Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Какъв автомобил да си взема?

Точно това казвам, даде към 12-13к за тази кола и то уж гаранция от оторизиран дистрибутор, но все пак имаше много проблеми с нея, но пък човека си е луд фен на марката и не може да си промени мнението. В крайна сметка това е най-важното - той и се кефи супер много и я кара с кеф. Другото не го интересува. Де да бяхме всички така Big Grin
Цитирай
Аксесоари

Да, прочетоха я и нямаше грешки. Между впрочем цената е 3000 лева за мен, понеже всъщност е от мой роднина (малко сложна връзка, няма да обяснявам, затова и бях написал познат по-рано). Иначе колата се продава за повече. Той просто ми я продава без надценка и без да печели от мен. По повод нафтата използвам добавка наречена газ за горене ( керосин) в съотношение 1% от количеството заредено гориво и наистина примерата ми върви по-добре, че даже и гориво показателя ми се оправи. Колата е по-тиха и не трепери на празен ход както, ако не я сложа тая добавка. Ще я видим сега тая Алфа как ще се държи като я взема.

Samsung Galaxy S24 Ultra Titanium Violet 512GB
Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 512GB
Samsung Galaxy S21 Ultra Phantom Brown 512GB
Samsung Galaxy Note 10+ Aura White 256GB

Цитирай

На тази Алфа, не слагай такива неща. Ако ще добавяш нещо към нафтата, нека е качествена добавка. Даже ти препоръчвам да слагаш, Бардал, Лики, Про тек, избери си ти. И зареждай само качествена  нафта (до колкото е такава) от големите вериги. На Магарешки не сипвай, че после ще ревеш за дюзи.
Диагностика с Multiecuscan не е само за грешките, те се трият лесно и това всеки може да го направи. А в реално време да видят, как работи колата. За това казах, че тук си трябва добър диагностик. Дето може да гледа графики и да усети ако нещо не е както трябва.

I've learned that iOS is what Apple wants it to be and Android is, for better or worse, what you make of it
Цитирай

Добавката я взимам от доставчика на тези марки, които ти си изброил. Тя е като цяло основното нещо в тези добавки за дизели. Само че те струват 20 лева за 200мл, а пък тая моята газ за горене е 3 лева литъра. Едно и също са, говорил съм с няколко химика. Колкото до Марешки - убедих се, че там всякакво гориво е гадно. Зареждам само от Еко и Петрол.

Samsung Galaxy S24 Ultra Titanium Violet 512GB
Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 512GB
Samsung Galaxy S21 Ultra Phantom Brown 512GB
Samsung Galaxy Note 10+ Aura White 256GB

Цитирай

(2018-05-08, 12:22:29)niki1999kir написа:  По повод нафтата използвам добавка наречена газ за горене ( керосин) в съотношение 1% от количеството заредено гориво и наистина примерата ми върви по-добре, че даже и гориво показателя ми се оправи. 

С керосин зареждат самолетите. Внимавай с количеството да не вземе да фръкне колата.
Цитирай

Каквито и добавки да слагаш, няма да се промени факта, че нафтата е ужасна, а сярата на Магарешки изобщо не я коментираме... онова даже не може да се нарече гориво.
Цитирай

Добре де.
1. В нафтата на Магарешки имало сяра. Кой го казва? Вярно ли е изобщо? Или са разни акции за оплюване?
2. Кой е казал, че сярата е вредна за ДВГ?
Масовите проблеми се появиха след намаляването на сяра в дизела и заместването и с 6% биодизел заради еко нормите.
По принцип днешната нафта е "суха" точно заради намаленото количество сяра. В този ред на мисли сярата смазва помпата и дюзите и се оказва ПОЛЕЗНА.
Не за екологията, а за ДВГ. Точно поради тази причина много хора сипват двутактово масло в нафтата
Стига сте писали глупости чути от телевизията или някъде другаде
Цитирай

кое по-точно смазва сярата? Тя прави точно обратното - прави нагари и образува киселини, които вредят най-вече на ГНП-то и от там на двигателя. Смазването се осъществява от парафините... такава простоия скоро не бях чел, но както и да е. Big GrinBig Grin Зареждай направо от сярата на Магарешки, ще ти се удължи живота на всички компоненти - ГНП, дюзи, двигател...
Цитирай

Добреееееее .... Щом си рекъл..........
Цитат от LIQUI MOLY:
Diesel Schmier-Additiv
Diesel-distributor injection pumps are lubricated by the Diesel fuel.
Since low-sulphur Diesels were introduced, there have been lubrication problems.
Diesel Lubricity Additive protects Diesel-distributor injection pumps against wear and total breakdown.
This product increases the service life and operating time of distributor pumps.

