Анкета: Колко RAM считате, че е необходимо да има Вашия смартфон през 2019г.? - Нямате права да гласувате в тази анкета.
< 4GB
2.21%
3
2.21%
4GB
27.94%
38
27.94%
6GB
35.29%
48
35.29%
8GB
21.32%
29
21.32%
10GB
3.68%
5
3.68%
12GB
2.94%
4
2.94%
>12GB
5.15%
7
5.15%
не зная
1.47%
2
1.47%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 6 гласа - средно 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Колко RAM е необходима на смартфоните ни през 2019г?
#26

Както е казал Мечо Пух, колкото повече, толкова повече. Повече рам - по спокоен процесор, по малък кеш на дълготрайната памет, по дълъг живот на батерията и по бърза работа на системата като цяло.. Това лесно може да се види с всяка компютърна конфигурация.

Doogee S30
[-] 2 потребители изказват благодарност на guitman за това мнение:
  • divna, nanobanano
Цитирай
Аксесоари
#27

6-8гб рам вече е стандарт в по-високия клас. Искате или неискате това е положението и не мисля, че е лошо човек да има повече рам, разбира се на този етап 10-12 са излишни, но натам вървят нещата. 
Защо във всяка тема се намесва айфон и някой почва да ни обяснява колко велик е и мазно работел? Как може феновете на епъл да обясняват колко добре работел с 2гб рам? Ами ако ви бяха сложили епъл 8гб и работеше по-добре? Това няма как да го знаете, защото ви е наложено мнение, че няма нужда и вие сляпо му вярвате..

        [Изображение: androidbg.png]             
[-] 1 потребител изказва благодарност на Friz за това мнение:
  • divna
Цитирай
#28

Чудя се как да реагирам на това, че Apple ги било яд, че не слагали рам памет. И за какво да ги е яд, че с по-малко рам памет, телефоните им работят по-гладко от тия с Android. Не забелязвате ли, че лаптопите са с по-малко памет. Това какво значи, дай да сложим повече памет, за да вдигаме цените, а  вършат ли работа не е ясно.
@Friz, като работи добре, за какво му е повече, и точно ти вярваш на Android, защото си мислиш, че като сложат повече памет ще работи по-добре, а то се оказва, че това е маркетингов трик, за който си плащаш. Да колкото повече, толкова повече, но не мисля, че ще си ползваш телефона толкова дълго време, за да ти потрябват. И защо си мислиш, че някой ти се налага, просто ти казва разликата, между оптимизирано устройство, и не оптимизираното.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#29

Един път РАМ оптимизацията е зле от страна на производителите на смартфони, както и допълнително се усложнява и от некадърно написани приложения в маркета.
Фриз аз не съм човек който харесва Епъл като цяло, но софтуера (ОС) им е написан значително по добре от Андроид. Както и по адекватно прецеждат приложенията преди да ги пуснат в Епъл стор. Тук наистина Епъл в момента е по напред от Гугъл и като цяло от Андроид индустрията.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy Watch 4 44mm/BT
Samsung Galaxy Buds Pro
Huawei P40 Lite

[-] 1 потребител изказва благодарност на Pelikana за това мнение:
  • divna
Цитирай
#30

Колкото повече, толкова повече. При тия растящи цени на телефоните, хич и не "жаля" производителите. Нямам намерение те да "пестят от закуски", а аз да плащам данък "амейзинг" или "лайфчейджър". Поне да има нещо насреща заради вдигнатите цени.

Да вземат да се постараят и с ползването на наличния хардуер. Отдавна чакам т.нар. конвергенция или иначе казано - възможността да се ползва телефона като компютър, когато се закачи към монитор и клавиатура. Но не някакви орязани и измислени функционалности и използване на орязани мобилни приложения, а пълнофункционална ОС с десктоп приложения. За съжаление нещата в тая насока се забавиха...

