Анкета: Колко RAM считате, че е необходимо да има Вашия смартфон през 2019г.? - Нямате права да гласувате в тази анкета.
< 4GB
2.21%
3
2.21%
4GB
27.94%
38
27.94%
6GB
35.29%
48
35.29%
8GB
21.32%
29
21.32%
10GB
3.68%
5
3.68%
12GB
2.94%
4
2.94%
>12GB
5.15%
7
5.15%
не зная
1.47%
2
1.47%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 6 гласа - средно 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Колко RAM е необходима на смартфоните ни през 2019г?
#76

(2019-01-31, 16:00:32)asbozh написа:  Сега разбрах за каква секунда говориш. Не съм сигурен, че правилно сравняваш обем РАМ и скорост на РАМ. И трите телефона в клипа имат еднаква скорост на РАМ след като използват LPDDR4X. Самсунга и Уанплюса успяват да запазят всички приложения за разлика от айфона... Тази 1 секунда идва от по-бързите анимации на OnePlus 5T. Разликата между 6 и 8Гб РАМ щяха да се появят ако имаше още 2-3 приложения в обиколката или имаше още някоя по-тежка задача като стриимване например.

А примера ти за 2-3 приложения, които си седят в РАМта и айфона ще излезе по-бърз, защото има легенди, че работи по-добре не е верен. Айфона имат най-бавните анимации и то с цел потребителят да има усещането, че всичко върви плавно и мазно. Тези дълги анимации със сигурност ще го забавяят в такъв тест за бързина. Както казахме за скоростта при РАМ - и при трите телефона е еднаква, разлика може да се появи само в дължината на анимациите при отваряне на апповете. Ако се гледа обема на РАМта и РАМ мениджмънта - Андроидите с повече РАМ побеждават айфоните въпреки "различната им работа при РАМ мениджмънта", за която съм сигурен че много малко фенове на Апъл знаят, но използват такива заучени фрази..

Sent from my ONEPLUS 6T using Tapatalk

Сега доста по внимателно гледах 2рия клип. С9+ с Огризка Х. И така като гледам на 2рата обиколка чак го последните 4-5 приложения вървят г/д успоредно. И вече там започва ново зареждане от страна на Огризката понеже тия апове са били килнати, поради липса на РАМ. Анимациите на Самсунга мисля, че са изключени по тези клипове защото с включени такива обикновенно презарежда като луд. Но ако вземем клипа до включването на Excel от страна на Самсунга. Може да се направи сметката, че реално тези 3гб рам работят около 3-4 секунди по бавно от 6гб. А ако съм прав за анимациите самсунга ще е назад с тези 3-4 секунди да не кажа и повече дори. iOS има свойството да компресира РАМ-а на приложенията които отиват отзад и от там идва реално използването на по-малко РАМ при Огризка phone. 
Но като цяло ми е все тая лично на мен. Това което ползвам ми отговаря на нуждите, които имам. Да и на мен ми стигат 4ГБ РАМ в момента, но не бих отказал 6ГБ знаеш ли утре може да ми потрябват  Big Grin

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy Watch 4 44mm/BT
Samsung Galaxy Buds Pro
Huawei P40 Lite

Цитирай
Аксесоари
#77

(2019-01-31, 17:45:03)Pelikana написа:  Сега доста по внимателно гледах 2рия клип. С9+ с Огризка Х. И така като гледам на 2рата обиколка чак го последните 4-5 приложения вървят г/д успоредно. И вече там започва ново зареждане от страна на Огризката понеже тия апове са били килнати, поради липса на РАМ. Анимациите на Самсунга мисля, че са изключени по тези клипове защото с включени такива обикновенно презарежда като луд. Но ако вземем клипа до включването на Excel от страна на Самсунга. Може да се направи сметката, че реално тези 3гб рам работят около 3-4 секунди по бавно от 6гб. А ако съм прав за анимациите самсунга ще е назад с тези 3-4 секунди да не кажа и повече дори. iOS има свойството да компресира РАМ-а на приложенията които отиват отзад и от там идва реално използването на по-малко РАМ при Огризка phone. 
Но като цяло ми е все тая лично на мен. Това което ползвам ми отговаря на нуждите, които имам. Да и на мен ми стигат 4ГБ РАМ в момента, но не бих отказал 6ГБ знаеш ли утре може да ми потрябват  Big Grin

На тези клипове, всички настройки са по дефоулт. Анимациите на С9+ не са изключени (то се вижда и на клипа). По дефоулт са на 1х от Developer options.

