Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Проблем с нов климатик
#26

(2018-11-30, 10:15:03)tiesto_pld написа:  Колегата лъже лъже чак срам не те хваща!Само ще ти задам един въпрос ,колко вата ти е единия конвертор?

Изпратено от моят Pixel XL с помощта на Tapatalk

Ако мислиш да ме засичаш на тема консумация няма да ти се получи. Инженер съм по професия и знам за цикъл на Карно, преобразуване на ел енергия в топлина. Изпускате най-важното. В едно от мненията ми съм го написал.
За протокола най-големият ми конвектор е 2500 W.  Ако искаш можем да смятаме? Сметките съм ги направил преди 20 г. И с повишението на цената сметките ми от 60 лв, станаха 120. В студените месеци. Да не забравяме, че в БГ климата вече не е като преди 40 г и зимите да си бяха зими по 5 месеца ;-)
Цитирай
Аксесоари
#27

Колега я кажи честно , ако ти сметна средно 2000w на 24 часа смяташ ли ,че само от единия конвертор ще ти изкарам 100лв разход?

Изпратено от моят Pixel XL с помощта на Tapatalk
Цитирай
#28

Ако работи нонстоп, вероятно. Ако сметнеш разликата м/у дневна и нощна тарифа, вероятно няма да изкараш. :-)
Детайлите, детайлите са важни.
Цитирай
#29

Виж сега ,една проста духалка ти е 2000w ,всички сме минавали през всякъде вид отопление и знаем сметките.Бил съм на конвертор и (пълен ташак) ,на дърва и камина е най-добре,ама цапаш и реално плащаш за дърва и за ток отново и като сметнеш пак ти е нагорни.Взех едно Митсубиши А+++ за отопление и се родих.Няма цапане първо,второ усещането е за отопление е като парно все едно имаш.Няма духания и разни подобни.Сметката за ток не нараства,макар тук в БГ да ни цъкат като ни пускат по-слаб ток и файда много няма с колко икономични уреди си.
Но като цяло за мен отоплението чрез климатик е много по-добро,естествено говорим за качествени .

Изпратено от моят Pixel XL с помощта на Tapatalk
Цитирай
#30

skiman@ Примери се дават с едно и също помещение, а не със съседни. Общо взето съм се занивал с енергийна ефективност, та вкъщи съм накачулил 2 допълнителни електромера ( на климатик по един) и един допълнителен паър метър, който закачам на всичко за по-лесен тест.
Водил съм статистики за всеки един климатик, печка и пр ежечасово, ежедневно и ежемесечно. 

 Ще ти дам пример от моят апартамент и по-точно от детската, която е 12м2
Oт 10г го отоплявам с японски ( 100V) инверторен климатик Шарп. Поддържаме 23гр.
Преди 2г реших да го тествам с ел. конвектор,  ( като през годините в това помещение и в апартамента като цяло са минали всички чудеса на отоплителната техника - от печки на дърва, нафта, газови бутилки, всякакъв вид духалки и недухалки)

Помещението е северно на 1-ви етаж и като цяло с много лоша базова температура.

Климатика ми гори средно между 300-400W/ч. Конвектора е 1,1Kw. Външни отрицателни температури, което е по-лошият вариант за климатика.

В затопленото до 23гр от климатика помещение вкл. конвектора. 
В следващите 3 часа температурата падна под некомфортните 20гр, като конвектора не изключи нито веднъж.
Колко повече топли и колко по-енегргоефекивен е смятай сам.

Да и за мен не е комфортно отоплението с климатик, но е в пъти по-ефективно от всеки друг ел уред.
В моят случай ми трябват поне 1.5-1,8кв ел мощност на час. Което по 15- 18ст за 1кв ми излиза грубо 25ст/час Или само за един ден от 12ч отопление е около 3лв! За 30 дена са 90лв на 12кв помещение

С тези сметки дето ги даваш сигурно живееш в помещение, което някой отдолу те топли или го напича слънце.
Интерсно ми е каква ти е базовата температура при изключено отопление
Цитирай
#31

(2018-11-30, 09:33:37)skiman написа:  Винаги давам за пример 2 еднакви апартамента в един и същи блок с едно изложение(юг - запад), изолации, дограма... Един под друг. Долния(аз), отгоре брат ми.
Аз с конвектори, той с климатици. Хубави. Моята инвестиция беше 800 лв, неговата 6000. На месец зимата аз плащам средно в студените дни 120 лв, той 110. И двамата сме на бойлер, не отопляема сграда. Ако се падне слънчев месец, той пак плаща 110 лв, аз падам на 90.