Cognosce te ipsum!
Цитирай
#31

Нещо не сте ме разбрали аз не казвам, че айфона не работи добре и гладко или, че приложенията им не са оптимизирани. Имах в предвид, че може с 8гб да работи още по-добре но няма как да го знаете след като епъл казват "това ви е достатъчно повече не е нужно, само ще полираме ос". Мнения "като работи добре за какво му е повече" напълно потвърждават думите ми Cool . Тук мисля ако нямате нищо против да спрем да намесваме епъл и полираните им продукти, защото няма да доведе до нищо добро както винаги, да не говорим колко е безсмислено да ги сравняваме. Както казах по-рано явно феновете на епъл искат да има само и единствено епъл всичко друго е боклук и не осъзнават, че благодарение на андроид почти цял свят ползва смартфони. Ако имаше само епъл като идат в Индия щяха да са от голямото добро утро ама...

        [Изображение: androidbg.png]             
Цитирай
#32

Много мнения и да не излагам моето щот ме мързи да пиша,подкрепям мнението на centur.Казал го е точно и всички останали мнения не са грешни, но и не са правилни.

P.S.Поздрави за автора на темата.
Изпратено от моят Pixel 2 с помощта на Tapatalk
[-] 1 потребител изказва благодарност на tiesto_pld за това мнение:
  • divna
Цитирай
#33

Момци и моми ... чета тука как на еди си кой софтуера бил написан значително по добре от на друг ...кой бил по оптимизирран ...ама се сравняват много различни неща някак ... Може и на 2те да е написан софтуера добре, без да има по добър и пак единия да работи по добре и да иска по малко ресурси ... Пише се за оптимизации и т.н. ... ама някой сеща ли се какво е Android runtime, davlik VM и т.н. ... Казвате лаптопа има по малко рам вече ...ама я стартирайте ОС през виртуална машина на този лаптоп и вижте как ще работи и няма ли да е по ОК с повече рам ... Ей така повод за размисъл ... Както казах андроид има много грешки ...една от тях е избора на компютърен език на който е писан, което и основния недостатък в тази посока...
С две думи нещата опират ди за каква оптимизация говорим? Зачетете се в статията ... 6гб рам + swap или 8 без ... И какво е swap-a? zRAM? Ще компресираме малко нещата в рама та да събере повече? А тази компресия/декомпресия не искали и тя процесорно време? Навлиза се в едни такива дебри в които при едни условия едното е по ок в други друго ... Истината е, че изискванията към рама растат и ни трябва все повече и повече ... Едно време за ХП бяха достатъчни 512МБ сега сме с по 8+гб ... И с телефоните е така ... галакси с1 беше с 512мб сега с10 ще е 6-8гб ...
[-] 1 потребител изказва благодарност на bodonance за това мнение:
  • Friz
Цитирай
#34

Аз съм с 4GB от по-бързите чипове RAM и никога не ми е била недостатъчна.
Бих предпочел 4GB бърза пред 6GB по-бавна RAM
Цитирай
#35

@solo5,те вече и средния клас имат DDR4X..това вече не важи особено.

Galaxy S10+ Prism Black
Huawei Watch GT2 Pro
Цитирай
#36

Защо да не важи?
Все още някои брандове се заиграват с обема, без да казват,
че ползват по-евтини и бавни чипове
Цитирай
#37

4 GB е напълно достатъчна

POCO X3 NFC 6/128
Цитирай
#38

(2019-01-30, 09:25:01)hazART написа:  Чудя се как да реагирам на това, че Apple ги било яд, че не слагали рам памет. И за какво да ги е яд, че с по-малко рам памет, телефоните им работят по-гладко от тия с Android. Не забелязвате ли, че лаптопите са с по-малко памет. Това какво значи, дай да сложим повече памет, за да вдигаме цените, а  вършат ли работа не е ясно.
@Friz, като работи добре, за какво му е повече, и точно ти вярваш на Android, защото си мислиш, че като сложат повече памет ще работи по-добре, а то се оказва, че това е маркетингов трик, за който си плащаш. Да колкото повече, толкова повече, но не мисля, че ще си ползваш телефона толкова дълго време, за да ти потрябват. И защо си мислиш, че някой ти се налага, просто ти казва разликата, между оптимизирано устройство, и не оптимизираното.