Дали анимациите са изключени или включени не влияе по никакъв начин на презарежданията..

Сметката която правиш за секундите не идва от това че айфона е с 3 ГБ, а Самсунга с 6. Идва от дължината на анимациите, където по дефоулт на Самсунг са по-кратки от на айфона. На иОС 12 са ги забързали малко междудругото.

Компресирането на приложенията в suspended state при iOS не е точно това което си мислите. Колегата bassoon_godbg е обяснил бегло разликите идващи от нуждата Андроид да използва JVM и последвалата нужда от повече РАМ. Може много да се обяснява по тази тема, но мисля че за повечето хора е важен крайния резултат, който се вижда в клиповете.

Sent from my ONEPLUS 6T using Tapatalk
Цитирай
#78

Ха хах @pepy1 Retas Buga Сега как да обясня на хората около мен, защо не мога да спра да се смея  Facepalm1

Да се върна на темата със следния въпрос: "Пречи ли повечето RAM?" Примерно 8GB?  Huh Да допуснем, че телефонът е с голям дисплей и висока резолюция...

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#79

(2019-01-31, 19:08:21)divna написа:  Ха хах @pepy1 Retas Buga Сега как да обясня на хората около мен, защо не мога да спра да се смея  Facepalm1

Кажи им че четеш андроид форум с ай ос фенове в него  Tooth
Пък по темата, не мисля,че пречат... Колкото повече, толкова повече  Big Grin 
Чакаме някой от ай ос тийм специалистите да ни обяснят колко сме изостанали и как пречи повечето рам на устройството  Dumbom
Цитирай
#80

@divna Едно огромно благодаря за темата. Научих много от темата. Първото е че трябва да си скъсам дипломата, второто е колко съм изостанал от технологииге и третото най-важно е, че на Гугъл операционната система(и не само) е толкова некадърно написана, защото не са си назначили прогамистите от АндроидБг. Супер сте и най-вече дамата авторка на темата. Много ми оправихте настроението.

Във всеки от нас дреме по един гений А глупакът никога не спи
Цитирай
#81

@ss_23, форумът се посещава от хора с различно ниво на компетентност, познания, опит ... Затова и мненията са всякакви, но ако човек чете с разбиране и желание да се надгражда - то може да си отсява ценното Smile

Ако имаш желание да споделиш своето мнение, то може да е полезно за други, вкл. за мен  Tummenupp

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#82

Добре,но няма да се впускам в техническата част. Мнението ми ще е малко по- встрани, въпреки, че ще припокрие от части с други. Рам паметта на мобилните телефони ще продължи да нараства и не само тя, и всичко ще е за Негово Величество, съжалявам но няма да напиша потребителя а Бизнеса и най-вече собствениците на бизнеса. Хардуера и софтуера вървят ръка за ръка(умишлено) но не в симбиоза, а за да се изисква все повече ресурс. Както писах и по-назад ползвам опера за браузър и имам 90 таба отворени, телефона ми е среден клас с 4 гига рам и бих казал че се справя. Другият ми телефон е с 2 гига рам, пак опера браузър и 79 таба в момента. Пак се справя. Няма да пробвам с хром подобно нещо защото съм сигурен че няма да ми хареса резултата. Някой може да пробва. Конкретно на въпроса от темата 4 гига са достатъчни в момента за нов телефон, но след първите ъпдейти на системата и приложенията вече мяма да стигат. Да се надяваме, че с новата операционна система нещата ще са по-добре защото напредъка на литографията нама да все с такива темпове. В един момент ще стане тегаво(не че сега не е). Носиш в джоба си възмоножностите на няколко годишен компютър, а един Фейсбук, няколко таба в хром, и накоя глезотия ти съсипват тази мощ, странно. Та това е мнението ми, за техническата част има достатъчно писано в темата.

