Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Android Q - новини, слухове, очаквания
#26

Въпросните проблеми са свързани с европейския регламент за защита на лични данни, с който Google се съобразява в ЕС. За страни извън ЕС може и да няма такава рестрикция.

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
Аксесоари
#27

Значи да си оставам на Андроид 8   Big Grin
Цитирай
#28

(2019-02-22, 11:56:15)solo5 написа:  Значи да си оставам на Андроид 8   Big Grin

Рут решава много проблеми ...
Цитирай
#29

(2019-02-22, 11:56:15)solo5 написа:  Значи да си оставам на Андроид 8   Big Grin

Зависи и с какъв телефон си. Предимно потребители на Самсунг се оплакват досега от ограничаване на записването на разговори при ъпдейт до Андроид 9. При Xiaomi няма такъв проблем, освен при моделите им, които не са с фирменият MIUI. Безпроблемно се записват разговори както на китайски ром- Андроид 9 с Редми Ноте 7, така и при глобален на MI MIX 2s например, както колегата свидетелства: https://forum.androidbg.com/showthread.p...pid1543042

Явно тази функция се използва от доста хора, съдейки по многото въпроси за това как да се върне обратно след ъпдейт до Андроид 9.


Цитирай
#30

От както се регистрирах тук и виждам, че масово хората имат приложение за запис на разговорите. Какво толкова записвате не знам. Аз най-много искам функцията като на Айфоните ( Imessage ). Но пък така губят много, ако е за всички андроид телефони, защото марките са много, а Епъл е само с Айфон. Но си мечтая да използвам вграденото приложение за съобщения и да изпращам безплатно към други хора с андроид устройство. И сега преди да кажете: какво ти пречи да свалиш един вайбър или Телеграм при толкова много памет? Отговорът ми е: Не ми пречи, просто при Аймесидж всичко е бързо, изчистено, няма онлайн състояние и най-вече няма бъгове и ъпдейти през 1 ден. Дано един ден го има

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Цитирай
#31

И аз това се чудя, какво и защо записват, но всеки си живее живота и прави, каквото си иска. Поне да предупреждават, че го правят...иначе може и да е подсъдимо.
[-] 2 потребители изказват благодарност на MapTo_D за това мнение:
  • Dowper, NaniG
Цитирай
#32

И аз винаги съм се чудел каква е тази мания за записване на разговори и то на личен номер... Ако някой ме записва без да знам, с кеф бих го накарал да се разходи няколко пъти до съда и плати разноските по делото.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
[-] 1 потребител изказва благодарност на gurcayy за това мнение:
  • Dowper
Цитирай
#33

(2019-02-22, 19:03:47)gurcayy написа:  И аз винаги съм се чудел каква е тази мания за записване на разговори и то на личен номер... Ако някой ме записва без да знам, с кеф бих го накарал да се разходи няколко пъти до съда и плати разноските по делото.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Няма как да разходиш някого до съда за запис който е правен без да знаеш ...най малкото защото не знаеш за това...
Ако случайно знаеш за незаконен запис се подава жалба в прокуратурата...дават се обяснения, показания и т.н...
И като го викне прокурора нарушителя се стига до "какъв запис?"... изтриването е бързо и лесно ..Доказването е малко трудно нещо ...дори с копие на записа е трудно... И това за незаконен запис...
В случая мой запис с теб например си е законен отвсякъде, но си е само един спомен който няма никаква юридическа стойност и т.н...също така нямам и право да го публикувам и т.н....с две думи записа все едно не съществува...аз мога да си го слушам колко искам и до там... Така и ти не знаеш че го има и от там как ще ме разхождаш в съда за нещо за което и идея си нямаш?
Нещата са малко по сложни ...дори навлизането в личното пространство е малко сложно нещо...
[-] 1 потребител изказва благодарност на bodonance за това мнение:
  • milenvn
Цитирай
#34

(2019-02-22, 18:19:26)Iordannenov написа:  От както се регистрирах тук и виждам, че масово хората имат приложение за запис на разговорите. Какво толкова записвате не знам. Аз най-много искам функцията като на Айфоните ( Imessage ). Но пък така губят много, ако е за всички андроид телефони, защото марките са много, а Епъл е само с Айфон. Но си мечтая да използвам вграденото приложение за съобщения и да изпращам безплатно към други хора с андроид устройство. И сега преди да кажете: какво ти пречи да свалиш един вайбър или Телеграм при толкова много памет? Отговорът ми е: Не ми пречи, просто при Аймесидж всичко е бързо, изчистено, няма онлайн състояние и най-вече няма бъгове и ъпдейти през 1 ден. Дано един ден го има

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Очакваше се нещо подобно да тръгне с Android Q за външните приложения, но уви, днес имаше анонс, че ще се наложи да почакаме. Сега RSC функционира с Android Messages, но операторите не са въодушевени да дадат благословията си, за да се възползваме ...