Цитат на колега:
Сега за сярата: двулика твар е тя. Действително помага за намаляването на износването на железните сплави и поради тази причина сяросъдържащи вещества са дежурна добавка в трансмисионните масла, които са предназначени за чисто железни агрегати (диференциали, раздатъчни кутии). В дизеловата помпа естествените сяросъдържащи съставки на нафтата имат сходна роля.

От друга страна, същата сяра, при по-високи температури (вкл. при горене) се превръща в сярна киселина. Тази сярна киселина е враг на всичко метално от разпръсквачите до края на ауспуха, а поради проникването на изгорели газове в картера - и на всичко, което моторното масло маже. Ето защо в моторните масла сяросъдържащи добавки няма, а има неутрализатори на сярната киселина.

По-старите дизелови двигатели са проектирани и тествани с горивата, достъпни по тяхно време. Помпите разчитат на сярата за да си изработят ресурса, а останалите части са достатъчно издържливи на сярната киселина, за да не финишират преди гаранционния срок. По-новите помпи са оразмерени да изработят 100-те си хиляди километра без сяра, на допълнително сяра няма да се разсърдят изобщо, но разпръсквачи и разни други неща вече очакват да няма сярна киселина и се повреждат от калпазанско гориво.

Накратко: няма пълно щастие.

Във флота правят така: имат резервоари със сяросъдържащо гориво (за открито море, където няма еконорми) и резервоари с безсярно гориво, което е за териториалните води на държави, които се дразнят от серни пушеци. На екипажа е известно, че 1 моточас без сяра износва ГНП колкото 2 или 3 или 4 моточаса със сяра и затова горивата се превключват като на софийско такси газовата уредба в момента на пресичане на държавната граница.
Цитирай

Измествате темата. Сярата в дизела е необходима, но в определени граници. Твърде много сяра, ще скапе двигателя. От една страна, съвременните комън рейл дизели, са пригодени да работят с нафта с ниско съдържания на сяра. От друга страна, старите дизелаци са работели с нафта с доста повече сяра.  На Магарешки нафтата е бъкана със сяра, щото идва по-евтино.
Нафта евро 5, която се продава в повечето бензиностанции има 10 ppm сяра. А в евро 4 е 50 ppm. И каква струва, да се свали съдържанието на сяра, за да се постигне този стандарт. Нали се сещате, че двигател направен през 2005 примерно, ще е работил с нафта с много по-голямо съдържание на сяра. И как ще му се отрази, такова драстично намаляване. От друга страна, дизел създаден през 2015 примерно ще е конструиран да работи с бедна на сяра нафта. И сипването на магарешката нафта, до какво ще доведе. То да е само сярата, с мед да го мажеш. Пълнят я с парафини и всякакви други примеси, дето запушват и скапват капризната комън рейл система.
Ето какво казват от Бардал. Системи който разчитат на сярата за смазване.
Цитат:Дизеловите инжекционни системи Common rail функционират при много високо налягане (до 2000 бара). Дизеловите горива са все по-бедни на сяра и следователно смазват все по-малко. Липсата на смазване може да повреди системите за високо налягане. Новият евро дизел е със съдържание под 0.05%, което увеличава пробега на маслата, но е много лошо за системите за високо налягане (HDI, TDI) които разчитат на сярата като смазочен елемент.

Между другото, на стари бензинови двигатели дето са работели с оловен бензин, е хубаво да се слага добавка със заместител на оловото. Ама сега на по-нов такъв двигател, няма смисъл. То си пише изрично, че работи с безоловен бензин.

I've learned that iOS is what Apple wants it to be and Android is, for better or worse, what you make of it
Цитирай

Кога си сервизирате климата на колата,през какъв интервал?
Като гледам сервизни документи на колата не е преглеждана климата от близо 4години тоест от както е купена Smile
Климатика си функционира и нямам проблеми с него, само това е че не знам колко течност има вътре и не е дезинфекциран .
Не знам какво да го правя, да изчакам още ли ,или да го водя на сервиз дайте някакви идеи?
Питам поради причината че ми искат от порядъка на 200€ HFO-1234yf

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

@Compare свикнах се всяка пролет да минавам профилактика на климата, та да е готов за лятото ... преди 2 седмици минах и почистване и дезинфекция на въздуховодите, както и си сменям филтъра на купето ... На есен сменям пък задължително горивния, и забравям за ядове зимата ... Комбинирам +- някой километър обслужването на пробег и сезон ...
Цитирай

@bodonance определено хубаво правиш,направо е мечта човек да купи кола от теб Smile

Честно да си кажа мен ми свиди да и правя такива поддръжки чак, изминавам около 10 000км на година извън градско и ако се ходи на сервиз както си му е реда ще ми трябва доста солидна сума за 10 000км на година не се изплаща грам .Уфф вземам да се отчайвам чак тея пари до никъде не стигат. Rolleyes

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

Че и аз изминавам 10 000-12 000 на година и правя абсолюто същото като Бодо. Това дори си мисля, че не трябва да се обсъжда. 15 лева е един филър на купето, горивен дори не обсъждаме, сменя се преди всяка зима.
Ако искаш да ти служи и ти тряба да си я гледаш.

