Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Избор на лаптоп за домашна употреба
#1

Здравейте, досега добре си живеех без компютър вкъщи (каквото ми трябваше си го вършех на работа на служебния) но имам първокласник и ще ми трябва някаква машина (лаптоп) за домашна/училищна употреба, офис, интернет, филми, за сега без игри. Като изисквания  се сещам:
- IPS екран
- оптично устройство (май все още се ползват по училищата, така че ще ми трябва четящо/записващо)
- като процесор нямам представа нещо като i3 би трябвало да свърши работа
- 8ГБ РАМ май ще е достатъчно

По-скоро въпросът е дали да дам 1000 лв. за нещо ново (и пластмасово) от магазина или да потърся за 400-500 лв. нещо втора употреба с гаранция със същата производителност, при положение, че ще се ползва 4-5 год. максимум.

Благодаря на далите акъл за решаване на дилемата.
Цитирай
Аксесоари
#2

Че те новите са горе долу толкова: https://www.jarcomputers.com/HP-250-G7-6...P40EA.html

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#3

Щом ще се ползва 4-5 години, най-добре дай максималната сума, която си заделил и вземи най-доброто. Като взимах моя дадох 1700лв и сега като си направя сметката съм много доволен. Първите години ставаше за гейминг, сега вече за филми, офис и интернет и пак е по-добър от лаптопи по 700-800лв, а е от 2013.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Siemens M55>>Nokia 3250 Symbian v9.1>>Nokia E51 Symbian v9.2>>hTC Wildfire - CyanogenMod V7.1.0.1 Android 2.3.7 or Stock ROM Android 2.2.1>>hTC E\/O + root + 3D Stock ROM>> 
LG G2 + CloudyG3 2.2 + Dorimanx 9.9 >> LG G4 >> Moto X4 >> Samsung Galaxy S10
Цитирай
#4

Е няма как да дам 1700 лв за лаптоп, който ще се използва за пишеща машина. Мислех си нещо такова https://plasico.bg/fujitsu-lifebook-e754...61267.html да ми свърши работа.
Цитирай
#5

Да са ясно, че бюджета е по-малък, но според мен го използвай на макс. Този е с малко стар процесор, и може i3 по-нова година да е по-добър.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Siemens M55>>Nokia 3250 Symbian v9.1>>Nokia E51 Symbian v9.2>>hTC Wildfire - CyanogenMod V7.1.0.1 Android 2.3.7 or Stock ROM Android 2.2.1>>hTC E\/O + root + 3D Stock ROM>> 
LG G2 + CloudyG3 2.2 + Dorimanx 9.9 >> LG G4 >> Moto X4 >> Samsung Galaxy S10
Цитирай
#6

Има чисто нови Acer Swift в olx за около 1000лв.
Записвачка май нямат, но една външна е за без пари.
Имаш full hd ips, i5 8серия, 11 часа батерия, метален корпус и лаптопа е достатъчно лек и е на 250-300 лв под пазарната цена.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#7

При ОЛХ-а остава въпросът с гаранцията (не че от тези магазини за втората употреба има гаранция, но все пак ако го вземеш он лайн би могъл да го върнеш в рамките на 14 дни). А и другото е, че ми се иска да свия бюджета - все пак няма да е основен комп. че да ми трябват извънземни характеристики - малко училище (офис), малко филми, някой клип от тубата, ей такива неща с които и нов от магазина за 500-600 лв ще се справи, но ми се иска по-висок клас, макар и втора употреба (стар премиум vs. нова Дачия от магазина).
Цитирай
#8

Тогава нещо такова но мисля, не е IPS, но поне резолюцията е ок. Има и 1 година гаранция.
https://www.kvantservice.com/product/len...40s-13537/

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#9

(2019-10-07, 14:44:54)Legend написа:  Тогава нещо такова но мисля, не е IPS, но поне резолюцията е ок. Има и 1 година гаранция.
https://www.kvantservice.com/product/len...40s-13537/
Прекалено скъп е за това, което предлага, TN панела е голяма мъка. 

LATITUDE E7450 - IPS FHD, 8GB Ram, SSD, i5-цата би трябвало да е достатъчно производителна за "пишеща машина".
Цитирай
#10

Аз си взех Lenovo Thinkpad T430s 2-ра ръка за 160 паунда от ибей и нямам грижи. Преди това съм почупил страшно много. Този Леново отгоре горещо ти го препоръчвам, стига да е в изправност де.
Цитирай
#11

(2019-10-07, 15:12:40)totto написа:  Прекалено скъп е за това, което предлага, TN панела е голяма мъка. 

LATITUDE E7450 - IPS FHD, 8GB Ram, SSD, i5-цата би трябвало да е достатъчно производителна за "пишеща машина".
Другият вариант е нещо такова (няма гаранция, но като цяло го хвалят човека че е сериозен) и една външна записвачка ако толкова преритам. Леновотата и аз ги заглеждам, но повечето не са с IPS, пък екрана ми е важен, иначе много го хвалят.
Цитирай
#12

(2019-10-07, 16:15:26)rossenboy написа:  Другият вариант е нещо такова (няма гаранция, но като цяло го хвалят човека че е сериозен) и една външна записвачка ако толкова преритам. Леновотата и аз ги заглеждам, но повечето не са с IPS, пък екрана ми е важен, иначе много го хвалят.
E7000 серията не отстъпва почти по нищо на Thinkpad. Не робувам на марки и при равни други условия/характеристики бих избрал по-добрата цена. Не съм купувал нищо от него и нямам пряко впечатление, но показва и описва машините много детайлно (рядко срещано), предимно добър външен вид и цените са приемливи.