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#35

Човекът явно не се е сблъсквал с българската съдебна система. Аз имам нещастието да водя в момента няколко дела за къде къде по-важни неща и ясни и лесно доказуеми... Исковите ми молби са от декември 2016г., счупих хиляди по адвокати и всякакви глупости и още нямам влезли в сила решения...

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
Цитирай
#36

bodonance много добре е описал причината,защо Google ограничиха достъпа на трети страни до разговорите. Всеки можеше да си те записва и изнудва и прочие и когато стане напечено просто да изтрие записа. И специално за milenvn причината не е Самсунг или друг производител. Това,че в Xiaomi записа работи не е много за хвалене ако питаш мен. Аз лично не желая да бъда записван без да знам за това.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung Galaxy S10 Plus
[-] 1 потребител изказва благодарност на Johnnie за това мнение:
  • Dowper
Цитирай
#37

(2019-02-22, 21:31:21)divna написа:  Очакваше се нещо подобно да тръгне с Android Q за външните приложения, но уви, днес имаше анонс, че ще се наложи да почакаме. Сега RSC функционира с Android Messages, но операторите не са въодушевени да дадат благословията си, за да се възползваме ...
Ами надявам се един ден да стане. Ако това го има, то приложения за чат няма да свалям. Една от най-важните причини, поради които имах дълги години Епъл устройства е именно аймесидж.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Цитирай
#38

(2019-02-22, 21:35:31)Johnnie написа:  bodonance много добре е описал причината,защо Google ограничиха достъпа на трети страни до разговорите. Всеки можеше да си те записва и изнудва и прочие и когато стане напечено просто да изтрие записа. И специално за milenvn причината не е Самсунг или друг производител. Това,че в Xiaomi записа работи не е много за хвалене ако питаш мен. Аз лично не желая да бъда записван без да знам за това.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Той сам казва, че версиите на Шаоми с чистия андроид нямат опция - blame Google. А другите с MIUI имат. При Samsung принципно няма. В крайна сметка обяснението е много просто. В страните които не е разрешено, не може да се записват разговорите. В Китай явно нямат забрана и за това предполагам с шаомито можеш свободно да си записваш разговори. При Samsung зависи от CSC кода. На доста места има инфо как като си смениш кода си получаваш опцията директно в dailer а. Примерно в Египет и Иран, ако не греша, е позволено записването на разговори. На мен лично не ми трябва подобна функция. Забелязах, че доста хора с Note питат за запис, явно е свързана с работата им. Все пак Note е бизнес телефон.

(2019-02-22, 21:31:21)divna написа:  Очакваше се нещо подобно да тръгне с Android Q за външните приложения, но уви, днес имаше анонс, че ще се наложи да почакаме. Сега RSC функционира с Android Messages, но операторите не са въодушевени да дадат благословията си, за да се възползваме ...

Може и аз да греша, но те предимно ще загубят от подобна опция. В XDA се появи инфо, че вече и други програми ще могат да ползват RSC.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Гост за това мнение:
  • divna
Цитирай
#39

Дълги години Google безпроблемно разрешаваха запис на разговорите в Андроид, като дори имаше официални API за целта. Сега в Андроид 9 са решили да го премахнат без обяснение- https://mobilebulgaria.com/news/google-z...id-9-0-pie

Някой спомена, че щели да го изнудват със записа. Изнудването е сериозно криминално престъпление, което се преследва от закона. Можете да бъдете изнудван и със запис от среща например. Подавате жалба и оставяте органите на реда да си свършат работата.

Виждаме обаче, че много хора питат за нея и активно използват тази функция- по работа, записки и т.н. Така че няма да спре да се използва, просто ще ви трябва руут например.