Choosing...
Цитирай

@Compare не го правя за колата ...Мисли на тези 200 евро като инвестиция в твоето здраве, а не като поддръжка на колата ... Легонелата е страшен гад, който може да ти причини супер тежка пневмония, дори летална ....а той микроба обича да се развъжда в климатика ... само той да беше ... безброй са гадинките ... респираторни проблеми и алергии може да си докараш от климатик ... чак ти се чудя да пестиш от това ...
Не се пести и от спирачки ....Гумата като 80% от стабилността на колата винаги трябва да е перфектна и не разбирам хората, купуващи и каращи гумите (втора употреба) които аз или някой друг е изхвърлил. Окачването е останалите 20% та и от него не се пести и трябва да е във форма ...
Горивния филтър го споменах за задълже зимата, понеже може да ти спести евентуални проблеми и мръзнене в някой хубав студ ...
Та има неща които се правят заради нас а не заради колата ... Вярно е, че е просто придвижване от т.А до т.Б, но е важно дали ще стигнем и как ще стигнем ... Да поставяш в риск себе си и околните за да спестиш някой лев се вижда ежедневно, но не е нормално някак според мен ...
Цитирай

@bodonance чак пък всяка зима да сменяш горивен филтър малко се вживяваш в тая поддръжка на колата. 10-та година карам едно мг и съм сменял горивен филтър 1-2-3 пъти най-много и не съм имал проблеми нито зимата нито лятото нито когато и да е било. Иначе кога се сменят тези неща, то производителя на колата е дал указания кое кога се сменя.
Цитирай

@Sloona Ми за климата днес ми взеха 163€,15лв сметка съм нямал от години ,само чистачките на колата бяха ако не се лъжа 55€ ,скъпо ,мноо разход и по тая кола Sad
Малко да се разпусне човек и парите заминават като вестници.

@bodonance Прав си не може да се каже че спестявам при обслужването на колата .
Днескашното ми ходене до сервиза бе излишно доналяха 100гр течност, филтрите съм ги сменял края на 2017 Sad

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

Ти къде живееш, че чистачките да са ти 55 евро, бе колега. Аз на бащата на колата взех едни по 3 лева бройката и вече една година нямат никъв проблем. За климатика редовно пускат оферти в грабо, с които едно цялостно обслужване е нещо смешно от порядъка на 50 лева максимум.

Samsung Galaxy S24 Ultra Titanium Violet 512GB
Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 512GB
Samsung Galaxy S21 Ultra Phantom Brown 512GB
Samsung Galaxy Note 10+ Aura White 256GB

Цитирай

@niki1999kir какво да дебнеш грабо оферта, като съм пълнил напълно празен климатик за 67 лв. (с изключение че идиота не премери (или там както се казва) дали не изтича от клапи/винтили (или там ккакто се наричат кранчетата) и се наложи да го пълни повторно за негова сметка).
Цитирай

(2018-05-11, 14:38:51)ndsbg написа:  @bodonance чак пък всяка зима да сменяш горивен филтър малко се вживяваш в тая поддръжка на колата. 10-та година карам едно мг и съм сменял горивен филтър 1-2-3 пъти най-много и не съм имал проблеми нито зимата нито лятото нито когато и да е било. Иначе кога се сменят тези неща, то производителя на колата е дал указания кое кога се сменя.