Във всеки от нас дреме по един гений А глупакът никога не спи
[-] 3 потребители изказват благодарност на ss_23 за това мнение:
  • alexkara, divna, milenvn
Цитирай
#83

(2019-01-31, 19:25:33)mefistoreyon написа:  Кажи им че четеш андроид форум с ай ос фенове в него  Tooth
Пък по темата, не мисля,че пречат... Колкото повече, толкова повече  Big Grin 
Чакаме някой от ай ос тийм специалистите да ни обяснят колко сме изостанали и как пречи повечето рам на устройството  Dumbom

Не те познавам лично, затова няма да давам определения на теб и на поста ти! Това което визира дамата според мен е рецептата. Но това може да потвърди или отрече тя! Имаше един мой пост, който беше изтрит, но ако го беше прочел едва ли щеше да напишеш това което написа! За да не ми изтрият и този ще се въздържа да те коментирам. Ще чакам дамата да потвърди или отрече моите предположения.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#84

(2019-01-31, 21:01:52)ss_23 написа:  имам 90 таба отворени

Това не е ли прекалено?
Или просто си тестваш смартфона?
Цитирай
#85

(2019-01-30, 21:55:55)ss_23 написа:  Аз за това плзвам opera,  имам 90 таба отворвни.

Бааа ...с хром и 1 таб мое се свърши същото бре Smile
Пробвай Via   аз съм с него ..още по лек е ....

(2019-01-31, 16:00:32)asbozh написа:  .... И трите телефона в клипа имат еднаква скорост на РАМ след като използват LPDDR4X. ...

Абсолютно невярно твърдение ... Подвеждаш ... Проверявай си информацията ... За всичките LPDDR4X е валидно захранващо напрежение от 0,6V ... останалото може да е различно ...
Цитирай
#86

На рецептата се разсмях да, а повод за нея беше дали е уместно в темата да се прави паралел с другата ОС. И с такава препратка  възприех поста на Мефисто. Малко излишен шум в системата се получи от типа "счупен телефон". Мир да е  Rock

Действително темата е за RAM при Андроид-базирани устройства (нашите). Не съм ползвала iOS устройства, паралели с тях не ми пречат, а и винаги мога да прескоча нещо, ако не ми е интересно. Стига да не се прави с цел провокация, дразнене - от типа "я да ритна кошера" Smile

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай
#87

(2019-01-31, 21:47:22)divna написа:  ...Не съм ползвала iOS устройства...

Offtopic Сега ако и часовник нямаш и те признах за по щастлива и от Сомалийско чаве Smile
Цитирай
#88

@ divna, бях 101% сигурен! Чисто информативно и научно, дискусията ми харесва! Не съм професионалист в сферата. Винаги има какво да се научи. Въпреки всичко сятам, че е въпрос на ползваните приложения колко рам е необходима за ползване. Всичко е индивидуално и писанията в темата го доказват. Друг е въпроса, как вървят маркетинга и рекламата! Аз затова гласувах с 4, не че ги ползвам всичките, но са достатъчни за мен! Да коментирам и часовника Smile Джи шок е добре за мен Smile

времето е като парите - никога не стига
[-] 1 потребител изказва благодарност на pepy1 за това мнение:
  • divna
Цитирай
#89

(2019-01-31, 21:31:37)solo5 написа:  Това не е ли прекалено?
Или просто си тестваш смартфона?
Сигурно е прекалено.  И не,  не си тествам телефона,  тага го ползвам..  Никсанбал,  Миуи бг., Калдата,  Хай-ком бг.,  Диджитал бг,  Андрид бг разбира се,  pc world,   setcom bg, prad. de, display specifications,  tv review,  алфа форум,  фотофорум, mobile Bulgaria,  android bg, сайтове за тестване на тв и фото,  итн.  И доста сайтове за пазаруване. Надявам се да не се сметне за реклама на сайтове поста ми. Не ми е това целта.  
По темата стария ми телефон с 2 гига рам работи през повечето време по-добре от основния с 4,  а сега де. . Обаче стария не съм го актуализирал повече от 2 години.  Сигурен съм,  че ако  го метна с актуализации ще го спекат.

Във всеки от нас дреме по един гений А глупакът никога не спи
Цитирай
#90

(2019-01-31, 21:46:35)bodonance написа:  Бааа ...с хром и 1 таб мое се свърши същото бре Smile
Пробвай Via   аз съм с него ..още по лек е ....