Цитирай
#40

(2019-02-22, 23:40:40)mefistoreyon написа:  Може и аз да греша, но те предимно ще загубят от подобна опция. В XDA  се появи инфо, че вече и други програми ще могат да ползват RSC.


Появи се, да - аз съм го писала назад в очакваните акценти Smile Но днес информираха, че се отлага. => RCS messaging APIs won't be available in Android Q, so you'll have to wait longer before your favorite third-party messaging apps can integrate RCS features. 

(2019-02-23, 00:04:28)milenvn написа:  Дълги години Google безпроблемно разрешаваха запис на разговорите в Андроид, като дори имаше официални API за целта. Сега в Андроид 9 са решили да го премахнат без обяснение- https://mobilebulgaria.com/news/google-z...id-9-0-pie
...

Съвсем не е без обяснение. В края на май 2018г. влезе в сила Общия регламент относно защитата на данните (GDPR) и Google приведоха продукта си в съответствие с него. Пак по тази причина въведоха задължително ползване на парола или шаблон, ако в устройството се съхраняват биометрични данни (пръстови отпечатъци, ириси и т.н.) и т.н.

Над силата е само умението да я владеем!
[-] 1 потребител изказва благодарност на divna за това мнение:
  • saw888
Цитирай
#41

Много сте се филмирали.
Записък е за удобство.
Ако се каже нещо важно може да се прослуша след това отново например
Ако се обади някой зложелател може да се ползва и срещу него
Всичко излишно се трие след това
На никой не му трябват колекция от разговори
За мен е полезна екстра
[-] 2 потребители изказват благодарност на solo5 за това мнение:
  • eksoldier, milenvn
Цитирай
#42

(2019-02-23, 00:57:49)solo5 написа:  Много сте се филмирали.
Записък е за удобство.
Ако се каже нещо важно може да се прослуша след това отново например
Ако се обади някой зложелател може да се ползва и срещу него
Всичко излишно се трие след това
На никой не му трябват колекция от разговори
За мен е полезна екстра

Кой се филмира?  Tooth Обсъждаме къде,как и кога работи записът на разговори.
Цитирай
#43

(2019-02-22, 21:35:31)Johnnie написа:  bodonance много добре е описал причината,защо Google ограничиха достъпа на трети страни до разговорите. Всеки можеше да си те записва и изнудва и прочие и когато стане напечено просто да изтрие записа. И специално за milenvn причината не е Самсунг или друг производител. Това,че в Xiaomi записа работи не е много за хвалене ако питаш мен. Аз лично не желая да бъда записван без да знам за това.


Sent from my iPhone using Tapatalk

bodonance описа защо е много сложно да разходиш някого до съда по този повод ... Също така bodonance счита, че това, че дадени устройства могат да записват разговорите си е за хвалене ... да се хвалиш с правото си на избор и възможност да го правиш ... Също така на bodonance всички разговори му се записват автоматично, понеже често му се обаждат и му бълват много данни, които иначе трябва да запише на лист с химикал например ... т.е. при всички случаи данните ще се запишат ...само, че в единия случай ще е бавно, неудобно и не винаги има как да се пише ... Твоя милост след като не желае да бъде записвана, да не звъни на bodonance, както и на други хора които записват разговорите ... нощо, че bodonance никога няма да тръгне да те изнудва и прочие, както да публикува някъде записа или да прави какви да е злоупотреби с него ... Записите на bodonance, които нямат важност се трият веднага, а тези които съдържат някакви данни се изтриват веднага след приключване необходимостта на данните (все пак паметта не е безкрайна) ... Също така bodonance апелира по телефон да не съобщаваш лични данни и друга чувствителна информация, която да позволи на някого да те изнудва и прочие, особено ако и този някого е непознат и т.н. ... Често самите ние сме си виновни за подобни неща ...
Та ключовото колега според bodonance е да не позволяваме да изпадаме в такава ситуация т.е. да внимаваме какво "плещим" по телефона, какви лични данни предоставяме и каква друга чувствителна информация предоставяме ... Тук ще вмъкна, че има хора с много добра памет на които не им е нужен запис, за да запомнят детайлно какво им е казано и тези данни също да бъдат използвани злонамерено ... т.е. и без запис става магията ...
И другото още по ключово е, че не записа без твое знание е проблем, а злоупотребата с този запис ... и тук нещата опират до човешкия фактор ...та нека правим разликата и да не слагаме всичко под общ знаменател ... Като аналог ще ти дам оръжията .... Това че имаш право да носиш оръжие не означава че имаш правото да убиваш или че ще убиваш ... Същото е и тук ...това че имаш опция за запис не означава че ще записваш, а и дори да записваш, не означава че ще злоупотребяваш със записа ...