Производителя на колата дава едни предписания верно е, НО дали те са съобразени с горивата в нашата държава? Разликата я знаем всички ... има случаи кога се налага смяна на филтъра след няколко хиляди километра заради лошо гориво ... Освен това преди около 10тина минути ми светна лампата за гориво ... разбирай ме резервоара е празен отново а го пълних на 28.04 ... с 1 резервоар минавам 1000+ км ...т.е. сещай се, че от есен до есен пробега е направен, а и дори да не е достигнат му остава малко ... при цена на филтъра (филтърния елемент- при мен не се сменя целия филтър) от 10тина лева (7лв) не виждам причина да не го сменя дори и да е малко по рано (дават го за 30 000) ... на втората ми кола имам и газово ...там горивния филтър не е пипан сигурно вече 5 години ...трябва да проверя за да съм точен, но пък този на газовото всяка година ... и все е "красив" и нахлепан до безобразие с графит и каквио ли още не... освен това ми струва безбожните лев и 50 стотинки ... сменям си ги сам ...
Разбирай горното като "не се вживявам" в поддръжката на купчината ламарини със статут на потенциален ковчег ... Просто правя нужното за да минимизирам риска от да не стигна и евентуалните проблеми докато стигам някъде ...
Освен това разликите от каране и каране са много големи ... да не слагаме всичко под един знаменател ... Шурея ми си сменя колата по често от колкото ти филтрите ... купува нова и кара 2 години за които и навърта 200 000+км и според него е по евтино да я продаде и да купи нова от колкото тепърва да му се обаждат разни проблемчета ...


(2018-05-11, 15:28:13)niki1999kir написа:  Ти къде живееш, че чистачките да са ти 55 евро, бе колега. Аз на бащата на колата взех едни по 3 лева бройката и вече една година нямат никъв проблем. За климатика редовно пускат оферти в грабо, с които едно цялостно обслужване е нещо смешно от порядъка на 50 лева максимум.

В Австрия е колегата ...
Цитирай

Не знам какви са горивата ама аз 4 години не бях сменял горивен филтър и нямах никакви проблеми нито зима, нито лете. Преди това сигурно е изкарал поне още 5 години.
Преди тази зима го смених ей така, че ми се харчеха пари. Климатика не съм пипал 5 години и прави фризер. Миналото лято викам чекай да ида все пак. Провериха го и казаха пълен е.
Тия спрейове дето ги продават за дезинфекция стават ли? Препоръчайте някой.
А на майстори не обичам да ходя, не защото не ми се дават пари, парите не са проблем, ами ме е страх да не развалят нещо работещо.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Цитирай

Да в Австрия както е написал @bodonance.6лв му бе бакшиша на човека който прегледа климатика.Евтино вече няма .
А и зависи предполагам за каква кола става на въпрос.

@arrogant и мен все ме е страх да не направят някой мизерия но вече като чели претръпнах .Някой само с това се занимават знаят 300 трика и така.

Вече вземам да се замислям да вземам кола под наем като ми трябва .

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

@arrogant бензинка ли караш?

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай

(2018-05-11, 17:43:30)arrogant написа:  Не знам какви са горивата ама аз 4 години не бях сменял горивен филтър и нямах никакви проблеми нито зима, нито лете. Преди това сигурно е изкарал поне още 5 години.
Преди тази зима го смених ей така, че ми се харчеха пари. Климатика не съм пипал 5 години и прави фризер. Миналото лято викам чекай да ида все пак. Провериха го и казаха пълен е.
Тия спрейове дето ги продават за дезинфекция стават ли? Препоръчайте някой.
А на майстори не обичам да ходя, не защото не ми се дават пари, парите не са проблем, ами ме е страх да не развалят нещо работещо.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Както казах на бензинката не ми е сменян 5 години ...дизела е друга бира и не може да пропускаш смяната на филтъра ...
Колкото до спрея за почистване ...бях взимал един за 12лв от бриколажа, който го дават специално за авто климатици ...беше немски ... Ако имам път на там ще видя точно име и дали го имат още, но го ползвах отдавна и еднократно ... Доста ми се наложи да разглобявам за да стигна до питата на климата, че да почиствам и дизинфекцирам. А от питата какво теква не е истина просто ...
Сега ходя на едно сервизче, където по през отворите на таблото бъркат ... пръскат, смучат, четкат и т.н. ... Нещо като четка на жило и с едни шлаухки пръскат и смучат ... Не знам как да го обясня по добре ... Процедурата отнема час и малко и 30 кинта, докато на мен ми отне ден и не беше как требе ...


http://servo.bg/produkt/viro-air-fresh-p...ka-300-ml/
Това мисля е спрея ...

(2018-05-11, 18:03:23)Compare написа:  Вече вземам да се замислям да вземам кола под наем като ми трябва .

У нас още не е развито как требе, но е доста добро решение ...
Цитирай

https://www.drivy.at/
Тук е много добре даже
https://www.drivy.at/mietwagen/wien/bmw-...edit-dates
излиза за седмица около 270евра 1200км са в цената.
Нашата кола е доста по нисък клас и ми струва около 160-220евра, на месец застраховка 160 и друго е гаранции, консумативи,масрафи ... Smile

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)