Интересно! Условията еднакви ли са(изолации/дограма/зададена вътрешна температура, че не става явно дали са еднакви)? Какви са климатиците по точно и в какви помещения са да споделиш ако е удобно? Под теб комшията топли ли? Все пак всичко зависи и от топлинните загуби при определени вътрешни/външни условия. Климатика се влияе и от външните условия за разлика от конвектора. 

Моя брат пък се "мъчи" с конвектори, че не понася шумове, та използва Адакс Гламокс 4бр., но в студени месеци(до -18гр. вън) тока само за тях е скачал около 500лв.+.

А твоя брат щом "сменя" фреона на 3г ....има проблем. Система от този тип е затворена и не трябва да "гори"/"изпуска". 

Тая история обаче "с един климатик се топли цял апартамент" .... НЕ благодаря. Парно като си правите защо не скупчите всички радиатори в една стая? Нали пак по евтино ще излезе? Smile Нужно е тяло във всяко помещение и мисля причината е повече от ясна. А аз не бих гледал климатиците като инвестиция, която ще се избие, а по скоро като лесен и удобен начин да отоплиш 24/7 на добра цена. Също вършат работа и в летните дни.

Темата отиде в друга посока, но да се надяваме да е полезна с нещо за автора.

SGS2->SGS4->SGS6->SGS8
Цитирай
#32

Ще отговоря на всички в един пост.
Два абсолютно еднакви апартамента в сграда на 10 етажа. Аз на 3-ти, той на 4-ти. И под мен има хора и над него. Изолация и дограма еднакви.
И двата са изложение ЮГ!!! - ЗАПАД!!! Това да ви говори нещо? Зимата къде е слънцето? Нали се сещате, че в слънчеви дни в къщи при изкл. отопление е към 20 гр? Защото имам поне 4 часа слънчево греене. За това и написах, че през деня радиаторите НЕ работят. Включват се автоматично към 19 часа вечер. Малко преди да се прибера от работа. И се изключват в 7 сутринта. Реално използвам почти през цялото време нощна тарифа, която е 1/2 от дневната.
Да при мен е частен случай. Но когато инвестирахме в 10 см ВЪНШНА и 2 см ВЪТРЕШНА изолация+ 6 камерна дограма, знаехме какво правим и двамата.
Като ми дойде ноемврийската сметка ще ви я снимам. Че сега за октомври ми беше 58 лв.
Просто ви давам друга гледна точка. Климатиците са хубаво нещо, но не са панацея.
Да реално климатика харчи по-малко ток, заради принципа си на работа. Но е крайно неефективен в много студени дни.
За фреона - на колата, колко пъти си пълниш климатика? По предписание за да работи добре една такава система на 3 г се налага проверка и "допълване" на системата. Но реално се сменя целия фреон.
Климатиците са за времето преди 20 г най-най скъпите. Някакви Дайкин(май, може и да излъжа тука), но модел не знам.
Отделно никой не обърна внимание на първоначалната инвестиция. 800 лв с/у 6000(без да броим монтажа, че и там го одраха). Съжалявам, ама имам само 2 бъбрека :-)
Цитирай
#33

КОй те излъга ,че са не стават за минусови ?Говорим за климатик и климатик.
Цитирай
#34

(2018-11-30, 11:09:07)skiman написа:  Съжалявам, ама имам само 2 бъбрека :-)

Обичам да говоря с точност, за да бъде и сравнението ....точно. Все пак си инженер човек и разбираш защо е важно.
Не мога да се сетя колко гр. е у вас в слънчево време, защото не съм усетил, че да запомня. Но явно това е и само в "слънчеви дни". Ами като няма слънце? Ако те няма в къщи ... не те бърка може би. Не разбрах и съвсем добре дали топлиш всички стаи? А брат ти? А на какви температури?

Иначе си подготвил добре апартамента за ниски топло загуби от към външна изолация предполагам, което и за мен е правилната посока на паричните средства! За дограмата ако търсим топло изолиране по важна роля играе стъкло пакета от колкото "колко камерен" ти е профила, но това е тема на друг разговор. 