Понякога човек е по-добре да си замълчи(визирам себе си)....
[-] 1 потребител изказва благодарност на Гост за това мнение:
  • шерлок холмс
Цитирай
#39

(2019-01-30, 10:23:21)kayovas написа:  Колкото повече, толкова повече. При тия растящи цени на телефоните, хич и не "жаля" производителите. Нямам намерение те да "пестят от закуски", а аз да плащам данък "амейзинг" или "лайфчейджър". Поне да има нещо насреща заради вдигнатите цени.

Да вземат да се постараят и с ползването на наличния хардуер. Отдавна чакам т.нар. конвергенция или иначе казано -  възможността да се ползва телефона като компютър, когато се закачи към монитор и клавиатура. Но не някакви орязани и измислени функционалности и използване на орязани мобилни приложения, а пълнофункционална ОС с десктоп приложения. За съжаление нещата в тая насока се забавиха...

Има догадки, че се работи по въпроса с Android Q  Tummenupp

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#40

(2019-01-30, 13:39:17)divna написа:  Има догадки, че се работи по въпроса с Android Q  Tummenupp
По-скоро Fusia. Ама и там ще е някаква форма на мобилни приложения. С 12 гъби рам и флагмански мобилен процесор, преспокойно може да се върти една камара десктоп приложения върху пълнофункционална ОС. Че и някои по-стандартни векторно-растерни задачи. Идеален офис "компютър в джоба" + мобилен телефон + център за управление на IoT.

Между другото, Samsung имаха планове да сложат като дуалбут Линукс дистро във флагманите си. Не зная докаде стигнаха и дали се отказаха. Ако го направят, това ще е единствената причина да се върна при тях. Ще прежаля неоправдано високата цена и малките батерии. Но май всички биха отбой, че Google ги пляска през ръцете за подобни двойни инсталации.

Linux on DEX

Изпратено от моя MI MAX 2

Cognosce te ipsum!
Цитирай
#41

Гласувах с 4, за мен това е напълно достатъчно. Ще намеся и аз оптимизацията на приложенията. Вярно е, че преди години се ползваше по малко рам и вс беше ок. Всичко се развива, а оптимизацията на приложенията? Аз също съм съгласен с по-горе изразеното мнение, че приложенията са калпаво написани, затова на едни устройства върви добре, а на други дори и не тръгва. Тъй като повечето са безплатни, а излизат по много устройства месечно с различни параметри, приложенията не се оптимизират поради липса на време. Имаше и анкета за устройствата. Разсъждавам хипотетично: Ако се произвеждат по-малко устройства годишно, разработчиците биха разполагали с време да оптимизират приложенията си, които ще работят на повече устройства много по-добре. Когато са оптимизирани, ще имат необходимост от малко рам да работят добре. По този начин ще могат да бъдат заредени в рамта повече приложения без това да натоварва устройството. В същото време дори и за по добра резолюция, ще бъде използвано по малко количество енергия, което би довело до по-малък капацитет батерия. Наистина ако имаш 12 рам, ще имаш един голям запас, но този запас след като не се използва, той просто не е необходим. Един вид плащаш за нещо дето не ползваш, и всичко това е маркетингова стратегия. Какво е толкова различното в едно и също приложение от преди 5 години и сега? преди му е трябвало да речем 50 мб рам а днес 500?

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#42

Някои от вас по-горе в мненията както и автора на темата,са го обяснили точно.Обаче гледам и колко колеги реално или не са прочели статията и пляскат ей така или не разбират грам за що иде реч!
Гласувал съм за 4GB!