Абсолютно невярно твърдение ... Подвеждаш ... Проверявай си информацията ... За всичките LPDDR4X е валидно захранващо напрежение от 0,6V ... останалото може да е различно ...

https://www.oneplus.com/bg/5t

За съжаление Apple никога не дават официална спецификация за РАМта си, но навсякъде където намирам информация в интернет е 3GB LPDDR4X

https://en.m.wikipedia.org/wiki/IPhone_X

Самсунг също не са дали официално вида на РАМ паметта си на samsung.com, но и за тях винаги се пише, че са LPDDR4X

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Samsung_Galaxy_S9

https://www.anandtech.com/show/12520/the...-s9-review

Честно казано не съм толкова навътре в хардуера, за да знам захранващи напрежения на компоненти, но никога не съм виждал статия или твърдение в което някой от тези три телефона е представен с РАМ памет която не е LPDDR4X. Ако наистина не са, моля те да ми дадеш линк или нещо, което доказва противното.



Sent from my ONEPLUS 6T using Tapatalk
Цитирай
#91

(2019-01-31, 21:52:27)bodonance написа:  Offtopic Сега ако и часовник нямаш и те признах за по щастлива и от Сомалийско чаве Smile

Нямам Smile Носех до преди 10г, но сега ми е достатъчно да си погледна телефона, лаптопа ...  Smile И други аргументи "против" имам, но да не се отдалечавам от темата Wink


Изгледахте ли видеото "Android Memory Management - How does it work?" - второто от първия пост в темата. Сега успях да седна да го направя - много ми хареса. Надгражда текста в статията, малко по-емоционално е, и с визуализации. Добре е направено, с ясна дикция и лек език.


Над силата е само умението да я владеем!
[-] 1 потребител изказва благодарност на divna за това мнение:
  • bodonance
Цитирай
#92

(2019-02-01, 00:47:43)divna написа:  Нямам Smile Носех до преди 10г, но сега ми е достатъчно да си погледна телефона, лаптопа ...  Smile И други аргументи "против" имам, но да не се отдалечавам от темата Wink


Изгледахте ли видеото "Android Memory Management - How does it work?" - второто от първия пост в темата. Сега успях да седна да го направя - много ми хареса. Надгражда текста в статията, малко по-емоционално е, и с визуализации. Добре е направено, с ясна дикция и лек език.

Тъкмо гледах таблицата с РАМ използването от приложенията и не мога да съглася, че Chrome с 3 таба използва 900мб РАМ. В момента ми е отворен с 3 ТАБ-а и ми ползва 280мб РАМ. Нещо не ми се връзва таз графика.

Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy Watch 4 44mm/BT
Samsung Galaxy Buds Pro
Huawei P40 Lite

[-] 2 потребители изказват благодарност на Pelikana за това мнение:
  • bodonance, cinizam
Цитирай
#93

(2019-02-01, 00:15:35)asbozh написа:  https://www.oneplus.com/bg/5t

За съжаление Apple никога не дават официална спецификация за РАМта си, но навсякъде където намирам информация в интернет е 3GB LPDDR4X

https://en.m.wikipedia.org/wiki/IPhone_X

Самсунг също не са дали официално вида на РАМ паметта си на samsung.com, но и за тях винаги се пише, че са LPDDR4X

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Samsung_Galaxy_S9

https://www.anandtech.com/show/12520/the...-s9-review

Честно казано не съм толкова навътре в хардуера, за да знам захранващи напрежения на компоненти, но никога не съм виждал статия или твърдение в което някой от тези три телефона е представен с РАМ памет която не е LPDDR4X. Ако наистина не са, моля те да ми дадеш линк или нещо, което доказва противното.



