваляния: 60


Надявам се няма нужда от пояснения.
Цитирай

Не, моля те, обясни, че нищо не разбрах...

Android4e
Цитирай

Е какво сложно има:

Литиево-йонна с традицията катодни материали от кобалт, никел, манган и алуминий обикновено се зарежда до 4.20V / клетка. Допустимото отклонение е +/- 50mV / клетка. Някои разнообразие такса никелова основа за 4.10V / клетка; голям капацитет литиево-йонна може да отиде до 4.30V / клетка. По-високи напрежения увеличаване на капацитета, но когато излиза извън спецификацията, клетката се влошава и доставя намалена експлоатационен живот. По-важно е, че безопасността е застрашена, когато отвъд граница. Фигура 1 показва напрежение и ток подписа като литиево-йонна преминава през етапите за постоянен ток и доливане заплащане.


Big Grin Big Grin
Цитирай

Понеже аз съм с Li-Po батерия и от всичко, което съм прочел и от личен опит съм стигнал до следните заключения:

1. Ограничаване на всички нежелани консуматори на батерията до минимум/приложения+настройки/, описани от мен назад в темата.
2. Зареждане винаги до 100 %, не по-рано от 15/16% включване да се зарежда. При диапазон 30-80% остават неизползваеми 50%, за какво ги пазим и кога ще се възползваме от максималния капацитет на батерията и пълния цикъл на зареждане и живот...
3. Зареждане винаги в мрежата, а не през USB, освен ако няма друг начин/в движение при нужда/.

Не го оставям да се самоизключи от изтощение или да го зареждам изключен нощем. При такава експлоатация на батерията веднъж ми се наложи ограничено ползване на телефона и изкара близо 2 седмици и имаше оставащ около 10 % заряд...

Това е.

Иначе, производителите на батерии "и те душа носят и имат деца да хранят"... Smile

Android4e
Цитирай

Конкретно за P70 от Леново малко са "послъгали" относно бързото зареждане:

1. Започваме от напълно разредена батерия:

[Изображение: 8290588T.jpg]

2. След 1 час и 45 минути телефона показва, че е на 100%., но реално зареждането продължава:


[Изображение: 8290591m.jpg]

3. След още 1 час, вече е заредена (реално) на 99%:

[Изображение: 8290599v.jpg]
Цитирай

Това е на всеки телефон с електроника в батерията. Ама кой да слуша. Батерията се зарежда на 100% само, когато телефона е изключен. Иначе това е ефекта. За това и е хубаво да се остави поне още 2 часа след като покаже 100% на дисплея. А не да се цитират извадки от уйкипедията, където всеки може да се упражнява в краснопис.
Ама нали и производителите на батерии трябва да ядат. Big Grin


п.с. И всичко това е вследствие на постоянните мрънкания на разни еколози за пестене на енергията. Как видиш ли след зареждане, ама веднага да изклчим зарядното, че харчело ток. Нищо, че импулсните зарядни(каквито са всички зарядни за телефони) не харчат ток, когато към тях няма свързан консуматор.
Цитирай

Аз си я зареждам и ползвам, както обясних и нямам оплаквания от батерията, а замерванията ги оставям на вас...

Android4e
Цитирай

Последния цикъл разряд - заряд ме изкара 48 часа при съвсем нормална употреба на телефона - така, както обикновено си го ползвам. Имаше още 19% заряд, когато го включих да се зарежда. От това по-доволен няма как да бъда.

★Mi 9Т, 6/64★
Цитирай

Може ли някой да ми каже колко пише, че телефона издържа когато го сложите в Ultimate Power Saver?
Цитирай

На мен ми показва 19 ч. и 40 мин. при 50% батерия, а другите 50% са изразходвани за 4 дни. Не знам какво точно показва като времетраене.
Цитирай

И аз да кажа каккво ми е направило впечатление
От няколко дена съм забелязал че като си направя телефона на режим "На Открито"
Батерията ми издържа малко повече и вечер не ми пада батерията с по 10-15 %
а само 2--3% най-много
Цитирай

Аз не съм "На открито", но ми пада с 2-3 процента нощем. Без никакви спирания на нищо.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, Xiaomi Redmi 5 Plus, Lenovo P70
Цитирай

(2015-10-21, 13:36:12)IoPetrov написа:  Аз не съм "На открито", но ми пада с 2-3 процента нощем. Без никакви спирания на нищо.