Изпратено от моят Pixel 2 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#43

4ГБ РАМ към настоящия момент са достатъчни, но ако ще купувате телефон тази година или следващата, определено е по-добре да се насочите към версиите с 6 ГБ РАМ. С моя начин на ползване и примерно отворени 10 таба в браузера- няма проблем, но когато отворя 15, последните 5 се презареждат, т.е вече не му достига РАМ. Това се случва сравнително рядко, но все пак се случва.

В анкетата за най-желана разновидност на Редми Ноте 7 потребителите са посочили варианта 6/128 ГБ с над 50 % от гласовете. Както в момента масовия стандарт за средния клас и някои флагмани е 4/64, вече виждаме че от сега нататък нещата се преместват към 6/128 ГБ.

Като обощение- в момента телефон с 4 ГБ РАМ се справя добре, с някои редки изключения. Покупка на нов модел оттук нататък- силно препоръчително с 6 ГБ РАМ.


[-] 1 потребител изказва благодарност на milenvn за това мнение:
  • divna
Цитирай
#44

Аз гласувах за 6 GB тъй като от края на 2015 год. съм сменил 3 телефона с по 4 GB и съм проследил разликата тогава и сега. Разликата между LG V10 и V20 с по 4 гб. рам е само 1 год. и една версия андроид, но работата с мултитаскинг е очевидна и в полза на V10. Като разлика има и в самия V10 между андроид 5.1, 6.0 и 7.0.
Не, че на V20 му е тегаво с 4 гб. рам, но приложенията на заден план са 2 пъти по-малко от тези на V10. Преди V20 имах Mate 9 с 4 GB RAM и сега Poco F1 с 6 гб. рам. Определено китайците имат много агресивен рам мениджмънт и ако потребителя не им заключи желаните приложения в рам системата ще ги затваря.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
[-] 1 потребител изказва благодарност на vargala81 за това мнение:
  • divna
Цитирай
#45

(2019-01-30, 14:08:13)pepy1 написа:  Гласувах с 4, за мен това е напълно достатъчно. Ще намеся и аз оптимизацията на приложенията. Вярно е, че преди години се ползваше по малко рам и вс беше ок. Всичко се развива, а оптимизацията на приложенията? Аз също съм съгласен с по-горе изразеното мнение, че приложенията са калпаво написани, затова на едни устройства върви добре, а на други дори и не тръгва. Тъй като повечето са безплатни, а излизат по много устройства месечно с различни параметри, приложенията не се оптимизират поради липса на време. Имаше и анкета за устройствата. Разсъждавам хипотетично: Ако се произвеждат по-малко устройства годишно, разработчиците биха разполагали с време да оптимизират приложенията си, които ще работят на повече устройства много по-добре. Когато са оптимизирани, ще имат необходимост от малко рам да работят добре. По този начин ще могат да бъдат заредени в рамта повече приложения без това да натоварва устройството. В същото време дори и за по добра резолюция, ще бъде използвано по малко количество енергия, което би довело до по-малък капацитет батерия. Наистина ако имаш 12 рам, ще имаш един голям запас, но този запас след като не се използва, той просто не е необходим. Един вид плащаш за нещо дето не ползваш, и всичко това е маркетингова стратегия. Какво е толкова различното в едно и също приложение от преди 5 години и сега? преди му е трябвало да речем 50 мб рам а днес 500?

След като прочетох твоят пост, се сетих че монетата има 2 страни. 1-та е калпаво написаните приложения 2-та е целенасоченото писане за да гълта повече РАМ, че да може потребителя по лесно да се връзва на маркетинга. Но въпреки това смятам, че първото ми твърдение е най-вярно. А иначе колегата, който спомена за многото табове Хрома специално го направиха много РАМ гладен браузер. Аз лично също гласувах с 6гб защото малко повече в резерв е по добре да ги има когато ти потрябват от колкото да ги няма въобще. А и нека не забравяме, че андроида при всеки ъпдейт има някакви нови ненужни процеси, както и стари такива които допълнително прецакват всичко.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy Watch 4 44mm/BT
Samsung Galaxy Buds Pro
Huawei P40 Lite