Малко дълго стана ... та дано да се разбира какво имам предвид ...


(2019-02-23, 00:09:52)divna написа:  ... В края на май 2018г. влезе в сила Общия регламент относно защитата на данните (GDPR) и Google приведоха продукта си в съответствие с него. Пак по тази причина въведоха задължително ползване на парола или шаблон, ако в устройството се съхраняват биометрични данни (пръстови отпечатъци, ириси и т.н.) и т.н.

GDPR няма отношение със записа ... Ключовото е че доста хора злоупотребяват с това и именно за което се ползва за дискриминиране на хората които не злоупотребяват ...
Споменаваш и пароли и т.н. ... те дават сигурна защита и на записа освен всичко та ...

(2019-02-23, 00:57:49)solo5 написа:  ...
Ако се обади някой зложелател може да се ползва и срещу него...
Ам няма как ... поне не и законово ... такъв запис няма никаква юридическа стойност, не може да е доказателство в съда, както и не се взема предвид при разследвания и т.н. ... Освен това при разгласяването на такъв запис попадаш в една друга категория и ставаш нарушител ...
[-] 3 потребители изказват благодарност на bodonance за това мнение:
  • Friz, milenvn, milss
Цитирай
#44

Почти стигнахме и до Бат Бойко и парламента, а аз просто се интересувах каква е причината за тази мания за записване на разговорите. Smile)))

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Цитирай
#45

(2019-02-23, 08:22:43)Iordannenov написа:  Почти стигнахме и до Бат Бойко и парламента, а аз просто се интересувах каква е причината за тази мания за записване на разговорите. Smile)))

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Ам ако се не лъжа преди време имаше едни истерии с едни тефтерчета та ... спрягаха се инициали в тях и т.н. ... пак се спрягаше въпросната личност ...Та записаната информация няма значение дали на тефтерче или на аудио файл ...важна е самата информация ... Методи и способи за злоупотреби колкото искаш ... методи и способи да ти е полезно едно тефтерче или един запис на разговор също има колкото искаш ... остава само избора ни дали да злоупотребяваме със записаното, без значение дали е на хартия или електронен файл ...

И ако за едни е мания ... за други е необходимост улесняваща ежедневието ... жалко, че я губим заради хората избиращи злоупотребата ...
[-] 1 потребител изказва благодарност на bodonance за това мнение:
  • milenvn
Цитирай
#46

(2019-02-23, 08:17:42)bodonance написа:  GDPR няма отношение със записа ... Ключовото е че доста хора злоупотребяват с това и именно за което се ползва за дискриминиране на хората които не злоупотребяват ...

На първо място, ако не казваш нищо по телефона, което да те "дискриминира" т.е. да те злепоставя, тогава няма от какво да се притесняваш. Мога със същата сила да кажа, че има много хора, които заплашват, изнудват и мамят други хора по телефона, та записът може да е някаква защита срещу тях. А и по-горе се каза, че записът не е законен. 

На следващо място, по други теми чета, как нямало проблем ние потребителите да бъдем следени чрез смартфоните от държавни институции (а има и не един скандал с големи компании, които записват служителите си без тяхно знание и съгласие), а изведнъж записът на разговорите на собствения телефон се оказва проблем. 

Лично: предпочитам да има възможност за запис на разговорите. Най-малко ще накара много хора да се съобразяват. Пример: в случая полицията е излъгала, за да защити мафиоти, свързани с политици. Записът на телефонния разговор е безценен в случая.

Cognosce te ipsum!
[-] 1 потребител изказва благодарност на kayovas за това мнение:
  • milenvn
Цитирай
#47

Записа е проблем, когато отсрещната страна не знае, че е записвана. Ако е уведомена - проблем няма. Да ви напомня, че върховни закон в страната е Конституцията. Ето какво е записано там:

Цитат:Чл. 32. 
(1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Изключението, цитирано в чл. 32, ал. 2 от Конституцията, касае разпоредбите на НПК и Закона за специалните разузнавателни средства, свързани с разкриване на престъпления.