Лошото е, че цените на употребяваните машини напоследък са брутално високи навсякъде и за мен малко се обезсмисля купуването. Последните 3 месеца се оглеждам, но намирам само варианти на по 5-6 години за 600, че и повече лева. Само изморената батерия е достатъчна да ме откаже.
Цитирай
#13

Lenovo само Thinkpad, всичко друго не става и Е7 серията и тя е страшна мъка, особено за втора ръка.. не случано тези лаптопи са по евтинки от Thinkpad-те.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#14

1000 e абсурд да се дадат за такава машина.
Втора ръка за 350-400 лв нещо ще ти върши работа.
Thinkpad имат хубави машини, с IPS.
Цитирай
#15

А всъщност задължително ли е да е лаптоп? За домашна употреба винаги съм с две ръце за настолна ако го позволяват условията.
Ако да - то тогава за не много пари се взима старичка, но стабилна машина, която може да е и медия сървър дори Wink
Цитирай
#16

(2019-10-07, 17:42:48)totto написа:  E7000 серията не отстъпва почти по нищо на Thinkpad. Не робувам на марки и при равни други условия/характеристики бих избрал по-добрата цена. Не съм купувал нищо от него и нямам пряко впечатление, но показва и описва машините много детайлно (рядко срещано), предимно добър външен вид и цените са приемливи.

Лошото е, че цените на употребяваните машини напоследък са брутално високи навсякъде и за мен малко се обезсмисля купуването. Последните 3 месеца се оглеждам, но намирам само варианти на по 5-6 години за 600, че и повече лева. Само изморената батерия е достатъчна да ме откаже.
Да, само им добавят едно ссд и стават 700лв за и5 на 6г. Някои дори са за други пазари и само ти добавят лепенки на копчетата. Даже има един сайт, където един описва всяка конфигурация с голямо желание и страст, но после продава 6 г висок клас лаптопчета за по 2 бона. Thinkpad серията си е топ тупалка от векове.
От друга страна новите са създадени във време на малко занижено качество, висока конкуренция, натрупан опит от предни години, по-нови компоненти, по-бърза рам, IPS е по-масово, голям и удобен тъчпад, възможност за сериозна батерия караща по 10-12ч, вероятно и лекота. Вече има и приятен избор на лаптопи с amd ryzen 3ген процесори.
Миналата година на черния петък приятелката ми си взе нов ейсър суифт 3 sf314-52 за около 900лв и работи много приятно. Може да ги разгледате, или спин серията.
Вероятно бюджета можете да го изпълните, затова на ваше място бих гледал чисто нов лаптоп, правен за нашия пазар.

Samsung galaxy S Advance I9070- CM 12.1 ROM; LG G3 16Gb stock
Цитирай
#17

Благодаря на колегата, сега почнах да се замислям за нова машина (новото си е ново все пак). но като знам за какво ще се ползва и не ми се иска много  - като му дойде времето да се търси прилична конфигурация за игри и новият ще е остарял. За десктоп няма как да стане, че малко с три деца няма много място.

Сега пък се разгледах разните промоции и има интересни предложения, ма като не му разбирам.

Как е това нещо https://ardes.bg/product/lenovo-ideapad-...hdd-129539
сравнено с това https://ardes.bg/product/asus-x541uv-dm9...6530-98157
и с това https://ardes.bg/product/acer-aspire-swi...005-105025

Средният вариант май най-ми допада, но няма SSD, което е лесно поправимо в бъдеще, но процесора не знам как ще е?
Защото ако избера последния вариант (който съответно е май най-добрия и на-скъп), той отива два пъти по-скъп от https://plasico.bg/fujitsu-lifebook-e754...ll-details, а този е и със i7 https://crash.bg/p/327/Fujitsu-LifeBook-E754.html, така че заслужава ли си разликата в цената?
Цитирай
#18

Имам един Thinkpad, на около 12 години вече, W500.
За малко над 5000 лв е взиман, от чужбина.
Дори той има 8gb рам и ssd.
Видеокартата му е с 512 mb, разработена за графична работа, оня ден даже го пробвах да редактирам едни големи снимки на фотошоп-справя се доста добре.
Видео си кара до 2k, 1440p. Тиха и студена машина.
В смисъл-това са абсолютно изпипани до съвършенство и един път машини, които втора ръка може да намериш може би вече за 250 лв, ако не и по-малко.
Да, няма само IPS, но има хубав матов екран с 1920х1200, който нито изморява очи, нито нищо. 
А и не очаквай ,че ново лаптопче от 500-800 лв с IPS задължително ще вади невероятна картина, самото защото е IPS.