Като цяло обаче ти не отопляваш постоянно апартамента до колкото разбирам, което само по себе си може би вече те различава от брат ти. Т.е. 12ч температурата е различна от желаната. И не му "помагаш" особено с отоплението на него.
Също говориш и за обща сметка на ток до колкото разбирам, а не специално от отоплителните уреди. Което ме навежда на мисълта, че тези суми зависят и от други обстоятелства в зависимост колко души и как обитават апартаментите.

Климатика освен да е добър модел то той трябва да е добре подбран за определения случай. След това да е монтиран кадърно и на правилното място в помещението. От там нататък трябва и да се използва коректно. Ако е идеален случая драмите се свеждат до минимум. Един жокер - има и подово/стенни модели, които си струват вниманието. Усещането от тях е по различно.

За фреона .... не говорим за кола! Ако може да покажеш къде пише, че фреона трябва да се сменя на 3г. за битовите климатици ще съм ти много благодарен? Не съм срещал до момента такова твърдение и ще ми е интересно да науча нещо ново.
Също ще ми е интересно да споделиш точния модел климатици и за какви са помещенията, както споменах по рано. Че Дайкин имат и Уруру Сарара, който не само топли/охлажда, но са имали и конвенционалки в доброто старо време.

Относно инвестицията ....обърнах внимание и никой не отрича разликата в цената предполагам. Но дай всички подробности, за да направим сравнението коректно и да убедим с факти @tiesto_pld и всички останали, че не са прави. Доста неизвестни има в момента. Споменавам тези неща защото имам комшия, който се топлел за 50лв. на месец с 2 духалки, но от най качествените/ефективните! Целия апартамент като моя бил жега денонощно ... ама като го изненадах с посещение излезе, че той не обичал "жегата" и на него "19гр. му е достатъчно", че и на всичкото отгоре само докато си легнел ..... Smile

Стана малко по дълго и подробно, но .....

SGS2->SGS4->SGS6->SGS8
Цитирай
#35

(2018-11-29, 20:46:45)Compare написа:  Малко Oftopic

Ми @Mitko.stefanov има всякакви издънки по тоя свят ,важното да не се отчайваме .Кофти е когато ти дойдат майстори и да почнат да гледат клипчета в youtube как се връзват точно 5 кабела за да ти вържат печката.
Еми малък съм и не разбирам хаха . Не , че нещо ама откакто съм в Хасково нямам късмет във нищо ... Big Grin

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Mobile : iPhone 15 Pro Blue Titanium  + Anker Liberty Air 2 |||  Computer : MB: ASrock AB350 Pro4 , AMD Ryzen 5 5600 , GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6  , 16GB Dual Channel DDR4 3066 OC MHz Kingston HyperX Predator Black , Kingston 240GB A400 SSD SATA3 , WD BLUE 1TB 7200 RPM , PSU EVGA 500 W , Acer XF243YP 144hz 

Цитирай
#36

(2018-11-30, 10:04:27)kiriku написа:  А лятото ти ще търмъчиш жената облян в пот, докато брат ти работи на спокойствие горе.

Storstark

Тва го пропуснах. Брат, един съвет от 50 г мъж. Ако не се потиш докато оправяш жена си, бъди сигурен, че има някъде някой дет се поти ву нея. Ако ме разбираш.  Big Grin
Цитирай
#37

Значи,няма качествени духалки ,имаш 2000w общо казано на час 2kwh ,ако го сметнем за 30 деня тая духалка работейки един час в рамките на месец ще ти струва 13 лв (цена ЧЕЗ),ако работи средно 2 часа става 26лв ....и т.н.

Изпратено от моят Pixel XL с помощта на Tapatalk
Цитирай
#38

Кви духалки, кви 5 лв...ти въобще четеш ли темата или просто си пишеш?
Цитирай
#39

@Mitko.stefanov
Обикновено монтажниците на техно веригите са под всякаква критика. В случая и климатиците продавани там не са нещо невероятно с малки изключения. За такъв тип техника е по разумно да се обръщаш към специализирани фирми, но и там си имай едно на ум.

@tiesto_pld
Той комшията спомена и, че му е жега с тях, но за мен 19гр. .... изобщо не ми е топло Smile

SGS2->SGS4->SGS6->SGS8
Цитирай
#40

(2018-11-30, 14:02:05)skiman написа:  Кви духалки, кви 5 лв...ти въобще четеш ли темата или просто си пишеш?
Не се нерви,отговорих по-горния пост.