Sent from my ONEPLUS 6T using Tapatalk

Принципно епъл не дават инфо да, но паметта им е производство на Micron, SK Hynix или Samsung, та може да се видят там ...
Колкото до LPDDR4X това си е стандарт Low-Power Double Data Rate synchronous dynamic random-access memory от 4то поколение като Х накрая казва пониженото напрежение ... (ако погледнеш почернените символи получаваш LPDDR4X)
Принципно разликата между LPDDR4 и LPDDR4X е само захранващото напрежение което от 1,1 волта бе понижено на 0,6 волта и от там 17% по малко консумирана енергия. С времето обаче LPDDR4X беше доразвита (няма да навлизам в подробности) и вече новите LPDDR4X памети са с около 15% по бързи от вече старите  LPDDR4, но това е друга тема на разговор ... Тук става въпрос за LPDDR4X и LPDDR4X за които според теб са еднакво бързи, което не е точно така ...
LPDDR4X може да се използва в няколко конфигурации и честоти което се отразява на бързината и.
Например понеже си с 1+ ще дам пример с него ... та в 1+5T рама който е LPDDR4X работи на двуканална шина от по 32 бита (64 бита) с тактова честота 1866мхц, в 1+6Т LPDDR4X работи на четириканална шина от по 16 бита (64 бита) с тактова честота 1866мхц разликата между двете в пропускателна способност (Bandwidth) е 0,1GB/s в ползва на четириканалната. Понеже забъркваш Samsung Galaxy S9/9+ при него LPDDR4X работи на четириканална шина от по 16 бита (64 бита) с тактова честота 1794мхц разликата между S9 и 1+6T е 1,2GB/s в полза на 1+6Т, а уж разликата е само 72мхц ... 
Та колега сега след тези данни как ти звучи "имат еднаква скорост на РАМ след като използват LPDDR4X"? 
Именно за което те посъветвах да си проверяваш информацията ... има я само иска ровене и четене. 
Лек и успешен ден.

@Pelikana яде се рам на поразия[Изображение: b09292efa0dc23d5c9e80e8a61aa7cf7.jpg][Изображение: 11e37b2f47a8c07b8cf3d504d2642056.jpg]
[-] 4 потребители изказват благодарност на bodonance за това мнение:
  • asbozh, BoCap, divna, doktorra
Цитирай
#94

При моето ползване 6 GB е достатъчно,защото не играя игри.Ето една статия.
Колко RAM памет е достатъчна за Android смартфон
https://www.digital.bg/kolko-ram-pamet-e...27459.html

Huawei P30
[-] 2 потребители изказват благодарност на DoryanY за това мнение:
  • divna, L1892
Цитирай
#95

6Gb минимум за сегашните. И трябва да се има на предвид и вида рам. Поне LPDDR4

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
[-] 2 потребители изказват благодарност на gazibarev за това мнение:
  • divna, L1892
Цитирай
#96

Дали не трябва да се актуализира заглавието на темата, @divna?
[-] 2 потребители изказват благодарност на sapiora за това мнение:
  • jhoro, L1892
Цитирай
#97

(2022-01-19, 09:02:34)DoryanY написа:  При моето ползване 6 GB е достатъчно,защото не играя игри.Ето една статия.
Колко RAM памет е достатъчна за Android смартфон
https://www.digital.bg/kolko-ram-pamet-e...27459.html

При мен и 4GB стигат
Всичко отгоре е добре дошло, но 4GB е добре за начало
Цитирай
#98

@solo5 На предишния беше 4GB и стигаха,но беше модел 2016,на този си е с 6,не че 4 са не достатъчни,но по добре да си има повече. Smile

Huawei P30
Цитирай
#99

"Колкото повече, е толкова повече", както казва популярният герой, но ако мога да си го позволя, не бих икономисвал откъм мощност. Може веднъж да ми потрябва, но нека да си я имам под капака - дали на телефона, дали на компютъра, дали на колата или на друго.

Не играя никакви игри на телефона, браузването ми е на минимум, вероятно и под него, не ми пука за стриймове или торенти, за тях си има други устройства, но пък ми трябва максимална скорост при снимане и/или видео, ровене измежду голям брой файлове в апарата, зареждане на куп документи с множество графики и т.н. Това не става лесно с малко оперативна памет. Не че Асан не знае и 2, и 200, но ако веднъж стигнеш до по-мощните апарати, връщането е тегава задача.

Мисля, че днес (подкрепям актуализиране на заглавието към днешна дата) 6 ГБ е минимум за минимално до средно натоварване, което ще рече 8 ГБ с отчитане на нуждата от запас.

Наскоро купих на добра за целта цена телефон TCL 20 SE с 4 ГБ, който ползвам единствено за навигация и леко ме дразни иначе нормалното за него зависване, особено при търсенето на адреси, докато при 8 ГБ няма и помен от такова.

Вярно, че не е само до паметта, щото процесорът управлява системата, но едното не може без другото.
Цитирай

(2022-01-19, 11:30:18)sapiora написа:  Дали не трябва да се актуализира заглавието на темата, @divna?

Нямам права, за да го направя.

Над силата е само умението да я владеем!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)