Айде, това w500 вече е доста старо и го дадох само за пример, но 1000 лв да избухаш за някакви нови Ейсърчета и Асусчета с гланцирани екрани, невероятни 8гб рам и убити U процесори-за мен това е доста странно.
Особено за ученици първи клас и за нещата, които си описал.
Цитирай
#19

Хубавото на ардес е, че имат барове с производителността на основните компоненти. Интересното е, че вградените вега 8 графични процесори са сериозно производителни за това, което са. Вега 8 без проблем е над 920мх, а райзън 3500u се гони пряко с и5 8250u.
https://ardes.bg/product/asus-vivobook-1...120-153363
https://ardes.bg/product/acer-aspire-3-a...008-154925
https://ardes.bg/product/lenovo-ideapad-...rbm-140466
Леновото живее 10ч на батерия, ейсър 5-7, асуса нямат официална показана.
W500 е като мерцедеса- здрав, ама много стар и останал във времето за красив спомен. 2,7-3 кг е за първолак в спортното училище по култоризъм, бавен уи-фи, и като производителност не може да стъпи на нищо ново. Стар хардуер работи на стар софтуер, сложи ли му се вин 10 нещата може да не са добре.

Samsung galaxy S Advance I9070- CM 12.1 ROM; LG G3 16Gb stock
Цитирай
#20

Той си преценя, аз не налагам мнение, просто ми е странно да се дадат 1000-1100 лв за нови лаптопи, които не са нищо особено, ще са за първолаци и ще се ползват за ученически работи, браузване и филми.
А с Windows 10 64 бита лаптопът летеше, много по-гладко и бързо вървеше от Windows 7 64 бита.
Но го махнах само заради фотошопа.
Защото не ми даваше да чекна опцията на картата да работи с 4-те ядра за хардуерно ускорение.
Иначе днес пак си е с 10-ката, но лаптопът не се ползва-само стои и складира криптовалути.
И не е красив спомен-все още може да върши АБСОЛЮТНО ВСИЧКО, сравнително бързо и тихо, без 4k съдържание и игри за след 2008-ма, за които не е създаден.
Както казах, наистина много стара машина е и НЕ Я препоръчвам, а само давам за пример,че и втора ръка нещо от бизнес категорията, което е било висок клас преди примерно 5-6 години ще е в пъти по-добре от чисто нов лаптоп най-нисък клас във всяко едно отношение.
Цитирай
#21

Това обясняваме, че 4-6г бизнес лаптопи сега са на по 500-700лв, като са само с до 12м гаранция и батерии каращи по 2-4ч, а нов също толкова производителен но по-нисък клас, с 24м гаранция, с батерия за 10ч, и вероятно по-удобен и лек, с ок екран, ще е 800-1100лв. Да, има разлика в парите, но ако имаш бюджета си заслужава. Ясно е, че новия има определен шанс да искара само до края на гаранцията си, а стария може и да оцелее и след 2те години експлоатация. Ама това е новата мода- всичко кара докато създателя му прецени.

Samsung galaxy S Advance I9070- CM 12.1 ROM; LG G3 16Gb stock
Цитирай
#22

Ами аз няма какво да кажа повече.
Щом някой смята ,че за ученик първи клас вместо приличен лаптоп от 300-400 лв да вложи 1100 за нов такъв със същата производителност, но с по-хубава батерия-ok.
Цитирай
#23

Стига с тия стари тояги. Най-важното в лаптопа е батерията. Стар лаптоп, стара батерия... Мерси.
Искам да ми мирише на ново. Моят лаптоп е точно Леново за 1000 лева. Вече на 7 години. Батерията не държи, нормално. Иначе работи все още с един ремонт за 100 лв. на дъното преди 2-3 години. Задъхва се на Photoshop, но е i3 с 4 гъби РАМ. Така че нормално. Затова и ще го сменя. Та изобщо не е вярно, че се развалят след 2-3 години лаптопите, които не струват 5К.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Цитирай
#24

@greensmoke7777 Всеки си има мнение,за много хора ти си се прецакал преди години с тоя лаптоп за 5к щото за 2к си щял да сглобиш 2 пъти по производителна настолна машина.

И аз бих взел нещо ново с IPS поне i5 и 10-12 часа батерия, също макс 1.5кг, теглото е много важно за един лаптоп

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#25

(2019-10-08, 18:37:02)Legend написа:  @greensmoke7777 Всеки си има мнение,за много хора ти си се прецакал преди години с тоя лаптоп за 5к щото за 2к си щял да сглобиш 2 пъти по производителна настолна машина.

И аз бих взел нещо ново с IPS поне i5 и 10-12 часа батерия, също макс 1.5кг, теглото е много важно за един лаптоп

Ама аз имах два настолни тогава. 
И исках лаптоп, който да смени стария ми.
Няма как да съм се прецакал, защото за 2008-ма този лаптоп имаше по-високи характеристики от повечето настолни даже, беше топ машина.
От години нямам настолен, защото за мен са излишни и големи машини. Подарих ги на роднини.
Ползвам иначе отделен хубав монитор, но настолна машина-не.
Иначе си прав-всеки има мнение и нужди.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)