И аз имам същия проблем и не мисля, че трябва да е така. Определено не отговаря поне на рекламирането време за издържане. Пада по около 1 процент на всеки 4-5 часа на пълен idle. Странното е, че съм почти със сигурност след първото ми зареждане не правеше така, но може и да се лъжа. Сега в момента пробвам след фактори ресет и без нищо друго инсталирано дали ще падне с толкова при idle. При самолетен режим изглежда пада малко по-бавно, разбира се, но не мисля че проблема е с връзката. Или нещо софтуерно или дефектни батерии. Но може би е софтуерно най-вече забелязах, че може да има потенциален проблем с Google Play Service и/или Package Access Helper. Или може би по-скоро с нещо, което използва и двете и се отчита погрешно като техен проблем.

Още по-заинтересован съм колко бързо трябва да пада батерията при използване. Малко трудно е за точно засичане, но да кажем при браузване в интернет или играене на игри (без особено значение колко са тежки или поне не от голямо значение) 1% ми пада респективно между 7 и 5 минути. Да кажем средно 6. Малко по-бавно от всички Samsung телефони, които се използват около мен от колеги, но съм с впечатлението (може би погрешно такова) че трябва да издържа малко повече.
Цитирай

@InstallGentoo Какво значи "пълен idle"?
При мен това значи, че се синхронизират 4 пощи, всички акаунти и т.н. ...

★Mi 9Т, 6/64★
Цитирай

@InstallGentoo
Колега нормално е за около час работа да ти липсват 5-7% от батерията.Това сметнато прави около 10 часа непрекъсната работа на него,което според мен е трудно изпълнимо.Самсунга който ползвах преди време спокойно успявах да го изхабя за около 5-7 часа от 100% до изгасване.До сега на леновото не съм успявал да направя това дори и за ден.

Pocophone f1
Цитирай

Имах само предвид, че не го използвам, иначе по принцип всички синхронизации и такива неща ги изключвам. Не беше може би правилно да слагам "пълнен" отпред, просто така се изказах. Иначе двете сим карти активни (дори и едната да изключа не виждам особена разлика). Без пуснат интернет или някоя програма оставена отворена. Както казах само при самолетен режим забелязвам разлика. Интересно е, че май и при ultimate battery save mode го правеше това (1 процент всеки 4-5 часа idle), но съм пробвал само веднъж, може и да съм се заблудил нещо. Та въпроса е колко нормално е това?

При теб artmika с тези неща включени колко хаби ако прости си седи и не го бараш допълнително (докато спиш например)?

@pavlin0, за цял час не съм споменавал. Но мисля, че със сигурност това са си поне едни около 10 процента при мен. Трябва по-късно да пробвам отново за повече от времето написано в горния пост. Но то и много зависи от какво точно си пуснал. Трудно е за перфектно определяне. Не знам, може би съм си по-параноичен и дори потенциално надценявам възможностите на батерията на един телефон.
Цитирай

От 100% зареден, оставен през нощта с всичко включено, на сутринта имам 92-93%.

★Mi 9Т, 6/64★
Цитирай

~1% на час? Вероятно дори малко повече. Изпотявам се само от мисълта за това.
Цитирай

Да, приблизително толкова се получава.

★Mi 9Т, 6/64★
Цитирай

Интересно. При мен от 100% за цяла нощ пада на 98%. Това е на мобилен интернет и абсолютно всички синхронизации пуснати. Периода е от 00:00 до 07:00.
Пробвал съм при същите условия, само че на WiFi, с изключен мобилен интернет, за същият период и тогава беше паднал само 1%.
Телефона е с ROOT и инсталирани Xposed и Greenify.

Lenovo P70 + MIUI 9
Цитирай

Колко asu ти показва когато си на мобилния интернет на мястото на което си тествал?
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)