Не случайно, когато звъните на кол център ви предупреждават, че разговора ще бъде записан. Ако прекъснете връзката означава, че не се съгласявате.

Всеки да си прави изводите сам. Smile

Samsung GALAXY S24+ [Marble Grey]
[-] 1 потребител изказва благодарност на xn3k за това мнение:
  • Dowper
Цитирай
#48

Да, ако се използва публично запис на човек, който не знае, че го записват, то той може да ви осъди. ВЪпросът е дали такъв човек ще има желание да ви съди, ако действията му са незаконни сами по себе си: тормоз, измами, лъжа, както е в случая, който дадох (изтриване на запис, който по закон трябва да се пази и последващи обвинения в лъжа от органи, които по закон трябва да бранят реда) и т.н.

Та нека си имам записите, които да не използвам публично и да са защитени с парола/криптирани. Пък ако се наложи, особено в случай мен да ме съдят с лъжа или измама, да имам някакви доказателства.

Личният живот е неприкосновен по конституция, но не и правото да лъжеш, тормозил, мамиш по телефона... А при днешното състояние, в което доверието в правораздавателните органи е силно разклатено, на кого можеш да разчиташ, че ще доказва истината?

Cognosce te ipsum!
[-] 1 потребител изказва благодарност на kayovas за това мнение:
  • milenvn
Цитирай
#49

@kayovas
Не си ме разбрал. Няма никакво значение кой кого ще съди, защото тези записи нямат стойност в съда освен ако не са направени според разпоредбите на НПК и "Закона за специалните разузнавателни средства". Това, което казах е, че самия ти извършваш престъпление ако записваш без да си предупредил и получил съгласие за това от записвания. Няма никакво значение дали той е престъпник и дали ти ще използваш записа публично или пък само за лични цели. Това са хипотетични ситуации, които нямат отношение към Чл.32 в Конституцията.
Записвай колкото си искаш, просто предупреждавай, че го правиш, за да не бъдеш ти нарушител на закона. Wink

Samsung GALAXY S24+ [Marble Grey]
[-] 2 потребители изказват благодарност на xn3k за това мнение:
  • divna, Dowper
Цитирай
#50

(2019-02-23, 11:17:16)xn3k написа:  Записа е проблем, когато отсрещната страна не знае, че е записвана. Ако е уведомена - проблем няма. Да ви напомня, че върховни закон в страната е Конституцията. Ето какво е записано там:

Цитат:Чл. 32. 
(1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име.
(2) Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.

Изключението, цитирано в чл. 32, ал. 2 от Конституцията, касае разпоредбите на НПК и Закона за специалните разузнавателни средства, свързани с разкриване на престъпления.

Не случайно, когато звъните на кол център ви предупреждават, че разговора ще бъде записан. Ако прекъснете връзката означава, че не се съгласявате.

Всеки да си прави изводите сам. Smile


(2019-02-23, 14:15:03)xn3k написа:  @kayovas
Не си ме разбрал. Няма никакво значение кой кого ще съди, защото тези записи нямат стойност в съда освен ако не са направени според разпоредбите на НПК и "Закона за специалните разузнавателни средства". Това, което казах е, че самия ти извършваш престъпление ако записваш без да си предупредил и получил съгласие за това от записвания. Няма никакво значение дали той е престъпник и дали ти ще използваш записа публично или пък само за лични цели. Това са хипотетични ситуации, които нямат отношение към Чл.32 в Конституцията.
Записвай колкото си искаш, просто предупреждавай, че го правиш, за да не бъдеш ти нарушител на закона. Wink

Излизам на площада и правя снимка ... в кадъра попадат 100 човека ... не съм им поискал изричното съгласие да ги фотографирам ... съм голям престъпник ? В кадъра попадаш ти с любовницата ти ... гледам си само аз кадъра ... къде е проблема? ... публикувам го в социална медия и го вижда жена ти ... дали имаме проблем? Виж какви интересни казуси има лекинко ...
Аз предлагам по тази логика в новите версии на андроид устройствата започвайки от Q да махнат и камерите ... защото видиш ли можеш да фотографираш хора без тяхото изрично съгласие ... ще сме извършители на престъпления само ...
[-] 5 потребители изказват благодарност на bodonance за това мнение:
  • eksoldier, Friz, milenvn, milss, siebel
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)