Изпратено от моят Pixel XL с помощта на Tapatalk
Цитирай
#41

(2018-11-30, 11:09:07)skiman написа:  Да реално климатика харчи по-малко ток, заради принципа си на работа. Но е крайно неефективен в много студени дни.
За фреона - на колата, колко пъти си пълниш климатика? По предписание за да работи добре една такава система на 3 г се налага проверка и "допълване" на системата. Но реално се сменя целия фреон.

Пълни глупости...ясно колко си енженер.
А това с колата.... хаха
Цитирай
#42

Аз по-нагоре дадох пример колко ми харчи климатика при минусови грауси и в същото помещение и при същите температури ел. конвектор
Единият 400w, другият - конвектора 1,1Kw и при това изтърва зададената температура.
Климатика е хубав 15г 100В правотоков Шарп с плазма, йонизатор и коп 5.3, а конвектора ново Теси с коп 1 Smile

За 2-компонентни газове, каквито са съвременните "еко" фреони задължатилно се сменя целият газ.
Това не е едно време с R22 дето се допълваше системата.
Макар, че атво климатиците продължават да си ги дозареждат за 20-30лв, щото ако ти кажат 100-150лв ще избягаш и идеш другъде, дето да ти вземат 30лв
Така, че дали е на авто или стационарен няма значение. Но това само при условие, че го губи, което не е задължително - напротив. Държи ли налягане няма нужда.
Цитирай
#43

(2018-11-30, 10:19:03)skiman написа:  Ако мислиш да ме засичаш на тема консумация няма да ти се получи. Инженер съм по професия и знам за цикъл на Карно, преобразуване на ел енергия в топлина. Изпускате най-важното. В едно от мненията ми съм го написал.
За протокола най-големият ми конвектор е 2500 W.  Ако искаш можем да смятаме? Сметките съм ги направил преди 20 г. И с повишението на цената сметките ми от 60 лв, станаха 120. В студените месеци. Да не забравяме, че в БГ климата вече не е като преди 40 г и зимите да си бяха зими по 5 месеца ;-)

То преди 20 години е нямало дигитален термостат, нз какви сметки си правил ама няма как да имат каквото и да е общо със сегашните конвектори.

Samsung Galaxy S20 Plus

Цитирай
#44

Мда. Те компютрите и автоматиката са измислени тия дни.
Цитирай
#45

Понеже отоплението ми е много по-ясна тема от телефоните, ще изразя мнение.
По темата-нормално е да се размразява понякога. Колкото по-студено и влажно е навън, толкова по-често. 
По продължението на темата-за мен няма климатик с които да се постига приятно и комфортно отопление с еднаква температура в примерно 5 помещения. Това са три стаи, коридор и баня с тоалетна. което е масовата част от апартаментите/живея в къща/. 
А ако целта е някакво отопление е решение, но ако искаме да постигнем целодневно тихо, безшумно и недухащо отопление за приятен живот и почивка вкъщи с постоянна температура навсякъде, то тогава не виждам как ще стане с климатик/ци. 
Мнението ми е формирани от живот в къща със шест стаи, коридор  баня и 200 литра бойлер със серпентина и реотан. . Отоплява се с локално"парно" когато е под 5гр. навън и с конвектори когато е над 5гр.Нищо не духа, размразява и не чувам перки на външно тяло чукащи в лед.
Цитирай
#46

За цял апартамент 112 кв.м те каня да видиш Митсубиши Зубадан как подържа 25 градуса при отворени врати

Изпратено от моят Pixel XL с помощта на Tapatalk
Цитирай
#47

Шумно и духащо, как да ги поддържа?
Цитирай
#48

(2018-12-02, 15:14:29)skiman написа:  Шумно и духащо, как да ги поддържа?
Ми нито шум нито духане,явно не разбираш от климатици!

Изпратено от моят Pixel XL с помощта на Tapatalk
Цитирай
#49

Само твоя с вентилатор вътре не духа.
Цитирай
#50

(2018-12-02, 15:25:44)skiman написа:  Само твоя с вентилатор вътре не духа.
Чети повече,преди да коментираш.Излагаш се.

Изпратено от моят Pixel XL с помощта на Tapatalk
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)