Цитирай
#46

Тези, които ползват фейсбук могат да си спестят 1GB RAM само от него, ако го спрат   Lol
Цитирай
#47

Аз не ползвам фейсбук и имам всичко на всичко двайсетина приложения допълнително инсталирани. Общо взето ползвам тапата, хром, ютуб, вайбър, музикален плеър, мейл и телефония. Чат пат снимам и се ровичкам във гугъл фотос.
Изключил съм доста глупости на Мюи и дъм деактивирал половината стокови приложения. Ето какъв е резултатът...

[Изображение: 8cf5d3294ec49f07e2a083146cf151fc.jpg]

Вярно, че нищо не затварям и всичко е във паметта. Рестартирам само при ъпдейт.
Но положението е такова. 2 от 6 свободни...

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
Цитирай
#48

Сега направих тест включено всичко,камера,фейс,месинджър,15 таб браузър,тапата,маркет,систем настройки и csr 2 ,gmail,google photos,instagram!Общо всичко ми яде 2гб от 4гб,като ОС ми е 1гб и Csr 2 800mb....та се чудя,аджаба ако съм с 6гб рам,какво да я правя!Освен да пусна и Pubg и още някоя игра и да табвам....защото наистина не виждам смисъл.

Изпратено от моят Pixel 2 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#49

Днес се зачетох в коментарите под статията. Засягат се още теми по въпроса. Единият беше за това - как резолюцията влияе не използваната RAM:

"How does screen resolution impact RAM usage, particularly for gaming? Since there's no dedicated video RAM on phone SOCs, I would expect the requirements to increase as resolution does, but I'm curious whether, say, an FHD phone may hit a sweet spot closer to 4GB while a QHD one would need to go higher."

Обяснено е много добре и разбираемо:

"Yes, screen resolution impacts RAM usage. You'll need 4 bytes per pixel (more for HDR content), so a 1080p buffer will take 4 * 1080 * 1920 ≈ 8MB. A 2160p buffer will be 4 * 2180 * 3840 ≈ 32MB -- four times the size, since both the width and height was doubled. Each visible window on the screen will have at least two buffers, often three; one currently being composited for output, one queued for the next composition, and one currently being rendered into by the app.

On top of that, the pixel _density_ reported from the system to your app will affect which dimensions of bitmap resources it loads (they may even be upscaled at load time, which makes drawing them cheaper at the cost of RAM).

This is one of the reasons that many (all?) 4K devices run apps in 1080p unless the app is specifically 4K-enabled, only upscaling late in the pipeline. The other big reason, of course, being that rendering 4 times the pixels may be too slow and/or generate lots of heat and battery drain.

Anyway, if you have a device with ADB enabled, you should be able to see a list of allocated buffers at the end of the output of "adb shell dumpsys SurfaceFlinger". Bitmap sizes are a bit harder to see directly, but you can get an idea by checking the native heap size in "adb shell dumpsys meminfo [package name]".

As for gaming in particular: many games intentionally render at a lower resolution, prioritizing a stable frame rate (and sustainable heat/battery drain) over higher graphical fidelity. In short: it depends on the game."

И други интересни въпроси се засягат, на който му е интересно - може да погледне, вкл. и защо има разлика между "X"GB RAM на лаптоп и на мобилното устройство с Андроид. Темата и тук при нас се отвори Smile

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#50

@vi, като не си имал iPhone, можеш да замълчиш, да.
То е ясно, че се пише за Android, и, че колкото повече толкова нали, но нужно ли е толкова, маркетингов трик ли е, не усащате ли, че като вдигнат тая рам ще вдигнат и цената, а ние ще си плащаме повече пари, без да има какво да кажем, и тук се мрънка като се намеси iPhone, да той ги удря у земята всички, защото е добре оптимизиран и приложенията са написани за него.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)